• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
Pa ako je MB motor onda gore mjenjač i kabina od RX ipak je udobnija i preglednija od ove njegove

Pa da , suljos je to i pitao , za ergonomiju ...
Definitivno je kabina preglednija a i veča u RX-a kao i to da je RX serijski dolazio sa klima uređajem . Da li je taj IMT imao klimu ne znam , zna li tko drugi ?

I sada kamen spoticanja , RX može mijenjati brzine bez kvačila ako je u pokretu . Potrebno je krenuti normalno sa kvačilom i onda se svaka iduče brzina može promjeniti bez kvačila , naravno na osobnu odgovornost , dogodi se da zakrči ponekad . Istu stvar sam probao na Hurlimanu neki dan i ne ide tako dobro ali može se isto . Samo što Hurli ne krči nego pravi neki otpor na ručici mjenjača i tek na samom kraju dozvoli prešaltavanje ali do tada traktor izgubi puno momenta tako da to i nema neku svrhu . Eto malo sam i izvan teme otišao ... :oops:
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Dva auspuha su zbog toga sto je tako zgodnije izvesti zbog V motora,svaki red cilindara po jednoj cijevi,zato ima i takav zvuk,dobra stvar,kada pocme pusit plavo ili bijeli dim,znas na kojoj je strani brtva otisla.Gledam,motor mu je tako kratak a traktor toliko bezveze dugacak,izgubilo se na okretnosti a mogli su ta rijesiti i tegovima.
 
R

robert

Guest
ima u susjednom selu taki 175ks.raga.vise ni ne rade sa njim,kad su svake godine mjenjali konusno-tanjuraste.
ma cim vidis kako je taj imt lijep,pogotovo prednja maska,odma znas koliko je i dobar :wink:
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
ima u susjednom selu taki 175ks.raga.vise ni ne rade sa njim,kad su svake godine mjenjali konusno-tanjuraste.
ma cim vidis kako je taj imt lijep,pogotovo prednja maska,odma znas koliko je i dobar :wink:

Pa ne radi više niti ovaj IMT u susjednom selu , radio je jednu sezonu nakon što ga je friško kupio . Sada plati jednom čovjeku iz mojeg sela da mu on preore i pretanjura , ostalo radi sa malim traktorom sam . Å teta jer u to vrijeme je bilo dosta RX 170 traktora na prodaju u našoj okolici a on se odlučio na taj IMT , pokazalo se da je pogriješio . Ne kažem ja da su i ovi RX-ovi bili tip-top , nikako , znam da je i među njima bilo totalnih krševa ali opet žao mi čovjeka jer je krivo izabrao a poznajemo se :(
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
robert kaže:
ima u susjednom selu taki 175ks.raga.vise ni ne rade sa njim,kad su svake godine mjenjali konusno-tanjuraste.
ma cim vidis kako je taj imt lijep,pogotovo prednja maska,odma znas koliko je i dobar :wink:

To sto tanjurasti odlaze je zbog loseg dimenzioniranaja i lose trermicke obrade.Nekad je to nemoguce drugaciej izvesti zbog zadane brzine koja je potrebna,pa se nemogu ugraditi bocni reduktori odgovarajuceg prenosa nego(to je da bi se smanjila sila na samom izlazu poluosovina u diferencijalu), se stavljaju veliki konusni tj.mali tanjurasti zupcanici i prenos sto je direktini to je vece opterecenje,i dolazi do velikog trosenja.
 
B

bojance

Guest
Ali taj traktor sigurno ima bocne reduktore tako da je bas cudno da mu konusno tanjirasti stalno stradaju. Mozda su ihmajstori lose namestali ima i takvih primera kod nas..
 
B

Bobo

Guest
Ratarko kaže:
zvona kaže:
Pa ako je MB motor onda gore mjenjač i kabina od RX ipak je udobnija i preglednija od ove njegove

Pa da , suljos je to i pitao , za ergonomiju ...
Definitivno je kabina preglednija a i veča u RX-a kao i to da je RX serijski dolazio sa klima uređajem . Da li je taj IMT imao klimu ne znam , zna li tko drugi ?

I sada kamen spoticanja , RX može mijenjati brzine bez kvačila ako je u pokretu . Potrebno je krenuti normalno sa kvačilom i onda se svaka iduče brzina može promjeniti bez kvačila , naravno na osobnu odgovornost , dogodi se da zakrči ponekad .

Sto se kabine tice, rakao sam da bi trabala biti MF kabina, Rx mjenjac, a kako vidim i zadnji most, a Mercedes motor.

A sto se tice saltanja, odmah sam se sjetio one nase prve prepirke. Tamo si napisao da ti tako pise u prirucniku, a ovdje sad na vlastitu odgovornost. Kako je na kraju??

Kako sam citao po nekim knjigama, veci torpedo traktori imaju mjenjace s frikcijskim diskovima i imaju hidraulicno kvacilo, tako da kad s upaljenim traktorom stojis na mijestu mozes saltati bilo koju brzinu bez kvacila. Tek dodavanjem gasa se krece s mijesta. Koliko je to istina, nemam pojma. Ako Ratarko ti kazes da zakrci, onda nije mjenjac s frikcijskim diskovima, nego je onda obicni s letecim zupcanicima. Takodjer si napisao da moras krenuti s kvacilom, tako da nije ni hidraulicko kvacilo.
Jos da se mogu sjetiti gdje sam to procitao, odskenirao bih... Ne znam tko tu koga mulja, ali ovi sto pisu knjige nemaju pojma ;)

Ja svoju ladu saltam bez kvacila, samo okretaje moras znati potrefiti i ide bez problema i u visu i u nizu. Takodjer 539 mogu bez kvacila saltati... Ako to znas izvesti bez gubitka momenta, i krcanja i sta ti ja znam sve ne, onda je to bolje po kompletno kvacilo jer nema odvajanja i nepotrebnog proklizavanja lamele pri pustanju kvacila.

Sto se konusno-tanjurastih tice: Nemam pojma kako to kod vas stalno IMT traktori odlaze, kad su kod nas radili u svim mogucim kombinatima. Cak su i u kombinatu Kutjevo imali zglobne IMT traktore koji su stalno bili u pokretu... Mehanicar iz kombinata Trenkovo mi je rekao da nikada nije vozi otraktor koji je bolji od zglobnog IMT-a, a u tom trenu je duzio JD 4755... Nije ga on tocio, tako da je za voziti bio dobar, ali po pitanju potrosnje nemam pojma ni za jedan ni za drugi, ali koliki IMT ima grip za podlogu, moze on sa pravim prikljuckom i svoju potrosnju opravdati...
 
J

Jadranko

Guest
ajde Bobo malo objasni u cemu je razlika izmedju ove 3 vrste
IMT 549
Meni su sve 3 vrste skoro iste ne kuzim u cemu je razlika osim u cjeni.
Danas sam dobio ponudu od Agronis iz Vukovara.

PREDMET: PONUDA ZA TRAKTOR IMT 549.127

MOTOR:

- Tip : IMR M33/T
- Snaga : 34.5 KW / 49 KS @ 2250 o/min
- Broj cilindara/zapremina: 3/2500ccm
- Specifična potrošnja: 210 g/kWh
STANDARDNA OPREMA:

- Mehaničko sjedalo
- Kompresor sa zračnom instalacijom
- Stabilizatorski lanci
- Obrtna limarija
CIJENA: 11.230,00 €
PDV: 2.470,60 €
UKUPNO: 13.700,60 €
 
J

Jadranko

Guest
PREDMET: PONUDA ZA TRAKTOR IMT 549.821

MOTOR:

- Tip : IMR M33/T
- Snaga : 34.5 KW / 49 KS @ 2250 o/min
- Broj cilindara/zapremina: 3/2500ccm
- Specifična potrošnja: 210 g/kWh
STANDARDNA OPREMA:

- Mehaničko sjedalo
- Kompresor sa zračnom instalacijom
- Stabilizatorski lanci
CIJENA: 10.380,00 €
PDV: 2.283,60 €
UKUPNO: 12.663,60 €
 
J

Jadranko

Guest
PREDMET: PONUDA ZA TRAKTOR IMT 549.1642,1757 4WD

MOTOR:

- Tip : IMR M33/T
- Snaga : 34.5 KW / 49 KS @ 2250 o/min
- Broj cilindara/zapremina: 3/2500ccm
- Specifična potrošnja: 210 g/kWh
STANDARDNA OPREMA:

- Mehaničko sjedalo
- Kompresor sa zračnom instalacijom
- Stabilizatorski lanci
- Obrtna limarija
- Podesiva poteznica
CIJENA: 12.480,00 €
PDV: 2.745,60 €
UKUPNO: 15.225,60 €
 
B

Bobo

Guest
Cuj, nemam pojma, samo znam da ti 3. ima i prednju vucu, dok zadnja dva nemaju, no to si i ti znao bez moje pomoci...

Od opreme nisu nabrojali pola stvari sto pada pod standardnu opremu, a dodatnu nisu ni stavili kao takvu...


Uglavnom, tu je razlicita dodatna oprema koju oni nisu napisali, mozda jedan od nih ima grijanje, mozda jedan ima dvosmjerni uljni prikljucak, mozda jedan ima i hidro volan, dok drugi nema... Tu fali podosta informacija...
 
B

bojance

Guest
Drugi traktor nema obrtnu limariju a to ti je nova maska pa je zato jeftiniji. Prvi ima i skuplji je a treci ima i novu masku i duplu vucu pa je najskuplji. Pozdrav
 
B

Bobo

Guest
Tako je, za drugi nisam ni skuzio da nije nova linija.

Ako ides kupovati IMT, svakako novu liniju uzmi, jer je bolja kabina na njemu, a i lijepsi je ;)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Re: o IMT

zgonja kaže:
e ovako drago mi je da sam naleteo na vaš sajt i odmah sam se registrovao, koliko sam malo video i sajt mi se svidja. ja sam student mehanizacije Poljoprivrednog fakulteta u Zemun i interesuje me imali ovde još ljudi moje struke. inače o IMT mogu da kažem da je najbolji traktor IMT 577, naravno od IMT-ova. Ne znam koliko ste upoznati ali cenu traktora određuje menjač odnosno kvalitet menjača. svi menjači se projektuju za 10000 radnih sati, i kod traktora visokih klasa, jer se smatra da se traktor do tada otplati. Od IMT-ova 577 ima najbolji odnos motor-menjač i nema puno kvarova u tom najvažnijem sklopu jer je napravljen odličan balans. Ovo nisam ja izmislio nego pokazuje statistika moji profesori poljoprivrednih traktora, Ratko Nikolič i Zoran Mileusnič, ga hvale kao najbolji IMT. zanima me vaše mišljenje na ovo što sam izneo i slobodno me pitajte sve ako mogu da vam pomognem imam na raspolaganju mnogo preseka menjača i drugih sistema raznih traktora ako želite bolje da se upoznate sa materijom rad sam da razmenjujemo informacije. puno pozdrava svim posetiocima.

Pozdrav svima na forumu!
Drago mi je da je netko osmislio I ovakav forum…
Inace ja sam jedan od entuzijasta koji isto voli imt-ove traktore.Poljoprivredom se bavim puno manje nego vecina ljudi ovdje.Moj smjer zivota je informaticki…no ostala mi je jedna nostalgija iz djetinjstva i zato volim svake godine bar nesto raditi na zemlji…
Od djeda mi je ostao imt 558 i zaista sve sto ste ovdje naveli za taj traktor stoji-zvijer!
To je bila neka probna serija,pa jedna od zanimljivosti tog traktora je da je brzi u transportnoj-trecoj(ne znam dali sam dobro napisao) od svih 558 sa kojima sam do sada isprobavao brzinu,a koji su proizvedeni kasnije…
Htio sam i pitati nesto…zanima me nesto u vezi imt 577,578,579…da li postoje modeli sa 4brzine+R?
Pitam to iz razloga sto jedan moj susjed ima imt 567 i ima upravo taj raspored brzina…njegova 3brzina je standardna kao i kod svih ostalih imt traktora starije generacije,a 4 jos povecava brzinu…navodno je sve to islo oko 43-45 km/h.(imao sam prilike voziti njegov…letiii..:))…….)
Kada je uzimao taj traktor rekao je da je bilo i imt 577 sa istim raporedom brzina…ti traktori datiraju jos iz vremena yuge…u vrijeme „zelenog plana“…vjerojatno ce se stariji forumasi sjecati sto je to bilo…
Ne znam u koje godine smjestiti proizvodnju tih traktora..vjerojatno od 1980-84…mozda i ranije(ako netko zna zahvalan sam na pomoci)
Sve ovo vam navodim jer bi volio naci bas takav traktor..577,578 ili 579 svejedno koji i daima ima 4brz.+R …

Nesto drugo ili novije mi ne treba jer sav software koji se ugraduje u traktore samo poskupljuje sve to..+ skuplje odrzavanje, meni je programiranja previse i na poslu…

Vidiosam da ima nekih i sa novijim 577..sa 5+R…kakvi su nasuprotonih starih?Kolika im je max brzina?

Zgonja …sorry sto saljem thread tebi kao odgovor(nekom moram..:))..salim se)..no vjerujem da ces se moci informirati I dati mi pouzdan odgovor.

Puno hvala svima na odgovorima!
Pozdrav!
 
B

Bobo

Guest
Nikada cuo za IMT sa 4+1 mjenjacem...

Ima jedan covjek ovdje 567, ali mu je pukao po pola, pa cu morati cekati da ga sastavi, ali sve mislim da ima 5+1...

Bili su neki MF traktori sa 4+1 mjenjacima, ali to nije IMT za koji ti pitas...


Bas cu se raspitati malo oko toga...

Dobrodosao na forum!
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Mislim da je Rakovica imala taj 4+R.davne 1984-te sam orao sa IMT 577,imo je 5 brzina i to jako cudnovato rasproedjene(ako se doro sjecam).Klasika kao kod IMT 533.ali mi se cini daj cetvrta bial izmedju prve i trece,a peta izmedju druge i rikverca.Te tvije brzine su kao bile sinhronovane,davno je to bilo,ali je orao sa tri brazde,koliko siroko,to neznam,sjecam se i moh prvog bisera sa ti traktorem.Dabi izvukao kamion iz jarka zakaciosam (onako kao laso)za zadnju glavu od pluga sajlu i odkinuo je.
 
B

Bobo

Guest
E, veci IMT traktori imaju 4. dolje, a 5. gore. Na manjima su im zamijenili mijesta, iz samo njima poznatog razloga...

Cudnovato su rasporedjene, jer su doslovce u 3-brzinski mjenjac ubacili 4. i 5. brzinu, a mjesta je bilo samo u sredini...
I, da. "kao" su sinhronizirane, ali to je samo na papiru... Kad iz 4. u 5. saltam ide bez krcanja, ali iz 5. u 4. rijetko se dogodi da ubaci bez krcanja ikakvog...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Bobo kaže:
Nikada cuo za IMT sa 4+1 mjenjacem...

Ima jedan covjek ovdje 567, ali mu je pukao po pola, pa cu morati cekati da ga sastavi, ali sve mislim da ima 5+1...

Bili su neki MF traktori sa 4+1 mjenjacima, ali to nije IMT za koji ti pitas...


Bas cu se raspitati malo oko toga...

Dobrodosao na forum!

Hvala na dobrodoslici!
Znam za MF,no ovo je sigurno IMT...od vise ljudi sam cuo ovu informaciju,no nisam se bas pozabavio time da to vidim,osim mog susjeda koji ima taj traktor...ima klasican raspored 1-4 i R desno prema dolje...tako mu je nacrtano na traktoru,mjenjacu i u knjizi od vozila...ne vjerujem da bi on nesto sam preslagivao jer sam ga bas to pitao...
Mozda je to bilo samo u seriji 567...i godine su sigurno ispod 1984..jer 577 vec tada ima 5+1(to sam saznao u meduvremenu).Kada je tocno 577 presao sa 3+1(ili 4+1) na 5+1 ne znam...no i oni su imali 3+1 davno prije...
Uglavnom...odlicna stvar je kod tog sustava mjenjacai rasporeda brzina da je u prvoj brzini vrlo brz u oranju...za sustav 5+1 svi kazu da je 1brzina sporija u oranju,a u 2 ne moze orati...(ne znam kolikoje brza 5-spora..ako netko zna razliku 1-brze i 5-spore zahvalan samnainformaciji)...sa drugestrane ima tu 4-brzinu kao transportnu i ide sa njom oko 43 km/h...
Covjek mijesamrekaoda je vidio i 577 jer je isaoponjega u BG...
Osim ako nije okrenuo koji gemist previse,pa je vidio vise brojeva.. :D
 
B

Bobo

Guest
E, informaciju za brzine 5. spora i 1. brza cu ti ja reci iz prve ruke, jer sam isprobavao.

5. spora je za mrvici sporija od 1. brze. Razlika se skoro ni ne osjeti.


A sto se tice informacije da je 3+1 mjenjac brzi u oranju od 5+1 mjenjaca, to nije tocno, jer sam takodjer isprobavao brzine 539 na 1500 okretaja i 549 na 1500 okretaja i idu potpuno istom brzinom.

5+1 mjenjac bi bio sporiji u slucaju da mu stavis manje gume, no to tek nema smisla.

Ovo sto tvoj susjed ima mi mirisi (smrdi) na torpedo mjenjac, jer on ima takav raspored brzina...


Ako netko zna kakvi su to 4+1 mjenjaci, neka kaze, pa da i mi znamo o cemu se radi.
 
M

marko

Guest
Bobo što se tiče imt 577 sa 3+1 i imt 577 sa 5+1 jako velike razlike ima baš u toj prvoj nazovi "direktnoj" i petoj sporoj puno su bolji orači 577 sa 3+1 brzinom nego sa 5+1 brzinom pogledaj raspored brzina na specifikaciji od jednog i drugog jako velikih imaš razlika! Imt sa 3+1 nazovimo to tako da su mo 1i2 direktan radne (1i2 brza ili transportna ako me razumijete) dok kod 5+1 samo 1 brza i donekle 2 brza su radne i tomu je jako veliki manjak pogrešno raspoređene brzine! a što se tiče 4+1 nikad čuo za tkvo šta!
 
Na vrh