• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Drazenn

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
191
Danas sam zvao agenciju i kažu da poticaj za mlijeko ide slijedeči tjedan a za ostalo neznaju kad će.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Ja i moj suprig smo u sustavu potpore.On je bio tri godine,a ja jednu.Ta se pogodnost mogla koristiti do odlaska u mirovinu.Sada će je vjerojatno ukinuti pa ću ja opet preći u sustav poticaja ako se ne uvede pravilo da za dobivanje poticaja treba ući u sustav pdv-a ili bilo čega drugoga što bi me obavezivalo na doprinose obveznika pdv-a.Jer sada plačam 500 kn mjesečno,a u slučaju navedenoga bi oni bili 1600.Pa mi se nikako ne bi isplatilo,zapravo bilo bi mi preveliko financijsko opterečenje.Potpore dohodku prvog i drugog stupnja su osmišljene baš iz razloga koji sam ja navela u predhodnom postu-iniciranja davanja zemljišta staračkih gazdinstava u zakup, koja zbog svojih godina nisu više u mogučnosti kvalitetno obrađivati svoje oranice.To je zapravo poticaj ljudima u godinama da omoguče onima koji mogu raditi okrupnjivanje svoga gospodarstva.Ili imaju male posjede,a doprinose moraju plačati,nemaju uvjeta za odlazak u mirovinu,pa ih se na taj način stimulira da to što imaju rade i dalje,umjesto da prodaju i prijave se kao socijalni sjučajevi,gdje će ionako ostvarivati financijska prava,čak i veća od ovih koja sada koriste.A od ovih koja sada koriste,polovicu vračaju kroz doprinose državi,dok bi kao "socijalci"samo dobivali,a ništa ne bi davali.

Malo me čudi što te muče potpore dogodku a nisi,čini mi se,niti razmišljao o onome što sam rekla o velikim proizvođačima koji imaju svoje maloprodajne mreže,i koji svoje proizvode prodaju po najvišim mogučim cijenama,a dobivaju tisućama puta veća financijska sredstva i od tebe i mene i bilo koga od nas u državi.I na koje odlaze dvije trećine,i više,sveukupnih poticaja u državi.Hoće li se igdje ikada čuti glas da oni ne poticaje nemaju prava?

Ja sam za ukidanje tih potpora dohotku. Po meni to nije nikakav poticaj da se ti ljudi u godinama i dalje bave s to malo zemlje što imaju. Da nema te vrste potpora onda bi valjda bili prisiljeni dati zemlju u zakup nekom drugom ili je prodati, a nitko nebi baš svu zemlju prodao. Od tih novaca bi mogli nekako preživjeti do mirovine. I neznam baš jel bi oni bili socijalni slučajevi, jer svi znamo što bi pojam socijalnog slučaja trebao značiti, tako da na teret države nebi bili! Potpora dohotku je poticaj ljudima da ne prodaju zemlju!!
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
sa nekim stvarima se ne šali !!!!!!!:axe:
Neznam kak to dozvoljavaju Admini, a to uopće ne liči na šalu. Prijavi se na forum, nema nijedan post o predstavljanju, nego odmah na spamanje.
 
B

bosniahos

Guest
ha ni prvi ni zadnji zajebant na forumu,valjda mu bilo usput.Ipak smo mi red neck.A možda mu je danas lucky day.
 

sdpj

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
120
poticaji

ha ni prvi ni zadnji zajebant na forumu,valjda mu bilo usput.Ipak smo mi red neck.A možda mu je danas lucky day.

evo sad sam pogledao u riznicu i vidim da je danas bila prva uplata za poljoprivredu ali manja nekih 11 milijuna,dobar znak valjda znači da će valjda sada početi isplata ovih dana pozz
 

DMboy

Aktivni član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
345
evo sad sam pogledao u riznicu i vidim da je danas bila prva uplata za poljoprivredu ali manja nekih 11 milijuna,dobar znak valjda znači da će valjda sada početi isplata ovih dana pozz
aleluja...
 

slider141

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
205
evo sad sam pogledao u riznicu i vidim da je danas bila prva uplata za poljoprivredu ali manja nekih 11 milijuna,dobar znak valjda znači da će valjda sada početi isplata ovih dana pozz

Ako je nekome sjela kakva isplata nek napiše za što..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam za ukidanje tih potpora dohotku. Po meni to nije nikakav poticaj da se ti ljudi u godinama i dalje bave s to malo zemlje što imaju. Da nema te vrste potpora onda bi valjda bili prisiljeni dati zemlju u zakup nekom drugom ili je prodati, a nitko nebi baš svu zemlju prodao. Od tih novaca bi mogli nekako preživjeti do mirovine. I neznam baš jel bi oni bili socijalni slučajevi, jer svi znamo što bi pojam socijalnog slučaja trebao značiti, tako da na teret države nebi bili! Potpora dohotku je poticaj ljudima da ne prodaju zemlju!!


