• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Čelična felga svojim oblikom "daje vijku elastičnost" odnosno "glumi" tanjurastu oprugu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Srce felge je to koje najviše drži. Neki dan kad sam mjenjal gume skinul sam sve vijke i klocnom i čekičem izbijal kolko se aluminij zarasel za metal.
A danas su vijci za čelične i alu felge isti, nekad su samo bili duži za alu.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Smilane svaki proizvođač navodni na kolko se kila stežu kotači, ali svaki. I sve to ljepo piše u knjizi od auta, ali malo ko čita kaj piše.
Danas zasluženi odmor.

 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Čelična felga svojim oblikom "daje vijku elastičnost" odnosno "glumi" tanjurastu oprugu.
Nebih se složio da je tako. Po obliku odnosa debljine feluge i prečnika konusa-rupe nemoguće je dobiti elastičnost odnosno ugib. Konus daje centralno vođenje, i ima uvećanu površinu nalijeganja u odnosu na standardne glave vijka a najbolje parametre ima u protiv odvrtanju ili samoodvrtanje. Kod nekih teretnih programa na maticama postoje podloške koje povećavaju površinu nalijeganja.
Prema dinamičkom opterećenju točka dva vijka zadovoljavaju. Nekad su točkovi bili sa tri vijka i to je išlo i godinama bilo ok. Zbog drugih parametra i prvenstvo sigurnosti, sada skoro svi proizvođači ideu na 5 vijaka, upravo zbog površinskih pritiska a i nekih drugih uslova koji utiču.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Govorim za čelične felge na osobnom autu. Tam je mjesto gdje je vijak "u zraku" tj. felga ne dodiruje nabu. Tu sigurno ima prostora za elastičnost. Pa čak i sama konusna rupa se malo raširi. Jasno, promjene ne mogu biti okom vidljive, ali sve to skupa čini elastičnim spoj odnosno "produljuje" vijak.

Ak ćemo iskreno, i debele šajbice na kamionski kotačima služe tome da vijak bude prividno dulji, odnosno povećavaju mu "elastičnu duljinu".
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Novo nabavljena garnitura 22-50mm (Parkside), za situacije kad imam veće matice a nemrem s viličastim ključem. Rijetko, ali se dogodi.

@Tommy, matica na cirkularu je 38...

... Nek se najde...kad mi bu jednom zatrebalo, isplatilo se...
Evo, isplatilo se:D
20211025_091534.jpg
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
704
Kolega forumaš mi je poklonil novi tip kofera, pa sad ne moram skidati šajbu kad spremam brusilicu:
View attachment 41399
Kofer je izvana dulji za oko 2cm, a puno prostraniji iznutra.
@baustelac99, hvala ti !
To Parkside? Mislim da je i moj isti takav, na drugoj mi je lokaciji. Imam jedan za fleksericu, drugi za aku bušilicu, sve Parkside pro serija. Šteta što je ponuda tako loša pa dosta toga treba izvana uzimati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Yep, Performance, stariji tip (2020).
Bit će opet u siječnju...valjda...obzirom da je nestašica i na njemačkim stranicama.
Moram još kupiti ovo:
a još ciljam i na ovoga (ali se nemre ni naručiti) i onda mi je dosta:

Onda Ryobi (ručni usisavač, delta vibracijska i kutna brusilica s punjačem i 2x4Ah baterije) i Makita bušilica i udarni odvijač idu na bubanj...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
I da i ne. Pitanje je koliko je točan podatak o momentu. Erba je Lo Cost brand.
Pogledaj j nekaj za kaj piše oko oko 800Nm ili neku bolju marku (Lincos, npr) ak već nemaš novaca za za Rodac ili CP.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
I da i ne. Pitanje je koliko je točan podatak o momentu. Erba je Lo Cost brand.
Pogledaj j nekaj za kaj piše oko oko 800Nm ili neku bolju marku (Lincos, npr) ak već nemaš novaca za za Rhodax ili CP.
Hvala brate ! Mada meni je bilo dovoljno da moze točak odsrafiti. Prosle sezone sam uzeo jedan isto erba ali je imao manji moment i jedva je odsrafio tocak, e sad, po tome, ovaj bi ga lako odsrafio pretpostavljam. Proslogodisnji je imao cini mi se oko 350nm...
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Važnu ulogu igra i kompresor. Meni isti pištolj na 25 i 50 litara radi potpuno različito.
Što stegnem s 50 literni, 25 ne može otpustit. A pištolj bi trebal biti jači na otpuštanju 🤔💪
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Možda ti nisu iste brze spojke na kompresorima pa nemaš isti protok zraka.
Ja imam brze spojke probušene na največu moguču mjeru i spojeno direkt na rezervar. Baš sam nedavno u Mag-u uzel novo crijevo.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Isti proizvođač kompresora Lincos i uzmem isto crijevo. Na 8 bara pumpaju obadva, samo ovo manjem brže padne tlak, a ne stigne otpustit šraf
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
To je kaj drugo, logički je da manji prije potroši zrak pa očito, kak veliš, ne stigne otpustiti.

Sam pištolj bi trebal biti jači na otpuštanju, ali ja mislim da je to samo trgovačka fora.
Kad nemogu neki šaraf otpustiti ja ga još malo natučem prema stezanju pa onda ponovno pokušam otpustiti. Nekad mi uspije.
A u praksi je lakše šaraf naterati gore, nema hrđe pa ga pištolj nalupa pomalo, ali kad treba otpustiti onda problemi. Treba savladati hrđu, špenu od stezanja, napetost vijka....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Od sutra je u Lidlu ponovo aku udarni odvijač.
2021-11-15 Aku udarni odvijač.jpg
Isti takav se prodaval krajem veljače. Vrijedi li to te novce? Kaj realno more otpustiti?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Vrijedi te novce, naravno netreba očekivat da će otpuštat kotače na traktoru, recimo, prednje na Imtu otpusti, od auta bez problema. Sve oko strojeva također ide s njime, uglavnom opravdava cijenu. Nedavno sam si baš bateriju još jednu kupio.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Ako stvarno ima 400 Nm, u kaj ne vjerujem, kotače na autu bi moral otpustiti bez brige.
Moj Mile ima 210 i 8 mm šarafe trga, a 10 mm okrene navoj na ovim današnjim vijcima.
Kotače na autu otpušta bez brige ako ih sivonja nije stegnul.

Ovaj iz Lidla mi se ne sviđa jer je velik pa ako ga treba nekam zavuči problemi.
I mislim da taj ima motor s četkicama
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Sad je u ponudi s baterijom i to je jako dobra cijena (baterija posebno košta 222kn, punjač 99kn, pa sam uređaj košta ~280kn).
Realno, s lakoćom otpusti šarafe na kotačima auta i još poneke. Recimo, šaraf kotača na traktoru (M22x1,5) nije mogel otpustiti, no nije mu to ni namjena.
Najveća prednost uređaja je mogućnost ograničenja momenta pri zatezanju, tak da nemreš pretegnuti šarafe (naravno, ak misliš o tome unaprijed).
S druge strane, ne treba kompresor, ne moraš vleći šlauf za zrak...pa je praktičan.
Jedino je glomazan i malo težak u ruci (za nas amatere).
Ako ti treba, preporučujem (y)
 

Najnoviji postovi

Na vrh