• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Gledam sad i ja i stvarno piše :shock:, ali nema na slici.
Da nebi puno mudroval, nisam siguran :oops:, ali taj odstojnik bi mogel služiti jedino da ležaj ravno nalegne na rukavac (pošto je on otokaren malo u konus).
U tom slučaju, da fali ili danije dobro, matica kojom dotežeš ležaje nebi mogla stegnuti ležaje i ostajal bi ti luft.
Ova priča je bila davno aktualna, ali mene danas zanima što je s tim odstojnikom i gdje ga kupiti za glavčinu imt 549. Stavio sve novo, glavčinu, ležajeve, osovinu (rukavac) semering ali odstojnika ne nalazim nigdje u trgovinama a stari ako je bio otišao u smeće sa starim kućištem ležaja i semeringom. Tako je kad je sistem "uradi sam". Molim ako netko zna da me informira gdje to čudo naći i gdje staviti.

Izgleda ovako:


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
A služi za ono što ti je Muhaničar opisao nekoliko postova prije ovoga
Imam isti problem, nažalost ne mogu otvoriti slike, ali ako znaš gdje bi to čudo od odstojnika mogao nabaviti pošto ako je stari bio otišao u smeće sa semeringom i unutarnjim kućištem ležaja. "uradi sam" sistem pa poslije pitaj kad vidiš da ne valja!
Ako kupim i ubacim taj odstijnik onda će cijela glavčina biti izbačena više van, jer ovako kad sem sastavio bez tog odstojnika sve štima, glavčina naliježe do kraja, ležajevi su dobro stegnuti i nema lufta između glavčine i rukavca, tako da ne vidim neku funkciju tog odstojnika.

Hvala na slikama.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
E jebi ga sad.
Šubler u jednu ruku, u drugu digitron, a na stol papir. Mjeri, računaj i piši. Ako neznaš koristiti bilo koji od tih aparata ključ (ako se ne varam 24 i 22) skini rukavac s glavčinom i sve skupa odnesi kod tokara pa nek on mjeri.
A mjere kasnije podjeliš s nama na forumu.
 

Zdenko80

Član
Tu od
17 Pro 2020
Poruka
92
E ovako dugo me nema na forumu bio sam zauzet i tako neki problemi.....O ovom se već dosta pisali ali linkove i slike nemogu otvoriti,zanimaju me konkretno one rijetke slike imt traktora,rjetke linije i katalozi
 

Darkoimt

Novi član
Tu od
22 Stu 2021
Poruka
1
Imt 539 kupljen u mojoj obitelji moj deda ga je kupio 1985 sa liniskom pumpom,drzim njegov katalog u ruci i pise ovako

Sad cete opet napasti da pricam gluposti i tako dalje...

539, 540 (i stara i nova serija) i 542 ( i stara i nova serija) imaju JEDAN TE ISTI MOTOR... Taj motor ima 36KS. tako da IMT 539, 540, 542 svi imaju 36ks...

Postoji i prica da su 542 i 549 sporiji u prve 3 brzine neko 539 sto tim traktorima daje vise snage i okretnog momenta. To dakako nije istina, jer sam usporedjivao brzinu na oba traktora usporednom voznjom na istim okretajima i dokazao da nema nikakve razlike u brzini...

540 i 542 za razliku od 539 imaju drugaciji zadnji most i jaci hidraulik, te bolji prednji most... i 542 ima 5 brzina, dok 540 ima 3.
 

Prilozi

  • Screenshot_20211122-024827_Office.jpg
    Screenshot_20211122-024827_Office.jpg
    20.8 KB · Pregleda: 55
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
20 Sij 2022
Poruka
53
Bok...Ovdje sam novi stari član,nisam dugo bio na forumu imo sam dosta obaveza...Imam imt 539 de luxe 1980 godina prototip koji ima bocu za zrak onu dugačku ispod pedale kočnice ko 533 i dinamo.Ima skoro 9500rh bez generalke.Proljetos je mjenjan dihtung glave,štelani ventili,promjenjeni ulje i filteri.Drugi tjedan valjda ide pumpa i dizne na remont,i moram hidrauliku otvorit i vidjet u kakvom je stanju pumpaa,moram poklopac štelati jel mi neradi fini hidraulik.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Bok...Ovdje sam novi stari član,nisam dugo bio na forumu imo sam dosta obaveza...Imam imt 539 de luxe 1980 godina prototip koji ima bocu za zrak onu dugačku ispod pedale kočnice ko 533 i dinamo.Ima skoro 9500rh bez generalke.Proljetos je mjenjan dihtung glave,štelani ventili,promjenjeni ulje i filteri.Drugi tjedan valjda ide pumpa i dizne na remont,i moram hidrauliku otvorit i vidjet u kakvom je stanju pumpaa,moram poklopac štelati jel mi neradi fini hidraulik.
kako miliš ne radi fini hidraulik? ručica kipe kada oreš ili kipaš ? ili ručica gore dole poskakuje?
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
da li hidraulika poskakuje i sporo diže kada koristiš glavnu (veliku ) ručku? to ti značu da je pumpa i ulje loše. sumnjam da su karike na klipu to se ina imt teško kvari.
ručica kipe ne radi to je jako sumnjivo možda ti je vilica iskočila(to se nekada desi).
na poklopcu postoje samo ona dva vijka na oprugama koji se štelaju. to ljudi vrte bez veze i nemaju pojma samo štetu naprave. moraš postaviti ručke na dvije točke i fast onda nariktati da ima malo lufta na vilicama (1 mm).
nekada se dešavaju čudne stvari ako se pokvari opruga fine regulacije. najčešče se opruga stisne i nastane luft između opruge i vijka. na slici je crvenom strelicom naznačena matica koju možeš probati pritegnuti ako ima lufta.
1642939891549.png
proči video.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
sumnjam da su karike na klipu to se ina imt teško kvari
O da, kvari se i još kak na ovima kaj filtera nemaju.

na poklopcu postoje samo ona dva vijka na oprugama koji se štelaju.
A excentrični kotačić?

to ljudi vrte bez veze i nemaju pojma samo štetu naprave.
To se u potpunosti slažem sa tobom.

nekada se dešavaju čudne stvari ako se pokvari opruga fine regulacije. najčešče se opruga stisne i nastane luft između opruge i vijka. na slici je crvenom strelicom naznačena matica koju možeš probati pritegnuti ako ima lufta.

Slažem se i sa ovim ali da bi pravilno podesil balansnu oprugu potrebno ju je izvaditi van i poštelati prvo pečurku da nema čeonog zazora, a tek onda napasti vanjski čeoni zazor
 
Tu od
20 Sij 2022
Poruka
53
Poskakuje kad dižem s glavnom ručicom,i pkskakuje od prvog dana kad je kupkjen reko mi djed da je tako od uvijek.A ulje je novo.Planiram samo naštelat poklopac i onda vratiti i probat
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Poskakuje jer ti pumpa najvjerojatnije ne radi kak treba, odnosno, ne pumpaju svi klipiči. Jedan malo šteka.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Slažem se i sa ovim ali da bi pravilno podesil balansnu oprugu potrebno ju je izvaditi van i poštelati prvo pečurku da nema čeonog zazora, a tek onda napasti vanjski čeoni zazor
Da mi je sam znati ko tu balansnu oprugu uspi poštelati poslije kaj je netaknuta bila 30 godina ja mu kapu skinem(jedino možda da se brenerom spali pa onda probati otpustiti onaj vijak kome nije farbe šteta).

Odma sad kak ovo pišem imam pitanjce, na 549 mi nema uopće one manžete kaj štiti od ulaska nečistoća. Pa me zanima jer sam malo pozaboravil kak sam na 560 to radio zadnji put poklopac je bio skinut, a ovo bih htio napravit bez skidanja poklopca, pa ak se vadi balansna opruga van jel treba na nešto obratit pažnju kod vraćanja, sjećam se da je u nutra jedna šipka koja je spojena sa mehanizmom u samom poklopcu ak se ne varam?
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Bez grijanja nakon toliko godina nejde ni na jednom. Farbi je suđeno i tu ja ne vidim drugog rješenja problema.

Nemaš kaj, zvadiš balansnu van i preko opruge navučeš novu zaštitnu gumicu koja ti bu ako imaš sreče trajala godinu ili najviše dvije.
Ta šipka ostaje unutra i ona ti nema kam opasti
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Tako i kod mene na 533, poskakuje dok diže i onda kad digne do visine koliko sam zadao na ručici, onda mirno drži.
 

Najnoviji postovi

Na vrh