• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Vidi da se nisu izvukli oni osiguraci (2 metalne plocice s polumjesecastim utorima) koji drze osovinicu pumpe u kucistu. Meni se bas to dogodilo jer kvaliteta izradbe pumpe nije na nivou.

To sam jucer gledao...i jedan je ispao..no tek nakon sto sam isprobavao kako zaista radi polugica koja ide na bregastu...
Vraceno je nazad...no oni mogu tek malo izaci van jer im ne dopusta kuciste motore kada se pritegne...obratiti cu na to pozornost,pa ih zabijem do kraja ...
pumpa nije neka zamjenska,no negdje me zeza...ili ac ili rotaciona...ne znam da li bi mogao vuci neki zrak na dizama i sl...i da nestane goriva..
uglavnom hvala...izludujeme vec to,ali moram naci problem :)
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
To sam jucer gledao...i jedan je ispao..no tek nakon sto sam isprobavao kako zaista radi polugica koja ide na bregastu...
Vraceno je nazad...no oni mogu tek malo izaci van jer im ne dopusta kuciste motore kada se pritegne...obratiti cu na to pozornost,pa ih zabijem do kraja ...
pumpa nije neka zamjenska,no negdje me zeza...ili ac ili rotaciona...ne znam da li bi mogao vuci neki zrak na dizama i sl...i da nestane goriva..
uglavnom hvala...izludujeme vec to,ali moram naci problem :)

I mene je isto izludivalo no na kraju se ispostavilo da nije nis drugo nek ta AC pumpa. A to da kuciste motora neda da se izvuku se i meni cinilo ali vraga... Mozda je u originalu tak zamisljeno pa oni koji su kopirali pumpu nisu to skuzili ili :? tak je barem kod mene bilo. Mislim da budem moral rastepsti da vidim da se nisu opet izvukli i mozda ih okrenuti onak za 180 i onda nabiti jer bi se onda bolje zacvikali to sam vec onda htel napraviti... Ili to ili po novu pumpu kaj opet nije garancija nicega.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
sito u rezervaru si gledal?nesmje bit zraka u sistemu nikakvi mjehuriči ni ništa.
zakaj ne otvoriš sam zadnji filter i onda pumpaš il na boš pumpi,kad gorivo krene istjerat če zrak odjednom.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
I mene je isto izludivalo no na kraju se ispostavilo da nije nis drugo nek ta AC pumpa. A to da kuciste motora neda da se izvuku se i meni cinilo ali vraga... Mozda je u originalu tak zamisljeno pa oni koji su kopirali pumpu nisu to skuzili ili :? tak je barem kod mene bilo. Mislim da budem moral rastepsti da vidim da se nisu opet izvukli i mozda ih okrenuti onak za 180 i onda nabiti jer bi se onda bolje zacvikali to sam vec onda htel napraviti... Ili to ili po novu pumpu kaj opet nije garancija nicega.

Postoji razmak izmedu krajnje tocke i kucista..nekih 1mm ili 2 mm(procjena "od oka")..
Ne bi to niti primjetio da mi nije ispalo..
Mehanicki dijelovi pumpe rade dobro..membranu bi promijenio i te ventilice ako se to moze.
I stavim ju blize kucistu ili navarim mm na polugicu koja ide prema bregastoj..
Ovo jest original england pumpa...no dosta je stara vec..no sa druge strane i taj traktor je radio jako malo...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
sito u rezervaru si gledal?nesmje bit zraka u sistemu nikakvi mjehuriči ni ništa.
zakaj ne otvoriš sam zadnji filter i onda pumpaš il na boš pumpi,kad gorivo krene istjerat če zrak odjednom.

Sito nisam gleao..mislim da je cak izrezano..ako je to onaj dio gdje je cep rezervoara..kao to je sporo islo,pa je djed izrezao...na svasta se ljude moze nagovoriti..
Sumnjivo mi je kako se to mijesa u casici...nasao sam istu pumpu bez casice..i ako ova fakat nije ok ne treba mi nikakva casica ukoliko nije potrebno...vjerojatno :)
Cesto je popustila gumica na casici...pa to stezanje i sl...samo "zdere"
Mislim koliko me to zdere ovih dana vidis i koliko pisem danas :-D

Sto se tice usisa..nisam to ispitivao tako..ali..kada upuhujem zrak na ulaz-dakle tamo gdje ide dovod iz rezervoara tada zrak izlazi na izlaz...cuje se...dakle prolazi kroz one ventilice...
Da li to tako smije?Koliki pritisak covjek moze upuhati ne znam..no ako zrak tako(na moje upuhivanje) prode kroz ventilice onda oni bas i nemaju moc usisa ...ili grijesim?
Druga stvar..kod rastavljanja...ostali su mi ostaci gume na unutarnjem dijelu spojeva na pumpi..tamo gdje idu sarafi za ulaz i izlaz..to su oni posebni sarafi...ne znam ime..uglavnom i na jednom i na drugom su bili ostaci gume unutar pumpe...
Da li tamo mora biti ta guma..kao brtva i sl..ili je to netko stavljao onako..da ne curi..jer malo masti cijelo vrijeme na tome...no to do sada nije bio problem..
Radio sam i tako da ostavim otvoren saraf na filteru..ali napumpati to...to je umjetnost..zaista traje satima..(sa odmorom kada vise nemam strpljenja :-D ..)
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
između tih "šerafa "idu bakrene podloške i niš drugo.pločice omekaniš prije ponovnog stavljanja i stezanja.
dok pumpa miruje nesmje ič nafta na izlaz.
u čašici se nesmje vidjet niš osim nafte,a i taj protok nebi vidjel da je sv o.k.
daj provjeri od početka sito izvadi ga van odšarafi na rezervaru,pogledaj dobro ulaz u ac pumpu,odšarafi izlazno crijevo al na ulazu u filter i stavi u neku prozirnu bocu,zaverglaj i vidi kak baca,probaj sam ručno na polugici,pa skini pumpu i na capici probaj,uvjek bi trebala bacat isto.
ak ne baca pogledaj koliko je i dali je podern brjeg koji pritišče capicu,
ak nije poderan a tebi ručno kad ju pritiščeš baca jače capica na pumpi nije dovoljno zakrivljena sad il ju nadovari il po orginal.
ja sam prije 2g stavil orginal je skuplji al dela.

problem je oko pumpe al sad koji nije neka nauka sam treba otkrit kaj točno il ne dolazi gorivo kak treba il capica na pumpi,ovi ventili nebi smjeli ispadat sami od sebe.ja bi ovo prvo napravil ak se niš neda napravit po novu i mir.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ako su ispravni ventilici na ac pumpi nesmije da se vidi u casici mjesanje goriva i zraka.Znaci nije ti dobar usisni ventil(do casice).Najlaksi nacin provjere ac pumpe je:
1.skines ac pumpu i istjeras sve gorivo iz nje.
2.ustima pokusas usisati zrak kroz ulazni otvor za gorivo kod casice.Ako mozes usisavati zrak znaci neispravan je usisni ventil.
3.na izlazni otvor pokusas duvati iz usta zrak i ako mognes duvati onda je neispravan potisni ventil.
Jednostavnije receno na ulazni otvor za gorivo mozes duvati al nemozes usisati zrak.
Na izlazni otvor mozes usisati ali nemozes duvati zreak.Tad je ac pumpa ispravna sto se tice ventila.Drugi nacin je da skines pumpu stavis nekakvo crijevo na ulaz .Crijevo treba biti dugo oko 1m.Stavis ga u kanisteer sa gorivom i podignes pumpu uvis.Ako navuce gorivo ispravna je.Tad mozes drukati i na polugu koja ide u motor.
imgp0194.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Griješiš..iz smejra usisa mora biti prolazna ali u suprotnom smjeru ne .


... pozabavi se još malo sa ovom a sutra kad se dućani otvore odi po novu :mrgreen:

Ćašica je jako korsna ali jebo je on tko je riješavao sistem brtvljenja .

Ok..sada cu staviti onaj dio od ulaza na izlaz i puhati..ako puse onda znam na cemu sam...
ako pusta prvo idem gnjaviti trgovce da li imaju ventilice..pa membranu itd...
Gnjavi me to sto je pumpa vjerojatno mehanicki ispravna..a zbog tih sitnica kao sto su ventilici i membrana moras kupovati komplet...
Hm..osim sto moze sakupljati ,taloziti smece..cemu jos sluzi?Da vide da se netko kuri na lozu?
:mrgreen:
Brtvljenje casice je ..uh...cak sam stavljao gumu dolje kako ne bi pukla jer nikako zategnuti kako treba..i od tada je ok...
idem puhati...:mrgreen:
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
između tih "šerafa "idu bakrene podloške i niš drugo.pločice omekaniš prije ponovnog stavljanja i stezanja.
dok pumpa miruje nesmje ič nafta na izlaz.
u čašici se nesmje vidjet niš osim nafte,a i taj protok nebi vidjel da je sv o.k.
daj provjeri od početka sito izvadi ga van odšarafi na rezervaru,pogledaj dobro ulaz u ac pumpu,odšarafi izlazno crijevo al na ulazu u filter i stavi u neku prozirnu bocu,zaverglaj i vidi kak baca,probaj sam ručno na polugici,pa skini pumpu i na capici probaj,uvjek bi trebala bacat isto.
ak ne baca pogledaj koliko je i dali je podern brjeg koji pritišče capicu,
ak nije poderan a tebi ručno kad ju pritiščeš baca jače capica na pumpi nije dovoljno zakrivljena sad il ju nadovari il po orginal.
ja sam prije 2g stavil orginal je skuplji al dela.

problem je oko pumpe al sad koji nije neka nauka sam treba otkrit kaj točno il ne dolazi gorivo kak treba il capica na pumpi,ovi ventili nebi smjeli ispadat sami od sebe.ja bi ovo prvo napravil ak se niš neda napravit po novu i mir.

Nema bakrenih podlozaka..to je neki posebni saraf….ako me pamcenje sluzi netko mi je rekao konus ili sl ime…uglavnom znas na sto mislim :-D
Unutra na ulazu je gdje ide saraf-konus je bila nekakva guma..kao brtva valjda..ne znam..ili je netko mozda stavljao tu gumu tamo..nisam jos nasao dijelove originala…pusem jos…:-D :-D inace sto se puhanja tice kada sam puhao od izlaza prema ulazu..nisam uspio..dakle po tome bi ventilici bili ok..iako sam I kod njih nasao neke gume..odakle ta guma u malim dijelovima ne znam..
U casici se vidi nafta..ali kao da ju mijesam…kao da tresem casicu…dakle ne smije se vidjeti bilo kakav protok zar ne?Ovdje se stvara mali vrtlog I nafta postaje svjetlija..kao da ima zraka unutar toga.Ne znam da li se zaista tako mijenja izgled nafre pod pritiskom..kao da uzmem nesto I promijesam I onda se stvara vrtlog..kada rucno upumpam unutra tada se pri svakom pokretu vidi kao neki sitni mlaz koji uletava u casicu…prije bi rekao da je neki zrak nego gorivo iz rezervoara..
Ovo sa sitom nisam skuzio…gdje se tocno nalazi to sito…ako je na ulazu gdje je cep od rezervoara..dakle gdje se toci gorivo tamo sita nema…osim izlaza I crijeva do ac pumpe nemam nigdje mogucnost vidjeti sito..osim ako nije sito na izlazu rezervoara?
Sorry sto pitam..ali nisam to nikada radio…
Jucer sam isprobavao to kod filtera..kada je pumpa u normalnom polozaju onda gorivo ide van..no kada ju okrenem u neki xy polozaj onda nije isto..no to je isprobano onako usput…morati cu ponoviti..
Stos e tice capice brijeg jest malo poderan…no to je onako kao da je izlizano…ima tri komada metala spojeno u jedan I recimo da se ne vide razlike kao na dijelu gdje nema kontakt sa bregastom…vjerojatno oko mm ima razlike…mozda pola mm..ne znam..
Osteceno jest…sama capica osim polozaja gore dolje ide malo u stranu…ne znam da li je nova fiksna odnosno da li se uopce ne pomice nikuda..niti mm..
Ova jest original “made in England”..no mene zanima zasto se to dogada…jer prije raspravljanja glave I bloka motora je to funkcioniralralo normalno..
Moram to sito jos vidjeti I onda usporedba rucno I preko bregaste…pa ako nije ista kolicina goriva nije ok…
Sve to bude ok ako je ac pumpa…ako je rotaciona…hm…onda cu tek pisati :-D :-D
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ovdje na izlazu iz rezervara postoji sito,tu odšarafi i vidi naravno moraš ispustit naftu il nagnut rezervar

a meni se zaštopalo ovdije,a vide se i pločice ispod šerafa,guma i ostalo nema tu kaj tražit.

 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Ako su ispravni ventilici na ac pumpi nesmije da se vidi u casici mjesanje goriva i zraka.Znaci nije ti dobar usisni ventil(do casice).Najlaksi nacin provjere ac pumpe je:
1.skines ac pumpu i istjeras sve gorivo iz nje.
2.ustima pokusas usisati zrak kroz ulazni otvor za gorivo kod casice.Ako mozes usisavati zrak znaci neispravan je usisni ventil.
3.na izlazni otvor pokusas duvati iz usta zrak i ako mognes duvati onda je neispravan potisni ventil.
Jednostavnije receno na ulazni otvor za gorivo mozes duvati al nemozes usisati zrak.
Na izlazni otvor mozes usisati ali nemozes duvati zreak.Tad je ac pumpa ispravna sto se tice ventila.Drugi nacin je da skines pumpu stavis nekakvo crijevo na ulaz .Crijevo treba biti dugo oko 1m.Stavis ga u kanisteer sa gorivom i podignes pumpu uvis.Ako navuce gorivo ispravna je.Tad mozes drukati i na polugu koja ide u motor.
imgp0194.jpg

hvala.isprobati cu oba sistema...kada pusem na ulaz ide zrak..kada pusem na izlaz ne ide..e sad jos moram usisavati..hm...nafta se smije konzumirati?da ne ugledam mlade lavove po dvoristu kako se secu :-D
Da ti ne odg.dolje..nisam znao da bosh pumpa(to je rotaciona zar ne?)ima filter..jos sam se pitao cemu sluzi taj dio...
Taj filter se moze kupiti i ugraditi zar ne?..mislim ne moram to nositi posebno majstoru?
idem sa pokusima dalje...ovaj sa gorivom ,crijevom na 1m vjerojatno sutra...
hvala za savjet..hocu to sve rijesiti da budem siguran..ocito ima sitnica u cijelom sustavu i moram procistiti cijeli sustav...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Ako su ispravni ventilici na ac pumpi nesmije da se vidi u casici mjesanje goriva i zraka.Znaci nije ti dobar usisni ventil(do casice).Najlaksi nacin provjere ac pumpe je:
1.skines ac pumpu i istjeras sve gorivo iz nje.
2.ustima pokusas usisati zrak kroz ulazni otvor za gorivo kod casice.Ako mozes usisavati zrak znaci neispravan je usisni ventil.
3.na izlazni otvor pokusas duvati iz usta zrak i ako mognes duvati onda je neispravan potisni ventil.
Jednostavnije receno na ulazni otvor za gorivo mozes duvati al nemozes usisati zrak.
Na izlazni otvor mozes usisati ali nemozes duvati zreak.Tad je ac pumpa ispravna sto se tice ventila.Drugi nacin je da skines pumpu stavis nekakvo crijevo na ulaz .Crijevo treba biti dugo oko 1m.Stavis ga u kanisteer sa gorivom i podignes pumpu uvis.Ako navuce gorivo ispravna je.Tad mozes drukati i na polugu koja ide u motor.

Pokusao sam metodu upuhavanja i usisavanja...
kada usisam zrak na ulaznom otvoru..tamo gdje ide crijevo od rezervoara..zrak se moze usisati..sto bi znacilo da je usisni ventil neispravan zar ne?
puhati mogu...no to nije problem...
na izlaznom ventilu ne mogu upuhivati zrak..usisavati nisam pokusavao jer sam se vec na prvom "nadrogirao"...vec gubim koncentraciju,pa je vjerojatno ostala koja kapljica...uh...puno gore nego grah.. :-D :-D
Mislim daje kvar utvrden..ili bar dio..
Da li se mogu ti ventilici posebno kupiti i ugraditi identicno kao sto su bili ovi prethodni?
hvala za slike i trud..sada bar znam dio...
Ako se to ne moze kupiti traziti cu original "made in england" ako jos postoji..ako ne onda srpska...to znam a ima...
metodu sa gorivom cu jos isprobati sutra...no ne znam da li ce povuci sa visine od 1m ako ovako prolazi zrak...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
ovdje na izlazu iz rezervara postoji sito,tu odšarafi i vidi naravno moraš ispustit naftu il nagnut rezervar

a meni se zaštopalo ovdije,a vide se i pločice ispod šerafa,guma i ostalo nema tu kaj tražit.

Imas nesto drugaciji sistem rezervoara...ne znam koji je tvoj traktor...no vjerujem da i kod mene ima to izlazno sito...
ako uspijem poslikati cijelu pumpu staviti cu sliku..
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
hvala.isprobati cu oba sistema...kada pusem na ulaz ide zrak..kada pusem na izlaz ne ide..e sad jos moram usisavati..hm...nafta se smije konzumirati?da ne ugledam mlade lavove po dvoristu kako se secu :-D
Da ti ne odg.dolje..nisam znao da bosh pumpa(to je rotaciona zar ne?)ima filter..jos sam se pitao cemu sluzi taj dio...
Taj filter se moze kupiti i ugraditi zar ne?..mislim ne moram to nositi posebno majstoru?
idem sa pokusima dalje...ovaj sa gorivom ,crijevom na 1m vjerojatno sutra...
hvala za savjet..hocu to sve rijesiti da budem siguran..ocito ima sitnica u cijelom sustavu i moram procistiti cijeli sustav...

Filter na bosh pumpi imas kod bosh majstora.Inace je plasticni pa se samo dobro opere i ispuse zrakom.Prilikom skidanja moras biti veoma pazljiv jer imas unutra tri oprugice i klipic(u obliku valjka).Bitno je da se polako rasklapa zbog redoslijeda vracanja.Taj filter najbolje ti je da neko strucan skida.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Imas nesto drugaciji sistem rezervoara...ne znam koji je tvoj traktor...no vjerujem da i kod mene ima to izlazno sito...
ako uspijem poslikati cijelu pumpu staviti cu sliku..

Kod tebe se radi o imt-558 on ima samo ventil na rezervoaru.Ovo su slike od 539.
To ti je najlakse provjeriti da neskidas ventil.Odvrni izlazno crijevo iz rezervoara i pusti gorivo.Ako dobro tece onda nije zacepljenizlaz iz rezervoara.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Pokusao sam metodu upuhavanja i usisavanja...
kada usisam zrak na ulaznom otvoru..tamo gdje ide crijevo od rezervoara..zrak se moze usisati..sto bi znacilo da je usisni ventil neispravan zar ne?
puhati mogu...no to nije problem...

Znaci ac pumpa nije ok.Koliko znam ventile nemozes kupiti posebno.Probaj ocistiti taj ventil ispod gumice .Mislim ako je oruga ok.Zna se nakupiti svasta ispod njega.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
533 ima čašicu na rezevaru a 539 kod AC pumpe

Upravu si kolega.Uslov je da je sve original na traktoru.Tako da te malo bitne detalje i nepratim.:partyman:
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Pokusao sam metodu upuhavanja i usisavanja...
kada usisam zrak na ulaznom otvoru..tamo gdje ide crijevo od rezervoara..zrak se moze usisati..sto bi znacilo da je usisni ventil neispravan zar ne?
puhati mogu...no to nije problem...

Znaci ac pumpa nije ok.Koliko znam ventile nemozes kupiti posebno.Probaj ocistiti taj ventil ispod gumice .Mislim ako je oruga ok.Zna se nakupiti svasta ispod njega.

Ok..pokusati cu..
Trazio sam pumpe..i nasao nekog jakopic-a kod vrbovca...ima pumpe za maseya,medu ostalim i za 158 model...no ne znam da li je to isto kao kod mene..traktori su naizgled isti..no da li je pumpa ne znam..
Odg cu dobiti sutra..no ne znam kakve stvari prodaju..provjerene ili ne..
Ili da uzmem srpsku ako se ova ne moze popraviti..
idem cistiti ventilice :-D
 

Najnoviji postovi

Na vrh