• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inkubatori

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
Jesam, kupio sam jaja... odmah sam bacio tri i poslje jos 6. Od sad samo pod kvočku i to domača jaja...
 

Siniša

Novi član
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
5
Evo da malo dignem temu iz mrtvih!
Prošle godine sam napravio inkubator za 60 jaja i pokazao se odličnim jel je valivost bila viša od 90%. Inače sam kompletno svu elektroniku radio sam od nacrta,shema,pločice itd. Termostat ima max. odstupanje 0,1°C Za ovu godinu imam u planu napraviti automatsko okretanje da se ne moram zezat s okretanjem 3 puta dnevno. Jel ima neko od vas inkubator i kakvi su mu rezultati izleženosti?
Pozd. Nadam se da ste uspjeli napraviti automatsko okretanje,moj inkubator je za 500 jaja i moram ručno okretati jaja. Promjenio sam termostat pa me zanima što znači 0.1%odstopanje.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Napokon pocela sezona lezenja kod mene. U ovoj turi crni Australorp, zute i crvene teske Talijanke i grahoraste patuljaste Kokinkinice













 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Pozd. Nadam se da ste uspjeli napraviti automatsko okretanje,moj inkubator je za 500 jaja i moram ručno okretati jaja. Promjenio sam termostat pa me zanima što znači 0.1%odstopanje.
Odstupanje 0.1 znači greška u mjerenju. To je idealno odstupanje.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Evo, nova tura se grije..100 komada kokosjih i 32 pacja jaja
 

Prilozi

  • IMG_20190405_234537.jpg
    IMG_20190405_234537.jpg
    122.9 KB · Pregleda: 27
  • IMG_20190406_084037.jpg
    IMG_20190406_084037.jpg
    117.4 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20190406_084017.jpg
    IMG_20190406_084017.jpg
    100.9 KB · Pregleda: 25

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Za kokoskaja jaja temperatura 39,2-39,4, vlaga cca od 50-60%, okretanje jaja 3x dnevno. Zadnja tri dana idu u valionik u lezeci polozaj gdje ih prskam po potrebi,da se vlaga digne bar na 65-70%, dok se ne izleze prvo pile. Kasnije sve ide svojim tokom, inkubator se vise ne otvara, vlagu podize susenje pilica i ostaju u inkubatoru jos dan, dan i pol, dok se svi ne osuse.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Pacja jaja idu po istom rezimu temperature, ali se od 8. dana pa do lezenja hlade od 10-30 minuta dnevno, svaki dan malo duze, a od 15. dana ih obilno poprskam jednom dnevno, do lezenja. 26. dan idu u valionik, gdje ih obilno prskam bar 3 x do lezenja. I naravno, kad se prvo pace izleze vise ne otvaram inkubator i ostaju unutra dok se svi ne polegu i osuse.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Naravno, zadana temperatura je individualna stvar inkubatora, ovisno kak je kalibriran, tj. na kojoj je visini od jaja sonda termostata. Tak da vam temperatura nije mjerodavna za druge inkubatore.
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
Pozdrac,novi sam na forumu,a isto tako i u zivinarstvu, kupio sam od Mirse ink, imao sam u pocetku problem,pukla navojna sipka koja pokrece motor za okret jaja,to sam sanirao, u par navrata sam drza otvoren ink od 3-5min dok nisam sanirao kvar. E sad nisam imao vlagomjer od pocetka,jucer kupio i drzi vlagu na od 70-80 zavisno dal pritisnem ink. Da li je to ok? Hoce li naskoditi pilicima, lampirao sam u par navrata od 88 jaja 72 pocela se razvijati,trenutno su u ink 12 dana


jesu se izlegli i koliko se izleglo pilica
 

Siniša

Novi član
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
5
Koji recept koristiš, možeš li nam opisati. Kako i šta koja temperatura, vlaga po danima
Prvih 10 h temp.25°C,od 1-8 dana 37,8°Cvlaga 60%treći dan sam počeo okretati jaja.9-18 dana temp.38.4°C,sedmi dan sam lampirao jaja i izbacio sva mučka,zadnja 3 dana temp.37.5°Cvlaga 70%ne više okretati jaja,otvoriti šuber za zrak max. Sretno
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Prvih 10 h temp.25°C,od 1-8 dana 37,8°Cvlaga 60%treći dan sam počeo okretati jaja.9-18 dana temp.38.4°C,sedmi dan sam lampirao jaja i izbacio sva mučka,zadnja 3 dana temp.37.5°Cvlaga 70%ne više okretati jaja,otvoriti šuber za zrak max. Sretno
Hvala ti, treba poslušati iskusnije. Do sada sam radio temperatura od 1-19 dana 37,8. Od 19 dana 37.5 C. Imao sam loše rezultate ali sada ću uraditi kako si mi ti rekao hvala ti.
 
