• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

D

dabegovic542

Guest
pitanje? dal netko zna kakvu kabinu ima imt 542 iz 1986 godine i ako može slika?
hvala!
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Bobo kaže:
Pazi, postoji mogucnost da se napravi IMT 115ks. To dobijes kad na 5106 stavis klipove od 577, tj kad razbusis cilindre na 5106. Ako traktor ima turbo, onda je to 5136, a ak oga nema onda je 5106, samo pitanje s kakvim klipovima. Taj onda ima 100ks, dok turbak ima 130-135.

Ako nemaju prednju vucu, onda su oznake 5100 i 5130, ali su takvi rijetki za vidjeti.

aha
primljeno na znanje,budem ga i sliknuo kad stignem...
A ovog 5100 kupio mi rođak za 5 000 €,bez prednje vuče,da vrti miksericu ali je preslab,sad je niškorist...
 
B

Bobo

Guest
Problem kod Tih IMT traktora je kardan koji redi preko ulja... Ulje se zagrije, nula bodova...

VELIKA VECINA Breni ne radi nista s kardanom, ali zato oranje, tanjuranje spremanje vuca prikolica, bolje ne treba ;)
 
M

mladi kosac

Guest
nisam znao da brene imaju kardan preko ulja,kada se na breni uključimo hidrauliku da li se dižu polugr kao kad manjih imt-a
 
B

Bobo

Guest
Poluge se dizu iskljucivo kod traktora kod kojih je kipanje spojeno direktno na poklopac hidraulika,tj, onima koji nemaju poseban razvodnik. brena ima dva dvoradna izvoda koji se svaki prebacivanjem jedne male ruckice moze pretvoriti u jednoradni sa slobodnim povratom (kipanje prikolica, pogon hidromotora).

kardan na breni ne znam tocno na koji princip radi, jer nisam to nikada u zivo vidio, ali koliko znam da je nesto na foru powera na ursusima vecim... samo jos valjda kompliciranije.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Pogon kardana na 5136 je preko donjeg snopa ispod uljne pumpe (ima 2 uljne pumpe). Ukljucuje se zakretanjem u stranu rucice pored sjedala i rucice za podizanje znaci s desne strane prema blatobranu, netreba kvacilo. Uopce nije bitno dali su poluge podignute ili spustene, dali se nest kipa ili ne. Lagano zavrti i ubrza.
Vratilo koje izlazi straga u srednjem kucistu (izmedju getribe i diferenc) ima na sebi osovinu koja propusta tlak ulja u lamele koje se skupljaju ili razdvajaju. Na toj istoj osovini se nalazi jedan veci zupcanik koji pogoni prednji kraj. Ta je izvedba jako lose odradjena na modelima do 1988. godine a od te godine na dalje nesto je drukcija izvedba i nema problema DEFINITIVNO.
Kod mene se desilo da sam skasio bas taj zupcanik pa sam dobio faksom od covjeka iz IMTa kompletnu shemu sklopa. Da bi se on izvadio mora se odvojit zadnji kraj od getribe, otvorit poklopac hidraulike... jako dost posla. Kad sam to vec radio kupio sam i novu osovinu kardana na kojoj su prsteni i gumice koje po zelji vozaca preusmjeravaju ulje i spajaju lamele te kardan krene okretat ili se zatvori dotok ulja te se lamele razdvoje i kardan se zaustavlja. Cak je u tom sklopu osmisljena i jako dobro izvedena kocnica kardana znaci po iskljucenju kardan se zaustavi i nema ga sanse vise okrenuti. Ako je sve slozeno kako treba i svi dijelovi ispravni to mora savrseno funkcionirati. Malo su to bedasto da nekazem djecje odradili na modelima do '88 god ali na mladjima nema brige. Imam negdje doma te sheme i starog sistema i novog i ako ih uspijem pronac stavit cu slike, ipak je proslo dost godina kad sam to slagao. Ako kog bas jako zanima nest o ovome znam gdje su mi doma svi stari dijelovi pa ih mogu poslikat i pojasnit.
Cuo sam da ljudi imaju velike probleme sa kardanom i da to uglavnom na ovim traktorima ne radi ali u mom kraju znam za 5-6 Brena koje savrseno rade i ljudi su prezadovoljni. Ja sam s njim vrtio 3m roto drljace bez po muke, niti ne osjeti ju a mnogi koriste bas ovaj traktor zbog jakog kardana za siliranje zrna ili pogon susara.
 
M

mladi kosac

Guest
znači na mlađim brenama kardan je bolj napravljen,kićo jel si na njoj kada kipaš poluge ostanu u onom položaju u kojem su bile,sa koliko cola plugom si orao sa njom
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Poluge nemaju veze sa kipom, mozes kipat kako hoces. Orem sa 3x14 cola 1. brzom i ide ko zmaj, teska oranja 4. pomocnom. Jedan moj prijatelj sa 5106 ore sa IMT plugom 3x16 cola i ne pomislja 1. brzom, neide jer mu je dost niska zemlja i teska. Ima jedan sto sa 5106 ore sa dvobraznim IMT plugom mozes mislit koliko duboko drapa, njegova volja. Nek prica ko sta hoce ali u oranju se Brene ne srame nikakvoga zapadnjaka ;)
 
B

Bobo

Guest
Kico, ovaj iz pozege je bas pricao da je prepravljao i poboljsavao taj sklop kardana s kocnicom... nesto se na osovini rasklima i neke caure je ubacivao, nesto... Nemam pojma, nisam rastavljao, ne znam o cemu je pricao tocno... Jokapz ti moze reci da ona Brena s kojom on radi kod covjeka ne moze silirati kad se ugrije ulje, jadan traktor se usere, a DF 90ks silira istim silokombajnom bez problema...

Na tom dobosu u Breni spene prave najvece probleme, i kolega je stavio magnet unutra da kupi spene na sebe, jednom godisnje ga cisti i kaze da je to sad TO, ali kardan koliko znam ne koristi ni on ni velika vecina Breni u mom kraju.
 
V

vedo

Guest
Znači iz ovoga što se do sada rekli o Breni,ona je dobra za transport,oranje,tanjiranje i sl.,dok za košenje,siliranje,prevrtanje i sakupljanje i sl. nije dobra
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,471
vedo kaže:
Znači iz ovoga što se do sada rekli o Breni,ona je dobra za transport,oranje,tanjiranje i sl.,dok za košenje,siliranje,prevrtanje i sakupljanje i sl. nije dobra
Dečec. A jesi ti videl taj traktor :scratch
 
V

vedo

Guest
muhanicar kaže:
vedo kaže:
Znači iz ovoga što se do sada rekli o Breni,ona je dobra za transport,oranje,tanjiranje i sl.,dok za košenje,siliranje,prevrtanje i sakupljanje i sl. nije dobra
Dečec. A jesi ti videl taj traktor :scratch

Nažalost nisam :( ali u prošlim postovima ste naveli da nije dobra za poslove na kardanu
 
M

mladi kosac

Guest
kićo kakva je zemlja kod tebe tj da li je lagana kao kod bobe ili je teška crnica
 
B

Bobo

Guest
vedo kaže:
muhanicar kaže:
vedo kaže:
Znači iz ovoga što se do sada rekli o Breni,ona je dobra za transport,oranje,tanjiranje i sl.,dok za košenje,siliranje,prevrtanje i sakupljanje i sl. nije dobra
Dečec. A jesi ti videl taj traktor :scratch

Nažalost nisam :( ali u prošlim postovima ste naveli da nije dobra za poslove na kardanu


Inace se prica o traktoru 135KS koji ima rezervoar 270litara, koliko traktor koji kosi, okrece i skuplja sjeno ne potrosi u godinu dana ;)

ovo da su losi na kardanu je i Kico potvrdio, ali za ovo da je nesto mjenjano nakon 88. godine nisam pojma imao, ali uglavnom lijek postoji, samo sto ja to nisam znao. nisam se ni previse zamarao s time, jer nemam Brenu kod kuce, nit sam ikada sarafao po necijoj.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Bobo kaže:
ovo da su losi na kardanu je i Kico potvrdio, ali za ovo da je nesto mjenjano nakon 88. godine nisam pojma imao, ali uglavnom lijek postoji, samo sto ja to nisam znao. nisam se ni previse zamarao s time, jer nemam Brenu kod kuce, nit sam ikada sarafao po necijoj.

Od '88 godine su napravili nesto drukciji spoj lamela koje pogone kardan te na istu tu osovinu u produzetku su na drugom proncipu postavili zupcanik koji goni prvu vucu tako da sve 'Brene' mladjeg godista nemaju tih problema. Svi ovi traktori starijeg godista imaju dobre sanse za raspad jer sama izvedba je jako lose zamisljena i jos gore odradjena iako su to prekopirali sa zapadnih traktora.
Spena je normalna stvar i svakom stroju, zapadnjaci imaju filter izvana i lakse ga je promjenit dok je na IMTu on unutra i svima je to mrsko te se uglavnom ne mjenja nikad ili se eventualno jedanput u 10 godina skine i opere pri izmjeni ulja u getribi. Ja nepoznam nikog ko to cesce radi kao sto se naprimjer MORA ne zapadnim strojevima svakih 1000-1500 sati rada. Da se IMT tako odrzava nebrinite da bi se sta trgalo. Od kako sam to sve unutra poslozio nemam nikakvih problema s njim hvala Bogu radi besprijekorno a kupljen je sa mrtvim kardanom. Decki imam prijatelja koji je '90. godine kupio novog 5106 na kojem jos kljucevi nisu imali posla, original stanje. Rade 25 jutara zemlje imaju njega i 542. Ne curi nigdje i sve ispravno i radi ali sve ove godine su ga vozili samo dva vozaca, on i njegov otac.
Jos nesto, Brena definitivno nije traktor za lagane radove: kosenje prekretanje skupljanje spricanje ahahahahaa za krepat :lol: Nit je okretan za te stvari a motor radio na leru ili s pol gasa ili punim gasom svejedno za te stvari trosi malo prevec. Dva dana voznje djubrenice cisternom proguta rezervoar ko od sale (oko 260lit) :shock: . Jedne godine smo vozili sijeno s njim i od kad nam je po najvecem pljusku ostao bez nafte spametili smo se. Znaci s tim strojem samo teske radove za koje je i napravljen
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
koliko onda trosi u sumskim uvjetima rada pa to jedan dan nemoze izdrzat s jednim rezervarom v :shock:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,471
Mislim da to nije traktor ni za šumu. Tam su od IMT-a 558 bili zakon.
Možda za nekakav dovršni sjek :scratch
 
B

Bobo

Guest
Tako je Kico... da se IMT vozi na redovan servis svake godine, ne bi ni jedan curio i svi bi bili ispravni...

Brena je traktor i pol, ali samo u dobrim rukama, ako ga ganjas ko sivonja i u smjenama gdje radnik radi nocnu, pa ga jos trga, nije cudno ako se diferencijal razleti il prednja vuca, ali kod ljudi koji ga samo voze (kao ti tvoji poznanici a i ti sam) ti traktori traju i traju i traju...

Kolega kad god je isao orati s najamnim radnikom, uvijek je radnik dobio 5136 a kolega u 5106 pred njim i 5106 je ordedjivao tempo rada... Nikad nikakvih vecih problema nije bilo s njima a radili 300 i vise jutara zemlje s njima
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
muhanicar kaže:
Mislim da to nije traktor ni za šumu. Tam su od IMT-a 558 bili zakon.
Možda za nekakav dovršni sjek :scratch

ma koji to traktor nije za sumu svaki on moze posluziti i raditi dobro
 

Najnoviji postovi

Na vrh