• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

R

ratar

Guest
dali ima neko katalog rezervni dijelova za IMT 549, pa da uspredimo brojeve rezervnih dijelova.
za IMT 539, motor M 33/T
-800005 blokmotora
-813674 radilica
-804541 klipnjaca
-808135 klip
-700096 kosulica
-716662 bregasta
 
B

Bobo

Guest
Danas sam vozio jedan odlican traktor...

Zamolili me da odem u susjedno selo vratiti prikljucak koji je bio na posudbi. I prije sam vozio ovaj "stroj", ali nikada po cesti, samo sam radio s njim na njivi, i danas umalo nisam poginuo...

The zvijer ;)
Obrisan neispravan link.

Centralni sustav podmazivanja lijeva strana:
Obrisan neispravan link.

Centralni sustav podmazivanja, desna strana:
Obrisan neispravan link.

Ovdje vidimo vrlo sofisticiranu instrument tablu sa vrlo preciznim VDO instrumentima, na kojoj radi samo sat s pritiskom ulja u motoru, i vise nista...
Obrisan neispravan link.

Traktor je takodjer opremljen vrlo udobnim GRAMMER sjedalom: Panj je udobniji od ovog cuda
Obrisan neispravan link.

Tu je i REMUS auspuh: doduse, slomljen... vise puta
Obrisan neispravan link.

Kao i MOMO volan, te K&N usis zraka. Volan i usisniksu savinuti uslijed toga sto je traktor 2 puta prevrtan...
Obrisan neispravan link.

Tu su i neizostavne slick gume. nisam siguran je li Bridgestone ili Michelin, samo znam da ne valjaju ni kur..
Obrisan neispravan link.

Za nocnu voznju, tu je i komplet HELLA farova i reflektora koji uvelike olaksavaju posao u uvjetima smanjene vidljivosti...
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Iz nekog cudnog razloga traktor ne prolazi na tehnickom pregledu... Naime, desna kocnica ne radi, a lijeva koci samo naglo...
 
B

Bobo

Guest
Hmmm, to je jako dotrajalo "postrojenje" za proizvodnju "bio rakije" sa pripadajucm sirovinom...

Kako samo primjetis takove stvari u pozadini?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,172
Bobo kaže:
Hmmm, to je jako dotrajalo "postrojenje" za proizvodnju "bio rakije" sa pripadajucm sirovinom...

Kako samo primjetis takove stvari u pozadini?

A kaj misliš? Uživam u domaćem krajoliku :lol:
Uživajte dok nas ne uguraju u EU (protiv koje sam jako!) i zabrane (ili oporezuju, svejedno) sve što ima smisla u životu ;) :scratch
 
B

Bobo

Guest
Tko ce me u selu prijaviti da pecem rakiju? kad svi to radimo... to nam je primarna djelatnost ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,172
Bez brige, već se bu netko našel ... :cry:
 
P

paor

Guest
vjerovatno ćemo morati platiti porez u obliku trošarine (sad je 25 kn/l), ali ćemo zato piti rakiju s markicom kao što uostalom i pušimo. trebat će biti prijavljen i broj šljiva na osnovu kojeg će eventualna kontrola imati nekekav uvid...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,172
paor kaže:
vjerovatno ćemo morati platiti porez u obliku trošarine (sad je 25 kn/l), ali ćemo zato piti rakiju s markicom kao što uostalom i pušimo. trebat će biti prijavljen i broj šljiva na osnovu kojeg će eventualna kontrola imati nekekav uvid...

Fala lijepo na takvoj Europi. Dabogda rekli NE!
Ipak je Juga bila zakon ... sve si smjel, sve si mogel ... samo si trebal šutiti :cry: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Cuj, moj djed je mogao birati hoce li kupiti kazan ili ce kupiti nesto drugo (takodjer u ono doba pravi luksuz, ali se ne mogu sjetiti sto je to bilo) i odluka pala na kazan. Do smrti je od kazana imao mirovinu, a kako je tko na njegovom kazanu pekao "sljivu" tako je i on dobivao "kotlinu" tj usur, ili novac u protuvrijednosti. Lijepo je on zivio od kazana i 5 jutara zemlje. imao najbolju kucu u selu i 5 krava u stali. To je bio high life...

Kako se juga raspala, tako je sve puklo po savovima...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Bobo u one razbijene farove-svjetla od 533 staviš :lol: sviječu
 
B

Bobo

Guest
Nema potrebe... Otkako je djed umro, taj traktor ne ide nikud iz garaze cesto, a po noci nikad nikuda...

I da mu stavis svijetla, ljudi ovdje su toliko zatucani, jer od kad smo dobili rasvjetu u selu, po noci nitko ne pali svijetla?!? Ili sto mi je najjace, kad ulaze u selo, imaju upaljena svijetla, a kad dodju do ulicne rasvjete, namjerno gase svijetla, i kad iz sela izadju, opet ih upale?!? Koja je tu logika?? Kao da se svijetla trose, i da su sijalice skupe ko dva nova traktora ne bih se cudio nista, no ovo je malo priglupo!
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
Da se nadovezem na temu turbo,mislim da je lakse na benzincu podizati snagu motora zato jer motor dobiva smjesu goriva i zraka,preko podesavanja dizne za smjesu (na karburatoru):a dodajemo kolicinu zraka preko gasa.Po tome je lakse kada dodamo sa turbom veci pritisak zraka,na karburatoru se probusi veca rupa na glavnoj dizni.A kod dizela je suprotno zrak ulazi kroz usis a smjesu povecavamo preko visokotlacne pumpe.Kada ugradimo turbo na dizela,treba biti prilagodjena visokotlacna pumpa da u tom momentu kada se pritisak u usisnoj cijevi poveca da tada se ubrizgava vise goriva,zato je razlika izmedju turbo i usisnog motora u lezajima(pojacani) i visokotlacna pumpa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,172
Momo kaže:
Da se nadovezem na temu turbo,mislim da je lakse na benzincu podizati snagu motora zato jer motor dobiva smjesu goriva i zraka,preko podesavanja dizne za smjesu (na karburatoru):a dodajemo kolicinu zraka preko gasa.Po tome je lakse kada dodamo sa turbom veci pritisak zraka,na karburatoru se probusi veca rupa na glavnoj dizni.A kod dizela je suprotno zrak ulazi kroz usis a smjesu povecavamo preko visokotlacne pumpe.Kada ugradimo turbo na dizela,treba biti prilagodjena visokotlacna pumpa da u tom momentu kada se pritisak u usisnoj cijevi poveca da tada se ubrizgava vise goriva,zato je razlika izmedju turbo i usisnog motora u lezajima(pojacani) i visokotlacna pumpa.

Imaš krivo u vezi dizela:
Na obični, usisni dizel ako dodaš turbo, bez promjene podešenja pumpe dobit ćeš nekoliko ks. Zašto?
Dizel radi s mršavom smjesom, i paše mu što više zraka(kisika), jer će ubrizgano gorivo bolje izgoriti i bit će manje dima (i više snage). Osim toga, motor će davati više snage upravo na visokim okretajima, gdje je punjenje cilindara (usisom) slabije.
To je otprilike ono kaj je napravljeno na Brankovom MF178.

...a i u vezi benzinca:
Puno je teže dobiti pravilnu smjesu goriva i zraka iza turba (zanemarimo to da treba posebni rasplinjač za turbo motore), tak da motor radi ravnomjerno u raznim režimima, jer turbo slabo puni na niskom gasu, jako na višem (pojednostavljeno rečeno). Zato i danas imaš malo proizvođača turbo benzinaca.
Ak već hoćeš prednabijani benzinski motor, bolje (i znatno jednostavnije) je uzeti mehanički kompresor (root-ovo puhalo), jer daje linearan odnos punjenja i okretaja. To ti rade Ameri na svojim big block motorima.
 
M

maksica6

Guest
--------------------------------------------------------------------------------
IMT-ugadnja prvog pogona


Evo gdje sm pronasao gdje ugraduju na trakore prvi pogon,ovdje je navedena i neka cijena u slo tolarima,ali ne kuzimkoliko je to moze li netko prevesti cijenu u eure.





Obrisan neispravan link.

http://www.emarket365.com/item.php?SESS ... 6852208298

Obrisan neispravan link.


Opis


IMT 533-539 4X4 Pokličite za ceno !

Letnik: 0 (novo)
1.registracija:
Veljavnost TP:
Prevoženi km:
oblika / tip: kmetijski
barva vozila:
menjalnik:
Ohranjenost: odlicno ohranjeno
online izračun financiranja

Klikni na fotografijo !
Klikni na fotografijo ! Klikni na fotografijo ! Klikni na fotografijo !

Oprema in opombe:

Proizvodnja in montaža prvih pogonov na traktorje IMT 533,539,540,542,549.
Komplet vsebuje nove sprednje gume,pogon z odgonom in kardanom,ter hidrostatskim volanom.Pogon ima ročko za vklop prednjega pogona,ko je vklopljen prvi pogon vleče naprej in nazaj ter deluje v vseh počasnih in hitrih prestavah,vse zmontirano je novo.

Prodajalec / Trgovec:
PALMER, MITJA FARČNIK, S.P.
STOPNIK 30
3305 VRANSKO
Telefon:
00 03 / 705 - 50 57
00 / 705 - 50 57
00 / 705 - 50 57
GSM:
00 041 / 405 - 076
E-mail:
farcnik.palmer@siol.net
WWW:
Obrisan neispravan link.
 
B

branko

Guest
vido sam to vec i jedno par puta mu slao mail dali se moze kupiti kit i kasnije sam doma ugraditi ali nikad odgovora od njega.
 
B

Bobo

Guest
Odavno sam to vidio, i odgovorno tvrdim da prednja vuca na 533, 539, 540 i 543 traktorima nema sto traziti, jer samo bi zagusivala motor, ako bi se pokazala prilika da se jako optereti, te da prednje gume dobro grizu u podlogu...

Na 539 mi se ona prednja vuce cini jako niska, pa je tu automatski ugrozena prolaznost traktora (klirens) tako da mi se ne svidja...

Od tih samogradnji, najvise mi se svidja onaj baja sa ursusom 360, a ovo na IMT-u bas i nije nesto. bar na mene ne ostavlja dobar dojam...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,172
Bobo, pričaš bez veze.
Naš Štore je originalno bil 42ks, s prednjim pogonim ili bez.
Kad smo dodali prednji pogon, dobili smo JOŠ JEDAN traktor, koji se neda usporediti s bilo koji od ovdje spomenutih (2WD) po vučnim svojstvima na polju. U brazdi katkada treba brzina niže, no nema klizanja pa zapravo ide brže (nema radar :lol: ), s prikolicom za gnoj ide u rikverc bez brige, s beračem je bil neusporediv s bilo kojim IMT-om po kišnoj jeseni (prešel je gdje ni jedan Burgoin nije). I da dalje ne nabrajam.
539 ili 549 su jednako visoki (prohodni), odnosno 542, 549 su viši od 539 za nekih 2.5 cm (koliko su veće gume). Ovaj Palmerov prednji pogon na 539 izgleda bolje napreavljen nego u IMT-u (mislim gume i izgled, no kvalitetu neznam).
Tvoj 549 vrijedi samo zato kaj ima prednji pogon, te je zato i teži, a ne zato kaj ima 5-6 konja više od 540, 542.
 
B

Bobo

Guest
549 ima 46KS, a 539 ima 36Ks, 10 konja nije mala stvar, pogotovo na malom traktoru... Znam da prednja vuca zlata vrijedi, ali na mali motor od 35ks opterecivati jos i s tim, ne znam koliko je dobro...

store nije IMT, to je bolji traktor za nijansu, ali ima 42Ks, a to nije 35, koliko 539 ima... Koliko se na IMT-u samo kabina osjeti? kamo li da nece prednja vuca...

Sto se mog 549 tice i njegove prednje vuce.. morat cu ju popravljati, jer su zadnje serije traktora sklapane na brzinu... Kardan u prednjem mostu ima lufta nekih 5mm do 1cm, ovisno kako se zaustavi... Tockovi se otpustaju na glavcinama (malo, ne skroz, ali dovoljno da te zivcira), rekao sam nabaviti neke kontramatice za prednej glavcine, pa nek se otpusta kome god hoce, ali meni nece...

Covijeku se takodjer rasula prednja vuce na 549, jer nije dotazao tockove... :scratch
 
B

BobanNB

Guest
Evo i ja sam se uclanio, pa dok se malo ne snadjem izvinite za nepismenost.

Najpre da pozdravim sve na ovome forumu i u ovoj temi.

Inace sam iz Vojvodine iz "velegrada" N.Beceja, moje ime je Boban, obradjujem 5 ha zemlje, 1 ha lake i 4 ha veoma teske.
E ovako, ja sam ponositi vlasnik jednog IMT-542, koji je kod mene vec 7 godina, i veoma sam zadovoljan sa njime. Do sada nisam imao nikakvih kvarova osim sto mi desna kocnica ne radi i kabina mi malo prokisnjava, :roll: cudo za jednog IMT-a. Inace je traktorce 83' godiste, sa jednom generalnom pre 1000 sati, napravio je 10400,9 sati.

Dok se malo ne snadjem bice postavljene i slikice od azdaje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh