• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Najdi mi link na tu temu.
Ja te ismijal nisam, najvjerojatnije.
Po meni je glupost mjenjati svaki put čep na karteru, totalna glupost.
Novu pločicu nije loše staviti, ali ako je stara bakrena bolje ju popustiti jer kad se sjetim ovih novih ......, a ako je MG pločica onda nebi smjelo biti problema ni sa starom par puta jer su te pločice napravljene da traju.

Edit, editiral si post u kojem se spominjalo moje ime :icon_wink:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je neču spominjat ničiji nik.Mada oni koji inače provociraju bez prvobitnog razmišljanja,i bitno da kure i seru znaju koji su!

Šaraf se prvenstveno mjenja radi očuvanja navoja i na šarafu i na karteru,podloške se najčešče koriste od raznih legura i nova je neoštečena
stezanjem i trebala bi najbolje brtvit.

Inače pravi ili majstori koji drže do sebe i svog ugleda da nebi imali neugodnosti povratkom stranke ili dodatni posao, šarafe ili matice koje su imalo oštečene mjenjaju i sve te šarafe kao:svječica,čep kartera,šarafe glave,šarafe na felgama...stežu kiloključem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Imaš prav, večina forumaša je ranjicu po pesku vlekla ............
Ostatak sam pobrisal radi mira u kuči, a ni nemam baš neka iskustva
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Šaraf se prvenstveno mjenja radi očuvanja navoja i na šarafu i na karteru

Oficir kažeš radi očuvanja navoja na šarafu!? Pa stari šaraf bacaš, ako stavljaš novi i čemu onda očuvanje navoja na tome starome šarafu kad si stavio novi!? Ako se ošteti glava na šarafu, ja sam za mjenjanje, da ne bi bilo kod sljedeće izmjene ulja zezancije..Al ovako ne.. Možda su kod mene kvalitetni šarafi.. :icon_scratch:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja na Škodi nisam nikad mijenjo saraf aluminijski karter navoji su dobri samo treba pazit kod dotezanja ne forsirat ko manijak i da ne ulovi krivo i sve ce bit ok a ako se i shebe navoj nareze se novi navoj stavi veci saraf i mir Božji!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mr.Šima,
Šaraf netrebaš nikad mjenjat kao ni mesinganu al,ili neku drugu i vjerojatno bu držala dugo,a i predistrožnosti preporučuju proizvođači jer se nešto desi ili se je več dešavalo,nisu skupi ti šarafi ili podloške pa bolje spriječiti nego lječiti.

Kod večine nikad ne pusti pa i nema problema,ako se i zezne navoj na karteru može se veči urezat bes problema i stavi se novi odgovarajuči šaraf i teraj.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Samo da bi urezal novi (veči) navoj treba karter skidati.
Mislim netreba, ali je poželjno
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I moš mislit kak ima mjesta za veči navoj , nema mesa , stijenke , ajoj .
Jedno s metričkog prebaciti na whithworthov sistem
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ima set ureznica i ide i gore na autu samo staviš malo tovatne da kupi špenu i kod uljevanja ulja malo ispustiš ulja da iznesu špene ako ima van.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Ima onaj koji ima nareznice i čepove, a taj ima i čep s konusnim navojem da si pomogne.

Špena se iz korita motora odstranjuje kvalitetnim pranjem i ispuhavanjem komprimiranim zrakom, tak su mene učil.

Ja još nigdar nisam čul da se ispuštanjem ulja ispire špena, jedino ako se to danas tak u školi uči :icon_scratch:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Moreš urezivati dok ispuštaš ulje....dvostruka korist:icon_e_biggrin:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa bolje je kad se skine karter,al ak je hiča ili gužva može se i dok je gore.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ima mijesta za urezat veci navoj a skidanje kartera nije neki problem ako imas montirnu grabu ili dizalicu!!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Ja sam siguran da bu to Strikan obavil bez da skida karakter dole.
Puno puta do sad je dokazal da može i zna.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Rijesit ce on to bez brige samo nas malo upita da vidi kak disemo na tom podrucju:(rofl)::(rofl):
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,703
kod mene na Fiat-u je konusni imbus vijak,nemam zajebancije sa podloškama....
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
riješena stvar, karter, kak je muhaničar i predvidel, nije ni u jednom trenutku napuštal motor:icon_eyes:
Onaj šraf kaj je bil upitan nije uopće bil na karteru, to drži nekavu sponu koja ide natrag prema getribi, zakaj je netko probušil rupu u plastiki da dojde do toga šrafa vrag si ga znaj.

Kad sam skinul plastiku (za to sam moral kupiti torx nastavak za šrafciger jer je učvršćena s cca 8 torx šrafića)) sve je postlo jasno. Čep je ušarafljen odozadi u karter vodoravno, ja to nisam znal
Uglavnom skinut je gedorom 19mm, kupljena nova podloška (ona s integriranom gumenom brtvom), sam šraf je ostal isti, možda kod sljedeće izmjene ulja promjenim i njega. Filter i ulje promjenjeni i to je sve o tome.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Eto ga na, a mi se skoro pobili zbog pločica i šarafa na karteru na toj makini.......

Znal sam ja da buš ti njega našel :(hi)::(hi):
 
Tu od
7 Svi 2013
Poruka
73
Pozdrav,vidim da ste u ovoj temi spominjali alat LINCOS,pa me sad zanima kakva je kvaliteta tog alata(gedore,kljesta,sarafcigeri..) slucojno sam naletio na tu trgovinu na njuskalu kada sam trazio alate...Najvjerovatnije cu kupovati dosta alata za radionu,zato kaj mi je ovo 3 godian za automehanicara pa onda zavrsavam u 5 mj.i nda nesto delat :D
Bio bi zahvalan kada bi mi rekli nesto o tom alatu,sam zanam da je alat jeftin i cini mi se da je dobre kvalitete...
 

Najnoviji postovi

Na vrh