• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Vozila sam se prošle godine po Austriji i Mađarskoj i bilo mi je čudno zašto imaju na sred parcele od nekoliko ha nekakav grmić ili stablo kojemu se prilikom obrade moraju ugibati.Ne smiju to iskrčiti,jer ako ih uhvate,plačaju kaznu.
Evo linka za "Vodič kroz višestruku sukladnost"koji je uz onu knjižicu"Dobra poljoprivredna praksa",mislim da se tako zove,koju smo svi dobili prošle godine na kućnu adresu biblija načina proizvodnje kada uđemo u EU.


http://www.mps.hr/UserDocsImages/pub...isak web.pdf

Nije da ne smiju, nego za to moraju izvoditi kompliciranu administraciju! I to traje dugo!
Ali eto, takva su pravila!
Koliko god nama to čudno bilo!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Da nebi bilo puno zabune, integrirana nije ni komplicirana ni jednostavna, ali moraju se odraditi neke dodatne radnje koje inače baš i ne moramo. No bez puno pametovanja, imate na internetu pravilnik za int. proizvodnju, a isto tako i tehnološke upute za svaku granu proizvodnje. Meni je sad 3. godina u int. i dosta se stvari svake godine mijenja. Najbitnije je naglasiti da ako niste u stanju ispoštovati nešto onda vas izbace van i morate vraćati sredstva koja ste primili, a morate biti 5 godina u sustavu.

Poticaji su veći do 800 kuna u ratarstvu i do 1000 kn u povrćarstvu po hektaru. No iako je u povrćarstvu veća svota, u ratarstvu je isplativije jer rijetko koji povrćar proizvodi 50 hektara povrća da bi mogao reči da se opario na integriranoj, dok je u ratarstvu druga priča.

Sama int je dobra za svakog proizvođača jer ga tjera na ono što bi morao i sam raditi bez obzira je li ili nije u int sustavu, zbog samoga sebe i svojih prinosa. Tu su obvezne analize tla, plodored, briga o tlu itd. Ja recimo sa 10 ha povrća u int sustavu i nemam neku posebnu dobit jer na tih 10 ha ima 20 parcela, pa samo na analize ode 4 soma kuna.

I još mi interesantno da u pravilniku piše da proizvođači moraju platiti trošak stručnog nadzora, a ovaj jučer na plodovima zemlje veli da nema osnove za to. Po mojem mišljenju i nema jer PSS je tak i tak plaćena da nešta radi.

E da, više u teh. uputama ne pišu sredstva koja jesu dopuštena, ali vam piše da se smiju koristiti sva koja su u FIS-u. Znate se koristiti internetom pa onda vam nije problem naći koja su to.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
cabage

Potpisujem sve rečeno. Ovo za Fis nisam pronašao, izgleda da nisam detaljno čitao.
Cijeli pravilnik je dosta komplicirano napisan i poprilično zahtjevan za čitanje.

Pokušah nabrzinu pretražit nešto u istome (fis) ali ne uspjeh.
Da li moram sve paramtere upisat i obaviti nekakvu registraciju ili?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
cabage

Potpisujem sve rečeno. Ovo za Fis nisam pronašao, izgleda da nisam detaljno čitao.
Cijeli pravilnik je dosta komplicirano napisan i poprilično zahtjevan za čitanje.

Pokušah nabrzinu pretražit nešto u istome (fis) ali ne uspjeh.
Da li moram sve paramtere upisat i obaviti nekakvu registraciju ili?

http://fis.mps.hr/trazilicaszb/

Ovdje upiši preparat koji ti treba i sve ti piše
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja ukucao, paprika na otvorenom, profsionalni proizvođač, integrirana uporaba i dobio ovo
Ne postoje sredstva koja zadovoljavaju parametre ove pretrage.

Idem probati šljivinu osicu riješiti.
Ne postoje sredstva koja zadovoljavaju parametre ove pretrage.

E zbog toga i nisam u Integriranoj proizvodnji i ne dobijam veće poticaje. Legalno u mom slučaju je ne moguće biti. Poz
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ukucao, paprika na otvorenom, profsionalni proizvođač, integrirana uporaba i dobio ovo
Ne postoje sredstva koja zadovoljavaju parametre ove pretrage.

Idem probati šljivinu osicu riješiti.
Ne postoje sredstva koja zadovoljavaju parametre ove pretrage.

E zbog toga i nisam u Integriranoj proizvodnji i ne dobijam veće poticaje. Legalno u mom slučaju je ne moguće biti. Poz

Kao što sam ranije rekla-to je tako u povrćarstvu.
No,situacija će se već slijedeće godina bitno popraviti jer će se sve što bude potrebno moći nabaviti,ako ne kod nas,onda vani,ali,kao što su na prezentaciji rekli,konvencionalna se proizvodnja više neće poticati,a nisu nam znali reći hoće li tih tisuću kuna više ostati po ha,obzirom da će uvjet poticanja biti integrirana proizvodnja.
Nije problem u integriranoj u zaštiti,jer postoji lista dozvoljenih sredstava,nego u vođenju dokumentacije i OBAVEZNIM kontrolama dva put godišnje svake godine koje se ne mogu izbjeći i koje proizvođač sam plača po cijeni koju određuje država-tako nam je na sastanku rečeno.Treća kontrola,koja ne mora biti svake godine je posjet inspektora,koji može srušiti i pozitivne nalaze predhodnih provjera,ili u potpunosti,ili djelomično.Dakle,problema i ima i nema.Nema za one koji su u stanju besprjekorno voditi dokumentaciju,ali ima,recimo,za mojega susjeda,koji se u svemu tome ne može snači,koji ne zna što je aktivna tvar,i što znači 425 g/l,pa to izračunati na 1,5 l /ha,a radi i živi od te zemljice,šezdeset mu je godina....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja ukucao, paprika na otvorenom, profsionalni proizvođač, integrirana uporaba i dobio ovo
Ne postoje sredstva koja zadovoljavaju parametre ove pretrage.

Idem probati šljivinu osicu riješiti.
Ne postoje sredstva koja zadovoljavaju parametre ove pretrage.

E zbog toga i nisam u Integriranoj proizvodnji i ne dobijam veće poticaje. Legalno u mom slučaju je ne moguće biti. Poz

U integriranoj proizvodnji dozvoljena su sva sredstva koja su registrirana u RH za određenu primjenu. Ne moraju biti posebno registrirana za integriranu proizvodnju. E Kontam, bar si ti pametan čovjek, čitaj tehnološke upute.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
sve vise manje se zna,,al mene kao stocara najvise brine,2g nesmije za redom bit kuruza,,isti plodored,,tu mi najvise kvaka,,,
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@johabica @cabage
Kužim sad na što skrečete pažnju. Racimo Calypso mi je odličan za osicu ubit će je garant ali nije regaistriran za osicu nego za uš. Pišem da sam prskao uš a ubijam osicu? Samo je problem što ta uš dolazi malo kasnije od osice, morala bi kontrola banuti u šljivik baš baš ;)
Inaće...
screenshot012lt.jpg
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
zvao sam danas u zagreb i kazu da ce poticaj biti isplacen svima na racun cak i oni zaostaci od prosle godine onih 80 000 000,00 .. i navodno ide kompletan iznos ,sve.

A onda krece "lov" za naplatu ovrha........
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma to če oni samo klikom miša prosljediti na račun državnog proračuna,kad se sve zbroji i oduzme pola poticaja budu hapili nazad ljudima po pitanju raznih dugovanja :madmana::madmana:
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
ma to sam i mislio zato ce i dati ovima sto nisu prosle godine da im mogu uzeti......
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Neki dan kolega bio u zagrebu,i rekli su mu da isplata kreće 23.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Ma to če oni samo klikom miša prosljediti na račun državnog proračuna,kad se sve zbroji i oduzme pola poticaja budu hapili nazad ljudima po pitanju raznih dugovanja :madmana::madmana:

zašto si ljut na ovu svoju izjavu? ako je netko duzan, jel to nije onda na teret ostalih. vidi koliko ima poreznih duznika, da su svi sve redovito plaćali nebi bili toliko dužni, mozda bi i to netko omanuo ispod pazuha :madmana:
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
I ja danas zvao u Zagreb u vezi poticaja za mljeko i rekli mi da ide do kraja mjeseca ali ja im nevjerujem, puno puta su oni odredili neke datume za isplatu pa nikad nisu ispoštovali tako da nevjerujem da će i sada isplatiti kako su obećali.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh