• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva s alatom

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,799
I ja jako volim stari Unior, novi više ne kupujem i ne znam kakav je.
Sad sam i ja svaki dan sve stariji 😥😵 pa mi je dobar i stari alat.

@MUHA bravo za odabir robne marke. 🥂
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,048
I ja jako volim stari Unior, novi više ne kupujem i ne znam kakav je.
Nažalost ni sluga onom starom, ali još uvijek solidan.
Meni cjenovno prihvatljiv, najbolje leži u ruci i kaj mi se najviše sviđa bez problema kupiš svaki oštečeni pojedinačno i uvijek imaš garnituru.

MUHA, trebaš li regal? :unsure: 😛
Ne, ali bi trebal halu.
Ako imaš kakvih profila...... javi se na pp.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,373
Čovjek ne zna zavarivati i rijetko ima potrebu.
Moja preporuka je jeftini aparat koji će mu biti više nego dovoljan, a neće ga sjebati tijekom svog učenja.
Njegovi su novci, ako ih ima viška preporučujem mu najmoderniji aparat za zavarivanje.
Ako si varioc i poznavalac aparata onda neke smernice iz osnove bi čovjeku preporučio. Postoje rel aparati i stariji od tog vareksa, koji imaju ispravljenu struju, koji su jeftiniji recimo od 250 e, koji ne mogu lijepiti elektrodu, imaju finu regulaciju potenciometrom, koji nemogu pregoreti niti se pregrijati,itd.
U postupku rada može brzo da krene sa varenjem a čim se komad zagreje koriguje amperažu jer bi mu progorijevalo ili imao neželjene curke.
Preporuka bi bila da se nadje aparat koji nedozvoljava lijepljenje elektrode u kontaktu I održi isti luk i kad ruka nije mirna. Aparat koji topi i mokru elektrodu. Takvih aparata je mnogo iz klase kempi, oerlikon, fronijusu... koji imaju ugrađene robusnije komponente večnom radu. Sa takvim aparatima i početnici povlače dobar var. 20231229_153320.jpg
Jedinica za ispravljenu - istosmjernu struju ugrađena davne 1980. Sa elektronikom za regulaciju. Sam tristorsku most je kao današnji aparat, to nemože da izgori, jer mu je vrijednost 400a, a ugrađivana na 300a, Nemoj da guraš čovjeku ono što nije dobro ili ne prepoznaješ potrebu koju treba da isprati kvalitet.
Bila bi zanimljiva bila vožnja fićka u savremenom saobraćaju. Sa 4 prestrojavanja, kad trebaš uhvatiti malo poristora da se ubacis u neku traku. A ti ni kočnice ni gasa ni volana, a nekoliko puta da ponovi izbor brzine dok je ne primi, a kvačilo katastrofa.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
Stiglo, sad je i taj alat kompletiran bicikl markom.
Još samo jedan.....

Okaste ključeve manje koristiš, mislim one okaste zakrivljene , ili kako se već nazivaju?
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
220
Ako si varioc i poznavalac aparata onda neke smernice iz osnove bi čovjeku preporučio. Postoje rel aparati i stariji od tog vareksa, koji imaju ispravljenu struju, koji su jeftiniji recimo od 250 e, koji ne mogu lijepiti elektrodu, imaju finu regulaciju potenciometrom, koji nemogu pregoreti niti se pregrijati,itd.
U postupku rada može brzo da krene sa varenjem a čim se komad zagreje koriguje amperažu jer bi mu progorijevalo ili imao neželjene curke.
Preporuka bi bila da se nadje aparat koji nedozvoljava lijepljenje elektrode u kontaktu I održi isti luk i kad ruka nije mirna. Aparat koji topi i mokru elektrodu. Takvih aparata je mnogo iz klase kempi, oerlikon, fronijusu... koji imaju ugrađene robusnije komponente večnom radu. Sa takvim aparatima i početnici povlače dobar var. View attachment 68360
Jedinica za ispravljenu - istosmjernu struju ugrađena davne 1980. Sa elektronikom za regulaciju. Sam tristorsku most je kao današnji aparat, to nemože da izgori, jer mu je vrijednost 400a, a ugrađivana na 300a, Nemoj da guraš čovjeku ono što nije dobro ili ne prepoznaješ potrebu koju treba da isprati kvalitet.
Bila bi zanimljiva bila vožnja fićka u savremenom saobraćaju. Sa 4 prestrojavanja, kad trebaš uhvatiti malo poristora da se ubacis u neku traku. A ti ni kočnice ni gasa ni volana, a nekoliko puta da ponovi izbor brzine dok je ne primi, a kvačilo katastrofa.
Momak ohladi se malo.
Pročitaj pažljivo i sa razumijevanjem kaj je čovjek napisao na početku ove rasprave.
Ne zna ništa o zavarivanju, a godišnje planira povuči pol metra zavara, ako i toliko.
Sad pogledaj kakav Černobil mu ti preporučuješ za njegove potrebe, ako se to može zvati potrebom.
I opet kažem, ako ima viška novaca neka kupi novi sa što dužom garancijom i da mu je servis u blizini.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,373
Krivo čitaš .moj komentar koga sam citirao i šta i kako sam obrazlozio. Ti si pobrkao komentare. Kome su upućeni. Njemu preporuka najjednostavni polovan korišteni inverter koji je ozbiljno napravljen koji je u cijeni kod mene oko 250 e. I šta tu treba da se ladi nevjerovatni ste, gledam šta ste sve napisali.
A vi stručnjaci gurate početnika na najteži aparat, sa kojim niti jedan ne radi. Pa daj molim te. Sreća što se čovjek već izjasnio da želi inverter.