Posljednje uređivanje:

Siniša

Novi član
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
5
Hvala ti, treba poslušati iskusnije. Do sada sam radio temperatura od 1-19 dana 37,8. Od 19 dana 37.5 C. Imao sam loše rezultate ali sada ću uraditi kako si mi ti rekao hvala ti.
Kokošja jaja sam stavio za probu da vidim da li inkubator radi dobro sa novim termostatom inače imam domaće pure i mučim muku kako se zna da li su pureća jaja oplođena
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Za kokoskaja jaja temperatura 39,2-39,4, vlaga cca od 50-60%, okretanje jaja 3x dnevno. Zadnja tri dana idu u valionik u lezeci polozaj gdje ih prskam po potrebi,da se vlaga digne bar na 65-70%, dok se ne izleze prvo pile. Kasnije sve ide svojim tokom, inkubator se vise ne otvara, vlagu podize susenje pilica i ostaju u inkubatoru jos dan, dan i pol, dok se svi ne osuse.
To je za višeslojni inkubator, takva temperatura u jednoslojnom inkubatoru je prevelika. Ispravite me ako griješim.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Temperatura ovisi o inkubatoru. U jednoslojnom inkubatoru bez ventilatora, 37,8 nije nikako realna temperatura. Opet kazem, sve ovisi na kojoj visini je sonda termostata i o konstrukciji inkubatora. Bez pouzdanog termometra i mjerenja i kalibriranja, ovakvo pogadjanje temperature je ko corava kokos kad gadja zrno. U jednoslojnim inkubatorima na svakoj visini unutar njega je druga temperatura, zato ovisi gdje se mjeri...na dnu jaja, u sredini, na vrhu jaja, NEMOZE NIKAKO BITI ISTA TEMPERATURA. Zato svaki inkubator ima svoju temperaturu rada i ako u nju niste sigurni, takvi ce vam biti i rezultati.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
To je za višeslojni inkubator, takva temperatura u jednoslojnom inkubatoru je prevelika. Ispravite me ako griješim.

Ne, upravo obrnuto. Bitna je temperatura mjerena kod sredine jaja. Nebitno jel vam termostat nariktan na 38, 39, 40, 40.5.....sto je sonda termostata vise iznad jaja, to se veca temperatura na termostatu rikta. Medjutim, da bi uopce mogli pricati, trebali bi prvo znati kakav inkubator imate, gdje se nalazi grijac..... uostalom, zar je takav problem uzet termometar, ubacit ga da mjeri temperaturu kod sredine jaja i riktat temperaturu na termostatu, da postignete cca 38° na termometru?!
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Kad vam bude temperatura u visini jaja cca 37,5-38,5 i postignete cca 60% vlage, koju u zadnja dva dana mozete dic na 70 i vise %, napravili ste super posao i pilica ce bit ko u prici....
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Ja imam jednoslojni inkubator koji sam napravio od starog frižidera, vodoravno položen kapacitet cca 90 jaja. Grijač su mi 2 sijalice od 75 W smjestene na vrhu " palfonu". Do sada sam radio sa temperaturom 37.8 C, i vlaga 60 %. Ali Vi ste rekli da ide temperatura 39 i čudno mi je bilo jer je to po meni visoka temperatura. Naravno ja pričam o temperaturi jaja. Vlaga se može podignuti vrućom vodom ili grijacom za vodu ukoliko imate automatiku.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Sta znaci temperatura jaja?? Mjeri se temperatura u inkubatoru, a ne temperatura jaja. Kad pricamo o "mojih" 39°, to je temperatura u mojem inkubatoru. Temperatura je individualna stvar svakog jednoslojnog inkubatora i nemozete ju "prepisati" na svoj, jer zadana temperatura ovisi o polozaju sonde termostata unutar inkubatora. Kalimero npr. Radi na 40,5 da bi se postigla optimalna temperatura, koja mora biti. Nemozete kopirati temperaturu drugih inkubatora na svoj, osim ako nisu potpuno identicni.
 
Na vrh