• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Iz njega je izleženo oko 50-tak puta.
Upute su ispravne. samo sam nedavno promijenio termostat.

o tome i govorim, ma piliće možeš leći i u kartonskoj kutiji samo da su uvjeti približno optimalnima :(nod): no sve se svodi na kvalitet pilića...

optimalna temperatura za razvoj kokošjeg zametka je 37,8° C u prvih 18 dana inkubacije, a u zadnja tri dana 37,5° C
pri povišenoj temperaturi pilići će biti sitniji, sa prilijepljenim ostacima ljuske, a pri nižoj temperaturi dobivaju se krupniji ali manje vitalni pilići

relativna vlažnost zraka oko 60% kod smanjene vlažnosti izvaljeni pilići su sitni sa slijepljenim pahuljicama, slabo vitalni i imaju veći mortalitet u početku uzgoja
povišena vlažnost škodi u prvih 18 dana inkubacije i rjeđa je u praksi...:icon_thumright:
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Meni je trenutno slobodan inkubator, pa ako ti nije daleko Velika Gorica....
Imam Kalimero inkubator , a i onaj Mirsin.

Molim te usporedbu inkubatora koje si naveo..konkretni modeli ako moze.Iskustva sa lezenjem,valjanjem..ima li Mirsin vlagomjer...i sl. (biti ce jos pitanja :D ).
Kalimero sam vidio uzivo...mirsine nisam i nemam neku percepciju..
Hvala
 
H

Helena1986

Guest
Dobar dan. Planiram ovih dana napraviti inkubator za piliće od starog frižidera. Zanima me postoji li nekakva formula za izračun prema veličini frižidera koliko mi treba žarulja i koje jačine? Da li je ventilator obavezan, nemam ga :(. Inače ja sam laik, kupila sam preko ebaya digitalni termostat, i muž ce sastaviti kabel sa grlima za žarulje. Kako da spajamo žarulje, serijski ili paralelno? Hvala
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,903
zarulje obvezno serijski jer prakticki nema sanse da pregore,ovisno o velicini frizidera svakako bih preporucio ventilator kako bi temperatura bila pravilno rasporedjena..
ako je frizider manje zapremine onda spojite 2 zarulje od 100w serijski,time dobivate ukupnu snagu od 100w,ako je veci,probajte onda sa 4 zarulje po 100w serijski,2 po 2 u seriju,time dobivate 200w ukupne snage.
Ventilator si uzmite od racunala ima ih po 12 i 14cm,nemora se brzo vrtiti,samo da mijesa zrak...
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Dobar dan. Planiram ovih dana napraviti inkubator za piliće od starog frižidera. Zanima me postoji li nekakva formula za izračun prema veličini frižidera koliko mi treba žarulja i koje jačine? Da li je ventilator obavezan, nemam ga :(. Inače ja sam laik, kupila sam preko ebaya digitalni termostat, i muž ce sastaviti kabel sa grlima za žarulje. Kako da spajamo žarulje, serijski ili paralelno? Hvala
pozdrav!
evo kako je to kod mene, tri serije po dvije sijalice od 60 W te jedna od 40 W za rasvjetu, dva ventilatora od starih računala, digitalni termostat i vlagomjer... kada se zagrije grijači ( sijalice ) se pale na kratko svega par sekundi, ventilator na stropu podiže zrak a drugi gura kroz kanal na poleđini prema dolje... razlike temperature na raznim kutovima i raznim policama su minimalne tj. 0,1 C...
ako radiš u više slojeva obavezan je ventilator za jednoslojni je bolje ali nije nužno samo onda sonda mora biti u razini jaja...
evo i fotke...

81he.jpg
[/URL]

[/IMG]
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,903
pogledaj na njuskalu...ali pazi,povoljan termostat ne znaci i da je dobar...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,903
imas imex bjelovar,ali oni prodaju samo rezervne dijelove za inkubatore koje kupis od njih,ja sam svojevremeno htio police za jaja uzeti od njih pa su rekli da ne prodaju ako nisam kupio od njih inkubator...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,307
Kod mojeg piše da treba začepiti sve rupe...,požejno ga pokriti dekom. I može tako da ostaje par sati dok traje nevrijeme i sl.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kod mene je 7 dan došlo do kvara u inkubatoru( trafo) navećer je radil u jutro ništa kvar sam riješil do 12 sati i 10 dan sam lampiral u jajima se vidi dobar zametak velićine jednog cm nadam se da bude do kraja nešta od toga dobro ispalo dal je imal ko slićnih iskustava..
 

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Ja bi vas moli koje su komponente za inkubator čito sam neki stavljaju žarulje a neki pak grijače još me interesira di bi trebo bi postavljen ventilator a di grijač il žarulje kolko ide žarulja i sad sam da pitam jesu ovo sve komponente za inkubator
grijač
termostat i vlagomjer
ak treba još nekaj molim vas da mi odgovorite sve piše na foruma al je sve razbacano tak da se nemogu snači hvala vam puno unaprijed:icon_super:
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Razmišljam si o nabavci nekog malog poluautomatskog inkubatorića. do 60 jaja.
jel radi tko povoljno?
prodaje?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
ivanz@ pisali smo o tome ja i ti a mislim da se i kadojić uključio pod nickom željko..., premale rupe za zrak, fali ventilator, a protivno njegovoj uputi, po tvom iskustvu ne prskati..sad će mi treća sezona, radit ću po tvom savjetu a otpočetka ću smanjiti temp. na 40,04 jer mi leženje traje tri dana..probao sam u svim uglovima mjeriti temp. i ima velikih odstupanja između unutarnjih i vanjskih uglova kod vratiju,mslim da je zbog toga takva razlika u leženju.
Evo da se nadovežem na ovaj post, učinio sam kako sam rekao, ali ipak sam dobro poprskao tri dana prije leženja kad sam jaja premjestio na mrežicu, i otad nisam otvarao niti prskao, čak nisam ni palio svjetlo, pogledavo sam ručnom svjetiljkom kroz staklo. A rezultat fenomenalan u roku 24 sata završeno leženje, 51 gotovi, 6 prokljuvanih koja su mi ispala na pod s visine od 80 cm, a prije toga sam ih malo porazbijo, i od tih još troje se izleglo, samo tri uginula u ljusci. Znači od 63 imam 54 prekrasna pilića, od toga pri lampiranju odvojio 6 neoplođenih. Svima hvala na savjetima, a naročito IvanZ@. Temp. prostorije bila je oko 10 stupnjeva i ink. je cijelo vrijeme bio pokrit s plahtom.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kod mene se izlegli ali nisam zadovoljan od 110 jaja 70 izleglo 20 se nije prokljuvalo ostalo ne oplođeno prskal sam od 18 ,19,20 dan kad se počelo leći prestal sam i nažalost legli se 3 dana u čemu je greška temperatura 40,5 inkubator kalimero k-180 najviše me zanima gdje je greška kod ovih 20 da se nisu prokljuvali ...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Ja ti preporučam 2 ili 3, taj Mirza iz BiH je renomiran proizvođač i koliko čujem po drugim forumima nitko se ne žali na njegov proizvod. Ručno okretanje ne preporučam, poluautomatsko u redu jer se neotvara ink. i time stalno remeti vlaga i temp. Automatski su puno skuplji, ak si stalno doma poluautomatski je OK. Kontaktiraj ga kako je s dostavom u HR, i nečeš pogriješiti.
Pozdrav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh