• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

M

matija

Guest
1060 postova u IMT-a mislim da je zasluzio vise nego da spada pod "ostale traktore" :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Aha, taj ventil sluzi samo da se blokiraju zadnje poluge... nist posebno.

Znam da ljudi ovdje kad kopcaju berac za kukuruze za dolju poteznicu, da spoje ruke hidraulika ispod rude beraca, pa kad kipaju, da se hidraulik digne samo do rude i odmah ide kipanje. a ovi koji imaju poluautomatsku kuku, njima je i ovako i onako hidraulik dignut, tako da problema nema...

Kolega je na 533 stavio stroj za okopavanje vinograda i stroj za stucanje loze, i napravio si je uljni razvodnik od viljuskara. Dolaz ulja u razvodnik ide s izvoda za kipanje, a odlaz ide na onaj veliki saraf, kroz koji se toci ulje u mjenjac. Kad mu treba razvodnik, samo "digne hidraulik" i ulje procirkulira i strojo radi iznenadjujuce dobro... moram vam to jednom posliketi ;)


Vidio sam na starijim IMt traktorima uljni razvodnik koji kontrolira samo jedan par uticnica, i vrlo mi se svidjelo. Zauzima malo mijesta, a vise od dvije uticnice ne trebam. Kad bih to nabavio (makar i polovno) to bi bilo super. Onda sam vidio ovo na slovenskom forumu, i krivo skuzio da se pomocu toga kontrolira dvosmjerni cilindar, ali ipak sam bio u krivu...


Za sada mi je jedina opcija dati 1400Kn za dupli razvodnik i da mi se u servisu ugradi, sto mi se nekako cini dosta novaca, za stvar koju necu 100% iskoristiti :?
 
Z

zrine892

Guest
matija kaže:
1060 postova u IMT-a mislim da je zasluzio vise nego da spada pod "ostale traktore" :mrgreen:

pa naravno da jos uvijek ima postova jer je to neriješena stvar na IMT-ima...hahaha...kod njih nema kraja stalno prigovaranje... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Mali, drzim te na oku... Danas mi TX digo zivce preko MSN-a i samo mi ti falis ;)

A ako IMT prebacim u posebnu temu, onda ce se Torpedasi osjecati zakinutima, kud i ovako nemaju srece s tim traktorima, jos da i nemaju svoju temu, pa bi moglo biti prigovaranja :blackeye 8) ;)
 
Z

zrine892

Guest
Ja mali??188cm??ahaa....:);)pa vidis bobo TX takoder ima Imt-e pa prigovara...ali barem torpeda niko ne prigovara...svi su zadovoljni s njime...prigovoraj i ti njemu za JD...hehehe...nisam li te valjda naljutio?ako jesam sory...ispricavam se...
 
R

ROKI

Guest
E mislim da ti za dvosmjerni razvodnik na 549 treba još jedna pumpa koja se stavlja na postojeću u kućištu diferencijala i nekakav zupčanik još ide. Ja na svom 549 imam zadnji viljuškar i skidam zadnje poluge i stavljam ukočenja od viljuškara, a ulje dobijem od crijeva za kipu dok povrat stavljam na onaj mali otvor na lijevoj strani dekla (a možeš ga stavit i na onaj čep di sipaš ulje). Kad radimo onda kockice dignem do kraja, a kuglicu stavim u položaj FAST da brzo reagira na komandu. Ulje piči kroz razvodnik sa 3 komande i samo deri. Viljuškar sam ima skoro 800 kg (pravio sam ga na šemu IMT-ovog od Jungheinricha), a diže paletu gnojiva od 1250 kg s tim da naprijed onda ide 10x30 kg tegova. Inače radimo sa 6x30 kg tegova i dižemo oko 700 kg tereta. Evo i ove godine je potovario oko 400 tona tereta (svaku paletu uzima dva puta što znači 2x400t=800t ;) ) u voćnjaku, a to je već treća sezona. Pumpu sam zimus otvorio i promjenio gumice što nisam uopće trebao jer diže super, al ajd reko da ju pretresemo.
 
B

Bobo

Guest
Znam da ide pumpa unutra i ventil jedan s kojim biras hoce li komande biti dvoradne ili jednoradne. Dakle stavljas povrat ulja nazad u mjenjac ili u drugu uticnicu...

Sve to skupa kosta 1400Kn sa ugradnjom. Dobije se pumpa, dupli razvodnik, crijeva, uticnice, garancija i ruke...

Nekako mi se to cini puno novaca. ne znam, mozda grijesim :scratch:


Vidis, takav vilicar i mi planiramo praviti u dogledno vrijeme samo nismo znali hoce li to dobro raditi na taj sistem. Sad znam da radi (JUPI!). Ima neki otpad u Osijeku koji prodaje vilice i sustav za podizanje za 1 000Kn, a navodno imaju na lageru dosta, pa se moze i birati. Cak uz neke ide i trostruki razvodnik ;)

Cak sam i mislio nabaviti pumpu od utovarivaca za gnoj i napraviti na tom vilicaru rezervoar za ulje i da radim an taj princim, jer ako se nadje neka necistoca u sustavu, pa se protok zastopa, a ti kockice dignes do kraja, ode hidraulik u vjecna lovista...


EDIT:

Dakle, original slike iz IMT prirucnika:
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
R

ROKI

Guest
Nije to puno. Dobiješ jedan par utičnica sa dvosmjernim djelovanjem. Kolega je tamo kupio za male pare viljuškar. Ja sam na Carlo Peshi-ju 4 imao multiplikator i pumpu te rezervar za ulje i filter ulja tako da mi je utovarivač bio neovisan od hidraulike taktora. Neće ti hidraulik otići tek tako lako. Ja sam svašta radio i probavao sa prednjim utovarivačem i kolko puta mi je pumpa tukla ko luda da sam mislio sad će izletit kroz dekl i ubit me, al ništa joj nije bilo kao ni meni. ;) Jako bitno ti je da redovno mijenjaš ulje i da nemješaš ulja iz drugih (tudjih) strojeva npr. ako kipaš tudje prikolice. I vodi računa da ti voda neulazi u sistem što znači da ti gumice na dnu ručice mjenjača i ona gumica di se kači toplinger (na ulazu u dekl) budu čitave i neispucane. Inače ako voda iole udje ulje pobjeli i brže se grije pa ti hidraulika sporije i teže radi.
 
B

Bobo

Guest
ROKI kaže:
Nije to puno. Dobiješ jedan par utičnica sa dvosmjernim djelovanjem.


Za 1400 Kn dobijem dupli razvodnik, dakle 2 para uticnica, iliti 4 uticnice... Ako si na to mislio.

Za to su mi u IMT-u trazili 700€ nadoplate, pa sam hladno odbio, iako sam to htio u traktoru...
 
R

ROKI

Guest
Greška, mislim jedno pišem drugo. Dobiješ dva para dvosmjernih utičnica što znači da npr. možeš radit sa utovarivačem (prednjim) koji ima 4 dvoradna klipa (dva za gore-dolj i dva za kašiku). Nekužim št ti je 1400 kn? Ovo o čem ja pričam, a ti si dao slike košt kako si rekao 700 eura, a sa onim ventilom dobiješ samo jedno crijevo (izlaz) i na njega ulje ide van kad dižeš i na njega se vraća nazad pod djelovanjem sile teže na utovarivač. Taj ti je ventil jednoradni znači za klipove sa jednom funkcijom, a ne dvije.
 
B

bojance

Guest
Onaj mali deo sto je Bobo nasao na slovenskom forumu se kod nas isporucuje kada kupis rotacionu kosu koju pravi takodje IMT. On sluzi da podizes kosu (sklopis je) a da se potegljice ne pomeraju u jednom polozaju a u drugom sve normalno radi. Znaci on zatvara i otvara dovod ulja prema klipu ispod sedista koji dize potegljice i nista vise od toga.
 
B

Bobo

Guest
@ROKI: Pricam ti ovo:
Kao prvo, ono sto sam nasao na slovenskom forumu zaboravi. Dvosmjerni hidraulik je uz novi traktor bio nadoplata od 700€, a nedavno mi serviser rekao da to kod njega kosta 1400Kn, i da je cak manjih dimenzija.

Jos sam rekao kako sam uz novi traktor htio uzeti i dvosmjerni hidraulik, no kad su trazili 700€ odustao sam od toga i dao se u potragu za polovnim razvodnikom. Od kada mi je serviser rekao za tih 1400Kn, sve mi se vise svidja ideja da njemu dam da mi to ugradi i stvar rijesena. No, meni treba samo jednostruki razvodnik, pa mi je tih 1400Kn pretjerana investicija, ali kad to gledam u usporedbi s onih 700€ ispada bagatela...

Sad se dvoumim sto da radim?

@bojance: Eto, sad sam 100% siguran da je ona pizdarijica cista glupost... Dok ne neucim slovenski, ne idem vise tamo ;)
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Bobo kaže:
Mali, drzim te na oku... Danas mi TX digo zivce preko MSN-a i samo mi ti falis ;)

A ako IMT prebacim u posebnu temu, onda ce se Torpedasi osjecati zakinutima, kud i ovako nemaju srece s tim traktorima, jos da i nemaju svoju temu, pa bi moglo biti prigovaranja :blackeye 8) ;)

e bobo, bobo, a isti taj dan si reko da je torpedo zakon :lol: :blackeye ;) ( :lol: :lol: ...pitam se zašto ;) :p :blackeye )
 
Z

zrine892

Guest
TX75 kaže:
Bobo kaže:
Mali, drzim te na oku... Danas mi TX digo zivce preko MSN-a i samo mi ti falis ;)

A ako IMT prebacim u posebnu temu, onda ce se Torpedasi osjecati zakinutima, kud i ovako nemaju srece s tim traktorima, jos da i nemaju svoju temu, pa bi moglo biti prigovaranja :blackeye 8) ;)

e bobo, bobo, a isti taj dan si reko da je torpedo zakon :lol: :blackeye ;) ( :lol: :lol: ...pitam se zašto ;) :p :blackeye )

a joj..nisam ja poceo prvi...on je...hehe :) :)... :x :x :D :D
 
B

branko

Guest
ovo je samo proba novog photo hostinga pa da vidim kako radi

PB100092.jpg


PB100087.jpg


PB100086.jpg


PB100075.jpg


ovako kako za sad izgleda da je prva liga, jer ima neke korisne mogucnosti - odmah za tri slike ali klikom na add more daje trake za linkanje 20slika. daje cetiri linka (koju se mogu izabrati po zelji) i to za mail, web stranicu, forum (odmah u pravoj formi) i direktni link na sliku a dovoljno je samo kliknuti na traku sa zeljenom formom linka i on je automatski kopiran u clipboard (znaci netreba oznacavati cijeli link pa desni klik/copy ) . postoji mogucnost hostanja i videa ali to su probati kasnije. prostor koji dobivaju free korisnici je 1 gb i na kraju evo linka http://photobucket.com/
 
Z

zrine892

Guest
e di je to slikano??poznat mi je taj traktor...vidim da je vađenje neke repe...
 
B

branko

Guest
zrine892 kaže:
e di je to slikano??poznat mi je taj traktor...vidim da je vađenje neke repe...


slikano je ovdje

kckzz.jpg


ili jos tocnije

cekava.jpg


tako da vrlo tesko da si vidio taj traktor, kupljen je pri dvije godine s rasturenim jednim klipom i bez druge brzine sto je u medjuvremeno slozeno.
 
B

Bobo

Guest
Dobre slike!

Al jeb... nevjerovatno da svaki, ali doslovce SVAKI 5106 koji vidim na internetu ima drugaciji auspuh... SVAKI... Pa koji je to vrag s ljudima. 5136 ima normalne "rore" koje idu direktno gore, ali na 5106 nema kakvih sve nisam auspuha vidio.

Ovakav jos nisam vidio ;) Dakle, jos jedan u kolekciji :scratch
 
Z

zrine892

Guest
hehe...a joj...ima jedan takav u miholjcu...takoder bude u prijevozu repe...
 

Najnoviji postovi

Na vrh