• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

Č

Čugi

Guest
He, he, a šta ću, trudim se, sve za bolju informisanost nas poljoprivrednika! :) ;) I za neostvarene snove! :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Čugi kaže:
He, he, a šta ću, trudim se, sve za bolju informisanost nas poljoprivrednika! :) ;) I za neostvarene snove! :mrgreen:

ZIVIO!!!

;)
 
B

Bubu

Guest
Evo ljudi i mene ponovo na forumu posle par dana mukotrpnog izlezavanja i par noci oranja po mrazu.. Bobo,ja nisam rekao da su Rakovicini motori isti kvalitetom Perkinsu ali sam rekao da kvalitetom ne zaostaju puno!!! Sto se tice koncepcije motora,uglavnom su svi skroz preslikani Perkins-i. Neki motori sto je Rakovica napravila su bruka dobri a neki ne valjaju skoro nista,ali opet tu su ti bruka dobri da poprave prosek. Drugarov cale npr. ima 558 koji je star 33 ili 34 godine i ima 11500 rs i dalje mu radi sat,nije rasklapan motor ali je pri kraju. Samo 2 coveka su ga vozila i vodila racuna o njemu! Moj 577 je izgurao 21 godinu i oko 8000-9000 rs... Rakovica 6o iz mog komsiluka je otvarana na 10000 rs. Ne verujem da original Perkins motor moze mnogo vise da izdrzi od ovakvih licenciranih prozvoda(tipujem da Perkins original moze do 13000 rs) dok recimo 539 ili 542 ne moze vise od 5000 rs(ali opet je ostar i dobro ide..)!! Sto se tice 5135 u prospektu pise da ima gume kao 5136 i ima filter za vazduh spolja. U prospektu za 5136 zaista pise da ima i sa puzajucim brzinama i sa full sinhronizovanm menjacem. Ja ovo vidim samo na prospektu,svi 5106 i 5136 koje sam video su bili 10/2 delimicno sinhronizovani!!!Jesi li ti video nekog sa puzajucim brzinama i full sinhro? A ti prototipovi i cuda sa novim oznakama-pisi propalo. Eno u Jugokomerciji u Novom Sadu stoje 2 kom. 5210 1999. god u solidnom stanju vec mozda pola godine,ako ne i vise. Niko ih ne trazi jer su kvarljiva roba sem motora (svima znani Merdzan V6)
 
B

Bobo

Guest
Ne znam za 5136 i 5106 traktore, ali sam sjedio u 549 koji je full sinhroniziran. Tada je nadoplata za takav mjenjac bila 800€. Kad smo kupovali 549, nismo niti pitali za to, jer nam ne treba, a mislim da nitko nije imao 800€viska da nadoplati za full sinhro...

Sto se tice perkins-rakovica, i motora koji se ugradjuju u IMT traktore, to su rezlike nebo i zemlja. Kao prvo perkins je sklapan od boljih materijala i nema pizdarija kao sto su klipovi s 3 kanala kao sto ja imam na 549... Nece kao novi trositi ulje, i prosipati ga ko blesav... u svakom slucaju je perkins bolji i po kvaliteti je rakovica ize njega dosta iza... Pricam naravno o motorima iz tog godista. Nove perkinse niti ne zelim s rakovicom usporedjivati.
Bar bi ti trebao znati da je perkins kupio neki udio u rakovici i da se sad u srbiji rade fine obrade radilice od iskovanih koje dolaze iz engleske. U engleskoj je fina obrada preskupa, dok je ovdje kovanje problem...


Sto se tice 5210, kvarljivi jesu i ja tu nisa ne mogu... Steta sto su tako lijep traktor morali tako pokvariti... Zasto nisu napravili bolji diferencijal, akd su vec upoznati s problemom tih traktora?

Ako su ti blizu, daj ih poslikaj nekom prilikom ;)

I samo da kazem da 539 radi puno, puno vise od 5000 sati... moj ima oko 10 000 i jos uvijek s njim u sumu idem i mogu orati. Problem mu je uzbrdo/nizbrdo, jer onda ulje curi na odusak iz glave, ali po ravnom nema problema nikakvih...
 
B

Bubu

Guest
Bobo kaže:
I samo da kazem da 539 radi puno, puno vise od 5000 sati... moj ima oko 10 000 i jos uvijek s njim u sumu idem i mogu orati. Problem mu je uzbrdo/nizbrdo, jer onda ulje curi na odusak iz glave, ali po ravnom nema problema nikakvih...
Dokaz da Rakovicin motor moze da dosta izdrzi!
Bobo kaže:
Bar bi ti trebao znati da je perkins kupio neki udio u rakovici i da se sad u srbiji rade fine obrade radilice od iskovanih koje dolaze iz engleske. U engleskoj je fina obrada preskupa, dok je ovdje kovanje problem...
Prvi put cujem i drago mi je da se tako nesto dogodilo!
Rakovica i dalje pravi motore koje je Perkins pravio pre 20 godina,ali nema veze-vazno je da je stedljiv i da traje!
Sto se tice tvog 549,desava se da prave sa greskom. Moj 577 je od trosio ulje od kad je kupljen,ali je uvek isao super! Sada evo skoro da ne moram ni da vadim merac...

Obrisan neispravan link.

Bobo,poseti ovaj sajt pa probaj da iskopas slike. Ako nema nista-kada budem isao tamo,slikacu ih samo za tebe!
 
X

x-man

Guest
Re: IMT 565 DV

jel ima netko IMT 565 DV,treba mi sklopni crtez od prednje vuce,osli su mi semeninzi pa ih trebam zamjeniti,hvala
 
Č

Čugi

Guest
Re: IMT 565 DV

x-man kaže:
jel ima netko IMT 565 DV,treba mi sklopni crtez od prednje vuce,osli su mi semeninzi pa ih trebam zamjeniti,hvala

Izvoli majstore. ;)[attachment=0:c90e8]567dv.jpg[/attachment:c90e8]
 
B

Bobo

Guest
Mata imt 540 kaže:
hvala . evo još jednog pitanja dali znate kako ide prijenosni omjer kod imt 540 u mjenjaču


Evo, iskopao sam nesto u vezi s ovime 8)

Omjer u planetarnom reduktoru mjenjaca je 4:1
Omjer konusno-tanjurastog para je 6.167:1
Omjer motora i prikljucnog vratila je 3.67:1

Mislim da bi netko tko ima vise soli u glavi od mene mogao uz pomoc ovih podataka i podataka max brzina u odredjenom stupnju prijenosa izracunati i omjer svih stupnjeva prijenosa...
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bobo kaže:
Mata imt 540 kaže:
hvala . evo još jednog pitanja dali znate kako ide prijenosni omjer kod imt 540 u mjenjaču


Evo, iskopao sam nesto u vezi s ovime 8)

Omjer u planetarnom reduktoru mjenjaca je 4:1
Omjer konusno-tanjurastog para je 6.167:1
Omjer motora i prikljucnog vratila je 3.67:1

Mislim da bi netko tko ima vise soli u glavi od mene mogao uz pomoc ovih podataka i podataka max brzina u odredjenom stupnju prijenosa izracunati i omjer svih stupnjeva prijenosa...

Ali glavnog nema,znamo da je spora 4puta sporija,dali znate prijenosne odnose za svaki stupanj?
 
B

Bobo

Guest
Nisam jos na taj podatak naisao, nego samo imam najvece brzine u pojedinom stupnju prijenosa...

Netko ko se kuzi u racunanje tih stvari i kome se da, moze uzeti obod zadnje gume, omjer konusno-tanjurastog para, i broj okretaja motora i tako dobiti omjer pojedinog stupnja prijenosa.

Omjer reduktora i kardana sam takodjer napisao, jer nije za baciti. takodjer imam i omjere za prednji most, ali mislim da mu to nece pomoci puno...

Dakle konusno tanjurasti par u prednjem mostu 3.6:1
Planetarni raduktori (bocnici) 3:1
 
M

Mata imt 540

Guest
hvala na odgovoru suljos..... :) sad čemo vidjeti dalje :lol: oko proračuna
ubiti hvala bobo nisam vidio da si ti prije odgovori sory :|
 
B

Bobo

Guest
Ok, primjetio si da se ipak radi o meni ;)

Sad uzmi neku formulu i racunaj, a ja ako nelatim na omjere, staviti cu ih ovdje ;)
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bobo kaže:
Ok, primjetio si da se ipak radi o meni ;)

Sad uzmi neku formulu i racunaj, a ja ako nelatim na omjere, staviti cu ih ovdje ;)
Ali cemu sve to,lako je to izracunati,nego reduktor,jel 4 ili 3,predpostavimo da je treca brzina direktna,a opet treca spora je sporija od prve,to znaci daje prva oko 3 ili 4 puta(zavisi od reduktora) sporija od trece,Druga je tu negdje.Sada da nadjem link gdje si silovao IMT,tamo bi se moglo procitat pri koliko obrtajau kojem stupnje je brzina traktora
.Mislim da je treca direkta 1:1 i od taga se pocinje
 
B

Bobo

Guest
Vis... ne znam da li je ikoja brzina na IMT-u direktna... A ako ju ima to ce biti bas 3. brza...

Na Imt-u su brzine poredane tako da je 5. spora sporija od 1. brze za nesto malo... cak bih rekao da su na 549 jednake, samo sto 5 koristi reduktor, pa bi bolje trebao traktor primati gas...

Uglavnom, kad i ako pronadjem prijenosne omjere, postavit cu ih ovdje, jer mi se iskreno ne da racunati, a formulu dok nadjem...

Ako se nekome da, samo neka izvoli ;)
 
X

x-man

Guest
Re: IMT 565 DV

Čugi kaže:
[quote="x-man":ebf49]jel ima netko IMT 565 DV,treba mi sklopni crtez od prednje vuce,osli su mi semeninzi pa ih trebam zamjeniti,hvala

Izvoli majstore. ;)

jel bi mi mogao poslati brojeve semeninga (npr. br.11 semening 90 58 13),lezajeva i ostalih dijelova (npr. 1-kuciste,2-osovina itd),hvala
 
Č

Čugi

Guest
Re: IMT 565 DV

x-man kaže:
jel bi mi mogao poslati brojeve semeninga (npr. br.11 semening 90 58 13),lezajeva i ostalih dijelova (npr. 1-kuciste,2-osovina itd),hvala
Ma nema problema, tu smo da se pomažemo, evo ti sve pa traži! ;)

Ovde imaš kataloške brojeve, pa ćeš od prodavca prema njiima dobiti odgovarajući deo, ili pročitaj tačnu oznaku sa ležaja ili semeringa, ako kupuješ delove negde na "divlje".
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
T

tekic

Guest
Ima li se možda sklopni crtež puža volana tj.cijelog reduktora volana od IMT 558 ili možda starijeg 560 koji nema
hidraulični volan.
Ako ima tko kakvu sliku kako učvrstiti hidraulični cilindar na poprečnu šipku i prednji most na 558 ako bi radio hidro volan,te dali ima gdje adekvatnih hidr.cilin.
 
R

ROKI

Guest
Za Branka. IMT 533 ima pneumatski regulator gasa i gas uštimavaš (kako ler tako i max. gas) na usisnoj grani. A ako je slučajno motor sa rotacionom pumpom ili je možda fiatov motor onda se to radi na bosch pumpi. A kad bi probušio membranu na bosch pumpi nebi dugo vozio taj traktor. Moj 533 je išao i na više okretaja od 2600, ali nije dugo tko išao. Sada ide na 2000 o/min plafon.

Ali siguran sam da si to već znao. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh