• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
20 godina se bavio mljekarstvom, radio svakodnevno bez slobodnog dana, tko nije probao ne zna o čemu se priča. Fala Bogu nisam pravio veliku farmu, 30 muznih u svojim objektima, prošlo ljeto smo prodali sve krave, junice, telad. Sa postojećom cijenom mlijeka i kontinuitetom isplate potpora za mlijeko počeli smo praviti gubitke i raditi bez zarade. Ostalo je 60 ha zemljišta, objekti i solidna mehanizacija. Odmorio sam se, razmišljam mjesecima što raditi...mislim da krave neću kupovati!!

Čitam ovak ovo malo, i nisu mi jednostavno neke stvari jasne: Kad su bila "zlatna vremena" dizali su se krediti masovno za kupnju skupih strojeva i traktora, uostalom, vidi se s kakvim se traktorima izlazi na cestu, sve vezano uz subvenciju države, samo niko nije razmišljao tada šta se bude desilo kroz par godina, nego se masa njih zaletila u kredite u kojima grcaju sad, neki su i bankrotirali. Vezano uz poticaje, dosta su tu ljudi pisali za prošlu sjetvu kukuruza, tipa "ako nedođe poticaj, ja nemam s čim kupit gnojivo, sjeme , ovo ono". sad meni tu jedna stvar nije jasna, ako si posijao recimo kukuruz, ti si isti taj proizvod, ili moirao na kraju unovčiti u keš, ili uložiti u neku životinju koja je taj novac amortizirala.. pitanje.. a di su ti novci na kraju? meni osobno poticaj ni netreba, ja svaku sjetvu, i prije poticaja sam znao isfinancirati iz proizvedenog i prodanog kukuruza, nikad nisam gledao ni očekivao da mi neko nešta da pa da ja idem raditi, a kako je tu i jedan član napisao, moja kompletna mehanizacija vrijedi kao nečiji jedan malo bolji traktor. Godinama tako radim da se pokrivam s onime čime imam, a daleko od toga da i ja ne bi volio imati novi traktor, ili neki novi stroj na dvorištu...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ratarstvo je najisplativije, a i najviše se muljalo tu, znam hrpu ljudi koji su sijali 10 hektara, a brali poticaje za 100 hektara, nego kad kreće ta isplata danas je 23.01. jel kome sjela lova.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Čitam ovak ovo malo, i nisu mi jednostavno neke stvari jasne: Kad su bila "zlatna vremena" dizali su se krediti masovno za kupnju skupih strojeva i traktora, uostalom, vidi se s kakvim se traktorima izlazi na cestu, sve vezano uz subvenciju države, samo niko nije razmišljao tada šta se bude desilo kroz par godina, nego se masa njih zaletila u kredite u kojima grcaju sad, neki su i bankrotirali. Vezano uz poticaje, dosta su tu ljudi pisali za prošlu sjetvu kukuruza, tipa "ako nedođe poticaj, ja nemam s čim kupit gnojivo, sjeme , ovo ono". sad meni tu jedna stvar nije jasna, ako si posijao recimo kukuruz, ti si isti taj proizvod, ili moirao na kraju unovčiti u keš, ili uložiti u neku životinju koja je taj novac amortizirala.. pitanje.. a di su ti novci na kraju? meni osobno poticaj ni netreba, ja svaku sjetvu, i prije poticaja sam znao isfinancirati iz proizvedenog i prodanog kukuruza, nikad nisam gledao ni očekivao da mi neko nešta da pa da ja idem raditi, a kako je tu i jedan član napisao, moja kompletna mehanizacija vrijedi kao nečiji jedan malo bolji traktor. Godinama tako radim da se pokrivam s onime čime imam, a daleko od toga da i ja ne bi volio imati novi traktor, ili neki novi stroj na dvorištu...

Da za dogovorenu cijenu otkupa 3,5 kn po litri. Koju su kasnij trgovci prodavali po 5,5 - 7 kn / l. Sad i dalje prodaju po toj cijeni ali su odlučili isplačivati mlijeko 1,9 kn i ostaviti prodajni cijenu 5,5 kn - 7 kn. A da ne spominjemo koliko su smanjili čaše za jogurt, koliko trpaju škroba u namaze i druge obmane potrošača. A tko će poslati na uliciu pdesetak tisuća Todorićevih radnika? Niko.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Mislim što vrijeme više prolazi da je Cabage sve više u pravu. Da bi poticaji trebali biti isplačivani po kili predane robe. Sve bi bilo transparentno i pravedno. Pogledajte ciklu! Ona je nekada bila malte ne osnovna ratarska proizvodnja kao i šečerna repa. A sada? Probajte j uzgojiti na silnim hektarima bez navodnjavanja i debele gnojidbe. Pitanje dana kad će pukniti i proizvođači šečerne repe jer sa tom dobiti nema šanse da investiraju u bunare i tifone. No vrijeme će pokazati... Tja uvijek možmo uvesti GMO šečernu trsku, odlična je za natalitet, manje novo rođenih viš umrlih, manji izdaci za mirovinsko. ODLIČNO!!!

Referiram se tebi jer vjerujem da neces zamjeriti :) ..i da ova rasprava ne bude usmjerena na krivi pravac..."evo vam kost pa se glodajte"
Malo i offtopica da prosirimo horizonte koji nisu vezani uz politicare..
Subvencioniranje (poticaj) je uvedeno sa svrhom u trenutku kada se shvatilo da ta proizvodna djelatnost nasuprot usluznima nece opstati ukoliko se ne podmiri razlika u cijeni gotovih proizvoda...jer bi vec odavno svi radili za nista.

Problematika poticaja isplacivanih po kg je ista kao i po hektaru...na stranim forumima zemalja EU ima dosta o tome.Nije svaka zemlja ista i podrucje nije isto.No,mozda vaznije stvari su pitanja poput ..kako dokazati da je to zaista zitarica sa moje obradive povrsine...itd..otvaraju se mnoga puno teza pitanja.Ovako je jednostavnije za one koji vole mutne vode.

Sa druge strane ta jednostavnost pogoduje korporacijama,politicarima i inima da naprave upravo ovo sto se dogada na ovoj raspravi....zavadi,pa vladaj.Pokusajte se ograniciti na svrsishodnu raspravu.
Malo o gmo:
GMO je vec prisutan u "pionir" kuruzi. Dokazao sam na miniznanstvenom eksperimentu u svojem dvoristu da je prirodna hrana..medu ostalim i domaci kukuruz(mogu biti i neki hibridi bc-a) daleko kvalitetniji..i da kolicina prati kvalitetu...manje pojede zivotinja,a rezultati isti.
pisao je i bogec i neki o tome sa strane trava..radio je iste analize kao i ja za neke zitarice koliko u kojem kukuruzu ima hranjivih tvari i sl..bogec je pokazao da vise vrsta trava dobro pomijesana ima isti energetski ucinak kao i raznorazni dodaci prehrani.
no propaganda napravi svoje pa ispada da je najlakse utrpavati zivotinjama vitamine(farmaceutska industrija je treca po prihodima u svijetu,pa razmislite) i smjesu.Ovo se odnosi i na ljude(pojacivaci okusa i sl.stvari-treba li uopce reci da se koristi aditiv koji kemijski veze vodu na sebe u salamama i tako je teza!!O soji u salamama da ne pricam...
ima i domaci primjer...pa ljudi cesto rajcicu koja nije uzgojena u vrtu nazivaju plasticnom...bez okusa i sl...

Ljudima sam doslovno pokazivao da glodavac(stakor)ako ima izbor pojede domacu kuruzu koja je pomijesana sa gmo prvo...i tek ukoliko mora jede gmo.Besplatan savjet od glodavca.Zna li bolje glodavac ili kapitalist?Kakav je ciji interes?Glupa pitanja koja u praksi vrlo brzo pakazu ispravnost.Ovakvih eksperimenata ima koliko zelite na netu...od znanstvenih pokusa(dakle doktorskih dizertacija) prehrane na dalje.
Inace..matematika je za...zeznuta stvar...egzaktna je.:-D
Na odredenom prostoru npr. m2 moze biti samo odredeni broj atoma.Fizickim i kemijskim djelovanje moze proizvesti nesto do granice reakcija u nekom vremenu.Pojednostavljeno to znaci da na m2 ne moze se dobiti vise kg zitarica od uvjeta koji su na zemlji.Medutim,korporacije nas uvjeravaju da moze..da je gmo rjesenje...krave koje daju 10k litara mlijeka itd.Moze li to broj atoma u kravi izdrzati?Koliko treba biti velika ta krava?
Meni,koji se nesto vise bavim matematikom su takve gluposti smijesne.Uvjeravato me da izmedu dva atoma vodika i jednog kisika(voda) stane jos istih tih atoma!!!Ali kapitalistu je to izvor zarade.
Dakle..usluge ce uvijek biti eksponirane u odredenom vremenu,no kolicina hrane koja se moze dobiti iz zemlje je ogranicena i globalna...u tom trenutku poticaji imaju svrhu..
Ispricavam se na dijelu offtopica..no cilj je bio donekle objasniti svoje misljenje o subvencijama i definitivno skrenuti tijek rasprave sa kosti koja je vec odavno bez mesa :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Već sam nekoliko puta pisala,pa i na ovome forumu, svrhu uvođenja poticaja.Jako se dobro sjećam, iz usta ondašnjega ministra poljoprivrede izrečenih riječi u središnjem dnevniku-svrha poticaja je da referentni prinos proizvoda prodan po zajamčenoj(najnižoj otkupnoj)cijeni uvečan za iznos poticaja po jedinici površine(ha)omoguči proizvođaču poslovanje sa pozitivnom nulom.Dakle,bez zarade,i bez gubitka.Zarada na kulturi je količina prinosa veća od referentnoga i ovisi o proizvođaču. I taj je parametar vrijedio do uspostave slobodnoga tržišta prije koju godinu.

Poticaji se ne poklanjaju.Oni su zadani pravilima koja su strogo definirana.I sve dok je tako svatko tko ih ima pravo dobiti,ima si ih i pravo uzeti.Jer ih nije on sam definirao.I nije na nama da ga mi pitamo zašto on dobiva a mi ne,ili on dobiva više a mi manje.Na nama je da pitamo odgovorne zašto mi ne dobivamo u srazmjeru sa njim i da tražimo za sebe da i mi dobijemo koliko i on.A ne intervinirati da on dobije manje ili ne dobije.

Sadašnja svrha poticaja je izmjenjena o odnosu na početnu.Između ostalih je i omogučavanje malim posjednicima zemlje da se bave poljoprivrednom proizvodnjom.Samim time se omogučuje ostanak pučanstva u ruralnim područjima.Za mene osobno je ovo jedan od najvažnijh razloga,i iako ih ima još puno,sada ih neću nabrajati.Mnogi od vas se sigurno neće složiti sa mnom,ali promisle li malo dublje,vjerojatno će shvatiti što želim reći.
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Johabica, koja je onda na kraju svrha poticaja ak netko nije skužio? Jel se to sve raspalo i otišlo tam gdje nije bilo zamišljeno da će otići, u veće cijene repromaterijala, goriva, mehanizacije..........? A cijena hrane ostala donekle ista! Netko će reći, ja idem na posao u firmu pa ne dobivam poticaj - a jel taj shvaća da on uopće ne ulaže ništa!
Za ovo što se piše za stočare, ja nisam protiv da im se da tih dodatnih poticaja za prošlu godinu, al nije fer da se to prelomi na ostalim granama poljoprivrede, svi su imali lošu godinu! Ma da ni tih 800 kn neće nikog spasit, niti kome odmoći. I, to nema nikakve veze što pišete i uspoređujete tko koliko ima posla, svi moraju nekamo ulagati, svi imaju velike troškove i malo slobodnog vremena, bio ratar ili stočar ili netko drugi!
Bitno da su tvornice zaradile na nama, gnojivo, otrovi, gorivo sve je to plaćeno i svi su dobili a seljake se ni ne gleda niti nekog briga kako će im bit!!!!!
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Već sam nekoliko puta pisala,pa i na ovome forumu, svrhu uvođenja poticaja.Jako se dobro sjećam, iz usta ondašnjega ministra poljoprivrede izrečenih riječi u središnjem dnevniku-svrha poticaja je da referentni prinos proizvoda prodan po zajamčenoj(najnižoj otkupnoj)cijeni uvečan za iznos poticaja po jedinici površine(ha)omoguči proizvođaču poslovanje sa pozitivnom nulom.Dakle,bez zarade,i bez gubitka.Zarada na kulturi je količina prinosa veća od referentnoga i ovisi o proizvođaču. I taj je parametar vrijedio do uspostave slobodnoga tržišta prije koju godinu.

Poticaji se ne poklanjaju.Oni su zadani pravilima koja su strogo definirana.I sve dok je tako svatko tko ih ima pravo dobiti,ima si ih i pravo uzeti.Jer ih nije on sam definirao.I nije na nama da ga mi pitamo zašto on dobiva a mi ne,ili on dobiva više a mi manje.Na nama je da pitamo odgovorne zašto mi ne dobivamo u srazmjeru sa njim i da tražimo za sebe da i mi dobijemo koliko i on.A ne intervinirati da on dobije manje ili ne dobije.

Sadašnja svrha poticaja je izmjenjena o odnosu na početnu.Između ostalih je i omogučavanje malim posjednicima zemlje da se bave poljoprivrednom proizvodnjom.Samim time se omogučuje ostanak pučanstva u ruralnim područjima.Za mene osobno je ovo jedan od najvažnijh razloga,i iako ih ima još puno,sada ih neću nabrajati.Mnogi od vas se sigurno neće složiti sa mnom,ali promisle li malo dublje,vjerojatno će shvatiti što želim reći.

To bi tako i bilo da je trziste zaista "slobodno"..
Ako imas vremena...da li je u Jugi bilo neke vrste subvencije?Da li se sjecas ili netko od tvojih da je bilo ograniceno za opg(ne znam termin tada) 10ha?Da li je to ukinuto ili je ostalo do promjene sistema 90-tih?Kada je bio taj dnevnik odprilike...vjerojatno sam ga propustio igrajuci se skrivaca :-D
Hm..ruralna podrucja..o tome su puna usta vlade,ali hoce li netko za istu investiciju ici prije u zg ili u slavoniju?...retoricko pitanje,zar ne?
Slazem se da pomaze malim posjednicima i to je ok..svatko tko zna to ce i iskoristiti...no prakticno provodenje istoga je vrlo problematicno i podlozno manipulacijama..Glavni cilj su bili ipak veleposjednici(oni koji su mogli napraviti zakup jos bolje)
...to ti je ista prica kao i sa kreditima u eurima...ne smije biti devalvacije jer su gradani zaduzeni iako to vodi dugorocno u bankrot...nitko ne spominje todu i ekipu koja se zaduzila nekoliko puta preko vrijednosti imovine i koje bi taj potez devalvacije unistio... Kada oni vrate kredite,tada jao onima koji ga budu imali jer tada vise ne bude bitno sto gradani imaju kredite u eurima...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Netko će reći, ja idem na posao u firmu pa ne dobivam poticaj - a jel taj shvaća da on uopće ne ulaže ništa!

............svi moraju nekamo ulagati,

Post je ok...no ovime sam ti htio samo pokazati da,kao sto si i sam potvrdio, svi ulazu...i taj koji ide u firmu ulaze nesto...no jedni su vlasnici,drugi ulagaci,treci kombinacija vlasnika i ulagaca...itd.
Rad i obrazovanje su takoder investicija.Razlika je u primarnim i sekundarnim zanimanjima.Primarna su neizostavna i moraju se odrzavati na neki nacin...npr.subvencijama.Subvencioniraju se i sekundarna..tak da i striceki poduzetnici dobivaju "poticaje" drzave...no to je druga tema.
Opet potezes pitanje razlika...firma-grad i selo-farma...to pokusavamo izbjegavati.Bar mi ovdje,ako su mediji tolika gamad da jedino hlo-zena zna pitati koliki vam je poticaj prosle godine za vrijeme prosvjeda.
Johabica ti je odgovorila vrlo ekspeditivno...poucno za svakoga tko zna sto ce sa poticajem.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Otišlo je sve malo ustranu, no dobro, vidimo kako hrvatski seljak razmišlja. Ja razmišljam ovako: imam npr. četvero djece i svi su već malo došli u godine dok shvaćaju neke stvari i znaju zbrojiti dva i dva. Znaju da za Božić mogu očekivati svi poklone u sličnoj vrijednosti, a ja odlučim da od trojice uzmem dio i četvrtome uvećam, a svi su jednako bili dobri i zločesti te godine. E sad...

Nemojmo se prepucavati ovdje tko zaslužuje više, bolje da se bavimo time tko zaslužuje. Jedan dobar primjer imamo u srbiji. Za proizvođača preko 100 ha nema poticaja. Malo okrutno, ali realno. Treba i malima dati da žive. A sad idem jer su mi došli gosti
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Otišlo je sve malo ustranu, no dobro, vidimo kako hrvatski seljak razmišlja. Ja razmišljam ovako: imam npr. četvero djece i svi su već malo došli u godine dok shvaćaju neke stvari i znaju zbrojiti dva i dva. Znaju da za Božić mogu očekivati svi poklone u sličnoj vrijednosti, a ja odlučim da od trojice uzmem dio i četvrtome uvećam, a svi su jednako bili dobri i zločesti te godine. E sad...

Nemojmo se prepucavati ovdje tko zaslužuje više, bolje da se bavimo time tko zaslužuje. Jedan dobar primjer imamo u srbiji. Za proizvođača preko 100 ha nema poticaja. Malo okrutno, ali realno. Treba i malima dati da žive. A sad idem jer su mi došli gosti

Srbi su puno stvari posložili bolje za malog čovjeka od nas, čuo sam da su legalizaciju omogućili bez naknade.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Mister pa gle kako postaješ poput novinara, izvučeš iz konteksta i eto ti ga! Ovo pod "svi moraju ulagati", mislio sam isključivo na nas poljoprivrednike, a najmanje sam mislio na radnika koji mora otić na posao i ponijeti gablec (ulaganje boli glava), i onda mi takav počne pričati da zašto seljacima trebaju poticaji. Što je taj dao državi. Poljoprivrednici dobivaju, ali i daju, osim iznimaka koji se snalaze jer su prisiljeni na te stvari.
P.S. slažem se u potpunosti sa johabicom!
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To bi tako i bilo da je trziste zaista "slobodno"..
Ako imas vremena...da li je u Jugi bilo neke vrste subvencije?Da li se sjecas ili netko od tvojih da je bilo ograniceno za opg(ne znam termin tada) 10ha?Da li je to ukinuto ili je ostalo do promjene sistema 90-tih?Kada je bio taj dnevnik odprilike...vjerojatno sam ga propustio igrajuci se skrivaca :-D
Hm..ruralna podrucja..o tome su puna usta vlade,ali hoce li netko za istu investiciju ici prije u zg ili u slavoniju?...retoricko pitanje,zar ne?
Slazem se da pomaze malim posjednicima i to je ok..svatko tko zna to ce i iskoristiti...no prakticno provodenje istoga je vrlo problematicno i podlozno manipulacijama..Glavni cilj su bili ipak veleposjednici(oni koji su mogli napraviti zakup jos bolje)
...to ti je ista prica kao i sa kreditima u eurima...ne smije biti devalvacije jer su gradani zaduzeni iako to vodi dugorocno u bankrot...nitko ne spominje todu i ekipu koja se zaduzila nekoliko puta preko vrijednosti imovine i koje bi taj potez devalvacije unistio... Kada oni vrate kredite,tada jao onima koji ga budu imali jer tada vise ne bude bitno sto gradani imaju kredite u eurima...

Evo,ja živjela u jugi,bez poticaja,bez subvencija,i moje gospodarstvo je ovakvo kakvo je danas formirano u tom vremenu(zapravo sam krivo rekla,jer u tome sam vremenu radila ga u postojećem obimu,a sada djelomično, jer je otišlo u zakup sve osim plastenika i dva hektara oranica).U pravu si,u onome sistemu je bilo ograničenje gospodarstava na 10 ha,ali se gledalo kroz prste ako je na jednome gazdinstvu bilo dvoje ili troje nosioca gospodarstva kao svakoga zasebnoga,pa se i onda moglo,iako polulegalno,širiti.
Eh sada,ne bih rekla da se i ti ne bi mogao sjetiti ministrovog obrazloženja u dnevniku,čini mi se da nisi baš toliko mlad(ako i jesi,moram reći,iako nije primjereno mjesto za to, da sam ugodno iznenađena tvojim načinom komunikacije,ne samo ovdje već i na drugim temema:p ),Čini mi se da je to bilo za prvoga mandata Čobankovičevog ministrovanja,ili u njegovom prvom mandatu sa uvedenim poticajima.Malo sam starija pa su mi datumi počeli bježati.Ali sam ga slušala osobno pa zato i mogu ponoviti njegove riječi.
Isto tako,više je puta bilo javnoga razmišljanja da velikim posjednicima poticaji ne bi trebali biti isplačivani,jer su oni upravo obimom svoje proizvodnje u stanju poslovati pozitivno.A pogotovo ne bi trebali dobivati poticaje oni veliki proizvođači koji imaju svoje maloprodajne mreže.Prva tvrdna je bila isto ministrova,ali je ideju očito netko sabotirao-ne moram niti navoditi što se dogodilo,zar ne,a druga,o plasmanu u maloprodaji je moje osobno razmišljanje i mislim da sam u pravu.Samo,to opet ne paše todoričima i kutlama ,pa neće nikada proći,a vjerujem da niti nikada neće nikome pasti na pamet uopće nešto takvoga predložiti.
 

sdpj

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
120
poticaji

Evo,ja živjela u jugi,bez poticaja,bez subvencija,i moje gospodarstvo je ovakvo kakvo je danas formirano u tom vremenu(zapravo sam krivo rekla,jer u tome sam vremenu radila ga u postojećem obimu,a sada djelomično, jer je otišlo u zakup sve osim plastenika i dva hektara oranica).U pravu si,u onome sistemu je bilo ograničenje gospodarstava na 10 ha,ali se gledalo kroz prste ako je na jednome gazdinstvu bilo dvoje ili troje nosioca gospodarstva kao svakoga zasebnoga,pa se i onda moglo,iako polulegalno,širiti.
Eh sada,ne bih rekla da se i ti ne bi mogao sjetiti ministrovog obrazloženja u dnevniku,čini mi se da nisi baš toliko mlad(ako i jesi,moram reći,iako nije primjereno mjesto za to, da sam ugodno iznenađena tvojim načinom komunikacije,ne samo ovdje već i na drugim temema:p ),Čini mi se da je to bilo za prvoga mandata Čobankovičevog ministrovanja,ili u njegovom prvom mandatu sa uvedenim poticajima.Malo sam starija pa su mi datumi počeli bježati.Ali sam ga slušala osobno pa zato i mogu ponoviti njegove riječi.
Isto tako,više je puta bilo javnoga razmišljanja da velikim posjednicima poticaji ne bi trebali biti isplačivani,jer su oni upravo obimom svoje proizvodnje u stanju poslovati pozitivno.A pogotovo ne bi trebali dobivati poticaje oni veliki proizvođači koji imaju svoje maloprodajne mreže.Prva tvrdna je bila isto ministrova,ali je ideju očito netko sabotirao-ne moram niti navoditi što se dogodilo,zar ne,a druga,o plasmanu u maloprodaji je moje osobno razmišljanje i mislim da sam u pravu.Samo,to opet ne paše todoričima i kutlama ,pa neće nikada proći,a vjerujem da niti nikada neće nikome pasti na pamet uopće nešto takvoga predložiti.
zašto nitko ne spominje nigdje još jedan po meni bitan podatak a to je dohodovna potpora.neznam da li ćete se složiti samnom ali mene zaista smeta kad vidim na listama sva imena i prezimna onih koji recimo u mojoj općini ostvaruju doh. potporu od nekih 1000-24000 kn nemaju blage veze s obradom zemlje jer su ju dali u zakup,pretežno su to staračka gospodarstva poznam ih dosta koji su stariji i od 80 g pa primaju i do 24000 a ja sam mlad obrađujem 20 jutara i dobim 20000kn.nemojte se ljutiti na mene ali te dohodovne potpore treba obavezno ukinuti što prije i preraspodijeliti onima koji se bave isključivo poljoprivredom nadam se da ćete se složiti samnom
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Zanimljivo je prepucavanje svih ovdje, ovako ja imam 3 ha visanja. Poticaj nisam dobio vec dvije godine jer sam dužan državi ( ja sam za onu neka se namiri država od poticaja ne bježim ja od toga) ali ne pa nećemo im dati dok ne plate. Sad vi meni objasnite kako da platim dug državi ako oni meni ne daju poticaj a višnje koji sam predao jednoj firmi dan danas nisam dobio novce? Pa šta država ako toliko traži da se plačaju dugovi onda ne prisili tu firmu da plati dugovanja tako da im blokira račun. Nego naravno nas gaze i ukidaju nam sve a njim jakima još dozvoljavaju da nam ne plate. Gdje je tu logika. I gazit če nas tako dugo dok se mi tu svađamo između sebe umjesto da svi zajedno ustanemo protiv takvog ponašanja prema svima koji rade. Kad su bili prosvjedi mljekara velika večina se nije odazvala prosvjed (kao ono nas se to ne tice). Pa tiče se sviju nas sve, po tome pitanju bi trebali biti zajedno i zajedno iči protiv toga svega. Ovakvim ponasanjem koje ovdje vidim nikad nečemo imati ništa.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Otišlo je sve malo ustranu, no dobro, vidimo kako hrvatski seljak razmišlja. Ja razmišljam ovako: imam npr. četvero djece i svi su već malo došli u godine dok shvaćaju neke stvari i znaju zbrojiti dva i dva. Znaju da za Božić mogu očekivati svi poklone u sličnoj vrijednosti, a ja odlučim da od trojice uzmem dio i četvrtome uvećam, a svi su jednako bili dobri i zločesti te godine. E sad...

Nemojmo se prepucavati ovdje tko zaslužuje više, bolje da se bavimo time tko zaslužuje. Jedan dobar primjer imamo u srbiji. Za proizvođača preko 100 ha nema poticaja. Malo okrutno, ali realno. Treba i malima dati da žive. A sad idem jer su mi došli gosti

PO čemu je to realno? Zato što ima nešto niže troškove proizvodnje, ako ima? Realno bi bilo da su stavili iznad 500 ha.


Zanimljivo je prepucavanje svih ovdje, ovako ja imam 3 ha visanja. Poticaj nisam dobio vec dvije godine jer sam dužan državi ( ja sam za onu neka se namiri država od poticaja ne bježim ja od toga) ali ne pa nećemo im dati dok ne plate. Sad vi meni objasnite kako da platim dug državi ako oni meni ne daju poticaj a višnje koji sam predao jednoj firmi dan danas nisam dobio novce? Pa šta država ako toliko traži da se plačaju dugovi onda ne prisili tu firmu da plati dugovanja tako da im blokira račun. Nego naravno nas gaze i ukidaju nam sve a njim jakima još dozvoljavaju da nam ne plate. Gdje je tu logika. I gazit če nas tako dugo dok se mi tu svađamo između sebe umjesto da svi zajedno ustanemo protiv takvog ponašanja prema svima koji rade. Kad su bili prosvjedi mljekara velika večina se nije odazvala prosvjed (kao ono nas se to ne tice). Pa tiče se sviju nas sve, po tome pitanju bi trebali biti zajedno i zajedno iči protiv toga svega. Ovakvim ponasanjem koje ovdje vidim nikad nečemo imati ništa.

Nećemo mi imati ništa sve dok nam srbi budu vladali našom državom, na površinu bacaju sitnice s kojima se narod zamara a malo dublje ne vidi što nam se sprema!
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ne pricaj gluposti, sta sad opet ratujemo protiv srba? Pa ljudi mi hrvati smo sami sebi najveci neprijatelji. Vidi se iz tvog posta okrivljujes srbe (sto bi trebalo biti zabranjeno na forumima) a nama nasi ljudi pakuju to sve!
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
PO čemu je to realno? Zato što ima nešto niže troškove proizvodnje, ako ima? Realno bi bilo da su stavili iznad 500 ha.

Nećemo mi imati ništa sve dok nam srbi budu vladali našom državom, na površinu bacaju sitnice s kojima se narod zamara a malo dublje ne vidi što nam se sprema!
daj nas prosvjetli, pa razjasni što nam se to sprema????
Ovo je tema o poticajima a ne o nacionalizmu.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
A ja mislim da bi ovu raspravu trebalo prekinut zato što je već otišla predaleko.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh