• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,082
Ja stvarno nikad u životu nisam videl puknutu radilicu na trocilindrašu.
533 ima dvije vrste radilica, stari tip (sirovi ležajevi) i novi tip (klasični ležajevi kao na 539)

Ivan kc, ne treba glave kompresora skidati, treba doraditi izvod na vodenoj pumpi.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ni ja nisam cul da je nekome pukla radilica a fest ih ima tu u okolici
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
radilica puca ako cilindri nisu simetrično razbušeni , tojest na prvi cilindar se uvjek stavlja košuljica največeg promjera a klip najmanjeg ..a na 4 kontra ..
Tako postavljeni raspored znači da prvi cilindar daje "njamanje konja " , tada dužina radilice bez problema podnosi ta torziona opterečenja .
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
ja imam 533 na kojemu je bušeno i stavljano od 539 radilica je na prvoj specijali, sa traktorom sa prezadovoljan pali 100puta bolje,puno puno žešći na gasu i bolje ga prima,i malo je i jači nego obični 533 a sad taj traktor može imat i 50ks al šta vrijedi kada je lagan,ja njemu motor još nisam uspio zagušit on uvjek prije prokliže nego što osjeti
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
radilica puca ako cilindri nisu simetrično razbušeni , tojest na prvi cilindar se uvjek stavlja košuljica največeg promjera a klip najmanjeg ..a na 4 kontra ..
Tako postavljeni raspored znači da prvi cilindar daje "njamanje konja " , tada dužina radilice bez problema podnosi ta torziona opterečenja .

Ovo stvarno nikad nisam cuo.
Dosad sto sam ja radio generalke na motorima svi su klipovi i cilindri istog promjera imali oni suhe ili mokre kosuljice ili cjeli cilindri kod motora sa zracnim hladjenjem.
Svi cilindri moraju imati istu kompresiju i jednkim okretnim momentom djelovat na koljeno radilice jer u protivnom ona onda strada!!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kakve veze ima koji klip,cilindar ima kompresiju jer na koljeno radilice uvjek djeluje jedan klip,a radilica je ucvrscena lezajevima za blok???
Kad bi bilo lufta na tezajevima onda dolazi do udarnih sila al oped da bi pukla,sumnjam.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ov o sto cu rec ne nevezano za IMT
A zbog cega se mjeri kompresijski prostor na motorima koji imaju svaki cilindar odvojen???
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Kakve veze ima koji klip,cilindar ima kompresiju jer na koljeno radilice uvjek djeluje jedan klip,a radilica je ucvrscena lezajevima za blok???
Kad bi bilo lufta na tezajevima onda dolazi do udarnih sila al oped da bi pukla,sumnjam.

Ako gledamo radilicu da je torziono opterecena, onda je logicno da sto je radijalna sila klipa dalje od zamasnjaka, odnosno izvoda vratila, da je torzija veca, pa prema tome i poredak skopova prema tome.
A ovo sto je kolega govorio o razlici u dosjedu klipova sa kosuljicom pretpostavljam da je mislio na razliku u tolerancijama u samoj proizvodnji klipovva i kosuljica.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,082
Ja o tome pojma nemam pa bolje da šutim, ali odgovorno tvrdim da na radilicu nikad ne siluje samo jedan klip.
Siluje, ali kod jedno klipca.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Treci takt(ekspanzija) se odvija na jednom cilindru dok paralelno na drugom cilindru se odvvija drugi takt(sabijanje) iu drugom taktu je radilica opterecena!!!
Paljenje kod motora s 3 cilindra 1-3-2
4 cilindra 1-3-4-2.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
@puknuti, ti buš sad sigurno s puno argumenata objasnil tu svoju tvrdnju i sigurno budeš dodal i koji grafikon i podatke od nekog stroja konkretno...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Koji je od tih taktova "najbolniji"za radilicu?
Mislim da do stradavanja radilica ipak utjece kaj si je covjek prikopcal na kardan i kak naglo pusta kuplung u punom opterecenju.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Nije nuzno ali u ovom slucaju je tako!!
Stari cetverocilindrasi ispod 900 kubika su imali drugacije paljenje nego ono sto sam naveo u postu prije ovoga!!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,822
Fiat ima 1-2-3.

Za 4-cilindraše postoji i 1-2-4-3.
 

Najnoviji postovi

Na vrh