• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

B

Bobo

Guest
kazem ti da to nikada nisam dirao nit sam vidio da to netko rastavlja. Znam da se to cudo zastopa i da ga se izvadi van, ocisti i vrati unutra i da onda radi sve bez brige.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Evo, bilo mi je malo dosadno pa sam se kao početnik igrao u Adobe Photoshop-u. Malo sam preradio IMT 533 De Luxe. Promjenio sam felge(IMT 5106) Stavio prednje blatobrane(neki Claas), stavio prednje utege(sa nekog Case-a) i sjedalo(slika skinita sa interneta. Nije ljepo napravito pošto ja nemam živaca a i neznam radit kao moj brat.

Evo slika:(u 800x600 je pa se prednji utezi vjerovatno neče vidit)
Obrisan neispravan link.

Edit:maknio sam natpis IMT 533, i malo haubu obojao, hrđu maknio...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
ma ja sam početnik u tome, a ja nemam živaca lickat to, moj brat radi aute u tome, on po par dana radi jedan auto...
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
zna li neko kako se steluje ovaj ventil na pumpi volana??????
c51bc2ac.jpg
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Zanimaju me iskustva sa kacenjem jednoosovinske prikolice na gornju potezicu na IMT539. Koliko to utjece na stabilnost? Dali je moguce bez opasnosti od ostecenja ili prevrtanja voziti npr 2.5-3 tone? (Milsim u prvom redu na "klasicnu" jednoosovinku sa kotacima u zadnjem dijelu prikolice?)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ja kvačim tako prikolicu za vozit stajnjak, 3.5t sve je ok, samo ovisi i do prikolice, koliko opterećuje traktor i sl. Standard je da 2/3 tereta nosi prikolica i 1/3 traktor, i ako ima takvo rudo za visoko kvačenje, inače i ja kvačim jednoosovinke dole (osim nje)
 
V

VTZ

Guest
Smiljan kaže:
Zanimaju me iskustva sa kacenjem jednoosovinske prikolice na gornju potezicu na IMT539. Koliko to utjece na stabilnost? Dali je moguce bez opasnosti od ostecenja ili prevrtanja voziti npr 2.5-3 tone? (Milsim u prvom redu na "klasicnu" jednoosovinku sa kotacima u zadnjem dijelu prikolice?)

Klasične jednoosovinke predviđene su za kopčanje na donju poteznicu, jer im je kuka skupa s rudom prilično nisko smještena... Ako se takva prikolica zakopča (pre)visoko, težište prikolice će se pomaknuti unazad, i kotači prikolice nosit će više tereta nego što je to predviđeno.

Znači, to nije dobro dugoročno rješenje, bolje je izraditi donju poteznicu na traktoru.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ako se napravi nova ruda koja ce ici prema gore kotaci prikolice ce biti normalno optereceni, a mene zanima uticaj na traktor...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Nema smisla prepravljat rudo, previše zajeb... a izaće te isto kao i poteznica.
Stavit ću ja slike kad budem kod kuće kakvu je stari napravio, cca 150kn materijala (otpadaka)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
petar kaže:
Nema smisla prepravljat rudo, previše zajeb... a izaće te isto kao i poteznica.
Stavit ću ja slike kad budem kod kuće kakvu je stari napravio, cca 150kn materijala (otpadaka)

E. to te ja pitam :) unaprijed hvala, ako nista drugo :) , na informacijama
 
B

Bobo

Guest
petar kaže:
Nema smisla prepravljat rudo, previše zajeb... a izaće te isto kao i poteznica.
Stavit ću ja slike kad budem kod kuće kakvu je stari napravio, cca 150kn materijala (otpadaka)


Rudu ni u ludilu ne prepravljati, a donja kuka za IMT 539 ti nova kosta oko 100€ i vjeruj mi to je vrlo dobra investicija, jer ne moras prikolicu podizati da bi ju zakopcao ili izmisljati neke sisteme, ovako samo spustis kuku pod rudu i zakopcas ju...

Ako vac uzimas jednoosovinsku prikolicu, daleko je bolji izbor i kupiti kuku s krizem, nego rudu prepravljati.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
100 Eura? Ja sam mislio da je barem 200 Eura. Ako je rijec o 100E onda se nema sto misliti. Jeli to govoris o automatskoj ili obicnoj kuki? Jel' imas koju sliku?

... ubiti ce me ova terminologija. :scratch Znam da postoji donja kuka obicna, donja kuka automatska, donja klateca poteznica, kuka koja se kaci na hidrauliku itd itd
Stara prica :oops: kad god sa nekim pricam o tim stvarima nerjetko se dogodi da se o dvije stvari govori :)
 
B

Bobo

Guest
700Kn kosta ona kuka koja se kopca za poluga hidraulika, a dolje umijesto one ploce na koju se montira klateca poteznica, ak me kuzis...

Ovakva kuka:

Obrisan neispravan link.

Mi smo dobili original kuku od jednog covjeka a ostatak je samogradnja i nema greske kod ovakve kuke... Mladja je od traktora oko 3 godine, sto znaci da je starija od mene 2 ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ako sam dobro shvatio kuka je montirana na klin dolje i moze se micati gore dolje (????), a ovo ostalo je samogradnja? Ne shvacam bas, moram priznati, ovo micanje kuke gore dolje mi nekako ne djeluje OK. Ili se ovo sto ste sami radili spusta i dize?
 
B

Bobo

Guest
Kuka je dolje pricvrscena na klin i moze se pomicati gore-dolje. Kad ides kopcati prikolicu, najprije podignes hidraulik kako bi mogao izvuci osigurac, koji ne da kuki da se spusti. Kad njega izvadis, spustas poluga hidraulika dok se sama kuka sistemom poluga ne spusti ispod razine rude, te natjeras traktor u rikverc tako da kuka bude ispod "oka" rude. tad podizes poluga hidraulika i osigurac(klin) se sam vraca na svoje mijesto, te mozes rasteretiti hidraulik da ne trpi tezinu...


Ja ne znam dobro objasniti na koji to princip radi, nego cu pokusati naci neke slika keko to izgleda u praksi, pa ces vidjeti. To je inace najbolji sistem kuke koji mozes imati, i to se na engleskom zove pick-up hitch. Svi noviji traktori to na sebi imaju, ali se ne spaja na poluge hidraulika, vec kuka na sebi ima dva mala hidraulicna cilindra pomocu kojih se dize i spusta. jednom kad ju kupis, nema vise povratka na klatecu poteznicu na koju moras podizati prikolicu i muciti se...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Hvala na trudu. Sad kao da mi je malo jasnije, ali jos bi slikice puuuno pomgle :) Hvala jos jednom .. :)

Ubiti ce me te kuke :)
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Nije bas totalno ista ali princip je slican pa malo pogledaj :
http://www.ploughmyfield.co.uk/index2.html

Ovdje se klin uspinje po kosini i na kraju uskoci i blokira kuku u dignutom polozaju, kod mene je mehanizam slicniji misolovki ,ali mislim da je ovo jednostavnije za samogradnju .


Srednja rupa na kuki sluzi da ucvrstis kuku dok se mehanizam ne koristi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh