• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
U biti ništ, pol kile, kila, sim ili tam.
Kilo ključ bi trebalo baždariti nakon nekog broja stezanja a to ionak niko ne radi več radije kupi novi.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
743
Čini mi se da su u tom dućanu cijene nabrijane mislim da je mene za takvog lik iz stahlgrubera tražil 700-800kn.
Kažem da se ne razumijem u te alate, može biti da je cijena alata viša, ali dijelovi za auto su OK cijene.

Soma kuna je najjeftiniji ako ja dobro vidim?
Tako nekako.

Koliko meni to treba, možda stvarno najbolje da kupim u Lidlu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Samo ga nemoj zaboraviti otpustiti kad završiš s poslom. Za to kaj ti treba ne bu se nikad razštelal. A možeš ga i dati izbaždariti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Znam...ali to možeš dati samo naslužbeno uz hrpu alata...
...inače se ne isplati.

Pretpostavi cijene, kad bogata firma šalje van na kalibraciju, poslije nekoliko godina lokalnog baždarenja...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Tak sam si i mislil.
Bum si ja njega doma u škripcu provjeril a ako ne valja u dučan po novog.
Ovaj se ionak otplatil više puta.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Napravi spravu za baždarenje, pa bum i ja svoje donesel ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Napravi spravu za baždarenje, pa bum i ja svoje donesel ;)
Več sam ja svojeg provjeraval prije par godina.
Samo moram zapise s podacima najti gde su zapisani.
 
  • Like
Reactions: ZJ

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Jel najmanji za žice točka bicikla i motocikla.
Ne, taj je za "štelanje reglera" (regulatora napona i struje) za dinama uređaje, za punjenje akumulatora.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
I taj je zanat izumro...
Je, ali majstora koji to danas zna u praksi napraviti kak treba možeš s sviječom tražiti.

Ovi mladi električari kad nalete na dinamo odmah vele to skidaj dole i meču alternator jer neznaju popraviti, pobuditi, a ni novi regler ako ima drugačije oznake spojiti na instalaciju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Znam...ali vozila s dinamom i mehaničkim regleom su već rijetka...kao i majstoti...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
A znam, da nema nogometnih klubova u gugl tražilicu kad bi upisal dinamo najvjerojatnije nebi ništ iskočilo.
Duboka prošlost majstori i uređaji, ali to su osnove ;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
I taj je zanat izumro...
Dopustite mali osvrt na točno napisanu izjavu.
Nekada, tamo na polovici osamdesetih godina prošlog stolječa, su ljudi u mojem kraju provodili postepenu traktorizaciju, nabavom tuđih isluženih traktora i ponekog kombajna.
U firmama se transport bazirao na dotrajalim kamionima proizvodnje uglavnom FAP i TAM. Malo je bilo Fiata, a tek poneki Mercedes i MAN. Unutrašnji transport su činili po lošim putevima jednostavni uglavnom dizel viličari.
Istrošenost tih strojeva i starost je od nas u radionicama tražila puno znanja i jako puno rada, da bi sve to ostalo funkcionalno.
Postepenom obnovom voznog i strojnog parka, došlo je do smanjenja kvarova i zastoja, a time i našeg posla. Došlo je do velike modernizacije. Mi smo se bili prisiljeni prilagođavati i stručno osposobljavati u hodu, ili nestati sa majstorske scene.
Ja sam imao potrebu uzdržavati obitelj s troje djece i činio sam sve potrebno da održim korak s tehnikom i tehnologijama koje su silovito ulazile na naše područje.
Danas imam pravo biti ponosan na svoj radni i stručni vijek, a i moja omladina me se ne stidi. Uspijevao sam održati korak, kroz brojne uspješne specijalizacije i osobne stručne transformacije.
Točno je da se današnja tehnika puno manje kvari, ali je ima puno više, kompleksnija je, složenija i zahtijeva dodatna nova znanja i opremu, kao softveri, serviserska računala i još puno toga.
Danas biti auto električar i usporediti ga s onim iz 1985., ne bi bilo niti moguće, a niti previše ispravno, razlika je kao nebo i zemlja 🙂. Nije bilo lako držati korak i biti stalno u trendu s novotarijama u struci.
Zato sad živim stručno opuštenije, došli su dani i za hobi u društvu s znatiželjnim unucima.
Neprocjenjivo.
Isprika na dužini teksta, ne znam to napisati u jednoj rečenici, a htio sam. 🙃
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,668
Vezano za alat, imam za reći jedno. Neki se smiju, i doma su mi se smijali kad sam u lidlu kupil ovaj set alata
IMG_20220103_091257.jpg
A prvi mi je tata došel za par dana da je videl jedan bit koji nemre nigdi naći. Spominju se nekakve cifre da ti pamet stane, ok jasno mi je da je to profi alat, ali za 550 kn kolko je koštal ovaj set, već 8 godina nema ništa potrganog, svinutog nit se vide bilo kakvi tragovi (mislim na mehanička oštećenja).
Za po doma dušu da, ali s proteklim vremenom mislim da ne zaostaje i za svakodnevnu upotrebu.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,561
Nekoliko alatki domaće proizvodnje. Ovaj najveći sam napravio kad sam radio ventile na Opel Rekordu 2,3 D, a sad ga koristim ta otpuštanje i zatezanje holendera škariga na IMT 506 i 504, samo sa malo modificiranim lukom.
Ova najmanja alatka je zanimljiva, za koje poslove se služila u malo drugačijem nastavku.
Zna li itko?😚
IMG_20220103_142101[1].jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Šilo...dok nije imalo savinutu špicu.
Za "forboranje" (bušenje rupa za iglu) pri ručnom šivanju kože. To sam obožaval raditi u mladim danima (s bijelim koncem od vreća za smjesu).
 
Na vrh