• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

B

Bobo

Guest
TO sto prednji kotaci s prednje strane "gledaju jedan prema drugom" treba olaksati skretanje s mehanickim volanom. Posto ti imas hidro volan, cim ti traktor dodje, izravnaj ih, jer ce biti puno upravljiviji na asfaltu, i nece se prednje gume brzo trositi. Sumnjam da ce ti to u servisu htijeti napraviti, posto "to tako treba biti", ali nije ni problem da sam to odradis...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Hvala na informaciji. Sto vise znam, to je serviserska zelja da nesto ne napravi manja :) A i jaci sam od njega :)

EDIT nakon preuzimanja traktora

Moram pohvaliti servisera. Covjek je vrlo ljubazan i vrlo strucan. Razmislio je o sugestijama i odmah se prihvatio posla kojeg je zacas zavrsio. :) Sad samo treba vidjeti kakao je IMT napravio posao (odnosno IMR). Nadam se da tu nece biti neugodnih iznenadjenja :)
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
728
Bobo kaže:
Mata, dobrodosao... Mjenjac 10+2 znaci 10 brzina unaprijed i 2 u nazad...

539,540,542,549 imaju istu zapremninu i ona iznosi 2500 ccm.

Gledam sada stare postove pa se pitam?
Šta nema IMT 533 zapreminu od 2360ccm,
a 539 od 3330ccm.
Ispravi me ako griješim,ali tako mi piše u knjižici.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bobo kaže:
TO sto prednji kotaci s prednje strane "gledaju jedan prema drugom" treba olaksati skretanje s mehanickim volanom. Posto ti imas hidro volan, cim ti traktor dodje, izravnaj ih, jer ce biti puno upravljiviji na asfaltu, i nece se prednje gume brzo trositi. Sumnjam da ce ti to u servisu htijeti napraviti, posto "to tako treba biti", ali nije ni problem da sam to odradis...
Moram naglasiti da si zagazio u krivo područje , Evo jedan .pdf koji sam na brzinu pronašao u kojem je to malo slikom malo na ekavici objašnjeno ..
Kotači nikako ne smiju biti paralerni ,možda bi smanjili trenje i tošenje guma ali bi svakako izgubili upravljivost i dodatno opteretili upravljački mehanizam .
Uglavnom trag , nagib i zatur su elementi svakog vozila s upravljanim prednjim kotacima i tom geometrijom se neutraliziraju razne slile koje nastaju zbog položaja okomitog rukavca .


Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
@Patrik: Ne mogu sa sigurnoscu reci kolika je zapremnina motora na 533, ali 100% znam da 539, 540, 542 i 549 dijele isti blok motora, te imaju hod i provrt jednak, sto ce reci i da je gibna prostornina jednaka i ona iznosi 2500cm3

@puknuti: Gledaj ovako... na 539 imam od prvog dana prednje kotace peralelne i nikad nikakvih problema s upravljanjem nisam imao. Jednom su mijenjani krajnici spona i dva puta puz volana. Prvi puta kad je traktor bio oko 18 godina star, jer nikada nismo ulje doljevali, a drugi puta par mjeseci nakon, jer smo skrtarili i nismo kupili novo vreteno, vec dali tokaru da obradi staro... Posto Smiljan ima hidro volan, njega puz ne brine posto ga nema, a sto se upravljivosti tice, GARANTIRAM zivotom svojim da ce se traktor bolje ponasati kad su mu kotaci paralelni, nego kad su postelani "kako treba"...

Takodjer mi se 549 doslovce otimao u voznji, zbog prednje vuce i zato jer je lijevi kotac vise opterecen od desnog, posto je prednji diferencijal s lijeve strane, a ne na sredini. Na malom traktoru to jako puno znaci, a o potrosnji prednjih guma da niti ne govorim, kako na 539, tako i na 549...

na 539 su mi naprijed tek druge gume a nazad trece, dok ljudi u selu prednje gume mijenjaju svakih 4-5 godina, bas zato jer im je spur postelan "kako treba"

Ja ovo sve pisem iz iskustva, a ne jer sam procitao negdje... NHF
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Patrik kaže:
Bobo kaže:
Mata, dobrodosao... Mjenjac 10+2 znaci 10 brzina unaprijed i 2 u nazad...

539,540,542,549 imaju istu zapremninu i ona iznosi 2500 ccm.

Gledam sada stare postove pa se pitam?
Šta nema IMT 533 zapreminu od 2360ccm,
a 539 od 3330ccm.
Ispravi me ako griješim,ali tako mi piše u knjižici.
IMT 539 i ostali ima provrt/hod 91/127
A IMT 533 ima provrt/hod 89 x 127 mm i po mom računu ima 2369 ccm
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
@Bobo, puknuti: prema onome sto mi je rekao serviser, koji dijeli vasa milsljenja, cini mi se da ste obojica u pravu. Potvrdio mi je da kotaci trebaju biti neparalelni, ali jaaako malo. Kaze da po specifikacijama ta neparalelnost na 539 treba biti (cini mi se) do 1.5 cm (razmak izmedju prednjeg dijela kotaca minus razmak izmedju kotaca na zadnjem dijelu kotaca), ali se slozio da zbog hidro volana to moze ici do gotovo paralelnog. Uglavnom namjestio mi je dva ili tri milimetara tu razliku (rekao bih minimalno), prostim okom nevidljivo, a kaze da je to zbog toga da se kotaci vracaju u ravni polozaj. Sklon sam mu vjerovati jer covjek vec dvadeset godina radi na IMT-u (a ima i doma svog)

Sto se tice zapremine u knjizici 539 pise hod klipa 127mm, promjer cilindra 91.4mm, radna zapremina 2.5 l
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Smiljan kaže:
@Bobo, puknuti: prema onome sto mi je rekao serviser, koji dijeli vasa milsljenja, cini mi se da ste obojica u pravu. Potvrdio mi je da kotaci trebaju biti neparalelni, ali jaaako malo. Kaze da po specifikacijama ta neparalelnost na 539 treba biti (cini mi se) do 1.5 cm (razmak izmedju prednjeg dijela kotaca minus razmak izmedju kotaca na zadnjem dijelu kotaca), ali se slozio da zbog hidro volana to moze ici do gotovo paralelnog. Uglavnom namjestio mi je dva ili tri milimetara tu razliku (rekao bih minimalno), prostim okom nevidljivo, a kaze da je to zbog toga da se kotaci vracaju u ravni polozaj. Sklon sam mu vjerovati jer covjek vec dvadeset godina radi na IMT-u (a ima i doma svog)

Sto se tice zapremine u knjizici 539 pise hod klipa 127mm, promjer cilindra 91.4mm, radna zapremina 2.5 l
Kaj se tice zapremine
moj izvor za533 , jbg. ja ga nisam mjerio ni izmislio Obrisan neispravan link.
539 Obrisan neispravan link.
u svakom slucaju netko barata krivom informacijom
Obdukcija bude pokazala tko je kriv :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
puknuti kaže:
moj izvor za533 , jbg. ja ga nisam mjerio ni izmislio Obrisan neispravan link.
539 Obrisan neispravan link.
u svakom slucaju netko barata krivom informacijom
Obdukcija bude pokazala tko je kriv :scratch

Na mom moze samo ultrazvuk :)
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
728
Za IMT 533 sam siguran jer u katalogu piše,lažu oni lažem ja.

Image-01.jpg


Za 539 mi piše 3330 ccm,sada možda je krivo napisano.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
ma daj 3300ccm2. Pa iz tog moš izvuć puno više od 40KS. Ursus c-360 ima 3.0 motor 4 klipa. I ovako su u 2.5l trebali stavt 4 klipa.
 
B

Bobo

Guest
Smiljan kaže:
@Bobo, puknuti: prema onome sto mi je rekao serviser, koji dijeli vasa milsljenja, cini mi se da ste obojica u pravu. Potvrdio mi je da kotaci trebaju biti neparalelni, ali jaaako malo. Kaze da po specifikacijama ta neparalelnost na 539 treba biti (cini mi se) do 1.5 cm (razmak izmedju prednjeg dijela kotaca minus razmak izmedju kotaca na zadnjem dijelu kotaca), ali se slozio da zbog hidro volana to moze ici do gotovo paralelnog. Uglavnom namjestio mi je dva ili tri milimetara tu razliku (rekao bih minimalno), prostim okom nevidljivo, a kaze da je to zbog toga da se kotaci vracaju u ravni polozaj. Sklon sam mu vjerovati jer covjek vec dvadeset godina radi na IMT-u (a ima i doma svog)

Sto se tice zapremine u knjizici 539 pise hod klipa 127mm, promjer cilindra 91.4mm, radna zapremina 2.5 l

Meni u knjizici od 549 pise da je na mehanickom volanu to uvlacenje 2-4mm, a na hidrostatickom 4-6mm, iako se kotaci NIKADA ne vracaju sami u ravni polozaj kad imas hidrostaticko upravljanje, vec ga ti moras sam vracati na pravac poslije skretanja...

A sto se kubikaze tice ja sam 100% siguran da je kubikaza motora na 539, 540, 542 i 549 2500 cm3


petar kaže:
ma daj 3300ccm2. Pa iz tog moš izvuć puno više od 40KS. Ursus c-360 ima 3.0 motor 4 klipa. I ovako su u 2.5l trebali stavt 4 klipa.

Upravo tako... Postoji MF traktor koji ima 2.5l motor i 4 cilindra... TO mora da vuce ko mutavo, a i dugotrajnije bi trebalo biti...

Inace, sto se podebljanog tice, ili je cm3, ili je ccm, ccm2 ne postoji kao oznaka (kubnih centimatara kvadratnih?!?)
 
A

Alen

Guest
A što bi čovik reko... Suzuki swift ima 3 cilindra i puno je brži i startniji od ostalih u klasi... Sad o kvaliteti bi mogli razgovarati...
Zato uvijek je bolje da ima 4 cilindra a ne tri... Motor manje trpi.
 
B

Bobo

Guest
Alen kaže:
A što bi čovik reko... Suzuki swift ima 3 cilindra i puno je brži i startniji od ostalih u klasi... Sad o kvaliteti bi mogli razgovarati...
Zato uvijek je bolje da ima 4 cilindra a ne tri... Motor manje trpi.


Tako je...

A ja vac gledam kako bih negdje nabavio redni sestak koji se ugradjivao u ZMAJ 780 kombajne... Naime, taj motor je napravljen od dva motora kao sto su na 539, i ima 62KS... 5000 kubika i 60KS tek je taj nepoderiv. Cak je i raspored sarafa isti kao i na 539, tako da treba samo rijesiti upore do prednjeg mosta, spone i produziti haubu, te veeeeliiiki rezervoar ;)

Moj 539 je vec pri kraju, pa bi ovo trebalo ekspresno rjesavati ;) ;)
 
B

bojance

Guest
Motor iz IMR M 34T ima 3333 cm3 a njega nose IMT 558, IMT 560, neki stari TAM kamion i to je to.
A 539 ima 2500 cm3 i to je motor sa oznakom M 33T. Znaci motori su iste konstrukcije samo prvi ima 4 a drugi 3 klipa.
 
B

Bobo

Guest
@Alen, ak nisi skuzio, kenjam na veliko... Ne dan trocilindras za sve zlata ovog svijeta... vec se neki prekupci motaju oko 539 i ja ga ne dam, bas zato jer je svega zivog prozivio, i jos uvijek se ne da... Sad za koji dan cu mu prestelavati ventile i nositi brizgaljke na prestelavanje tlaka, jer je vec poceo duuuugo verglati prije no sto upali, ali ja mislim da jos nije "prdnuo u vjetar"...

@Bojance: Dugo te nisam na forumu vidio, kud si bio nestao?

Sto se tice konstrukcijske strane mislim da su malo drugacije rijeseni motori na 558 i 560, posto jedan klip kao takav, ne moze dati duplo vise snage, nego se tu radi o vecem provrtu klipa, hodu, te jos kojecemu drugome...

Motor koji ja spominjem u sali iznad, je doslovce kao da si dva motora od 539 (M33T) spojio u jedan, samo sto je pumpa visokog pritiska ogromna... linijska a sest cilindara, ima u njoj 10 kila, ako ne i vise ;) Klipovi isti ko na 539, i hod jednak, samo je nominalni broj okretaja 1800, a ne 2000...
 
Č

Čugi

Guest
Mali off,
to mu dođe kao pre par godina kada je VW uradio prototip sportskog kupea sa dva spojena VR6 motora i okačio oznaku W12.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
728
Pa to je točno,samo što nije bilo v12,nego w12,što znači da je raspored cilindara 3,3,3,3.V12 je 6,6.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
da ja postavim jednu pametnu...imam IMT 533,,,djed mi tvrdi da je to za Afričko tržište,išao je po njega u srbiju 1975.,ima 40ks,,,i puno više pokazatelja od ostalih 533 u selu,,,
samo da mi kažete dali je to moguće ili ne....djed je radio naželjeznici pa su mu sa posla rekli da ti traktori idu za Afriku i da je on jednoga od te mase kupio.....
posible or imposible :mrgreen: :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh