• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Normalna pojava kod 533.Traktor je star najmanje 30godina.Opruga koja reguliše pritisak okaljena je ko kod kovača.Uljna pumpa isto tako stara.Oni normalno rade i na 0,5 bara godinama.Ležaji radilice u +- toleranciji mnogo.Inače INA-3 nije za traktore u toplim danima.
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ležaji radilice imaju 200 sati......samo, kada sam sve to radio, greška što nisam mjenjao uljnu pumpu......

koje bi ulje bilo dobro sada staviti u njega, da prvo probam s tim????......ako ne, onda ću ga rastaviti, i zamjeniti uljnu pumpu......jer dobro je radila, pa ju zbog toga nisam htio dirati, možda kada se ugrije da je pao pritisak za pola bara.....a sada je to ipak malo više.....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
muhanicar, imt 533
Pošto veliš da na leru, na vruče ima 1 bar, mislim da nema potrebe se previše zamarati.
Probaj mu staviti 5-icu, a i vrijeme je i ako to nebu pomoglo trebalo bi se malo probati poigrati sa sigurnosnim ventilom.
Kaj je i radilica bila na obradi ili samo lageri?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
komplet radilica obrađena sa novim letećim i glavnim ležajevima.....te zamjenjene čahure na klipnjačama kod klipova i obrađene na mjeru......znači taj cjeli sklop je rješen......i onaj ležaj od radilice, prvi od kvačila je također obrađen da ima aksijalnog lufta 0,2 ili 0,3mm.....nesječam se više, i taj je dio obrušen, samo toliko da se poravna......

probat ću zamjeniti ulje i filter, pa ću vidjeti što će biti......
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Taj aksijalni je (ako je tak) več sad prevelik.
Kaj je sa klackalicama?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
klackalice su uredu (kakve veze imaju klackalice????)......taj aksijalni zazor radilice uzeo sam iz manuala......al nesječam se više koji treba biti......
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Pa i one se podmazivaju uljem koje pumpa ista pumpa ;)
Aksijalni od 0,05 do 0,25 tak da......
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
pa naravno da se podmazuju istom pumpom,al neutječe na tlak koji je kod mene različit......

sada sam vidio, da piše iznad 25 stupnjeva vanjske temperature treba koristiti sae 30......a ja imam 15w-40......znači, ulje je dobro, samo ima dosta sati......

što se tiče aksijalnog zazora, podešeno je po manualu......kao i momenti pritezanja radilice, klipnjača, glave.......npr u manualu piše za radilicu 15-16, a jedan mi "majstor" preporučio na 20, za glavu oko 6,a njegova preporuka na 11.......dobro pa sam pogledao......
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Kak ti to misliš da ne utječe :scratch Ako je lufta postoji mogučnost da tu rasipa pritisak ;)

Aksijalni, ako je radilica stari tip (sirovi ležaj) bi trebali na strojnoj obradi urediti, a ne da se ti doma tim igraš, ali to je tak i tak nebitno za pritisak ulja. Podaci koje sam ti ja napisal u vezi aksijalnog lufta su garant točni.

Majstori su čudne biljke i puno puta se ne drže podataka nego rade po iskustvu, a oče i zajebati. Kam bi došli kad bi baš sve tajne odali.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
malo mi je to bilo prejako za stegnuti, pa sam ipak provjerio, a i pogledao sam tablicu, koliko taj vijak podnosi, i bilo je na granici loma......u tablicama momenata......za određene vijke.....

al dobro, neka ide još neko vrijeme ova pumpa, pazit ću na pritisak......jer neznam zašto su na IMTu tako glupo rješili karter, da je nosivi dio......i morao bi rastaviti pola traktora da zamjenim uljnu pumpu......

220 sati radi bez ikakvih problema, nedimi ništa, ulja netroši, osim što malo kapa tamo kod zamašnjaka, al i to je novo, i 100 sati ništa nije kapalo i onda je počelo......ulja sam možda dosipao 3-4 dcl, al to je iscurilo na tom spomenutom mjestu.....i još da mi je odraditi bosch pumpu.....koliko taj posao dođe???? jer malo treba zaverglati na hladno da upali, a u radu odlično prima gas,i kada jednom upali, onda pali bez problema......ili bolje ništa nedirati dok nedođe do ozbiljnijih problema????
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Kako si objasnio to je sve ok.Pritisak možeš gubiti i na bregastoj osovini..Inače kad se ugrije 1 bar je ok.Nije ok ako se to desi nedugo poslije urađene generalke.Kod tebe je vjerovatno problem na SIGURNOSNOM VENTILU.


image-17.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
on ima lanac na razvodu, radi se o 533......a traktor ima godina, samo kod mene ima napravljenih 2200 sati,a ništa nije dirano do prošle godine, u proljeće......i napravio na njemu par sitnica, koje su koštale 2000kuna, i tjeraj dalje, te zamjenjene sve gume na traktoru, jer do prije 2 godine su gore bile sava iz 1980 godine, ripna koliko-toliko dobra,al ispucane......i još sam anlaser dao napraviti, nedugo poslije kupnje, a dinamo sam skinio i ubacio alternator od fiće 28A......samo, velika je greška što nisam uzeo novu uljnu pumpu, kada je već sve bilo rastavljeno......a cjena joj je pišljivih 160kn
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja imam isti problem na 533 poslije generalke.na hladno ima dobar pritisak,a kad se ugrije,na ler gasu mu padne na nulu.... Probali smo pojačat pritisak na pumpi,pa je onda počeo bacat ulje van.Tako radi već 2. godinu i nema problema.A probao bi mu manometar promijenit,ni sam više ne znam šta bi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
i još da mi je odraditi bosch pumpu.....koliko taj posao dođe???? jer malo treba zaverglati na hladno da upali, a u radu odlično prima gas,i kada jednom upali, onda pali bez problema......ili bolje ništa nedirati dok nedođe do ozbiljnijih problema????
Popravak (dobar) nije ispod 1000 kn, a ovo sve ispod je večinom samo poštelavanje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Ja imam isti problem na 533 poslije generalke.na hladno ima dobar pritisak,a kad se ugrije,na ler gasu mu padne na nulu.... Probali smo pojačat pritisak na pumpi,pa je onda počeo bacat ulje van.Tako radi već 2. godinu i nema problema.A probao bi mu manometar promijenit,ni sam više ne znam šta bi.
A kolko je pod gasom? I koji je to dobar pritisak na hladno?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Montiraj privremeni manometar i prati pritisak .
Zanima nas :
-hladan ler gas
-hladan 1500 okretaja
-topli ler gas
-topli 1500 okretaja

Kupio sa manomer i postavio ga,ali mu nevjerum previše.
Nevjerujm zbog toga što sat košta 48 kn:scratch A cijev manometra košta 56 kn:scratch:scratch.
Kad sam spojio cijev sa satom kazaljka se odma pomakla za 5 mm od graničnika,a traktor još nisam ni upalio ! pomakla se zbog toga jer nije bila stegnuta kontra matica ispod sata !
No to sam nekako izregulirao i naravno upalio traktor.
Rezultati su slj.
-hladan ler gas-1,3 bara
- hladan 1500 okr.-2,2 bara
Ugrijo ga nisam previše ali na temp. vode od 40 °c rezultati su bili gotovo isti.
Uglavnom probat ću nabavit bolji manometar pa ćemo onda vidjet
 
B

Bobo

Guest
I kod mene na 539 poslije generalke, na toplo traktor u leru pusti kazaljku pritiska ulja malko ispod zelenog podrucja, samo pipnem gas i debelo je u zelenom podrucju. Meni je zanimljivo da topal ima bolji pritisak ulja nego hladan ;)

A po pitanju momenata stezanja glave, po prirucniku je 8kg, sto je i po meni nedovoljno, jer je novi 549 propisao na dihtungu glave. stegnuta glava na tih famoznih 11kg i nema problema...

Najveci problem sto su moji traktori dosta optereceni, i sva tri sofera koji ih voze, voze ih nemilice, gas i samo gas...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
lisnik.....kada bi zamjenio taj sigurnosni ventil, onda bi trebalo biti OK????



imam još malo kultivacije, onda ću to rastaviti......pa ću usput provjeriti i zazor ventila, zamjeniti ulje i filter, te očistiti zračni filter.....


a što se tiče stezanja glave, kod mene nepušta nigdje......neznam, bojim se stezati na više od propisanog, da nebi slomio vijak.....

moj traktor se neopterečuje previše, radim sa 1600-1700 obrtaja.......a otvoren je do 2100......u transportu ga tjeram sa 1800......
 
Posljednje uređivanje:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
nemoraš mjenjati sigur.ventil.On se može stewlati.Izvadiš osigurač i uvreš za jedan krug i opet staviš osigurač.Prije toga dobro provjeri da slučajno nema neke trofe(špene) ispod kuglice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh