• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Inovacije

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
A koji je navoj na rucici mjenjaca?

M12 ili?

misljenja sam da bi kuglice trebalo uzimati prema vec urezanom navoju u odljevku rucice,,,

A kakva sila je potrebna na TVeu za šaltanje?Mojeg i još par koje sam probo se mogu šaltat sa jednim prstom.:(angel):

pa to ovisi o pritisku federa na kuglicu, ne?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
To je točno , iako se najveće sile javljaju kada je traktor pod nekim BLOKIRANIM teretom , traktor je recimo išao napred ili nazad i stao da kotači rade pritisak na mjenjač , to se vjerojatno svima dogodilo ,,, tada je mjenjač skoro nemoguče izbaciti dok se transmisija na neki način ne olabavi , rjetko ali se dešava ali se zna desiti ,,,,, iako mislim da bi i zglob od M8 držao bez problema a o većima da i ne govorimo , po želji se može metnuti i veći , nikakav problem jer se polugice rade nove , na jednom kraju navoj kakav mora biti a na drugom po želi i veličini zgloba , usput i čestitke kolegi na kvalitetno izvedenoj inovaciji !!!
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
U svim ručicama je M12
Pretpostavljam da bi dva ovakva zgloba povezali šipkom debljine koja paše u navoj zgloba. Imati na umu izvijanje šipke kad ručicu guraš od sebe.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
12 mm sipka vjerujem da bi trebala izdrzati i osjetno veca opterecenja od onih koja bi se mogla pojaviti kod mjenjanja brzina,,,
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
U svim ručicama je M12
Da , sve ručice su od 12 mm materijala , navoj 12 mm ,,,, ali na vrhu je 8 mm navoj za kuglu ,,,, znači 8 mm zglob se može iskoristiti bez većih preinaka , jeftin , mislim da i dovoljno jak , a na drugi kraj može kombinacija jačine po želji ,,,,,,,

Druga solucija ne previše skupa , šipkica 12 mm navoj na jednoj strani 12 a na drugoj koji ko želi , za 8 ili 10 obrusiti šipkicu i narezati navoj a ako želi i 14 neka si nadovari samo komad vijka :(mm):
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ak se pogleda i sa druge strane,čivija koja drži KPL ručicu za šaltanje nije baš neki vrlo jak spoj sa osovinom a izdrži još pa još leta.Ja bi ove zglobove dao 10m a ne zbog tog da manji ne bi izdržali več zbog vizualnog izgleda.A ovo oko otežanog izbacivanja iz brzina,jedna od ručica sigurno izbaci (ak kvačilo oddvaja kak treba).
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Sve mi miriše na serijsku proizvodnju "TOLA" mjenjača.:icon_anal:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Ak se pogleda i sa druge strane,čivija koja drži KPL ručicu za šaltanje nije baš neki vrlo jak spoj sa osovinom a izdrži još pa još leta.Ja bi ove zglobove dao 10m a ne zbog tog da manji ne bi izdržali več zbog vizualnog izgleda.A ovo oko otežanog izbacivanja iz brzina,jedna od ručica sigurno izbaci (ak kvačilo oddvaja kak treba).


:icon_thumright:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Možda griješim, no moje iskustvo govori da se rucice mogu zacvikati jedino kad je uključen kardan. Dovoljno bi bo isključiti kardan i onda bi i ručica mjenjača i ručica reduktora trebale biti nenapete.
Da je dvostepeni kuplung, takvih problema ne bi bilo.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
:icon_pray:to se desi i na IMT 539 koji ima dvostepeno kvačilo ,,,,,:icon_pray: tada je najlakše izbaciti reduktor te išaltati iz brzine ,,,,,,,,,, na IMT , na tomi je većinom dovoljno izokretati volan da mjenjač popusti ,,,,
 

Ralle 888

Član
Tu od
17 Svi 2013
Poruka
91
Tomo 522,moze li video zapis kako ovi menjaci rade,ili bar slika kada namotas skroz u desno?
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
Pozdrav ekipa
Vidim da se vode rasprave a ja nisam prisutan.Neznam od kud da krenem kad me nije bilo dugo a vi svašta pitate.Nema potrebe za debljim navojem od onog orginalnog 12mm.Kao što je kolega rekao na kugli je M8 a mislim da niko nije otkinuo tu kuglu šaltanjem.Abart je dobro rekao.Nema potrebe za silom na mjenjaču.Motati se može i lijevo i desno koliko hoćeš jer su ručice ispod volana i ne smetaju al budem posliko čim stignem.Ja na mjestu zglobova imam bolcn od 7mm i nema šanse da ga strgaš.Slažem se da bi ljepše izgledalo sa zglobovima al kod mene je komad bio preko 50 kuna pa puta 4 kom ode mi cijena gore a još je bilo u fazi probe.Šipke su kratke da bi se motale a mislim da su fi 10 i istina neke su tvrde.Nije baš neki obični materijal.Evo za sad toliko pa se pišemo i samo pitajte i predlažite da drugi naprave bolje,Uvijek je više glava pametnije od jedne:icon_super::icon_super:

Tomo 522,moze li video zapis kako ovi menjaci rade,ili bar slika kada namotas skroz u desno?

rale rado bi video stavio al ipak me vreme malo pregazilo pa me ova tehnika zeza.Neznam ti ja to postavit al obećajem da ću oprobat pa ako uspije dobro il da nekom pošaljem na VhatsApp pa da on to postavi
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Dečki takve zglobove ima Hittner seriski na svijim polugam za mjenjače,
AGT također
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pa što drži feder da ne odleti do kraja u recimo brze na reduktoru ili treću u brzinama? u onom joysticku je podešeno toliko otpora?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Te sajle od auta (šaltunga)su takve da mogu gurat ili vuč,jer tu nekih sila nema.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ali sajle od auta su (uglavnom) prekratke za tv-ja.
Ja bi složil onda da bude sve na jednoj ručki, hehehe
 

Najnoviji postovi

Na vrh