• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

B

Bubu

Guest
Nazalost,nemam skener. Daj reci sta te zanima pa cu ispisati.. Razlika u ceni zbog motora je velika, ali recimo Rakovicin motor po kvalitetu ne zaostaje puno za Perkinsom-vrlo je verovatno da uz redovno odrzavanje i kvalitetno ulje nabije 10000 rs :D
 
Č

Čugi

Guest
Bobo, sliku je napravio član bubiša sa foruma iz mog potpisa, pitaću ga da li ima veću pa ti šaljem.
Bubu, slika jeste sa SPIT-a 2006

Bobo kaže:
E Bubu, Bubu...

5135 i 5136 su ti toliko jednaki, a toliko razliciti traktori da ni nemas pojma...

Kao prvo 5136 ima Rakovica TS46/T dok 5135 ima PERKINS 1006-6T. 5136 ima 135/136Ks, dok 5135 ima 138ks. 5136 ima mjenjac 10+2 djelimicno ili potpuno sinhroniziran, a 5135 ima 8+8 mjenjac potpuno sinhroniziran. motorom.

Upravo tako, a jedina potvrda tog trenutno na internetu je na stranici Agronis-a iz Vukovara - Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
@Bubu... Meni nemoj pricati o IMT-u jer vidim da ti mijesas neke pojmove...

Rakovicini motori koji se ugradjuju u traktore su svi po PERKINS licenci, tako da je na neki nacin na svakom IMT-u perkins motor. JD i VAMO serije ne ubrajam tu...

5136 je traktor sa rakovica motorom od ~130ks. Ima u opciji mjenjac 10+2 djelimicno sinhroniziran, 12+2 djelimicno sinhroniziran s puznim brzinama i 10+2 potpuno sinhroniziran. na svim 5136 imas dvije rucke mjenjaca izmedju nogu, jer je to u principu mjenjac sa 577, samo se puno brze vrti, tako da se rastereti malo. ne znam jesi li kad s mijesta pokusao na 51xx usaltati u 1. brzinu... runi gore od rusa, bas zato jer se mjenjac brzo vrti. kad ga jednom usaltas, vise nema problema, samo saltas i bez da se cuje zvuk.

5135 je traktor koji ima original perkins motor od 138ks i mjenjac sa 4 stupnja prijenosa, te prekidacem za polovljenje brzina, te ima mehanicki reverzer. dakle 8+8 mjenjac koji je potpuno sinhroniziran. Ne znam je li reverzer sinhroniziran, ali vjerovatno je. Rucka mjenjaca je s desne strane. reverzer ne znam gdje se nalazi, glavno da ga ima ;) takodjer koliko se sjecam sa sajma da ima drugaciji prednji most nego ostali traktori te serije. To sto ti to ne ubrajas u razlike, tvoja stvar...

Sto se tice usisa zraka, svi noviji 51xx traktori imaju usis u haubi, a ne onu rugobu na sred haube. prolistaj novi prospekt pa ces vidjeti. Takodjer ih bojaju u crno, jer valjda se previse ulje vidi na sivoj ;) a i lijepse izgleda u crnoj...

Uglavnom, sto se tice izjave da su Rakovica motori po kvaliteti jednaki perkinsu, lijepo sam se nasmijao, jer iz prve ruke znam da nije tako. Bez obzira na smajlic poslije, to se jednostavno ne moze napisati ;)

za gume ne znam, znam samo da je prije dvije godine u Novom sadu bio 5135 izlozen i da je imao vece tockove nego 5136 koji je bio 5m dalje parkiran. izmedju ta dva traktora je stajao 5210...

Ne znam jeste li upoznati s novom linijom IMT traktora. 5135 se sad zove 2140, jer je blize 140Ks, nego 135. 2 ispred je valjda po uzoru na nou 2xxx seriju...

Obrisan neispravan link.

Takodjer je 5210 preimenovan u 2210, no ne znam zasto, jer je to jedan te isti traktor. Cak je na izlozbenom primjerku 5210 skinuta naljepnica i preljepljena 2210... Sigurno se sad okrecu svi na 2xxx seriju... jos malo pa cemo kupovati 239 :scratch ;)

Uglavnom 5135 je vrijedan nadoplate u usporedbi sa 5136, no u danasnje vrijeme su ti traktori preskupi postali, pogotovo na vremensko doba u kojem su ostali ('80-e)...
 
M

Mata imt 540

Guest
evo prvi put postam na ovom forumu i kad god čitam o necem uvijek naucim nekaj novo . narovno imam nekoliko pitanja evo za pocetak kaj znaci " mjenjac 10+2.drugo pitanje je kolki volumen motora ima imt 540.evo to bi za sad bilo to .......hvala unaprijed .
 
B

Bobo

Guest
Mata, dobrodosao... Mjenjac 10+2 znaci 10 brzina unaprijed i 2 u nazad...

539,540,542,549 imaju istu zapremninu i ona iznosi 2500 ccm.

@ Cugi: nisam znao da isprobajaju i velike deutzove, znam samo da su nasli nekih neiskoristenih Torpedo motora, pa su ih ugradjivali u 549, te pisali na naljepnicu "Powered by DEUTZ"... Presmjesni su mi ovi iz IMT-a u zadnje vrijeme... Sto se slike tice, izvoli:

Obrisan neispravan link.

U originalu ju imam 1084x762 pa ako ti treba...
 
B

Bobo

Guest
zrine892 kaže:
hvala bogu pa je bolji traktor...a također menjač u sredini?

Na koji tocno mislis da je bolji i na kojem da je mjenjac u sredini?
 
Z

zrine892

Guest
pa ne...nego po ovome sto auspuh ide uz kabinu..na ovaj 2210 mislim....
 
M

Mata imt 540

Guest
hvala . evo još jednog pitanja dali znate kako ide prijenosni omjer kod imt 540 u mjenjaču
 
B

Bobo

Guest
Pogledaj bolje... ima dva auspuha... Zvuk ima kao americki HOT ROD auti ;) Ipak je to Mercedes motor... mjenjac ima sa strane ne znam koji i kakav. znam samo da ima HI-LO prekidac (polovljenje brzina) i mislim da nema reverzer...

Na 5173, 5193 i 5210 je najveca boljka konusno/tanjurasti par. Motor je nepoderivi mercedes, mjenjac nije IMT proizvod (bar mislim) a diferencijal je 100% IMT i morali su koristiti domace, lose materijale, te su jako lose napravljeni... Da stvar bude jos smijesnija, koliko cujem da je tanjurasti zupcanik za toliku masu traktora premalih dimenzija, tako da nije niti cudo da se sruni...

@Mata: Zalim, ali nemam taj podatak...

Mogu ti samo napisati max brzine za pojedini stupanj prijenosa...

A ako mislis na prijenosni omjer u diferencijalu, ne mogu ti dati niti taj podatak... Ako smijem pitati za sto ti to uopce treba?
 
B

Bobo

Guest
Reverzer ti je jedna vrlo super stvar... S njim saltas naprijed-nazad

Mjenjac s reverzerom nema poseban polozaj na mjenjacu oznacen kao "Rikverc", nego samo 1, 2, 3, 4, itd...

Znaci ores u 3 radnoj brzini na nekom traktoru, trebas ici u rikverc, i u rikverc ides 3. radnom, lupis reverzer naprijed i opet ides trecom radnom naprijed i tako ti je olaksano okretanje na uvratini...

Imas mehanicki, koji je u previlu s lijeve strane sjedala, a rucica mjenajca su s desne i hidraulicni, kod kojeg se rucke mjenjaca s desne strane sjedala a rucica reverzera je kod volana. Za promijenu smijera na hidraulicnom reverzeru ne moras koristiti kvacilo, kao ni za kretanje s mijesta. samo ga gurnes naprijed i stisnes gas... kad hoces u rikverc, pomaknes ga u polozaj za nazad i ides u rikverc...

Reverzer ti je odlicna stvar, i moj iduci traktor ce ga svakako imati ;)
 
M

Mata imt 540

Guest
pa onako zanima me recimo kad orem sa dvobraznim imt plugom uvijek orem u 3 sporoj da se ne muči .....a da jel bi znali možda kolko ima cola imt-ov plug broj mu je 756
 
B

Bobo

Guest
756 je 12"

Za 540 je to ok plug, ali samo u laksoj zemlji... Oranje u 3. sporoj je kriminal... kupi si 755 plug 10" i ori ko covjek u 1.
 
M

Mata imt 540

Guest
ma rokam ja njega i u prvoj kad popizdim samo onda nije dubina 30 nego 20 cm :lol: ali samo žalim kaj nisu djeda i baka kupili veči traktor kad su ovog kupovali ,ali mislim i ovaj je dobar samo kaj mi je ono muka dok izorem a pasao bi mi negdje imt 560 ili 577
 
B

Bobo

Guest
Koliko zelje radis, kad ti treba 560 ili 577?

Za ove male traktore nije 12" plug... da uzmes 10" i da ores 1. brze bi poorao i manje vremena i goriva potrosio... jako je mala razlika izmedju ta dva pluga...
 
M

Mata imt 540

Guest
pa neznam kolko obrađujemo točno ne kužim te hvate previše i to ali recimo da obrađujemo oko 17 parcela i onako dosta su velike .......
 
Č

Čugi

Guest
@Bobo

Sećam se toga sa Torpedo 549, a ovo je ipak čistokrvni Deutz.
Našao sam ti onu sliku u full rezoluciji od 2816 x 2112, nadam se da ti je dovoljno velika, skoro da možeš sjesti u njega kolika je slika :mrgreen: , inače ima na slici nešta da te iznenadi, nadam se da ćeš brzo shvatiti na šta mislim. ;)
Evo linka- Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Jooj, samo da mi je znati kud je otisao i koja je to budala/sretnik kupio...

Jos da mi je nagdje blizu... gdje bi mi bio kraj ;)

Cugi legendo!
 

Najnoviji postovi

Na vrh