• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
StricVujc kaže:
Nešto o luftu volana na IMT-u:

Čini mi se negdje na ovom forumu pročitah da je normalno oko 15 stupnjeva da ima lufta :?: :?:

Moj ima i malo više od toga ali ne jako puno. No ipak desni kotač jako šamara pri večim brzinama.
Moje pitanje je da li se može smanjiti taj luft otpuštanjem/stezanjem spona ili se može i mora nešto u kučištu volana poštelati. Mislim da bude trebalo mijenjati lagere na prednjim kotačima, lijevi kotač mogu rukama gurati lijevo-desno i osjeti se da ima mali hod

i meni šamara desni kotač pri većim brzinama....pokušavao zategnuti spone ali nisam uspio jer ih nemogu ni pomaknuti ni ljevo ni desno, valjda navoj zapečen od toliko godina....da nabavim brener pa ćem je malo poteplit.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Skini spone metni na drveni panj i izudaraj čekićom po njima i da vidiš kak idu ;)
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
vedo kaže:
Koji imaš IMT?? Mi imamo IMT 560 on ima mehanički volan(jaaako težak) i vrlo malo lufta

Imam 539 i kak je rekel muhaničar prvo bi trebalo lagere srediti. To je opet veliki zahvat pa ak imate kakve savjete u vezi toga kak to izvesti, koliko bi lageri koštali itd...

Inače jučer sam ugradil tipkalo za sirenu to još jedino nisam imal od elektrike pa sad trubim i tak... 8)
 
B

Bobo

Guest
Moj 539 je samarao desnim tockom kad mu se prednji kraj olaksa, puna prskalica, tanjurace i slicni prikljucci...

lijeva strana nece nikada samarati, jer se pokrece direktno od puza volana i tu se da ukloniti luft cisto zamjenom kuglica, ili ubacivanjem jos jedne kuglice i puz. Desna strana samara jer se pogoni preko dva segmentna "zupcanika" i oni se s vremenom pojedu, i medju njima se napravi zazora. Zazor postane toliko velik da se krenu razbijati jedan o drugi i tako se onda ekspresno povecava i desni tocak sve vise i vise samara.

jedan od lijekova je postavljanje ekscentricnih cahura na taj segment desne strane kako bi se priblizio lijevom i vise se "uzubio", ali tu postoji opasnst da ce volan postat tezak pri krajnjim polozajima, jer oni u pravili nusu ni potroseni, vec samo sredina. Pozeljno je onda zupcanike odnijeti tokaru da ih "izjednaci".

Drugi lijek je zamjena jednog ili oba segmenta, jedan je 500Kn a drugi 700kn. Na mom 539 je zamjenjen ovaj jeftiniji, i sutra kad ga budem vozio kuci cemo vidjeti. kad je puz bio sastavljen, lufta izmedju segmenata skoro pa nije ni bilo...

Treci lijek je "remecenje" spura prednjih tockova, tako da ne budu paralelni jedan s drugim. Tvornicki bi prednja strana trebala biti 3-5mm uza nego razmak na straznjoj strani kotaca, tako da spone uvijek pri voznji ravno budu "utegnute", posto ce se tockovi "boriti" da idu ravno. Prednji razmak se jos malo smanji da tockovi gledaju vise jedan prema drugom, ali ovo onda jako "jede" prednje gume...

Malo je komentar duzi, ali se nadam da ce nekome pomoci.

Bubu, sto se 82 tice u usporedbi s 577DV, ne znam sto bih ti rekao. Em je jaci motor, em ima 4-5 brzina u kojima moze pristojnom brzinom orati. Po tvojoj prici je 577 bolji, sto je moguce na ravnom terenu, kod covjeka koji ne iskoristava tu 82 kako treba, pa ga ti koji ganjas 577 sustizes i uradis posao bolje nego on. Na brdovitom terenu 577DV nema sto traziti kraj rusa 82, u to se kladim cime god hoces. Rusova prednost se povecava sto se uvjeti vise pogorsavaju.

Vjerujem da ce se sa mnom sloziti svatko osim tebe...

Ja sam za IMT zagrizeniji cak i vise nego ti, ali brate mili, sta je JE...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Bobo u potpunosti potpisujem tvoj tekst.
Jedino neznam tko te je uvjeril da se da ubaciti još jedna kuglica? Ako se i ubaci na pužu toliko šteka da ga pojede za kratko vrijeme a i nisi ga motal.
I jedno od riješenja je pošto velika večina nema nožni gas desna noga na krajnik.
 
B

Bobo

Guest
Poznam covjeka koji je na 542 ubacio jos jednu kuglicu. Jedno duze vrijeme on to ima tako napravljeno i koliko znam da nije s tim imao nikakvih problema. Inace, jedan pod majstora koji prave generalke na IMT traktorima i jedan od onih koji vole krpariti ;)

Kako sam samo zaboravio desnu nogu na krajnik...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Bobo kaže:
...
Bubu, sto se 82 tice u usporedbi s 577DV, ne znam sto bih ti rekao. Em je jaci motor, em ima 4-5 brzina u kojima moze pristojnom brzinom orati. Po tvojoj prici je 577 bolji, sto je moguce na ravnom terenu, kod covjeka koji ne iskoristava tu 82 kako treba, pa ga ti koji ganjas 577 sustizes i uradis posao bolje nego on. Na brdovitom terenu 577DV nema sto traziti kraj rusa 82, u to se kladim cime god hoces. Rusova prednost se povecava sto se uvjeti vise pogorsavaju.

Vjerujem da ce se sa mnom sloziti svatko osim tebe...

Ja sam za IMT zagrizeniji cak i vise nego ti, ali brate mili, sta je JE...
Rus je 80ks a 577 je 70ks. Tu svaka usporedba prestaje...
Druga bitna razlika je u promjeru kotača. Rus ima u svakom slučaju veće kotače (16.9-34"...pa do 13.6-38"), dok IMT ima 18.4-30" ili 13.6-36". Veći promjer kotača, veća zahvatna površina na zemlji, veća vučna sila.
Hidraulika je svakako na strani IMT-a, no pogon pumpe preko kuplunga kvari dojam (kad stisneš kuplung do kraja, ne diže) itd.
 
B

Bobo

Guest
IMT ima dvostepeno kvacilo, i nema potrebe stiskat kvacilo do kraja. Hidraulika uvijek radi... To nije nikakav problem.

Hidraulika im je po meni na podjednakom nivou, jer koliko mi je poznato da ne postoji taj IMT traktor koji s trobraznjakom moze orati bez braznog tocka, tak da ono...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Bobo kaže:
Poznam covjeka koji je na 542 ubacio jos jednu kuglicu. Jedno duze vrijeme on to ima tako napravljeno i koliko znam da nije s tim imao nikakvih problema. Inace, jedan pod majstora koji prave generalke na IMT traktorima i jedan od onih koji vole krpariti ;)

Kako sam samo zaboravio desnu nogu na krajnik...

Znam ja da ti znaš za nogu pošto si i ti imal problema ;)
A znam da ni ne vjeruješ tom krparu jer ti on nije radil traktor.
Ako si sad mijenjal puž volana i vreteno probaj ubaciti kuglicu 8 mm na starom pužu.
 
B

Bobo

Guest
Vidis da znas ;) Tako je ovaj mi nikad vise nece dotaknuti traktor, a kamo li sarafat po njemu ;)

Ovo mi je sad 4. vreteno na 539 ;) i pokusao sam cim sam cuo tu teoriju, u stari puz ubaciti jos jednu kuglicu i ne znam na koju foru uopce stane tamo...
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
A ja isto imam to ludovanje desnog kotača na 539 i već neko vrijeme planiram skratit spone pa nikako da napravim nisu jako dugo skidane pa me frka da si ne napravim troška:) Inače sam obnovio cijeli prednji dio, rukavce, ležajeve, čahure mislim da mi je zategnut spone najjeftinije i najefikasnije za sada.
 
B

Bobo

Guest
Zatezanje spona, kak osam i rekao brze trosi prednje gume. Na mom 539 je tako volan bio postavljen, ali PREVISE, znaci umjesto 3-5mm, ovo je bilo vise kao 3-5cm, jer je puz bio poderan i samo tako je mogao biti miran. Prednje gume su se pojele u nesto vise od godinu dana...

Svakako gledaj da puz sto prije rijesis, jer ce ti sve vise i vise plesanjem razbijati i cahure i segmente i na kraju vreteno. Uz to sve ces sribati i prednje gume i na kraju skuplja pita od tepsije...
 
B

Bubu

Guest
Ljudi moji, video sam ja kako je Belarus bolji sa pogorsanjem vremena-dize plug i ide kuci a ja ostajem da orem. Te brzine sto ima viska u odnosu na IMT-a mu i ne znace nesto preterano u oranju jer iz vise razloga. Verujte mi da 10 konja razlike i ne moze da znaci ako prenos do tocka drugacije resen u korist slabijeg.
Inace, i ja imam tockove 13.6-38 na 577 pa? I u katalogu su ti tockovi zavedeni samo sto se jako tesko nalaze.
Raspravljajte se, ne marim ja. Rekao sam svoje misljenje u kojem je iskustvo presudilo a ne razni katalozi i prospekti kojih se vi hvatate! :D
 
V

vedo

Guest
aleksandar kaže:
napravicu ja njega......pa ce se on igrati sa ovim rusevima u mom selu!!!!!

bobo koje ti traktore imas i koliko hektara radis????

Zbog čega odjednom to rivalstvo u tvom selu među traktorima.IMT 577 je dobar vozi ga i šuti,ne znam zbog čega ti je to toliko bitno :D
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Ma bit će 1-2 cm razlike prednji dio kotača zadnji dio kotača kad se zategne mislim da neće previše istrošit za sad a i gume su nove pa nije prestrašno.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Pozdrav!

Zanima me dali netko zna na IMT 539 ispod prednjeg traga na proči postoje 4 rupe sa navojima pa me zanima koji šarafi idu na njih :scratch
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
sta imt zna sta je tesko ;)

dsc002401800x600.jpg


dsc00241800x600p.jpg


dsc00242800x600.jpg


dsc00243800x600.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
igor_peradar kaže:
Pozdrav!

Zanima me dali netko zna na IMT 539 ispod prednjeg traga na proči postoje 4 rupe sa navojima pa me zanima koji šarafi idu na njih :scratch
M16.
 
V

vedo

Guest
Ma ne može on maknut s ovim plugom,mislim može ga vuć al orat...hm teško bogami.Kod nas jedan čovjek ,inače mehaničar, za fergija govori da je to traktor samo da se ode sa njim u njivu i da se provoza
 

Najnoviji postovi

Na vrh