• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
jesi ti siguran 100%. ne vrača ga prek nikakve pumpe ili preko hidraulika ???? ako je tak tu bi bilo dobro staviti samo neznam nekak mi je premala rupa za to. opet će se grijat. jer veču količinu če davat a tu će mi gušiti protok ja mislim
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,483
95b1ae04.jpg

Siguran 100 % jer tak ugrađujem.
Ovo kaj ti je zeleno ti je čep od pritiska ulja i potpuno je isti znači koliko uđe toliko i izađe.
Ako ti slučajno prodaju priključak sa malom rupom izbuši veču i problem riješen.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Upravo htjedoh to napisati da povrat preko čepa nevalja ..
Valja koa se koristi ralica ili tak neki mali "potrošač" ulja ali ako spajaš omotač ili tak neku hidrauliku gdje ulje stalno kruži okolo dođe(može doći ) trenutak da svo ulje prepumpa u dio mjenjača koji je odvojen od pumpe .
Zato ja uradih ovakvu skalameriju .
Na ovaj sloboni priključak ide povrat itj. ulje se vrača u dio iz kojeg i izvira .
11ha13a.jpg
 
B

Bobo

Guest
Puknuti, pa ti imas "englezera" COOL

Nego, kolega na istom traktoru kao sto je tvoj ima stavljen stroj s kojim "stuca" vinograd (svojih 12 ha i jos 30-ak usluzno) i za taj stroj traktor radi skoro na iber gasu, "kuglica" je na FAST, a "kockice" koliko god mogu biti gore. Povrat ulja mu je na cep i nema s tim nikakvih problema vec 2 godine, a radi od jutra do mraka tako.

Drugi dvojica koje znam na 539 imaju vilicare spojene isto tako da imaju povrat na cep hidraulika i tako rade...

Iskreno, prvi put cujem da ne valja povrat ulja stavljati na cep...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bobo ti znaš da taj farcek ima dva čepa za ispust ulja iz mjenjača ..jesenas sam ispustio iz dijela ispod volana(jer je pristupačniji) i skinuo desni polopac (tamo di je mjerač) ..tamo ulje nije palo ni cm .
Ulje definitivno prolazi ..ali preko ležaja ..ne mogu tvrditi da nema neka rupa u odljevku iznad nivoa ulja pa se preljeva preko nje .
bobo ne bi vjerovao, navodno je došao iz Sarajeva ..još smrdi po pravim čevapima :lol: :lol:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,483
Ima rupa ali iznad u mjenjaču oko 20l a u diferencijalu oko 10l
Izjednačava se nivo preko ležaja i velim vam ako su na njima zaštite treba na hladno 15 minuta da se izjednači nivo.
 
B

Bobo

Guest
Znam da ima dva cepa dolje, al nisam znao da su unutra zatvoreni lezajevi...

Prvi mi je ovo glas da ulju treba vremena da se prelije iz mjenajca nazad u diferencijal...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bobo kaže:
Znam da ima dva cepa dolje, al nisam znao da su unutra zatvoreni lezajevi...

Prvi mi je ovo glas da ulju treba vremena da se prelije iz mjenajca nazad u diferencijal...
Nisu zatvoreni , kroz zatvoreni ne bi ulje prošlo nikad
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,483
puknuti kaže:
Bobo kaže:
Znam da ima dva cepa dolje, al nisam znao da su unutra zatvoreni lezajevi...

Prvi mi je ovo glas da ulju treba vremena da se prelije iz mjenajca nazad u diferencijal...
Nisu zatvoreni , kroz zatvoreni ne bi ulje prošlo nikad

Griješiš puno puta sam naletel na zatvorene ležajeve sa limom.
Ide ali sporo.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Ako si naletio onda je neko ko je to sastavljao prije tebe zaboravio skinut ili je mislio(a nije dobro mislio) da je pametnije pustit zaštite.
Ležajevi koji su u ulju se stavljaju bes zaštite osim na izlaznim vratilima tamo je bolje na zadnjem ležaju do semeringa ostaviti zaštitu na onoj strani do semeringa.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
muhanicar kaže:
Griješiš puno puta sam naletel na zatvorene ležajeve sa limom.
Ide ali sporo.

muhanicar potpisujem tvoj tekst!

Ležajevi koji su zatvoreni sa limom kroj njih prolazi tekući medij samo malo sporije
govorim iz iskustva.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,483
Nekad ne tako davno zatvoreni ležajevi su bili zatvoreni limom. U njih je mogla i voda i prašina ali su trajali jer su valjali. Stariji majstori znaju kako su se ti ležajevi podmazivali bez da se sa njih skida zaštita.

A kaj se imt hidraulike tiče ona ima snagu da boli glava jer je klipna pumpa hidraulika možda nema brzinu jer nema količinu ulja kao rotaciona.
Taj traktor kao i večina starijih je isporučivana sa jednim izlazom za kiper (eventualna opcija je bila još jedna mala zupčasta pumpa na onoj glavnoj ili pumpa na kardanda bi se dobila brzina ili ova rasteretila)
Noviji traktori imaju zato više izlaza jer im to pumpe dozvoljavaju.
Mi bi danas htjeli kopčati kojekakve priključke koji imaju čak i hidro motore a to na imt-u ide malo teže.
Sve se može kad se hoče pa ko voli nek izvoli. :scratch
 

neno21

Član
Tu od
15 Pro 2009
Poruka
52
Bok ekipo
evo duze me nema na forumu pa da se malo pohvali (ako je to moguce) tj kupovao sam neki jaci traktor i opet pala odluka na malog 539.
Cuj bobo hvala na onim slikama za 558 al nikak da se dogovorim s njim tj nudio sam mu kolko je trazio i onda on za dva dana digne cijenu za 500eura tj koje su to gluposti i jel znas jel prodan i kolko je dobio, mene je trazio 34000kn?
evo ovak kupio sam imt 539 89god, kabina dugmetara, kompresor, 570rh, original gume oko 50%, kosa imt, prskalica 300lit, rasipac umjet gnojiva, trokrilne brane, tanjurace leskovac 24 diska, cirkular , 2 kardana, poteznica i nosena gajba
Sve skupa me kostalo 4200eura, a traktor je 100% ispravan tj sve radi na njemu sano sto je stajao oko 2 godine pa ga moram sad polako razvozit.
Jel ovo dobra kupnja?
jucer sam stavio nove filtere , ulje i remen, oprao ga i vozikao nekih 40, 50 km i svega je malo zasuzio na glavi (kao i svi) i malo tj kap dvije na odusku.
stavit cu slike za dan dva. pozzzz.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
@neno, odlično si prošao ako je s traktorom sve ok. Iako za 570rh mislim da nemože poderat gume na 50%, a ulje nebi smio bacit nigdje..
 

neno21

Član
Tu od
15 Pro 2009
Poruka
52
pa sve radi na traktoru i pali ko mina, kad se ugrije ne baca ni mrvu dima a pritisak ulja mu je na leru malo iznad 3 bara a na ful gasu iznad 4, obrtaji na ful gasu 2200, mjenjac fino radi i volan je lagan tj nema greske pa cu vidit kak ce ici u tezem radu tj oranje itd. cuo sam da je traktor samo vozen po cesti jer su priključci kao novi, nepoderani samo sto su malo hrdavi od stajanja vani i da ga vozio neki deda jer sam to kupio od njegove kcerke koja je u zg i to je nasljedila.
 
B

Bobo

Guest
Neno, ja stvarno ne znam sto bi rekao za kolegu... Kako se meni cini da je njemu zao onog traktora, pa te htio dizanjem cjene odbiti od kupnje... Ne zelim o tome pricati, jer sam ja njemu iz usluge postavio oglas a on ljude odbija.

Inace sto se 539 tice, cestitam na kupovini al mi se cini sumnjivo da na manje od 600rh i voznje samo po asfaltu poderao gume na 50%. Al ak kazes da je inace uredan, onda su mozda na njemu gume ko na mom 549; jako mekane i jako se brzo trose.

Sto se prikljucaka tice, tanjurace odmah mjenjaj za 20 diskova. Leskovacke 24 diska 539 jedva vuce u 1. brzini jer one "grizu" ko lude i propadaju uvijek do osovina. Jos ak su stajale, lezajevi su il zapekli il propali, svakako preporucam rastavljanje lezajeva na njima.

Kako se sjecam da si pisao da si negdje na "bregima" tako da s 24D tesko budes ista radio. OLT tanjurace jos nekako, jer ne upadaju tako lako u zemlju, a leskovacke ces morati "drzati na hidrauliku".

Jedva cekam slike traktora.
 

neno21

Član
Tu od
15 Pro 2009
Poruka
52
Da bobo u zagorju sam pa imam dosta zemlje na losijem terenu i vec sam pricao sa susjedom da mjenjamo tanjurace jer mu trebaje vece, daj mi reci jel mogu kak da tocno provjerim koliko je motor dobar i sto je sad sve potrebno za tehnicki pregled?
 
B

Bobo

Guest
Najtocnija provjera stanja motora je mjerenje kompresije kod nekog majstora.

Posto si ulje promjenio u njemu, kad se motor zagrije, odvrni cep za tocenje i daj mu veci gas i gledaj jel baca ulje na tom mijestu. Snagu motora ces najbolje vidjeti u tanjuranju, pogotovo s leskovackim tanjuracama. kad mu bude tesko uz neko brdo, ako krene s 50% profila na gumama crkavati nesto nije u redu, a ako bude vrtio i primao uredno gas, nemas brige ;)

Ako ima sto "sakriveno" u radu ce to brzo pokazati.

Ne bi trebao vecmastiti na poklopcu ventila. molim te da to mjesto uslikas, kao i cjeli motor s obje strane.

Ako je puno radio na zemlji, to se na malom traktoru dost dobro moze ocjeniti i po tome koliko "jabuke" na polugama hidraulika imaju lufta.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
i ako nema 500 ima 1500, i koja je svrha svega ovoga ?
Nitko živ ni na koji naćin ne može dokazati koliko stvarno ima ,osim ako nema log file u karteru .
veča je frka kaj je traktor 89 . godište , bilo bi bolje da je 85 ali ajd..možda je bio koju godinu -dvije u žici ...
Sretno ti bilo majstore ..ori , sij, žanji ..dolaze teška vremena .. još malo poorat će se svaki pedanj .. :mrgreen:
 

nenad393

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
83
legenda u snijegu :lol: :lol:
URL=http://img638.imageshack.us/i/fotografija0148.jpg/]
fotografija0148.jpg
[/URL]

hvala bogu da sam uspio staviti sliku da se normalno vidi sad očekujte više slika od mene ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh