• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
http://img192.imageshack.us/im

g192/7474/alim9503.th.jpg


Ovde mi curi menjacko ule,posto znam 100/da nije motorno ,samo sam hteo savete posto na ovom forumu ima bas dobrih majstora.Pozdrav iz hladne Srbije.A u pitanju je IMT,e 540.
Eto vidiš kak ti je sve lijepo objašnjeno, samo treba malo strpljenja.
Čini mi se da je več bilo riječi o tome nedavno, al se zašutjelo.
Evo jedna slika pa ti možda pomogne da ti pojasni o čemu je Kosjerac pisal, a ako negdje zašteka tu smo.

93059756.jpg
 

zoran frenki

Član
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
78
E,jos jedna stvar.Kako i sta koristiti prilikom rastavljanja,mislim pomagala za razdvajanje.Jel to je prilicno tesko.Pzdrav i unapred hvala.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
misliš traktora na pola......????

to nije teško, uzmi jednu gredum drvenu, stavi pod karter motora, sve moraš otpustiti vijke, i crijeva goriva,sat pritiska ulja itd, to ćeš vidjeti kada budeš rastavljao......i onda sa gredom to fino izvučeš, s tim da staviš dizalicu pod mjenjač, i to je sve.......tako ćeš najlakše to razdvojiti i ponovno sastaviti, ako radiš oko npr lamele......

kada budeš vračao, bitno da ti se spojnička nevrti......a to ćeš postići da ti traktor bude u brzini,a lamelu fino centriraš.....i samo spojiš, i to je sve
 

Meho

Član
Tu od
21 Sij 2011
Poruka
91
Evo ivanz je jako lijepo objasnio tako je i meni majstor odvajao kad je mjenjao lamelu,, znaci greda ispod i privezes ju na negdje oko prednjeg trapa da to bude ko neki oslonac,, ak me kuzis, evo jedna skica mozda pomogne




Uploaded with ImageShack.us
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
E,jos jedna stvar.Kako i sta koristiti prilikom rastavljanja,mislim pomagala za razdvajanje.Jel to je prilicno tesko.Pzdrav i unapred hvala.
Najbolje pomagalo bi ti bil ručni viličar ili neka kolica (nije loša ni veča krokodilka), ako imaš pri ruci.
Ako nemaš onda si možeš nabrzinu napraviti priručna kolica na koja staviš dizalicu, a možeš (ako imaš kam kopčati) koristiti i flašencug.

Ovaj sistem fosne i kojekakvih greda ti baš nebi preporučil, ali ako nema drugog izbora barem metni na gredu nekakve okrugle cijevi jer u suprotnom zaboravi lamelu.
Mada pošto očito nikad nisi kalal traktor na pol, baš i neznam kak bu to sve zišlo. Još ako bu trebalo kvačilo servisirati, a nemaš s čim pocentrirati lamele :scratch
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167

Evo kakvo pomagalo ja imam za razdvajanje.
Zaboravio sam da kažem da ispustiš ulje iz menjača ( valjda se podrazumeva kad se radi rasklapanje). Naj lakše ti je da nađeš neki malo veći panj i da ga staviš pod karter i da to lepo podklocnuješ da se ne pomera levo desno i pod prednji trap da staviš drvene kline sa obadve strane, a pod zadnji kraj da staviš dve daske jednu na drugu a između njih 3-4 cevi jednakog prečnika( da napraviš pomagalo kao na slici) a iznad na dasku staviš hidrauličnu dizalicu i podigneš da dođe u ravni prednji i zadnji kraj,guraš zadnji kraj traktora da ga razdvojiš jer je lakše gurati na zadnje gume. Kada to zameniš onda guraš zadnji kraj i vodiš računa da uklope lako lamele, uključiš kardan i neko ga okreće da vidiš da li je uklopio, nemoj šafovima na silu da navlačiš prednji i zadnji kraj jer možeš nešto slomiti i eto belaja. Nadam se da si me za pomagalo razumeo ako nisi slikaču ti i okačiti slike da vidiš kako to izgleda. Pozdrav i srećan rad.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Zgodna alatka za rastavljanje , samo još jedno usputno pitanje ? Da li kod sastavljanja ne bi trebalo poriktati lamele to jest prvog i drugog stepena sa nekom alatkom , jer ako nisu u strogom centru mislim da će biti problema kod sastavljanja .
 
N

Neven 533

Guest
Ja sam tako 533 sastavljao sjebalo se one gluposti indijske sto ih druk lezaj stiska ...
Otpao saraf unistilo navoj pa ostali bez kvacila al za 5 sati bio je u komadu...
Motor na flašcung , getriba potklocana nije tesko slozit...
 
N

Neven 533

Guest
Ja sam tako 533 sastavljao ,,,,,,,,,,,,,,,, Što misliš pod tim ?

Pa na pola sam ga raskapao al trebat ce covjek bar jos jednog da mu pomogne ako moze i dva da nabiju motor gore...
Sam tesko da ce moci...
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Neven 533 nisi me možda shvatio , ako traktor ima dvostepeno kvačilo ima i dvije lamele a da bi se traktor sastavio lamele moraju biti sinhronizirane to jest centrirane da bi se vratila mogla užljebiti u lamele a ako nisu tada se nešto može polomiti ( ako ide na silu )
 
N

Neven 533

Guest
Neven 533 nisi me možda shvatio , ako traktor ima dvostepeno kvačilo ima i dvije lamele a da bi se traktor sastavio lamele moraju biti sinhronizirane to jest centrirane da bi se vratila mogla užljebiti u lamele a ako nisu tada se nešto može polomiti ( ako ide na silu )

Pa slagao sam to nije problem ako ne ide skines dolje malo zakrenes vratilo i sjeda ..
Al ako neko nema sluha za mehaniku i alata bolje da plati nekome nego da lomi...
Ja više nikom ne dajem da mi radi jer samo su sjebali.
Odkad sami popravljamo sve funkcionira.. ;)
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
istina najbolje je kada znaš i možeš sam , ako ide ide ako ne ide,ne ide onda idemo dalje , majstor pa kada se riješi
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Zgodna alatka za rastavljanje , samo još jedno usputno pitanje ? Da li kod sastavljanja ne bi trebalo poriktati lamele to jest prvog i drugog stepena sa nekom alatkom , jer ako nisu u strogom centru mislim da će biti problema kod sastavljanja .

Ako se nedira korpa i lamele kao u frenkijevom slučaju onda netreba štelovanje lamela nikakvo onda spojničke nailaze bez problema, ako se skida korpa onda najlakše nacentrirati lamele ovakvim alatom, prosto ga napraviti a od drveta je i nekošta mnogo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Najbolje pomagalo bi ti bil ručni viličar ili neka kolica (nije loša ni veča krokodilka), ako imaš pri ruci.
Ako nemaš onda si možeš nabrzinu napraviti priručna kolica na koja staviš dizalicu, a možeš (ako imaš kam kopčati) koristiti i flašencug.

Ovaj sistem fosne i kojekakvih greda ti baš nebi preporučil, ali ako nema drugog izbora barem metni na gredu nekakve okrugle cijevi jer u suprotnom zaboravi lamelu.
Mada pošto očito nikad nisi kalal traktor na pol, baš i neznam kak bu to sve zišlo. Još ako bu trebalo kvačilo servisirati, a nemaš s čim pocentrirati lamele :scratch


imam jedan nastavak od gedore, koji stavim i obje lamele centriram,a šublerom izmjerim da su otprilike u centru.....iako nebi bilo loše da se neki alat napravi, da radim često, onda bi si to i rješio......al ovako, nije potrebno......to nije nikakav problem za napraviti, samo treba polako......i obavezno traktor u brzinu, da se spojnička neokreće,jer ga nikada nečeš staviti, pa da neznam kako centriraš........
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
imam jedan nastavak od gedore, koji stavim i obje lamele centriram,a šublerom izmjerim da su otprilike u centru.....iako nebi bilo loše da se neki alat napravi, da radim često, onda bi si to i rješio......al ovako, nije potrebno......to nije nikakav problem za napraviti, samo treba polako......i obavezno traktor u brzinu, da se spojnička neokreće,jer ga nikada nečeš staviti, pa da neznam kako centriraš........
Ja to kad delam pomočnik sa rukom primi spojničke, a ja samo malo pogurnem motor
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Eto isti posao sto naćina mislim da je ovo dobro znati ako se upušta u posao , a ipak nema dovoljno znanja .
 

Najnoviji postovi

Na vrh