Kažeš černobil. Pa ajd nek tako bude, ali za tvog znanja. Odradi sa 5mm bežičnom na 250 A, žljebljenje u manganskom komadu recimo 100x100mm da vidim to. Pa postavi koliko to aparata mogu izvesti. 20231230_152228.jpg
20231230_153348.jpg
Zagrize više od 30 mm dubine. Treba mi komad inače bi ga presekao.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,048
Prijatelj Zoki bu žljebil u početku sa svakim kojeg kupi 🤭

Nema ljepšeg kad kljucaš, kljucaš, a ono samo iskri i onda ti se na kraju zalepi, ti vlečeš klješta i na kraju se elektroda izvadi iz njih.....
Prvo se opečeš kad ju odljepljuješ sa materijala, onda odvališ oblogu pa opet kljucaš da zapališ.....
I na kraju se s svim tim nahitiš u tri lepe....
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
418
Screenshot_20231230_171426_com.facebook.katana.jpg

Prijatelj Zoki bu žljebil u početku sa svakim kojeg kupi 🤭

Nema ljepšeg kad kljucaš, kljucaš, a ono samo iskri i onda ti se na kraju zalepi, ti vlečeš klješta i na kraju se elektroda izvadi iz njih.....
Prvo se opečeš kad ju odljepljuješ sa materijala, onda odvališ oblogu pa opet kljucaš da zapališ.....
I na kraju se s svim tim nahitiš u tri lepe....
i sav razjađen prejdeš na ce o 2

Ako si varioc i poznavalac aparata onda neke smernice iz osnove bi čovjeku preporučio. Postoje rel aparati i stariji od tog vareksa, koji imaju ispravljenu struju, koji su jeftiniji recimo od 250 e, koji ne mogu lijepiti elektrodu, imaju finu regulaciju potenciometrom, koji nemogu pregoreti niti se pregrijati,itd.
U postupku rada može brzo da krene sa varenjem a čim se komad zagreje koriguje amperažu jer bi mu progorijevalo ili imao neželjene curke.
Preporuka bi bila da se nadje aparat koji nedozvoljava lijepljenje elektrode u kontaktu I održi isti luk i kad ruka nije mirna. Aparat koji topi i mokru elektrodu. Takvih aparata je mnogo iz klase kempi, oerlikon, fronijusu... koji imaju ugrađene robusnije komponente večnom radu. Sa takvim aparatima i početnici povlače dobar var. View attachment 68360
Jedinica za ispravljenu - istosmjernu struju ugrađena davne 1980. Sa elektronikom za regulaciju. Sam tristorsku most je kao današnji aparat, to nemože da izgori, jer mu je vrijednost 400a, a ugrađivana na 300a, Nemoj da guraš čovjeku ono što nije dobro ili ne prepoznaješ potrebu koju treba da isprati kvalitet.
Bila bi zanimljiva bila vožnja fićka u savremenom saobraćaju. Sa 4 prestrojavanja, kad trebaš uhvatiti malo poristora da se ubacis u neku traku. A ti ni kočnice ni gasa ni volana, a nekoliko puta da ponovi izbor brzine dok je ne primi, a kvačilo katastrofa.
Mokru elektrodu ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,048
Sa oblogom od piljevine!
Nikad za te čul.
Znam za one ugljene, koja je to sreča bila kad sam jednu nabavil.... uvijek problemi s ugljenom u razvodnoj kapi, a ovo je lakše bilo prilagoditi nego novu kapu kupiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh