• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

K

krx pozega

Guest
Upravo tako..kad bi imao zračne kočnice tj.instalacija ne valja tako da nisam razmišljao o tome jer sam ja to slučajno izveo pošto sam imao jedno veće bure tako da sam si povećeo kapacitet zraka na kojem je već bio takav ventil ;)upravo tada sam riješio karike na klipu kompresora jer je bio bljuvo ulje..pošto je najbolje razrađivanje kpmpresora dok ne nabije zrak tj.nije sistem na standardnom ventilu pritiska..tim redoslijedom je kod mene išlo..naravno da bi ovo tvoje bilo isto funkcionalno..meni bure na traktoru treba baš sa funkcijom stolnog kompresora tako da je opet ovo meni najidealnije...recimo prilikom oprašivanja u polju što sam ja običavao radit..imam kabl i onaj mali pištolj i ja to sve riješim u polju a na ovaj klasični sistem je zrak puno slabijeg pritiska...a ovo o snazi nitko nije ni mislio to se najlakše riješi i to je slučajno ispalo..traktor svakako gubi snagu onog trnutka dok je kompresor na bloku motora..ako ćemo o snazoi koja je u ovom slučaju zanemariva
 
R

ratar

Guest
to je motor od rakovice, sada se pitam koliko tocno taj kompresor uzima konja?

ja to isto procjenjujem na 5-10KS,

radi se o tome da traktor ima 49 ili 42 KS. kada ukljucis kardan i nosis kosu ili malcer na hidrauliki, kaj mu ostane od tih 49/42KS ??
hidraulika, koliko njoj treba ? isto 5 ks ??

kada to zbrojis dodjes do zakljucka da traktor ima svega ca 30-40ks. dali se vi slazete sa tim??

ako mu otkopcamo kompresor koji mi za nista ne sluzi, onda je to za traktor i za sami rad puno lakse.

trebaju mi tocni/strucni /fabricki podaci ohidrauliki i kompresoru.

i jis nesto, dali je itko od vas probao ugraditi neki turbo u te traktore?? dali IMT ima opce turbo motore? kako
bi se ponasali dijelovi motora kada bi mu se dalo 0,2 ili 0,5bara na usisnu granu?

sada imamo puno tema za dopisivanje.
 
B

Bobo

Guest
Kao prvo da napisem da se ne radi od 5 do 10 ks, nego od 3-5, sto je velika razlika.

Kao drugo 549 ima 46 KS, a 542 ima 36Ks, da ne bi bilo zabune da broj na haubi znaci i broj konjskih snaga po ISO standardu. Broj na haubi JE broj KS, ali po DIN standardu.

Sto se tice rada s kosilicom ili malcerom: DOBRO JUTRO... Traktor je namijenjen da radi sa tim strojevima, tj. strojevima katekorije I. te mu isti uzimaju snagu... To je isto kao da napises, ja kad orem, nemam na traktoru 46ks, jer otpor pluga mi uzme 4-5ks i jos proklizavanje dodatnih 2-3... Stvarno je neozbiljno ocekivati da traktor uvijek daje nominalnu snagu...

Ameri, na primjer, racunaju snagu traktora s uracunatim gubicima prijenosa i mjenjaca, tj. maksimalnu snagu koju traktor moze dati na kardanu (PTO hp)


Sto se turba tice, IMT tocnije Rakovica, proizvodi motore s normalnim usisom i s prednabijanjem. Tako je recimo traktor IMT 577 bez turbo punjaca, dok je 587 isti takav traktor, samo s turbo punjacem. Takodjer IMT 5100 i 5106 s normalnim usisom, dok su 5130 i 5136 traktori s turbo kompresorom.

Ne znam sto bi se dogodilo da na 549 stavis turbo punjac, ali moja nagadjanja su da bi se raspao, ili u najmanju ruku bi trajao max. godinu dana. To je traktor s malom snagom, te turbo iz njega ne bi puno izvukao, a steta koju mozes napraviti bi bila velika.
 
R

ratar

Guest
pa koliko onda ima onaj stari 335 IMT i 339 IMT konja?
po tom onda 542 ima isto konja ko i 339, jasam ja to dobro razumio.

gledao sam u njihovom prirucniku za popravke ORGINAL, da imaju istu oznaku motora. jeli to zbilja isti motor?
 
B

Bobo

Guest
533 se pravio u vise izvedbi, tako su prve izvedbe imale cak i do 42 ks!! I bio je vrlo dobar traktor, no vrijeme ga pregazilo... takodjer 533 ima oko 34-35 ks, ali je tu zastarjela mehanika. Ako se mene pita 533 se ne moze mjeriti sa 539.

539 ima 36KS isto kao i 542, i da, radi se o istom motoru, te 542 na ocigled trosi vise od 539, jer je tezi (naravno pricam o novom modelu 542 traktora). Po mnogima je 542 promasena serija, jer je to malo uljepsan 539 sa 5 brzina i malo boljim komforom... Osobno sam cuo dosta prica kako ljudi nisu bas nesto pretjerano zadovoljni, no opet se ne zale pretjerano.
 
R

ratar

Guest
jeli se da ugraditi kakav jaci motor onda bez velikih preinaka u 542??
nesto da ostane prednji kraj isi i da pase na mjenjac??
 
B

Bobo

Guest
Cuj, mozes ugraditi motor od 549 bez ikakvih preinaka, jer se radi o istom bloku i karteru, ali je drugacija glava motora i motor od 549 ima kose klipove.

Cuo sam da su i ljudi ugradjivali i motor od 558 na 539, no ne znam da li se sta mora mijenjati da bi se to ukomponiralo...

Bolje je odmah kupiti 549 i miran si. koliko ces uloziti u motor od 549 traktora, tolika je razlika u kupovini... A nemas brige sa sarafanjem i gubljenjem vremena.
 
R

ratar

Guest
a kolika je razlika u radu izmedju 542 i 549 kad mu metnes malcer na njega, jli se to opce primjeti?

koliko sam te svatio na 542 treba metnuti samo klipove iz 549 i glavu??

zar je blok 100 posto isti, jeli ima u katalogu za dijelove isti serijski broj??
 
B

Bobo

Guest
Koliko znam da je blok isti, kao i sve ostalo, osim glave i klipova. Nemoj me drzati za rijec, prije se raspitaj kod nekoga tko je sarafao vise po tim traktorima...

Sto se tice razlike izmedju 542 i 549, mislim da je ogromna, jer osobno nisam nesto pretjerano radio sa 542m nego sam ga samo vozio po cesti. No covijek koji radi sa 542 traktorom je radio i sa mojim 549 i kaze da nisu niti za usporedbu jedan s drugim.

Osobno bih uvijek prije uzeo 549, kao sto i jesam ;)
 
B

bojance

Guest
Prvo - U uputsvu za nov 539 pise da kompresor uzima 1.2 kw sto mu dodje 1.63 ks sto i inije tako puno. Takodje sam procitao da pumpa za vodu i alternator mu uzimaju oko 3 ks pa zato se javlja razlika kod IMT kad pise 558 on ima 55 konja odnosno 41 kW neto ali IMT pise bruto 58. 549 nema 49 nego malo manje itd.
Drugo - Iz iskustva je bolje da kompresor stalno radi jer se podmazuje i duze traje dok u drugom slucaju ako ga ne ukljucujes stalno znaju karike brzo da propadnu.
Trece - 542 i 539 imaju potpuno identicne motore samo sto se ovaj 542 vrti do 2250 ili bi trebao a 539 do 2000 obrtaja. Kod nas vlada misljenje da 542 ima problem sa tanjirastim i diferencijalom jer je tezi a isto je kao na 539 .
Cetvrto - 549 ima isti blok, radilicu, lezajeve, klipnjace kao 539 i 542 a drugaciji su klipovi i glava. Isti je slucaj i sa IMT 565 i IMT 560.
Peto - Mislim da sam na sve odgovorio. Ako zelite jos nesto slobodno pitajte. HA ha :D :D
 
R

ratar

Guest
hvala na kvalitetnim odgovorima, koliko npr. kosta glava za 549 a koliko blokmotor u €uro
 
B

bojance

Guest
ratar kaže:
hvala na kvalitetnim odgovorima, koliko npr. kosta glava za 549 a koliko blokmotor u €uro
Pa neznam tacno sada. Glava je kod nas oko 300 evra ali bez ventila, opruga itd a blok stvarno neznam. Ako ti bas trebaju cene mogu sutra da pitam.
 
B

Bobo

Guest
Ovo s okretajima sam zaboravio, ali to nisu max okretaji, nego nominalni, dakle max iskoristivi okretaji traktora. Dakle, oba motora se vrte na 2 400 okretaja max. no 539 je jednako iskoristiv na 2000 okretaja kao i 542 na 2250 okretaja.

Isto tako na 539 je kardan na 720 okretaja na tih 200 okretaja motora, a na 542 je 720 okretaja na 2250 okretaja motora. Dakle nominalni okretaji i max. okretaji nsu jedno te isto...
 
R

Ratarko

Guest
Mojem IMT 539 traktoru motor se vrti do 1800 okretaja pri čemu kardan ima 540 okretaja u minuti .
 
Č

Čugi

Guest
542 i 549 NEMAJU istu klipnjaču! Razmak osa male i velike pesnice kao i težinska grupa se razlikuju, što je veoma bitno za skladan rad motora! Pustite "majstorske " priče kako to "može da prođe"![attachment=0:e6870]klipnjaca.jpg[/attachment:e6870]
 
B

branko

Guest
ratar kaže:
i jis nesto, dali je itko od vas probao ugraditi neki turbo u te traktore?? dali IMT ima opce turbo motore? kako
bi se ponasali dijelovi motora kada bi mu se dalo 0,2 ili 0,5bara na usisnu granu?

sada imamo puno tema za dopisivanje.


imas o tome u ovom threadu (i primjer iz prakse) Obrisan neispravan link. , osim turbine koju je najlakse nabaviti na nekom otpadu , treba ti jos nosac s filterom ulja, pronaci negdje na traktoru gdje mozes uzeti ulje za podmazivanje, hladnjak (kiler) za ulje , mjesta na traktoru da to mozes izvesti i naravno puuuno volje i nesto malo vremena

meni je inace djir od nekad raditi takve preinake na motorima, tako sam nekad davno na svom golfu 1 , 1100 benzinac ovi stariji ako su ga imali sjecaju se da je to bio super auto sa super potrosnjom po zimi (12 - 13 lit) zbog lose kvalitete automatskog choka a i samog njegovog principa rada, ugradio fergazer od kadeta (c linija isto 1.1 motor, desetak dana sam radio rucno medjuplocu) plus elektronsko paljenje (moj uradak), bobinu koja je namijenjena za rad s elektronskim paljenjima (puno jaca i kvalitetnija iskra ali bi klasicne platine rastalila za par dana) i ogroman filter zraka , poslije tih preinaka golf nije prelazio sedam litara na stotku. a sto sam radio na motorima (mopedima apn 4, automatik i puch) to bolje ni da ne spominjem (apn 4 je isao cak do 115 km/h) .

sad imam zelju kad mi budu dozvoljavale financije nabaviti neki jeftin traktor, npr. ursus c360 (radi jeftinih dijelova) i na njemu raditi neke gluposti oko povecavanja snage i druge gluposti. valjda bum dobil jedanput na tom prokletom bingu pa cu to moci i realizirati :D :D :D
 
B

Bobo

Guest
ÄŒugi kaže:
542 i 549 NEMAJU istu klipnjaču! Razmak osa male i velike pesnice kao i težinska grupa se razlikuju, što je veoma bitno za skladan rad motora! Pustite "majstorske " priče kako to "može da prođe"![attachment=0:d5406]klipnjaca.jpg[/attachment:d5406]

@ Ratarko: Pri 1500 okretaja motora, traktor bi trebao imati 540 okretaja kardana, a pri 2000 okretaja motora bi trebao imati 720 okretaja na kardanu. tako pise u prospektima, i tako je zamisljen, kao sto je i zamisljen da se vrti do max okretaja koji se krecu izmedju 2200 i 2400 okretaja... Kako se tvoj vrti na max 1800 ne znam. Ima svakakvih IMT-a, no ovo jos nisam cuo. Kako kazu, za sve postoji prvi put ;)

@ Cugi: Ok, to nisam znao, ali sam napisao da me se ne drzi za rijec, jer nisam niti ja 100% siguran, posto niti jedan nisam rastavljao do te mjere da mogu usporedjivati klipnjace...

Da li ima jos koja razlika u motorima izmedju 542 i 549, ili je "samo" glava, klipnjace i klipovi?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
braknko: (mopedima apn 4, automatik i puch) to bolje ni da ne spominjem (apn 4 je isao cak do 115 km/h) .

što??imam i ja jednoga apn-a 4 rastavljenoga,,mislim da je 75 god to je moj tata sređivao išao je oko 90-95km/h,,krenio sam ga slagat al nikada pronaći vremena!!
 
R

Ratarko

Guest
Bobo ja također sada čujem da postoje IMT 539 traktori koji se vrte više od 1800 okretaja , moj je takav došao iz tvornice , nikada se nije mogao dodati gas više od 1800 . Možda da sada ide i 1900 ali samo zato što se malo polugica zaglodala na graničniku od učestalog navijanja na max. okretaje :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Kazem, ima svakakvih IMT-a, no ovo mi je prvi glas da 539 ne ide preko 1800... Znam da moj od prvog dana moze ici do 2400, a sada ide i debelo preko, posto se sve zivo rastelalo na njemu ;)

Malo sturpijaj granicnik, pa ces vidjeti da moze i vise ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh