• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
Niko ne piše ništa o Proinstal dupli puls MIG MAG MMA 200A dali ga je neko kupio ili probao.

 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Na Varstroju sam i sam počeo 1994. , i da me nije posal tjeral odustal bi odavno od samoukog varenja, jer s tim vragom variti je bila živa muka.... podešavanje struje s tom beskonačnom vrtnjom kotača, pa težak kak 50 kil betona itd. pa se pregrijal x put pa čekaj da se ohladi jer je izbacil bimetal. Dečki dajte najte biti staromodni i kak velimo u zagorju starokopitni :cool:

Sugeriral bi tko želi naučiti variti sam da si kupi neki inverter srednje klase jer:
- je pouzdan, prži svaku elektrodu isto, znači nisi ti lud i izluđen jer misliš da neznaš nek te ŽNJ klase aparat zajebava -> kinezi to vole raditi
- interminencija, pali i radi elektrodu za elektrodom, rijetko se to pregrije
- lagan je za prenošenje, ja recimo hitim svojeg na ramu, imam ruču pa po lojtri na konstrukciju, nekoliko kila ima...
- ima dijelova a ne kak za kineze pa ode matična ploča ba bacaš u kantu za smeće i to onda kad ti najviše treba, a baš nemaš vremena, a krepal...

samo je stvar dati nekoliko stotina €, a tu rate rješavaju stvar... no kako tko hoće...

Od tih invertera sam samo mijenjal na IGBT-e na aparatima koji su odradili sito i rešeto, bili takvi da neznam kaj ih skup drži, a radili i rade nakon zamjene IGBT, nove paste, dodatka kojeg ventilatora itd.

Niko ne piše ništa o Proinstal dupli puls MIG MAG MMA 200A dali ga je neko kupio ili probao.

Bježi od toga, kinesko smeće upakirano ispod hrvatske naljepnice. sranje kak i svaki kinez, gazda ima puno skladište i radionu rasipanih, popravlja on to, i jedan moj je tam nekoliko tjedana tamo, ali preskupo je meni svako malo hodati tam u okolicu zeline

Po meni ovo nisu neki novci:


A aparat solidan za početnika

Ja imam prethodnika ovoga, Heavy duty 236 HD, ispalil je tačke elektrodi, kod mene i najmanje, prošao je posudbe, dva šogora, tast, susjedi, prijatelji koji imaju bravarsku firmu:

 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
prošao je posudbe, ........................................., prijatelji koji imaju bravarsku firmu:
Nek mi oprosti onaj gore ali kakva je to bravarska firma koja posuđuje švas aparat :unsure:
Ajd da je posudil kakav specijalni alat, ali osnovno sredstvo za rad....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Brat ima Varstroj 160/180. S njim sam se učil, ali nigdar do kraja naučil. Kad sam ga trebal onda po njega pa ga nosaj u auto, doma istovari prenašaj po dvorištu, a kralješnica boga.
Odlučil sam kupiti aparat, pročital neke izjave forumaša da ih kinesko smeće Boxer dobro služi i kupil sam ga.
Do sad nisam požalil, a preporodil sam se. Lagan ko perce prema Varstroju, a čini mi se da s njim lakše švasam, ne lijepi tak često elektrodu. Za moje potrebe, koje su vrlo slične Zokijevima, taj inverter i automatsku masku (sve skupa manje od 150 eura) smatram dobrom kupnjom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Moj prijatelj isto ima Boxera, ali onog dva u jedan, kaj ja svakome preporučam. Nigdje ne piše da moraš odmah kupiti i bocu co2 i žicu.... za početak možeš koristiti samo elektrodu, ali kad probaš jednom sa co2 nebu ti teško bocu dokoturati do njega..... naravno, ko više od Zokija treba, za dva tri vara godišnje nema smisla, ali možda kad zatreba pa se lako prekopčaš i posudiš bocu..... kolutič žice buš kupil.....
Koristi ga sitnije radove več godinama. Za teže poslove ima skuplje aparature.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A tko je kada kupio nešto a da mu se svaki dan ili godinu smanjila potreba za tim alatom ili uređajen?
Tak je to i s aparatom za zavarivanjem..svaki dan dobijas ideje za nešto novo..

Traktor.suzuki..rostilj..razne ogradice. ..pečenjara..ma ja uopče ne mogu zamisliti jedno gospodarstvo da može bez aparata..co2 ofkors
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Nek mi oprosti onaj gore ali kakva je to bravarska firma koja posuđuje švas aparat :unsure:
Ajd da je posudil kakav specijalni alat, ali osnovno sredstvo za rad....
Muha, zato jer su delali sa amaterskim alatom u startu, naravno nisu meli para kad su otvorili firmu, sve se jasno pokvarilo i bilo na servisu nakon par mjeseci, pa je bilo drž nedaj...

Najte se ljutiti, samo sam dal komentar, jer dobijem srap od poluproizvoda pogotovo kak sam bez vremena i onda mi zašteka kad mi najviše treba...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Moj prijatelj isto ima Boxera, ali onog dva u jedan, kaj ja svakome preporučam. Nigdje ne piše da moraš odmah kupiti i bocu co2 i žicu.... za početak možeš koristiti samo elektrodu, ali kad probaš jednom sa co2 nebu ti teško bocu dokoturati do njega..... naravno, ko više od Zokija treba, za dva tri vara godišnje nema smisla, ali možda kad zatreba pa se lako prekopčaš i posudiš bocu..... kolutič žice buš kupil.....
Koristi ga sitnije radove več godinama. Za teže poslove ima skuplje aparature.
A tko je kada kupio nešto a da mu se svaki dan ili godinu smanjila potreba za tim alatom ili uređajen?
Tak je to i s aparatom za zavarivanjem..svaki dan dobijas ideje za nešto novo..

Traktor.suzuki..rostilj..razne ogradice. ..pečenjara..ma ja uopče ne mogu zamisliti jedno gospodarstvo da može bez aparata..co2 ofkors
E to, da budem iskren elektroda mi je bila primar, sad nabavljam CO2 i ovo kaj sam probal, sline mi teku za takvim aparatom.... i neka mala boca 5 kg, pa neznam kaj reći idem prema 44 leta i pomalo mi se počela dečki kičma javljati... a do sad nisam znal za nju... a da se stalno nekaj radi, pa to je normalno, iako ima više nenormalnih, ja bi rekal cijeli svijet oko mene... :)

Danas idem pogledati onog Telwina, sve ima na sebi, synergic mljac...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
ima Atest boca? Za sad sam dovlekel vatrogasnu bez cijevi u spremniku s novim ventilom, već je pripremljena za punjenje samo moram vidjeti gdje... ali bi radije s atestom
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Moj prijatelj isto ima Boxera, ali onog dva u jedan, kaj ja svakome preporučam. Nigdje ne piše da moraš odmah kupiti i bocu co2 i žicu.... za početak možeš koristiti samo elektrodu, ali kad probaš jednom sa co2 nebu ti teško bocu dokoturati do njega..... naravno, ko više od Zokija treba, za dva tri vara godišnje nema smisla, ali možda kad zatreba pa se lako prekopčaš i posudiš bocu..... kolutič žice buš kupil.....
Koristi ga sitnije radove več godinama. Za teže poslove ima skuplje aparature.
Kad proba CO2 koliko se lakše vari u odnosu na REL, bude varil samo sa CO2 , kao i većina priučenih hobi majstora.....
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pa da ju dam zamijeniti kod Besednika u Krapinskim toplicama. Inaće ne prima, a neznam gdje bi ju dal napuniti
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Kad proba CO2 koliko se lakše vari u odnosu na REL, bude varil samo sa CO2 , kao i većina priučenih hobi majstora.....
Mislim da smo ovdje priučeni varioci svi, a ako ne baš svi večina je garant. I kao takvi zeljepiti znamo da drži. Neko sa više, a neko sa manje uspjeha.
Nikad nebum zaboravil priču pokojnog forumaša (možda ju je i podijelil sa nama ovdje javno) kad je za bolju lovu otišel raditi kao varioc u brodogradilište.
Pričal je da kad je tam videl žene i muškarce kak vare stepenice nije znal kam bi pogledal od srama. Zaposlenje je trajalo ravno tri dana....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Koliko sam @MUHA nagovarao na co2..pa ajde nek kaže da li je kad zažalio osim tog trenutnog neplaniranog troška.
 
Na vrh