• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Mister pa gle kako postaješ poput novinara, izvučeš iz konteksta i eto ti ga! Ovo pod "svi moraju ulagati", mislio sam isključivo na nas poljoprivrednike, a najmanje sam mislio na radnika koji mora otić na posao i ponijeti gablec (ulaganje boli glava), i onda mi takav počne pričati da zašto seljacima trebaju poticaji. Što je taj dao državi. Poljoprivrednici dobivaju, ali i daju, osim iznimaka koji se snalaze jer su prisiljeni na te stvari.
P.S. slažem se u potpunosti sa johabicom!

Prvo procitaj sto si napisao.Ako nemas argumenata nemoj spustati raspravu na ad hominem.To zelimo izbjeci.Noljudi smo,pa se zaletimo.Ja prvi.
Nisam protiv vrijednih radnika.(za mene je to svaka osoba koja zivi od svojeg rada - narocito naglasavam poljoprivrednike.Ok?

Moj cilj nije bio izvlacenje iz konteksta niti sam to napravio.Ako sam krivo referirao ispricavam se.
Sasvim je jasno sto si mislio...i isto tako je krivo sto si mislio.Pogledaj cinjenice,ne subjektivni dojam ili osjecaje.

Ulaganje vremena i mozebitnog znanja tog radnika je isto investicija.Ili ponovi malo ekonomiju ili napisi nesto sto ima smisla- vjerujem da argument "gablec" nije doseg kojim zelis nesto dokazati.

Radnik je "dao" drzavi porez..najvjerojatnije na dohodak koji poprilicno iznosi.

Taj radnik koji ti prica da seljaci ne trebaju pomoc je najvjerojatnije zrtva propagande i nema percepciju sto je poljoprivreda.Pokusaj mu objasniti ako zeli slusati.Ako ne neka ostane u krivu dok ne vidi da smo i mi i oni (generalno receno) podanici iste vlade.
Ukoliko prolistas malo forum vidjeti ces sto osobno mislim o medijima...nesto sam i u ovoj raspravi napisao..ne mogu odoljeti malo ih pogladiti uz dlaku :-D
Tebi zelim svako dobro! :)
 
Posljednje uređivanje:

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Zasto svi tumace da od subvencija jedino poljoprivrednici imaju koristi .
Po mome poticaje koriste potrosaci jed dobivaju subvencioniranu tj jeftinu hranu koju im omogucuje drzava tako da poljoprivrednicima da poticaj godinu kasnije no sto su ovi pojeli istu .
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Poticaj u sk nije bio, bio sam i na benzinskoj, također nema ništa još odobreno za plavi.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
zašto nitko ne spominje nigdje još jedan po meni bitan podatak a to je dohodovna potpora.neznam da li ćete se složiti samnom ali mene zaista smeta kad vidim na listama sva imena i prezimna onih koji recimo u mojoj općini ostvaruju doh. potporu od nekih 1000-24000 kn nemaju blage veze s obradom zemlje jer su ju dali u zakup,pretežno su to staračka gospodarstva poznam ih dosta koji su stariji i od 80 g pa primaju i do 24000 a ja sam mlad obrađujem 20 jutara i dobim 20000kn.nemojte se ljutiti na mene ali te dohodovne potpore treba obavezno ukinuti što prije i preraspodijeliti onima koji se bave isključivo poljoprivredom nadam se da ćete se složiti samnom

Ja i moj suprig smo u sustavu potpore.On je bio tri godine,a ja jednu.Ta se pogodnost mogla koristiti do odlaska u mirovinu.Sada će je vjerojatno ukinuti pa ću ja opet preći u sustav poticaja ako se ne uvede pravilo da za dobivanje poticaja treba ući u sustav pdv-a ili bilo čega drugoga što bi me obavezivalo na doprinose obveznika pdv-a.Jer sada plačam 500 kn mjesečno,a u slučaju navedenoga bi oni bili 1600.Pa mi se nikako ne bi isplatilo,zapravo bilo bi mi preveliko financijsko opterečenje.Potpore dohodku prvog i drugog stupnja su osmišljene baš iz razloga koji sam ja navela u predhodnom postu-iniciranja davanja zemljišta staračkih gazdinstava u zakup, koja zbog svojih godina nisu više u mogučnosti kvalitetno obrađivati svoje oranice.To je zapravo poticaj ljudima u godinama da omoguče onima koji mogu raditi okrupnjivanje svoga gospodarstva.Ili imaju male posjede,a doprinose moraju plačati,nemaju uvjeta za odlazak u mirovinu,pa ih se na taj način stimulira da to što imaju rade i dalje,umjesto da prodaju i prijave se kao socijalni sjučajevi,gdje će ionako ostvarivati financijska prava,čak i veća od ovih koja sada koriste.A od ovih koja sada koriste,polovicu vračaju kroz doprinose državi,dok bi kao "socijalci"samo dobivali,a ništa ne bi davali.

Malo me čudi što te muče potpore dogodku a nisi,čini mi se,niti razmišljao o onome što sam rekla o velikim proizvođačima koji imaju svoje maloprodajne mreže,i koji svoje proizvode prodaju po najvišim mogučim cijenama,a dobivaju tisućama puta veća financijska sredstva i od tebe i mene i bilo koga od nas u državi.I na koje odlaze dvije trećine,i više,sveukupnih poticaja u državi.Hoće li se igdje ikada čuti glas da oni ne poticaje nemaju prava?
 

sdpj

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
120
poticaji

Ja i moj suprig smo u sustavu potpore.On je bio tri godine,a ja jednu.Ta se pogodnost mogla koristiti do odlaska u mirovinu.Sada će je vjerojatno ukinuti pa ću ja opet preći u sustav poticaja ako se ne uvede pravilo da za dobivanje poticaja treba ući u sustav pdv-a ili bilo čega drugoga što bi me obavezivalo na doprinose obveznika pdv-a.Jer sada plačam 500 kn mjesečno,a u slučaju navedenoga bi oni bili 1600.Pa mi se nikako ne bi isplatilo,zapravo bilo bi mi preveliko financijsko opterečenje.Potpore dohodku prvog i drugog stupnja su osmišljene baš iz razloga koji sam ja navela u predhodnom postu-iniciranja davanja zemljišta staračkih gazdinstava u zakup, koja zbog svojih godina nisu više u mogučnosti kvalitetno obrađivati svoje oranice.To je zapravo poticaj ljudima u godinama da omoguče onima koji mogu raditi okrupnjivanje svoga gospodarstva.Ili imaju male posjede,a doprinose moraju plačati,nemaju uvjeta za odlazak u mirovinu,pa ih se na taj način stimulira da to što imaju rade i dalje,umjesto da prodaju i prijave se kao socijalni sjučajevi,gdje će ionako ostvarivati financijska prava,čak i veća od ovih koja sada koriste.A od ovih koja sada koriste,polovicu vračaju kroz doprinose državi,dok bi kao "socijalci"samo dobivali,a ništa ne bi davali.

Malo me čudi što te muče potpore dogodku a nisi,čini mi se,niti razmišljao o onome što sam rekla o velikim proizvođačima koji imaju svoje maloprodajne mreže,i koji svoje proizvode prodaju po najvišim mogučim cijenama,a dobivaju tisućama puta veća financijska sredstva i od tebe i mene i bilo koga od nas u državi.I na koje odlaze dvije trećine,i više,sveukupnih poticaja u državi.Hoće li se igdje ikada čuti glas da oni ne poticaje nemaju prava?
razumijem što kažeš ali htio sam te potpore navesti samo kao još jedan primjer a osobno poznajem u svom selu neke osobe gdje u jednom kućanstvu se prima 24000 potpore dohotku a još i poticaj preko ostalog a po zakonu je to nedopustivo,rješenje je navodno u jednom potpisu da su to dva kućanstva,ukratko htio sam samo da poticaj dobijaju svi oni koji se bave poljoprivredom i kojima je to jedini prihod bez obzira na granu.ja ću vam kazati gdje je najveći problem u hrvatskoj a dokaz tome možete pronaći na stranicama min.financija kod planova isplate za odr.mjesec.najveći uteg svima nama u državi je preveliki broj umirovljenika(zdravih ko drijen)36 milijardi se g izdvaja za mirovine a to je1/3 proračuna reci mi gdje toga ima.odvajanje za socijalu -skoro 2 milijarde g,za bitange i sl,a problem država vidi samo u 1 milijardi za sve nas marljive i radišne ljude,pa to je sramotno i ljigavo a najžalosnije je da se sami među sobom svađamo umjesto da se složimo i napravimo dar-mar i onda šta bude.u mom selu ima umirovljenika,socijale i nezaposlenih kolko hočeš ali svi žive dobro zahvaljujući nama.pozz svima
 

DMboy

Aktivni član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
345
Ne prepirite se več dajte recite šta ima novo u vezi isplate poticaja,evo 23. a još ništa,kako mi se čini nema ništa od toga ovaj mjesec i ko zna koliko još..
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Odgovor iz apprrr na upit putem maila:
Poštovani,

Isplata potpore za proizvodnu 2012. godinu kreće krajem siječnja, nakon obavljene kontrole na terenu. Dinamiku isplate kao i raspodjelu sredstava po sektorskim omotnicama odredit će Ministarstvo poljoprivrede, kao i do sada.
Što se tiče poreznih dužnika u tijeku su međuresorne rasprave Ministarstva poljoprivrede i financija o tome kako riješiti situaciju, odnosno isplatiti korisnike poljoprivrednih potpora kojima zbog poreznog duga nije isplaćena odobrena potpora za 2011. godinu.

Srdačan pozdrav,
Odjel za odnose s javnošću,
APPRRR

Dakle,još uvijek kontaju kako to napraviti.Pa tek su malo više godinu na vlasti.....
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kod nas u Kutini ništa još,ni plavog dizela ni para,ali svrbi me lijevi dlan sada pa možda nešto bude ovih dana od poticaja.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
PO čemu je to realno? Zato što ima nešto niže troškove proizvodnje, ako ima? Realno bi bilo da su stavili iznad 500 ha.

Znaš i sam zašto je realno. Premda ni ja teoretski ne bih bio možda zadovoljan da mi stave takvo ograničenje, ali uzmimo ovako: 100 ha je 200 tkn poticaja i to ako radiš kak treba ispadne čisti neto dohodak, još ti i od proizvodnje mora ostati. Onaj tko nije zadovoljan sa tim novcem neće biti zadovoljan ni sa 500 ha ni sa 5000 ha.

A što se tiče dohodovnih potpora, tu imam i ja nešto za reči, a mogao bi i Tomislav ali sigurno neće. Ja hoću. U našem selu ima, recimo to tako, firma koja uzima u "zakup" zemljište od ljudi koji su u potpori. Za taj "zakup" si uzme proviziju od 15 % od iznosa poticaja, a ostali iznos isplati ljudima koji su dali tu zemlju u "zakup". Ti ljudi koji su toj firmi dali zemlju u "zakup", istu zemlju daju drugim poljoprivrednicima u pravi zakup bez prava na poticaj jer je zemlja u "zakupu" kod već spomenute firme. Tako ti ljudi postaju državni problem jer za ono što ne rade dobivaju i dohodovnu potporu i poticaj, a oni koji rade jer im zemlja treba, ne dobivaju ništa osim možda rogova na glavu.
 
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Najzgodnije je ovo da vrše kontrolu na terenu,valjda provjeravaju kakvo je stanje po štalama,kokošinjcima i pušnicama,umjesto da kažu da gazda linić neda lovu:rolfer::rolfer::rolfer:
 

slider141

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
205
Najzgodnije je ovo da vrše kontrolu na terenu,valjda provjeravaju kakvo je stanje po štalama,kokošinjcima i pušnicama,umjesto da kažu da gazda linić neda lovu:rolfer::rolfer::rolfer:

Kod mene jučer za dobro jutro došao poljoprivredni inspektor da vidi dal su krave iz zahtjeva za 2011. bile još šest mjeseci u štali računajući od dana podnošenja zahtjeva... Zahtjev za 2011 !!!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Srbi su puno stvari posložili bolje za malog čovjeka od nas, čuo sam da su legalizaciju omogućili bez naknade.

ma da,i od ostalih koju su to napravili po zakonu i platili sve dozvole napravili budale,baš lijepo su napravili. još su ovi naši to trebali i više naplatiti da ti ne padne na pamet više raditi bez dozvole.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Ne pricaj gluposti, sta sad opet ratujemo protiv srba? Pa ljudi mi hrvati smo sami sebi najveci neprijatelji. Vidi se iz tvog posta okrivljujes srbe (sto bi trebalo biti zabranjeno na forumima) a nama nasi ljudi pakuju to sve!

Ispričavam se, al ovo je samo za Malog na Traktoru. Nitko ne ratuje, niti nekog okrivljujem, al samo se sjeti za par godina što sam napisao na forumu. Retoričko pitanje, koji su to "naši" ljudi. Na te ljude sam upravo i ja mislio za koje ti misliš da su naši ljudi. Točka.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
ma da,i od ostalih koju su to napravili po zakonu i platili sve dozvole napravili budale,baš lijepo su napravili. još su ovi naši to trebali i više naplatiti da ti ne padne na pamet više raditi bez dozvole.

Meni nisu ni neće ništa naplatiti, govorim o ljudima koji za klijeti, neke pomoćne objekte, staje itd. moraju sad plaćat iako je to izgrađeno još za bivše države kad su bili drugi zakoni.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
današnjom raspravom ste me uvjerili da sam dobro postupio kad sam oprostil državi poticaje koji me pripadaju za moja 3.5 hektara oranica...a ove ću im godine oprostiti sve što me pripada, nek si to zabiju kam god znaju...ja ću dalje sam, dok ide, kad nebu išlo nebu me niš više ni smetalo...
ali ono što me baš smeta, to je da ipak na kraju nismo svi jednaki, a prema ustavu ove naše države bi morali biti...
jer nitko meni nije dal pravo da si odbijem pdv od povrća, nitko mi nije dao poticaj po proizvodnoj jedinki (plasteniku), nitko mi neda poticaj za prijesadnice (moje male bebe povrća), pa čak ni za moje livade na kojima bih mogao "uvjetno" proizvesti "hranu" za moje oranice...i kad dođem do tržišta onda me još deru nekim čudnim stvarima koje se zovu placarina, vagarina, rezervacija...
a ako je netko probao po snježnoj mećavi 8 sati neprekidno gaziti i razbacivati rukama i nogama snijeg, ako je nakon svakog jačeg nevremena morao ispočetka pokrivati plastenike, ako je danima i noćima pokušao navodnjavati suhe površine, ako je pokušao živjeti 3 mjeseca tako da je svaka 3 sata u plasteniku, ako je preživio da ima vrhunski urod a ne može niti jedne kile toga prodati jer u cijeloj prokletoj državi nitko ne želi to kupiti, ako svoj vrhunski urod morate dati ispod proizvodne cijene da koliko-toliko pokrijete gubitak...ako...ako...ako...

zato svi vi koji tvrdite da netko radi više, a netko drugi manje, ili da netko zarađuje više, a drugi nedovoljno za život nikad niste probali ništa osim svog posla, ali isto tako nikad vas nije niti zanimalo da pogledate što to taj vaš susjed radi i zašto tako radi...
na zemlji sam od malih nogu, imali smo još dok sam u školu išao krave, svinje i konja...znam kaj i kak treba s životinjama...ipak, odlučio sam se za povrće jer se zaista činilo lakše i jednostavnije, uz na papiru veću zaradu...
nakon 18 godina samostalnog povrtlarenja zbilja više nisam siguran u tu računicu...
siguran sam samo u jedno...preživjet ću bez poticaja i neću im se više klanjati zbog tih par kuna na koje imam pravo, ali neće nitko više imati pravo da traži od mene nešto zauzvrat na ime tog poticaja.
...bedasto kaj ne?;)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
zato svi vi koji tvrdite da netko radi više, a netko drugi manje, ili da netko zarađuje više, a drugi nedovoljno za život nikad niste probali ništa osim svog posla, ali isto tako nikad vas nije niti zanimalo da pogledate što to taj vaš susjed radi i zašto tako radi...
na zemlji sam od malih nogu, imali smo još dok sam u školu išao krave, svinje i konja...znam kaj i kak treba s životinjama...ipak, odlučio sam se za povrće jer se zaista činilo lakše i jednostavnije, uz na papiru veću zaradu...
nakon 18 godina samostalnog povrtlarenja zbilja više nisam siguran u tu računicu...
siguran sam samo u jedno...preživjet ću bez poticaja i neću im se više klanjati zbog tih par kuna na koje imam pravo, ali neće nitko više imati pravo da traži od mene nešto zauzvrat na ime tog poticaja.
...bedasto kaj ne?;)


<<<<darijus ovdje se u potpunosti slažem s tobom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E Darijus,sve ovisi sa koje strane to gledaš.Ako promatraš ratare sa pedesetak ili više ha,to su za ratarski obim proizvodnje mali proizvođači,stavi na papir zbir poticaja kroz desetak godina,doči ćeš do iznosa kojega se ja na njihovom mjestu ne bih odrekla,ako ni zbog čega drugoga,a ono,suma je to koja bi mi osigurala mirne penzionrerske dane uz mirovinu kakvu će dobiti kada steknu uvjete za nju.Ako je nisu,a najčešće jesu,prisiljeni potrošiti usput.Oni veliki vjerojatno nisu,i tu se može razgovarati zašto nekome i koliko.U plasteničkoj proizvodnji je ludost ići prijavljivati proizvodnju ako se ne mora jer je iznos poticaja isti ko za vanjsku.A u vanjskoj povrčarskoj isto tako ako su površine od par ha,no,ako imaš desetak i više,dugoročno se isto nakupi kuna,evo,kako prodaja i cijene idu,nekima i jedinih čistih koje ostanu prije početka slijedeče sezone kao čisti dobitak.U svojoj proizvodnoj karijeri sam imala tri godine u kojima sam na početku nove proizvodne imala završnu nulu.Nije niti kune ostalo čistoga dobitka.I jednu u kojoj je bio debeli minus koji je trebalo pokriti slijedećom proizvodnjom.To ti je moj Darijus jako neugodno.Nulu još progutaš kako tako,ali minus te baci na koljena.Pa onda i ovi poticaji,kakvi jesu da jesu ljudima dobro dođu,je da netko dobije više,netko manje,ali,ko što sam rekla,dok su pravila igre takva da se dobivaju,ljudi si ih imaju prava i uzeti,a ako netko smatra da nezasluženo dobiva manje od drugoga,e,onda se treba izboriti za sebe.A ako netko ne želi uzeti što mu pripada iz njemu prihvatlijvih razloga,to je njegova osobna stvar i nismo mi ti koji smo pozvani procjenjivati njegove odluke.Pošto je sistem ovakav kakav je,ja sam za ono da se svaki može snaći onako kako može,uzeti što može dobiti,bez grižnje savjesti,jer na kraju radnoga vijeka,kada nam bace,ko kroz mjesec-dva mome suprugu 1800kn za 38 g radnoga staža sve moralne barijere padaju,ostaje samo bijes i osjećaj nemoči.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
poticaj izgleda nije uopce u planu za sijecanj jer nema nista na riznici.......
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Uopće se ne čudim toj kontroli na terenu, sad će još na kraju reći da dok ona nebude gotova neće biti isplate poticaja, a kod mene su bili prije ovoga snijega (i još nisu gotovi) i baš mi inspektor veli da mu nije jasno kako kod nas te kontrole kreću u 11 mjesecu po nanepogodnijem vremenu za to, a u susjednoj nam sloveniji su u 10. mjesecu već gotovi s tim?!!? Pa vjerojatno zato da im to može biti izgovor za neisplatu poticaja na vrijeme
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh