• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Imaš i jeftinijih makita;)

Edit: bio tab otvoren i nisam vidio poruku on kolege Newhollanda;)
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,652
Na poslu imamo metabo aku udarnu bušilicu već jedno 8 godina. Ja imam samo riječi hvale za nju, uglavnom je samo po terenu, a to znači sunce, prašina, cement, ponekad i kiša po njoj. Imamo 3 baterije, tak da joj nema odmora dok se druge baterije pune. Izbušila rupa da ni ne znam kolko, što po tunelskom betonu, što po semaforskim metalnim konzolama debljine od 1 cm pa nadalje. S tim da za beton ide borer 10mm i do 20 cm dubine, a u metalu borer 19 mm je već normalno. Da napomenem s bušilicom nikad niš i ništa mijenjamo na njoj.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima. :ppozdrav:
Izgleda da su obje dobre. Akumulatorska nije za mene. Premalo je trebam i baterija bi se više praznila od stajanja nego od upotrebe.

Može li netko pojasniti prednosti i nedostatke crveno označenog u postu #2,974 (Metabo)?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Nisam nikad vidjel takvu glavu. Kakva je funkcija, jel to za stezanje borera ili...?
Onaj prvi dio (VTC funkcija) nisi ni ti ovladal?

Danas mi je na forumu prikazan oglas za plavi Bosch uz cijenu od 1069 kn. Otvorim oglas, kad ono na e-kupi, ali cijena na oglasu je 1299 kn.

Pošto se dela o istom modelu koji sam imal (proizvedena u nekoj zemlji s ćiriličnim pismom), bi li bilo pametno inzistirati da mi zamijene bušilicu novom, ili je ipak bolja opcija povrat novaca i kupnja drugog modela?
Makita Bušilica Udarna HP2050H 720W 13mm (999,- kn) vs.
Metabo SBEV 1000-2 bušilica (1199,- kn).
 

Prilozi

  • IMG_20200601_103624[1].jpg
    IMG_20200601_103624[1].jpg
    10.1 KB · Pregleda: 6

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Bosch, Made in Russia :)
isto kao
Makita, Made in Romania ;)

WTC ti je isto kao i CI kod Boscha. To ti je ko regulator na traktoru: dodaje gas pri porastu tereta.
Dobra stvar, ali nemoj očekivati čuda.
Ja bi možda onda ipak probal Metabo. Jedino bi tražil bušilicu bez udarne funkcije (tak i tak su klimave, a ovo samo pogoršava stvar, a skoro pa je beskorisno).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na pomoći i savjetu. :ppozdrav:
Znači li to da vuče jaču struju kod opterećenja. Kak to utječe na snagu kad se na potencimetru smanje okretaji (inače snaga-moment padne)?
Svjestan sam da je preciznija i čvršća bez udarne funkcije, ali kaj kad trebam zbušiti par rupa za tiple? Ne isplati mi se kupovati dvije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Kupi u Lidlu onu jeftinu malu štemericu. Ionak je efikasnija od bilo koje udarne.
Kad smanjuješ brzinu na gumbu, smanjuješ napon (i snagu), no moment bi trebal ostati približno isti. Na običnoj moraš "dodati gas" da moment ostane isti, a ova to radi sama i nastoji držati brzinu vrtnje prema stvarno izmjerenoj (piše " Vario-Tacho-Constamatic"), jer piše tacho, znači mjerenje brzine, pa valjda to i ima.
Jeftiniji modeli rade korekciju po struji: znači kak raste struja, podižu napon da nastoje održati približnu brzinu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bum onda još malo pretražil ponudu dvobrzinskih koje nisu udarne. Ako najdem Metabo slične snage kao ova udarna, do 1000 kn, bila bi zanimljiva za kupnju.
Imal sam iz Lidla onu malu Parside (ne štemericu) za par sto kuna pa se zdimila mjesec dana po isteku jamstva. Nekak mi se čini da je alat iz Lidla puno bolja kupnja za one koji ga puno koriste. Ili rikne u jamstvenom roku, ili se isplatila.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Traži bušilicu čim veće snage, jer možeš očekivati da bu imala dovoljno momenta na nižim brzinama.
Ima dosta njihovih alata i nemam loše iskustvo: ručni cirkular, hoblić, tračnu šlajfericu, onu veću SDS plus štemericu i ok su mi. Najmanje sam koristil hoblić.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Malo sam prošnjofal kaj se od Metaba nudi,a da nije udarna. U rangu snage 800-1000 W sam pronašel od 850 W za 1200 kn, a 1300 W je 1400 kn. Da je trebam više, ne bi se premiišljal, ali za skupljanje prašine mi je preskupa. Vjerojatno bum kupil onu udarnu od 1010 W. To mi je nekakav plafon cijene.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A rast? Cjenkanje?
Tu tek zabava počinje :D

Zval sam danas Crom. Bušilice SBEV 1000-2 i BEV 1300-2 imaju na akciji. Problem je kaj je ta akcijska cijena skoro za cijeli PDV skuplja nek se najde prek web trgovine. Rekel je da mi more dati 15% popusta na model koji nije na akciji (850 W, klasični tiristor za smanjenje okretaja). S tim popustom bi me došla 40 kn manje nego u web trgovini ova od 1000 W s VTC elektronikom.
Na Super Goldiju ima za 337 kn (uklj. dostava) neku Boxer štemericu s SDS plus prihvatom i dodatnom glavom za bušenje uobičajenim borerima. Navodno se onima koji su je kupili dobro pokazala. Imam Boxer invertor i mislim da mi je jedan takav kinez dosta. Ne želim preveč riskirati. Možda griješim, ali ...?
Dobil sam ponudu za SBEV 1000-2 s valutom danas. Imam još par vur da se odlučim, ili uplatim, ili odustanem. Jako, jako sam blizu da uplatim.
 
  • Like
Reactions: ZJ

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Imam istu ovakvu hilti, rabljenu sam kupio na hreliću za 600kn, nema udarce, ali ima dvije brzine. Provjerio sam četkice na njoj i bile su u boljem stanju nego na nekim alatima nove, getriba i prijenosi su svi metalni i čvrsti, nedavno je izmiješala ljepila za fasadu za cijelu kuću sa home made mikserom. Ukratko bušilica je vrh, ako ju kupiš, mislim da si miran godinama.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To je super. I ja bi takvog umjesto onih iz Lidla, makar je za silu bolje išta nego ništa. Znaš kak je vrag za silu muhe kosal (jel) i rekel je da su dobre, samo su drobne. :ROFLMAO:
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Ako nisu točni ne valjaju ni za silu. Mene su izludili. Sad stoje u radioni na zidu onako za ukras, bilo mi žao bacit.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Ovaj kutomjer je odlična stvar. Samo je malo pre fin za bavarske radove. 🙂
 
Na vrh