• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

B

Bobo

Guest
@marko: Cuj, jos su ljudi ovce kod nas, pa mnogi sa 577 oru sa dvobraznim plugom, i onda mi pricaju da jako puno torsi goriva...

Na taj traktor ide 3x12" plug, pa svakako mora orati u 1 direktnoj...

Nikada necu shvacati ljude koji rade sa 5106/5136 u 5 sporoj, jer nema ama bas nikakvog smisla. Takodjer je isti klinac 1 direktna ili 5 spora...


Cuj, na 549 je raspored brzina takav, ta 1 dirktne i 5 spora nemaju nikakve razlike, samo se u 5 sporoj jos opterecuje reduktor bez veze... Jednaka je vucna sila...


Ma IMT je uvijek bio cudna biljka tako da se nije nicemu cuditi, to je jednostavno tako ;)

@krx: Tvoj traktor je izrod, doslovce... kad kemijas sa IMT traktorima, oni obicno bolje rade od "originalnih".
Covjek je u jednom od sela prema Orljavcu stavio 558 motor na 549 mjenjac na 539 sasiju. Traktor puca od snage, potrosnja mala, a obujam posla koji napravi je nemjerljiv. A ima i finu transportnu brzinu... I sto je najgore, radi bez greske?!? :?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
još nisam orao sa svojim 558 iz 69 godine prošli put kad sam probao nije mi išlo stalno mi je dizo plugove gore il ja neznam to naštelat ili je nešt potrgano nakon tog sam mjenjao onaj dio gdje se kopči poteznica kaj ima onaj debeli feder i mogu rukm gurnut poteznicu unutra i odma se hidraulik diže a čim popustim se spušta dali je to normalno

prije sam oral sa ursusom i nikad takvih problema nisam imao
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
i s kojom brzinom na 558-ci da orem sa jednobraznim plugom cilj mi je izorat što dublje radi vočnjaka

treba orat neke zemlje koje dugo ili nikad nisu orane pa još puno gnoja stajskog nato bit če gadno prošle godine sam platio čovjeku da mi to izore jelsa ursusom 60ks nije išlo samo su se kotači sklizali ali isto nikad orana zemlja i puno gnoja gore i u 8mj po suši ko das je beton
 
B

Bobo

Guest
Ono s hidraulikom nikako nije normalno :?

A sto se tice dubokog oranja, ja sam sa 549 orao 3. sporom na 50cm duboko sa 16" plugom. Nisam koristio cijeli zahvat, jer ga ne bih mogao vuci na toj dubini, pa recimo kao da je orano sa 14". Isao sam na sto vecu dubinu, tako da mi tu zahvat nije bio bitan...

558 ne bi trebao imati problema da isto tako ore, no nemas prednju vucu, pa sve ide preko zadnjih tockova, sto se na takvom poslu jako osjeti kao nedostatak...

Evo i par slika s tog poduhvata. Malo je losija kvaliteta, posto je dan bio jako maglovit, a i nisam imao digitalac kod sebe. Slikano je Sony-Ericssonom K700i...

Nagib traktora je izmjeren 23°, sto je po knjizici krajnja granica prevrtanja opterecenog traktora 8). Kad je u brazdi, izadjem iz njega da slikam. Kad sam usao i sjeo, samo se zaljuljao. Pizdarija ziva.

Obrisan neispravan link.


Obrisan neispravan link.
 
K

krx pozega

Guest
Bobo on se još može nageti ohoho...samo ti se to čini pogotovo kad sjediš u kabini..bio sam ja na boku..al u biti traktor je dosta teško prebaciti na bok..jedino kad bi čovjek to namjerno htio da učini,normalno...
 
B

Bobo

Guest
Cuj, i ovo mi je bilo dovoljno... Da vidis kako orasi rastu!

A i ja sam veliki uteg, tako da se meni nije za zajebevati na takvoj kosini...
 
B

Bobo

Guest
Vjerovali ili ne, postoji i JD benzinac, koji je dolazio sa tvornicki ugradjenim plinom...

Prije je to bilo u USA jako u modi...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Bobo kaže:
E, informaciju za brzine 5. spora i 1. brza cu ti ja reci iz prve ruke, jer sam isprobavao.

5. spora je za mrvici sporija od 1. brze. Razlika se skoro ni ne osjeti.


A sto se tice informacije da je 3+1 mjenjac brzi u oranju od 5+1 mjenjaca, to nije tocno, jer sam takodjer isprobavao brzine 539 na 1500 okretaja i 549 na 1500 okretaja i idu potpuno istom brzinom.

5+1 mjenjac bi bio sporiji u slucaju da mu stavis manje gume, no to tek nema smisla.

Ovo sto tvoj susjed ima mi mirisi (smrdi) na torpedo mjenjac, jer on ima takav raspored brzina...


Ako netko zna kakvi su to 4+1 mjenjaci, neka kaze, pa da i mi znamo o cemu se radi.

Nije torpedov mjenjac..no negdje cemo vec naci odgovor.
Ovo za 3+1 i 5+1 je mozda tako u tvojem slucaju,no iskustva mnogih ljudi su u praksi pokazala da je 3+1 brzi u prvoj,nazovimo-direktnoj brzi od 5+1-1"direktna"
Vjerujem da je kod tebe izmjerilo tako,ja nisam strucnjak po tom pitanju,no za dva traktora znam jer sam to vidio...558 i 560(sa 5+1)...nesto je sporiji u 1 direktnoj od 558...original gume bez promjena..
za ostalo nemam dovoljno informacija ,a jos manje prakse da bi mogao dati kvalitetno objasnjenje...
Ako netko ima 5+1 mjenjac na 577..zanima me km/h pojedinih brzina..
(hvala za odg.)
btw.sutra idem sa litrom do susjeda..ako ga to ne natjera da prizna kakav je mjenjac stavljao na traktor,onda moram dalje traziti odgovor.. :D
vjerujem da 577moze vuci 3x12" za sobom,ali vjerojatno samo na laksim tlima...no vjerojatno netko ima iskustva pa ce pisati...
uglavnom hvala za odg.
Imam jos jedno pitanje...odkada se proizvodi 577 sa 5+1,ali da nema onaj cudan raspored 4 i 5 brzine...(4 je bila izmedu dvije brzine,a 5 izmedu dvije brzine)
Pozdrav!
 
B

Bobo

Guest
Ovako 577 sa prednjom vucom, kod mene vuce 3x12" bez problema (vrlo lako tlo za obradu). 3x10" vuce ursus 335 koji je stariji od mene. Malo se uzbrdo muci, ali ore i to na 25cm dubine...

Dalje, meni taj mjenjac i dalje smrdi na torpedo, jer cisto sumnjam da je ikoji drugi, posto se u to doba nije moglo samo tako uvest nesta novo, nego samo spijunirat unutar granica jugoslavije... Bas pitaj susjeda sto je to, jer i mene zivo zanima...

577, ili bilo koji drugi IMT traktor do 5136 nikada nisu napravljeni sa nekim normalnim rasporedom brzina, sto je cak i dobro, jer 4. i 5. su transportne brzine, a ne radne. Onda bi u njivi morao "traziti" 2. kao sto na cesti trazis 4. ... Razmisli i reci da nije bolje kako su ovo napravili ;)

Sad se pravi IMT 2000 serija koja ima u seriji potpuno sinhronizirani mjenjac koji je s desne strane, cak u opciji imaju i mehanicku reverzer ;) Od starih IMT-a "normalan" mjenjac su imali 5173, 5210, svi zglobni traktori. Ni jedan vise... MOZDA i 5135, jer se tu stavljao perkins motor, i reverzer u serijskoj opremi, pa mozda i je neki "normalan" mjenjac.

I, da: Kako 560 sa 5+1?? To je onda 569, a ne 560 ;) Mozda je neka samogradnja i kemijanje kao sto je Krx stavio 577 motor na 565 mjenjac... Original 560 sa 5+1 ne postoji.


Brzine mjenjaca na 577 sa 5+1 su (po prospektu) slijedece:

1. 1.94
2. 2.91
3. 4.48
4. 5.5
5. 6.73
6. 7.76
7. 11.65
8. 17.92
9. 22.0
10. 26.94
R1 2.01
R2 8.41

Sto NIKAKO nije istina, jer 577 ide 45Km/h, kao i svi IMT traktori sa 5+1 mjenjacem. Mjereno je autom, jer na 549 nemam brzinomjer, samo obrtomjer. Na iber gasu ide 45km/h, ali nije ga preporucljivo toliko ganjati, a iskreno se i bojim i za prednji most jer je cijeli klimav, a sto tek kardan radi pri tolikim "suludim" brzinama ;)...
 
B

Bobo

Guest
Hmmm, zanimljivo, a 542 iz mog sela ide kao i moj 549.

Koje gume su na tvom 542? Da nisu mozda 11.2? Pa je mozda zato sporiji?

Uglavnom, 542 je spoj 539 motora i 549 mjenjaca. Moze se nazvati svojevremenim eksperimentom, jer taj traktor jako puno trosi za razliku od obicnog 539.


Daj ozbiljno provjeri koje gume imas na njemu, i da li si brzinu mjerio autom, ili si se ravnao prema njegovom satu? I kad si mejrio brzinu, da lije bio sam traktor, ili si vukao nesta s njim?
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bobo kaže:
Hmmm, zanimljivo, a 542 iz mog sela ide kao i moj 549.

Koje gume su na tvom 542? Da nisu mozda 11.2? Pa je mozda zato sporiji?

Uglavnom, 542 je spoj 539 motora i 549 mjenjaca. Moze se nazvati svojevremenim eksperimentom, jer taj traktor jako puno trosi za razliku od obicnog 539.


Daj ozbiljno provjeri koje gume imas na njemu, i da li si brzinu mjerio autom, ili si se ravnao prema njegovom satu? I kad si mejrio brzinu, da lije bio sam traktor, ili si vukao nesta s njim?

Pa to je lako provjeriti,valjda netko ima GPS,moj Garmin do 10km/h mjeri u desetim dijelovima kilometra,das gas na recimo 1000 ili1500 o/min i i sa svakom brzinom probas,onda je lako napraviti grafikon brzina.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Bobo kaže:
I, da: Kako 560 sa 5+1?? To je onda 569, a ne 560 ;) Mozda je neka samogradnja i kemijanje kao sto je Krx stavio 577 motor na 565 mjenjac... Original 560 sa 5+1 ne postoji.


Brzine mjenjaca na 577 sa 5+1 su (po prospektu) slijedece:

1. 1.94
2. 2.91
3. 4.48
4. 5.5
5. 6.73
6. 7.76
7. 11.65
8. 17.92
9. 22.0
10. 26.94
R1 2.01
R2 8.41

Sto NIKAKO nije istina, jer 577 ide 45Km/h, kao i svi IMT traktori sa 5+1 mjenjacem. Mjereno je autom, jer na 549 nemam brzinomjer, samo obrtomjer. Na iber gasu ide 45km/h, ali nije ga preporucljivo toliko ganjati, a iskreno se i bojim i za prednji most jer je cijeli klimav, a sto tek kardan radi pri tolikim "suludim" brzinama ;)...

Sorry..krivo sam napisao..569 je sa 5+1...(to je posljedica brzog pisanja)
Dakle,ti imas 577 koji u najvecoj brzini ide 45km/h?Ima prednji pogon?
Kakav je raspored brzina...4 i 5 su kako rasporedene?
Sorry sto gnjavim,ali zanima me taj traktor...jos ako su sve serije tako brze,moram si jednog nabaviti.. :D
Koja je godina taj tvoj 577?
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Mister No kaže:
Bobo kaže:
I, da: Kako 560 sa 5+1?? To je onda 569, a ne 560 ;) Mozda je neka samogradnja i kemijanje kao sto je Krx stavio 577 motor na 565 mjenjac... Original 560 sa 5+1 ne postoji.


Brzine mjenjaca na 577 sa 5+1 su (po prospektu) slijedece:

1. 1.94
2. 2.91
3. 4.48
4. 5.5
5. 6.73
6. 7.76
7. 11.65
8. 17.92
9. 22.0
10. 26.94
R1 2.01
R2 8.41

Sto NIKAKO nije istina, jer 577 ide 45Km/h, kao i svi IMT traktori sa 5+1 mjenjacem. Mjereno je autom, jer na 549 nemam brzinomjer, samo obrtomjer. Na iber gasu ide 45km/h, ali nije ga preporucljivo toliko ganjati, a iskreno se i bojim i za prednji most jer je cijeli klimav, a sto tek kardan radi pri tolikim "suludim" brzinama ;)...

Sorry..krivo sam napisao..569 je sa 5+1...(to je posljedica brzog pisanja)
Dakle,ti imas 577 koji u najvecoj brzini ide 45km/h?Ima prednji pogon?
Kakav je raspored brzina...4 i 5 su kako rasporedene?
Sorry sto gnjavim,ali zanima me taj traktor...jos ako su sve serije tako brze,moram si jednog nabaviti.. :D
Koja je godina taj tvoj 577?



Kojih 45 km/h,pa to je malo previse,to je tada mogoa samo Rus,i jos neki,pa IMT vi se razletio,mislim da je i zakonsko bilo ogranicenje na 25km/h,koji je to sda iber gas,koliko je to obrtaja,tobi onda bilo 3500 o/min.

Davne 1984 sa, radio sa tim traktorom,nije imao prednju vucu,imao je 5 brzina,imao je tri kao kod IMT-a 539 i dvije su bile izmedju(pokusavam se sjetit detalja,ali mislim da nije potpuno isto kao kod IMT-a 542 sa istim brojem brzina),cetvrta jebila izmedju trece i prve a peta gore izmedju druge i rikverca,to bilo prije 23 godina pa sada nisam siguran.A da je bio tako brz to nikako.
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bobo kaže:
Za mene je taj uredjaj jos uvijek luksuz...

Taj luksuz dodje 180 eura,meni mnogo znaci,cesto mi zatreba,evo danas,posli je podne idem privatno u Njemacku,ostajem do sutra i trebam ici u tri grada,blizu su ali na dvija drese nisam nikad bio,koliko bi zeznacije imao da ga nemam.U paketu sam dobio i grubu kartu Hrvatske i vece gradove,bolje reci dobio dodatni CD gdje se nalaze dodatne karte,a medji njima i HR.
 
B

Bobo

Guest
NE... nemam ja 577 koji ide 45km/h, ali imaju ljudi ovdje i staru i noviju liniju 577 sa prednjom vucom, i kad se vozi zito u silos, ovaj sto ima noviju liniju ga ganja kao lud i ide 45Km/h.

Ja imam 549 sa prednjom vucom i on na iber gasu ide 45km/h, mjereno autom. Isti auto je mjerio i 577 koliko ide, tako da nema greske.

Raspored brzina na IMT-u je slijedeci: na 549 je 4. gore, a 5. dolje (naravno u sredini ostalih brzina). Na 577 je 4 dolje, a 5. gore. Na 5136 je takodjer 4 dolje a 5. gore...


Ide sigurno toliko, a i tu vidim da cu morati snimati clip... Moj 539 je raskliman jako i bio je negdje isjecak koliko mu se sat okrece. To je najbrzi 539 u 4 okolna sela. Kad ga pratim sa 549, to je 5 brza na 1500 okretaja. Dam gas do 2400 i obidjem ga kao da stoji...


I ualo zaboravio napisati; 577 je dozivio nekoliko izmjena mjenjaca od 3+1 pa nadalje. Nova linija ima kardan za prednju vucu s lijeve strane, a ne kao "srednja serija" s desne. Promijenili su prednji pogonski most, pa je vejrovatno i mjenjac nesto doradjeniji, ili su samo redukror bacili na lijevu stranu... Tko ce ga znat.
 
Na vrh