• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Vidit cu onda uzet i deblji od 2.5 pa kasnije iskoristit za instalacije. Vjerovatno nece bit potrebe za vise uređaja odjednom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ako 200m vodiča (100m kabla) teretiš s 10A (2,3kVA),pad napona je 14V.
Znači trošilo dobiva oko 215V, dakle pad napona je oko 6,5%.
Ako isti kabel teretiš s 15A, pad napona bude ~20V,, oko 10%.
To nije problem za bušilice, brusilice i slične alate s kolektorskim motorima. Za asinkrone motore bi mogel biti problem, radi velikih padova napona pri pokretanju (nema poteznog momenta) i grijanja motora radi povećanog klizanja, jer asinkroim motorima snada pada s kvadratom napona.

Kabel se mora razmotati s bubnja radi induktivnog pada napona a ne samog grijanja.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,572
Vidit cu onda uzet i deblji od 2.5 pa kasnije iskoristit za instalacije. Vjerovatno nece bit potrebe za vise uređaja odjednom.
Finožičani kablovi, kakav tebi treba za produžni, se ne koriste za električne (kućne) instalacije. Dosta ti bude 2,5 kvadrata, pa zaista tko bude nosio motalicu s kablom 4 kvardrata.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Zasto nebi mogao od onog krutog kabla bez licni napravit produzni? Motalice nece bit, kabel sad pruzim i tako ce bit mjesecima
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
NH, nisi rekel kud budeš položil kabel: po zemlji, u zemlji ili po objektu. Zaštićen od sunca ili ne...
Na "tankim" kabelima nije problem podnosiva struja (2,5mm2 može trajno 20A), već pad napona.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Ja sam na 4 koluta kabla iz pevexa(25m po kolutu) comel ak se ne varam,socijalna izvedba(1.5mm2) vario stupove(tubinge).
Bušilica od 1kw i brusilica od 2kw bez brige radile...ne istovremeno naravno.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Ide na zemlju, beton, sljunak, travu. Bit ce izlozen svemu...nije problem ubuzirit ga u onu plastiku
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ovo sam kupil još prije 15 let ako neni više, i nisam znal di mi je opće, mislil sam da sam zgubil negde, pošto je prenosna lemilica, dela na 12 volti.
Ali evo tata nekaj pospremam pa mi našel.
Više neznam u koju svrhu sam ju kupil. Al bu sigurno nekad trebala.





 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,572
Nije alat ali je za alat. Treba mi produzni cca 100 metara za busilicu, brusilicu i veliku mjesalicu.
Jel bi to moglo sljakat i od kakvog kabla napravit isti?
Ovo je tvoje pitanje, na koje sam pokušao dati ispravan odgovor.
Za mene "produžni kabel" predstavlja nekakv prenosivi, mobilni kabel.
Bolje da tvoj kabel nazovemo "kabel za privremeno napajanje". Ali, opet ja dodajem taj vražji ali, kabel tipa recimo PGP, ili PP00, ili PP00Y nije za "podžbukne instalacije"; nije mi zapravo jasno za što ga namjeravaš upotrijebiti po završetku prvotnih radova. Ti su kablovi za nadžbuknu instalaciju...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Nisam elektricar pa nisam upucen u elektricarsku nomenklaturu, zanimalo me jel moze proc tih 100m, vidim da moze.
A sto se tice naknadnog iskoristenja kabela bio bi plus da moze ici pod zbuku ali ako ne nema veze.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ide na zemlju, beton, sljunak, travu. Bit ce izlozen svemu...nije problem ubuzirit ga u onu plastiku
Za takve uvjete trebaš kabel tipa PP00.
Imaš li 3f struju? Ili tu planiraš imati? Ako je odgovor pozitivan, onda ti je 5x2,5mm2 odgovor na sve.
 
Na vrh