• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

B

Bobo

Guest
Imas pravo, to je simbol za rad kardana, samo su oni to sebi nekako drugacije zamislili... Ne bi mecudilo da je to prekopirana tabla s nekog drugog traktora koji zbilja ima sanzor na kardanu i na rucnoj kocnici, pa da radi 100% ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto se indikatora kardana tice, u uputi za 539 eksplicite stoji da ima indikator rada kardana (i upravo je ovakva komandna ploca ncrtana kao na 549), a naravno da je u stvarnosti sasvim drukciji izgled ploce :) a vidim i da drukcije funkcionira nego sto pise :)
 
B

Bobo

Guest
Jel da? Vis, vis... NAPOKON su gadovi poceli stampati nove knjizice...

Ja jos uvijek imam staru i moram nagadjati sto se s traktorom dogadja... Smiljane, da li ti radi "indikator rada kardana" ili kao i kod nas ostalih ta lampica stoji za ukras?

I sad me zanima sto ako mi nekim cudom iscuri ulje iz mjenjaca? mogu se slikat...
 
B

Bobo

Guest
Kad sam ovo procitao, lupio sam se po ceelu...

Svakim te danom sve vise iznenadjuju ;)
 
Č

Čugi

Guest
Bobo kaže:
Obrisan neispravan link.

Ne mogu se sjetiti sad, ali mislim da mi sve rade...

znam da je prva indikator punjenja akumulatora, ispod nje indikator rada motora?!?, jos ispod zaprljanost zracnog filtera...

Ove dvije lampice ispod bi trebale biti koristene na nekim vecim traktorima koji imaju senzore na rucnoj kocnici, recimo

MISLIM da kod mene rade kad je traktor ugasen i kad dam kontakt, no nisam siguran, ne zamaram se time...


Ona ispod pokazivaca temperature treba biti indikator ulja u mjenjacu, posto nova tipa 549 nema mjerac ulja kao sto su stari imali... Obadva dekla su zauzeta, jedan reduktorom prednje vuce, drugi rucicom kardana...


Poslednja-donja lampica levo (!) je indikator pritiska ulja u motoru, sija kada je traktor ugašen i na kontaktu, ako je sve ok sa uljem odmah se pri paljenju ugasi.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Čugi kaže:
Bobo kaže:
Obrisan neispravan link.

Ne mogu se sjetiti sad, ali mislim da mi sve rade...

znam da je prva indikator punjenja akumulatora, ispod nje indikator rada motora?!?, jos ispod zaprljanost zracnog filtera...

Ove dvije lampice ispod bi trebale biti koristene na nekim vecim traktorima koji imaju senzore na rucnoj kocnici, recimo

MISLIM da kod mene rade kad je traktor ugasen i kad dam kontakt, no nisam siguran, ne zamaram se time...


Ona ispod pokazivaca temperature treba biti indikator ulja u mjenjacu, posto nova tipa 549 nema mjerac ulja kao sto su stari imali... Obadva dekla su zauzeta, jedan reduktorom prednje vuce, drugi rucicom kardana...


Poslednja-donja lampica levo (!) je indikator pritiska ulja u motoru, sija kada je traktor ugašen i na kontaktu, ako je sve ok sa uljem odmah se pri paljenju ugasi.
Druga odozgo(lijevo) je lampica od pritiska ulja u motoru, a posljednja-donja lijevo je lampica od pritiska zraka u kočnicama, takva lampica je kod mene na Agrostaru i pali se kad pritisak zraka u kočionom sistemu padne ispod 5 bara.

A lampica ispod pokazivača temperature(kardan) pali se 5 min nakon što se povuče ručka od drugog stupnja, tj. kvačila kardana. Jer kvačilo kardana nesmije bit potegnuto duže od 5 min.
Takvu lampicu ima Zetor, i ako je sve ispravno nakon 5 min bi se trebala upaliti.
 
Č

Čugi

Guest
Nije mi bilo teško i malopre sam otišao do komšije koji je godinama radio u "Teleoptiku", tačno je DF to što kažeš, druga je za pritisak ulja u motoru i poslednja jeste za kočnice- ali za nivo ulja u rezervoaru kočionog sistema. Za kardan je takođe tačno, isto je i kod mene na Zetoru.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Čugi kaže:
Nije mi bilo teško i malopre sam otišao do komšije koji je godinama radio u "Teleoptiku", tačno je DF to što kažeš, druga je za pritisak ulja u motoru i poslednja jeste za kočnice- ali za nivo ulja u rezervoaru kočionog sistema. Za kardan je takođe tačno, isto je i kod mene na Zetoru.
Može i za to biti kod traktora koji imaju hidr. kočnice, a kod zračnih je kad padne pritisak kako sam i opisao.
 
I

IMT533 turbo

Guest
bok!
ja sam traktor bacio na djelove.
kuplungu nisam menjao jer mi neki mehanik rekao da ima neki patent da ko stisneš kuplungu nejde hidravlika dole. a sad neznam kaj bi to bilo? jel je koji čuto za to?
menjao sam bate, rinke, cilinder(puše), lagere, ventile,...vse šta treba za generalku.
i me zanima na koliko Nm se zategne glava na motoru? neki mi kažeju 100Nm drugi 160Nm i sad neznam. zna koji od vas to?
in na koliko se nastavljajo ventili v hladnem satnju. na 30 ili na 25?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ursusc360 kaže:
A jel onda ona brojka 2 ide 1,2,3,4,5,6,7,8,9,0 :?: :?: :?:
Normalno da ide i razlika (npr od 2-3 )pokazuje 1/10 sata, znaci 6 min.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Koja li im je razlika između mehaničkog i djelomično "sinhronizovanog"? I što to znači u praksi? :|
 
B

Bobo

Guest
Mehanicki mjenjac je onaj kao sto imas na IMT 539, dakle, tko ne zna kako se mehanicki mjenjac salta, krci mu stalno pa ljudi nisu zadovoljni. U pravilu se mehanicki mjenjac ne bi smjeo saltati u hodu, ali su ljudi smislili i sistem kako to odraditi bezbolno...

Djelimicno sinhroniziran imam ja na 549, dakle 1. 2. i 3. brzina su mehanicke kao na 539, a 4. i 5. su sinhronizirane i njih saltas kao na autu...

Potpuno sinhroniziran mjenjac je IMT po mojim saznanjima u ponudi imao i to se na 549 nadoplacivali 600€ i njega saltas kao auto bez nekih poteskoca. Lakse je naci bijelog slona, nego IMT sa full sinhroniziranim mjenjacem ;) Koliko znam da je jedini IMt koji u seriji dolazi sa potpuno sinhroniziranim mjenjacem je 5135, ili po novim oznakama 2140...
 

Najnoviji postovi

Na vrh