• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

B

Bobo

Guest
petar kaže:
2 bobo: (4*45)/12=15A

Da, kasnije sam i ja skuzio, ali ne vrijedi mi vise da se ispravljam...

Priznajem poraz ;)

A izmedju ostalog, radi se o IMT-u. na njega ustekas sto hoces i spojis bilo kako i radit ce dok je svjeta i vjeka...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
petar kaže:
2 bobo: (4*45)/12=15A

Da, kasnije sam i ja skuzio, ali ne vrijedi mi vise da se ispravljam...

Priznajem poraz ;)

A izmedju ostalog, radi se o IMT-u. na njega ustekas sto hoces i spojis bilo kako i radit ce dok je svjeta i vjeka...
ili dok se ne zapali :)
 
J

Jadranko

Guest
pazi ovo sta sve moze mali div zvani IMT 539 :D

[youtube:2c0mdgq2]6gWQl6x9asY&feature=related[/youtube:2c0mdgq2]
 
J

Jadranko

Guest
pa sta sad nisam vidio da vec ima.brisi ga boli me ona stvar .

O.K ???
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Jadranko kaže:
pa sta sad nisam vidio da vec ima.brisi ga boli me ona stvar .

O.K ???
ajd čemu odma ljutnja :?: :?:
prati malo forum i gledaj ko kamo stvalja kaj...glupo mi je da su 2 ista videa..
neču nika brisat.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Momo kaže:
pozdrv! ovako su oznake na relejima vrlo jednostavno 85 je minus,86 dolazi sa prekidaca plus,30 je plus sa akumulatora, sa osiguracem u ovom slucaju 20A(ako je potrosnja 15A stavlja se 5A jaci osigurac),87 ide na reflektor(na tom kontaktu dobijes struju kad rele upali)87a to netreba u ovom slucaju (na tom kontaktu prekida struja kad rele upali.
Da li postoji negdje neka tablica s ovim brojcanim oznakama kotakta,mislim na ovo 85,86 ...,...
Isto tako na boš bravama ,automatina za žmigavce , itd.
Ili to ovisi od tipa i prozvođaca?
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
To su ti standardne oznake (DIN norma)te oznake imaju svi proizvodjaci Bosch,Hela...vecinom na releima ima nacrt sa strane ili je pored klemice broj.svaka funkcija struje ima svoj standardni broj
31-masa
30-plus akumulator
15-plus kontakt
......
imam na poslu knjigu gdje to sve stoji pa cu kopirati ali nista do Ponedeljka (praznici)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Momo kaže:
imam na poslu knjigu gdje to sve stoji pa cu kopirati ali nista do Ponedeljka (praznici)
Odlicno ,jedva cekam ;) ;)
 
V

VTZ

Guest
O temi ugradnja dodatnih reflektora već sam jednom opširno raspravljao s Bobom, ali jasno mi je da je sve to bilo uzalud. Ja vam se divim koliko smjelo ulazite u posao, a da ne poštujete osnovna pravila struke, a i "znanje" vam je na razini - učili smo mi to u srednjoj školi.

Prije par godina radio sam praktički novu instalaciju na IMT-u, kojeg je samo čudo spasilo da se nije zapalio kompletno. Pri tome je vlasnik zadobio teške opekline dlanova, dok je pokušavao isčupati žice koje su gorjele. Razlog havarije bio je isto takav "posao", kakvog neki ovdje tek namjeravaju raditi.

IMT ima ugrađen alternator snage cca. 350 W, i ako mu se ugradi previše dodatnih trošila, i sve se to uključi, cijeli sustav bit će preopterečen. U primjeru kojeg ja spominjem na kraju su izgorile ispravljačke diode na alternatoru, ali to je u stvari bila sreća u nesreći. Da su one duže izdržale, traktor bi se zapalio, jer se izolacija žica već toliko istopila, da je došlo do direktnog kratkog spoja sa masom - kučištem traktora. A takav kratki spoj sa strujom opskrbljuje i "hrani" i akumulator, dakle opasnost je još veća od samog alternatora.

Na kraju sam u Mađarskoj za nekih 20-300 kn kupio novi alternator od VTZ-a, koji je snage 500 W, i ugradio ga na IMT. Instalacija je uglavnom nova, s time da su strujni krugovi koji napaju reflektore izvedeni sasvim odvojeno od rasvjete traktora. Kad rade reflektori, ugašena su pozicijska svjetla i farovi za vožnju.
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
ako se naj jednostavnije montiraju reflektori sa relejom i povuce nova zica (kleme 30)sa akumulatora sa tim da je osigurac direktno na spoju akumulatora nema se so desiti.o alternatoru sam vec pisao da mora biti jaci 20% od ukepne potrosne.
ali ako je baja ljen staviti osigurac ko je kriv za posljedice struka ili baja :D
 
V

VTZ

Guest
Sve je u redu kad je ugrađen osigurač u strujni krug, i dođe do kvara negdje iza njega na instalaciji. Izgorit će osigurač, to mu je i funkcija.

Ali kad se istopi izolacija na žici koja povezuje plus klemu akumulatora s kutijom osigurača, ili na onoj koja dolazi s alternatora, tu nema što izgorjeti (osim traktora). Zato je bolje i pametnije biti oprezan, nego riskirati požar.
Najčešći uzrok nesreće (Iza prevrtanja traktora) je požar zbog neispravne instalacije.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ajde VTZ napiši mi koliko je snage alternator od golfa 2. od 55A Made in Germany!
 
V

VTZ

Guest
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ajde VTZ napiši mi koliko je snage alternator od golfa 2. od 55A Made in Germany!

Ako se radi o Boshovom alternatoru, on je imao modele s različitim strujama (snagama), ovisno dali je za benzinca ili dizelaša. Znam da postoje Bosh modeli s 65 A i sa 90 A, odnosno 800 i 1000 W snage. Ovaj tvoj trebao bi davati cca. 700 W snage, ali uvijek je dobro ostaviti neku rezervu, ne opteretiti ga baš do kraja. U suprotnom se (pre)griju diode, i odlaze prije vremena.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Hvala na info!

Inače taj sam stavio na imt 565, sad sam zadovoljan s strujom, sad mi ti lijepo dođi reflektore na kabinu složiti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Za iza imam dvije kamionske maglenke, velike okrugle H4 45 W
Za naprijed moram još nabavit
Moram nabavit releje pogodne za to, te posebna kutija s osiguračima za radna svijetla i još kojekakve sitnice, naravno žice od 2,5 kvadrata
 
Na vrh