• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Opet me vlečeš za nos, al nema veze, nebum se srdil, al bum ponovil da ja delam sa alatom, delam kak se dela, normalno da je takav posel zahtjevni da nekaj mora i puknut, prešla su ona vremana vaša iz one države kaj si imal celi dan cajta razmatrati i gruntati kak odšerafit neki šeraf. Danas nema toga, nema odmora na poslu i filozofije i vječanja, i neznam kaj, kak kaj se bu kaj delalo, danas su neka drugra vremena.
Ja rađe vuru vremena razmisljam nego da nekaj zeznem ili strgam. Obično vuru vremene se zmišljam i svejedno zeznem. 🙄
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,531
Da baš, pogotovo dok ti se strga kombajn, a žito stoji na polju, a javljaju kišu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Popravci automobila ti na prvom mjestu traže vrhunsko poznavanje modela, tipa i tehnologije vozila, tada ti alat ne mora biti "skuplji od zlata".
Nemora se uvjek znati popravit, pa i nemora se znat ništa o automobilu, ja recimo nekad trebam razvalit a za razvaljivanje treba ozbiljan alat a za sklapat to je sve očišćeno podmazana i ide na dovoljno, kad se razvaljuje ide na silu dok nešto ne popusti. Niko nije slomio alat u zavtanju već u razvaljivanju odnosno u odvrtanju. Zbog toga sam rekao da većina nezna koristit alat i zbog toga stavljaju svakakve komentare i to je moje mišljenje koje potkrepljujem činjenicom.
Recimo neko reče (oprosti kolega) da se vijci na točku automobila stežu na nekoliko kila, vjerovatno velika većina vulkanizera to i radi tako, a pravilo o stezanju vijaka na kilažu se vrši samo jedanput i taj se vijak baca zbog istezanja, a pogotovo dali je i odgovarajuća kilaža za taj vijak. Vijak točka nema oznaku tvrdoće , može se samo nagađati, pa kako neko može izračunat kilažu za nepoznat vijak.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,731
Onaj tko ništa ne zna, nemu ni ne treba ništa od alata.
Nisam baš u praksi vidio da ljudi bacaju vijke za kotače nakon jedne upotrebe, a podaci za stezanje istih su dostupni u uputama za vozila.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Nepisano pravilo, ali alu felge 11 - 12 kila, čelične do 15 kila max.

Ne "istegne" vijak moment ključ, već krkani sa pištoljima od xy Nm na punom gasu 😜 Vidio uživo kako vijci pucaju kad se samo drknu u "pitstopu" da se što prije vrati na drift stazu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
@AirBoX, to pravilo možda vrijedi, no ne za sva vozila.
Na PSA vozilima se vijci stežu na 90Nm.jer je konus na felgi "u zraku". Možeš ga stezati dok ne napravi rupu na felgi.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Sa 400 Nm momenata možeš odšarafiti sve do M 30 vijaka. Ovo ti je 40 kila na jednome metru dužine. Kotači na avtu su zateznuti po propisima 12 kila na metru - 120 Nm. Ali mislim da ova Lidlova nema toliko snage - 400Nm. 😐
Ja imam Makitu sa 180 Nm i odsarafi sve do M20.

Sa 400 nm mozes povuc saraf za k... kad zapece pa i m16-18...
A da sa 180Nm sarafis sve do m20 je bajka. Mozda kod tebe gdje nemas kamionske gume koje nisu skidane 20 godina i slicno. Pa i MW sa 2000Nm deklarirane snage se dobrano uznoji na takvim sarafima.
To sto se na autima sarafi stezu na 120Nm ne znaci da se s toliko i skida.
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Sa 400 nm mozes povuc saraf za k... kad zapece pa i m16-18...
A da sa 180Nm sarafis sve do m20 je bajka. Mozda kod tebe gdje nemas kamionske gume koje nisu skidane 20 godina i slicno. Pa i MW sa 2000Nm deklarirane snage se dobrano uznoji na takvim sarafima.
To sto se na autima sarafi stezu na 120Nm ne znaci da se s toliko i skida.
Poz. Ja se slažem s tobom. Kamionski program je nešto drugo. Ali za neko opčenito održavanje mašina je 180 Nm ok.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Ne razumijem pojam alat za amatere?
Amater se primi posla, jer ima alat, i onda strada amaterski alat ili amater jer je bil škrt dati duplo više i kupiti si malo kvalitetniji alat....

Onaj pistolj oko kojeg je rasprava krenula je alat tak kak je. Meni se ne sviđa kod njega to kaj je za tu snagu koju isporučuje preglomazan, pretežak i nezgrapan za raditi.
Ako ga korisnik koristi samo za izmjenu kotača ja ne vidim svrhe imati to doma. Ako imaš još nekih baterijskih alata istog proizvođača koje više koristiš još razumijem kupovinu.
Oni koji malo više šarafe si budu pomogli na mjestima gde ga budu mogli ugurati ali nek ne očekuju čuda. Dogodi se na 12mm da ne može otpustiti, a i 10 mm kvalitetni šaraf nebu otrgel.
Naravno, kod stezanja isto treba biti oprezan jer male šarafe otrgne, a velike nemaš osječaj kolko je stegnul.
I sad u praksi imamo situaciju da moraš otpustiti ručno pa preseliti alat na taj pištolj, a kod stezanja s njim doteraš a ručno pritegneš. Dok ja to sve po preseljavam nekad sam prije gotov na ručni način.

Uglavnom, ima matematike za one koji nekaj šarafe, ali za amatere ne jer se bu baterija u koferu ukiselila i onda opet nist nemaš kad ti nekad zatreba.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Upravo kako MUHA veli, nije vrijedno rasprave, ali ovdje se o svemu raspravlja kao da je vanzemaljska tehnologija u pitanju, mada, to je i bit foruma, ne? Dijeljenje iskustava itd...
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
malo si ubrzam šarafljenje z njim, a baterija 4Ah mi je odlična za crni alat koji nije imal baterije
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Onaj tko ništa ne zna, nemu ni ne treba ništa od alata.
Nisam baš u praksi vidio da ljudi bacaju vijke za kotače nakon jedne upotrebe, a podaci za stezanje istih su dostupni u uputama za vozila.
Vijci od automobila se zavrću na dovoljno a ne na kile, i zato se ne bacaju a i rezervni ključ je takav. I kako veli Muha na karji ide ručno. Vijci glave motora i ležajeva radilice se zavrću na kile i u praksi se jednom koriste poslije idu drugi, ako to neko ne radi tako pa šta ali oni koji se ozbiljno bave znaju kako to ide.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,930
Dal zna neko gdje kupiti ovak nekaj? I kak bi se to zvalo kod nas?
Ovo sam uspio izguglat nekako..
Znači to su kao klinovi s oprugom. Koristil bi ih za graničnike na vilicama ak uspijem nabavit. Ak ne budem ih napravil ili budu jednostavni na navoj samo..
 

Prilozi

  • Screenshot_20210219-105035.jpg
    Screenshot_20210219-105035.jpg
    18.3 KB · Pregleda: 31
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Vijci od automobila se zavrću na dovoljno a ne na kile,
Ni jedan pravi majstor ne zavrće na dovoljno, to samo oni koji misle da su majstori, takve ni netreba nazivat majstorom. Svi vulkanizeri to moraju provjerit sa kilo ključem. A da ne pričam o autobusima i kamionima. Ja na kamionu na 95 kila dotegnem da mogu mirno spavat. A ne da vodim brigu dal sam na dovoljno stegnuo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,731
Dal zna neko gdje kupiti ovak nekaj? I kak bi se to zvalo kod nas?
Ovo sam uspio izguglat nekako..
Znači to su kao klinovi s oprugom. Koristil bi ih za graničnike na vilicama ak uspijem nabavit. Ak ne budem ih napravil ili budu jednostavni na navoj samo..
Napravi to na tokarskom stroju i bez brige si.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Budem ja pitao inžinjere na poslu di to nabavljaju,mi to imamo par komada na liniji. Al nije ti to baš prečvrsto,bolje neki domači proizvod napraviti
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,930
Aj može.. Da to se stavlja na mašine neke, za graničnik položaja.
Ma znam da nije, al tek tolko da fiksira kad je na zadnjem zarezu, da ne izgubim vilice 🤣
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Svaka ti čast 😉zato služi forum. Da steknemo novo iskustvo i znanje. Moramo si pomagati međusobno, mada nekad nismo svi istog mišljenja. Ti slobodno pitaj šta god ti nije jasno. Nemoj da te bude sram ničega.
 

Najnoviji postovi

Na vrh