Joj Tomislave,i ja sam za ukidanje svih potpora i poticaja,bez obzira što sam ih dobivala,kao i stopedesettisuća drugih,i sa tobom u toj skupini od početka uvođenja.Ja sam za način proizvodnje od prije uvođenja poticaja,jer.kao što sam već više puta napisala,samo ti to nisi izgleda pročitao,moje gospodarstvo,ovakvo kakvo je,i po opsegu i po materijalnom statusu je formirano u vrijeme prije uvođenja poticaja.Od vremena nametnutog načina proizvodnje ono samo stagnira,zapravo bi bolje bilo rečeno da smo na hladnome pogonu(iako taj pojam znači nešto drugo). Pa onda,ako si je netko uzeo za pravo da meni i tebi određuje pravila po kojima ćemo raditi,onda mu je i obaveza da se pobrine da pridržavajuči se tih pravila možemo dostojno živjeti.Ako ti misliš da čovjek koji da u zakup 10 ha zemlje i za to dobije 15000 kn od toga može dostojno živjeti,plačati mirovinsko,zdravstveno i sve kućne račune,probaj.

Za dohodovnu je potporu ograničen broj ha koje domačinstvo može imati da je dobije,pa je zapravo ono više od toga i prisiljeno dati u zakup,a ostalo se obrađuje jer samo od potpore i zakupa nije moguće pokriti sve mjesečne troškove kučanstva.Mora se i radtit i nešto privrijediti.

Kako se mi seljaci uvijek hvatamo za tuđa prava,pikne nas kada vidimo da netko nešto dobije.I onda,umjesto da tražimo to isto i za sebe, radije ćemo poduzeti sve da se onome koji dobije oduzme. U ostalim granama,od subvencioniranja zapošljavanja poslodavcima,prešutnim davanjem bespovratnih milijardi raznim privatnim firmama još nitko nije rekao niti riječ.To je u redu.Jedino se mi u poljoprivredi uvijek između sebe grickamo i zavidno gledamo u tuđe dvorište po onoj staroj-nije bitno ako mi je krepala krava ako su susjedu krepale dvije.

Svrsishodnost poticaja i potpora zavrijeđuje posebnu temu,jer upustimo li se u debatu o tome neće biti kraja.Nisu poticaji i potpore nikakva blagodat niti mukte dobiveni novci,naknada je to države zemljoradniku kojega je svojom politikom zgazila kao vlat travke ,i to ne samo zgazila,nego još par puta petom zakrenula lijevo-desno,jer kada te zgazi,još se i možeš podići,a kada te petom opandrči,mrtav si.

Evo,ja pristajem da me netko takne čarobnim štapičem i vrati me u godine prije uvođenja poticaja i dirigiranog načina proizvodnje.I pusti me na miru da radim onako kako sam radila.Sve nas.

Reci mi,zašto bih ja morala prodati svoju zemlju?Zato što je više ne mogu kvalitetno obrađivati?Pa to je moje privatno vlasništvo,a privatno vlasništvo je ustavna katrgorija,i sve one prijetnje za neobrađivanje i kazne su protuustavne koje su na ustavnom sudu pale,a pasti će i ostali pokušaji zadiranja. Hoću li,kada cijene komunalija narastu toliko da ih neću moći plačati morati prodati i kuću i živjeti ispod mosta?Ili je država ta koja mi je obavezna omogučiti da za svoj rad dobijem toliko da mogu održavati ono što sam stekla i život dostojan čovjeka u danima aktivnog rada i onoga nakon toga.Bilo bi mi drago da te mogu dočekati u vremenu kada te stignu godine koje više ne dopuštaju fizičke napore kao u ovima u kojima si sada,pa da onda malo popričamo.:pTomislave,kada ti,a i svi mi konačno usadimo u svoju svijest da formula za dostojan život glasi-osam sati rada,osam sati odmora i osam sati slobodnoga vremena za opuštanje i obitelj,pokrenuti će se nešto što će omogučiti drugačiji sustav vrijednosti i prisiliti one koji nas sada prisiljavaju da radimo i živimo ovako kako su nam nametnuli, da nam omoguče uvjete za to ili ih neće biti.I onda nećemo raspravljati o poticajima i potporama jer neće biti niti potrebne.A do toga vremena-neka mi plate ono što su mi uništili.Zvalo se to poticaj,potpora,ili bilo kako drugačije,
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
995
nazoveš 016128877 i slijediš upute,,,,pripremi karticu od nafte

Sad nazvao i plavac na kartici, a prekjučer nula bodova :supz:.

Jel netko možda dobio i koju šušku? :prayer:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Za dohodovnu je potporu ograničen broj ha koje domačinstvo može imati da je dobije...

Nisu poticaji i potpore nikakva blagodat niti mukte dobiveni novci...


...i sve one prijetnje za neobrađivanje i kazne su protuustavne koje su na ustavnom sudu pale...
Ili je država ta koja mi je obavezna omogučiti da za svoj rad dobijem toliko da mogu održavati ono što sam stekla i život dostojan čovjeka u danima aktivnog rada i onoga nakon toga.


Koliko znam za dohodovnu potporu je potreban broj od minimalno 3 proizvodne jedinice da bi se ostvarila, tako je njekad bilo, sad ako je drugačije onda nisam upučen i mjerodavan nastaviti diskusiju.
Ako već postoji ta potpora u obliku kakav je, govorim o dohodovnoj potpori, ipak bi trebalo vršiti kontrolu glede toga, jer na tim potporama ima muljanja više nego na poticajima. U našem selu valjda 80 % ljudi koristi tu potporu na način koji nije zamišljen zakonom i na taj način ograničava proizvođače koji žele napredovati. Ja shvaćam da ljudi samo žele preživjeti, ali želimo i mi koji radimo zakonski, a nas se najviše država "prati".

Oko neobrađene zemlje ili uvjetno rečeno obrađene trebalo bi ipak malo nekakvog reda napraviti. Vjerujem da ni ti nebi svaki dan susjedu smješak od uha do uha slala da ti kraj plastenika raste 3 metra visok korov i sije sjeme unutra, da ne zaore kukuruzovinu do svibnja ili čak lipnja, a tebi moljac papriku ždere. Mislim da se slažeš

Vidiš, prepostavljam da si ti recimo godina sličnih koji su i moji roditelji. I redovito vidim da vi tih generacija titove solidarnosti jako slično razmišljate. Upamtiti treba jedno, nije država ta koja nešto nekome mora omogućiti ili osigurati. Za taj režim demokracije su svi navijali, samo šta so demokracijom dolazi i kapitalizam, a kapitalizam je jedna jako zeznuta stvar. Ili će doći do globalne promjene ili će veliki imati sve više a mali tek onoliko koliko im veliki budu dali.

Ovim postom ne želim nikoga uvrijediti, samo razmišljam kao čovjek koji je u proteklih par godina uvidio kako stvari stoje i nastojim se prilagoditi tome.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Joj Tomislave......samo ti to nisi izgleda pročitao,moje gospodarstvo,ovakvo kakvo je,i po opsegu i po materijalnom statusu je formirano u vrijeme prije uvođenja poticaja...............

Nisam pročitao, jer nemam vremena toliko čitati forum. Pa eto sad i moje gospodarstvo je formirano puno prije uvođenja poticaja kod nas. Nastavio sam raditi poljoprivredu najviše zbog volje, tako da svake godine težim imati više. Nekad, već davno,moji su imali 5ha zemlje i od toga živjeli, bez poticaja. Jer nije bio skup repromaterijal, gorivo jeftino, a poljop. proizvodi koštali skoro isto ko danas! Najviše se dalo zaraditi na šećernoj repi tih 80-ih do sredine 90ih godina.
I onda, ajde uvode se pomalo poticaji, al time sve cijene počele rasti osim našim proizvodima. Kamo taj poticaj onda ide i kome!!! Dio na proizvođače repromaterijala, dio na građane koji moraju kupovati hranu al oni to ne shvaćaju da je radi toga hrana jeftinija. Zato sam počeo ono i pisati o običnim radnicima iz grada, koji pamet sole s poticajima, koji to jako zamjeraju što dobivamo poticaje, a neznaju da im hrana može bit još skuplja! Mi na selu imamo gdje posadit krumpir pa imat svoj vlastiti i jest ga cijele godine ak treba....badava!
Ukinuti poticaje, da, ali stavit realnu cijenu našim proizvodima, ne treba ti nikakav poticaj!! Zašto npr. cijena pšenice nemože biti 2 kn/kg, seljaci presretni, mlin nek stavi brašno po 4 kn/kg, pekare nek prodaju kg kruha za 8 kn i svi zadovoljni. Seljak uvijek najmanje zaradi a od njega sve počinje. To se nikad neće dogodit. Sve ovo pišem na brzinu neznam el ima kakvog smisla.

........Ako ti misliš da čovjek koji da u zakup 10 ha zemlje i za to dobije 15000 kn od toga može dostojno živjeti,plačati mirovinsko,zdravstveno i sve kućne račune,probaj...............

Nisam to rekao ni mislio. Onaj ko ima 10 ha zemlje i ak nekome to da u zakup može biti samo smotan čovjek.

.......Za dohodovnu je potporu ograničen broj ha koje domačinstvo može imati da je dobije,pa je zapravo ono više od toga i prisiljeno dati u zakup,a ostalo se obrađuje jer samo od potpore i zakupa nije moguće pokriti sve mjesečne troškove kučanstva.Mora se i radtit i nešto privrijediti......

Mislim da je dohodovna potpora ograničena na one koji imaju do 3 ha zemlje? Ak ima viška, taj višak čovjek može samo na papiru dati nekom u zakup i radit tu istu vlastitu zemlju, istovremeno bit u dohodovnoj potpori i dobivat 12 tkn i istovremeno još dobivat poticaj za višak zemlje jer će mu onaj kome je dao u zakup isplatiti taj poticaj minus proziviju. Izgleda naivno, al misle si bolje i tih npr. 15% provizije da platim bar ću nešto poticaja dobit, bolje i to nego da nekome drugome da u zakup i za manje novaca nego što dobije poticaj. ZATO ljudi ne daju zemlju u PRAVI zakup, a ne zato što su u potpori pa će kao dalje raditi. Cabage je o tome počeo pisati,da postoje takvi ljudi. I vjerujem da to nije samo kod nas. Tome se treba stati na kraj. A sve je počelo s onim "minimalno 3 ha da bi mogao ostvariti poticaj", pa se našla firma koja ih je objedinila na papiru a u stvarnosti rade zemlju kao da ni nije u zakupu. Jer ta firma ni nema s čim raditi toliku zemlju. Možemo si samo misliti kako sve to izgleda na arkodu!! Ima već i zapuštene zemlje i svašta.

......Reci mi,zašto bih ja morala prodati svoju zemlju?Zato što je više ne mogu kvalitetno obrađivati?Pa to je moje privatno vlasništvo........,

Ti nebi morala, al onaj koji se bavi poljoprivredom na način malo bi malo nebi (posije jedan dan, pobere jedan dan i to je sav posao koji on radi, dva dana u godini ), taj bi mogao prodati i učiniti uslugu drugome koji se ozbiljno bavi poljoprivredom. Ali neće, jer je u potpori, a zemlju nemože obrađivati kak spada! Sad su došla druga vremena.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
...... Upamtiti treba jedno, nije država ta koja nešto nekome mora omogućiti ili osigurati.

Cabage u dosta stvari se slažemo, al ja baš mislim da mora i država pomoći, samo na pravi način! E taj način još nije našla. Čemu će nam onda država, da je stranci mogu opustošiti!?! Ovi kak su krenuli radit iza leđa, tko zna. Zato sam i spomenuo nacionalnosti par stranica prije, pa vidi im se po prezimenima kakvi su i što im je u cilju.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Nisam bas čitao sve nego malo preskokce ali po meni se ispod nekih 50 ha ako nemaš kredita ili 100 ha sa nekim obvezama nemoze živjeti od čistog ratarenja...
Ali nama nikako nije pravo kako god bilo...
U utorak sam bio na predavanjima za kukuruz i vozni park nam je jako dobar a svi kukamo...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajde,ne želim kvotati svaku misao posebno,pa ću svoje mišljenje reći ovako opčenito-Da,obim proizvodnje se računa po proizvodnim jedinicama,i svaka kultura ima određenu težinu.Od povrća,do ratarskih koje imaju najmanju.Kontrole se provode isto ko i kod sustava poticaja,evo,moga supuga je inspektor iskontrolirao i napisao zapisnik prošle godine.Uvjeti se moraju zadovoljiti.Zato sam i ranije navela da nije na nama da određujemo tko radi ili ne radi nešto po propisima,za to su nadležne određene institucije čiji je i posao to odraditi kako treba.Ako ih netko prevari,znači da se nisu potrudili izvršiti svoju radnu iobavezu.
Što se tiče obrađivanja ili neobrađivanja zemlje,ako netko traži potporu ili poticaj,dužan je to zemljište i obrađivati.Ne traži li ništa,i naravno ne dobiva,po svim odredbama i pravima privatnoga vlasništva nitko ga nema prava prisiljavati ni na što.To je njegovo,stečeno njegovim radom i to je svetinja u koju se ne dira.Sve nasuprot tome je protuustavno.A od susjeda imaš pravo tražiti da se određena širina uz među održava nezakoriovljena kako ti se ne bi radila šteta,uostalom,tako nalaže i zakon.
Mislim da sam krivo shvačena kada sam rekla da je država(vlada)dužna osigurati nešto.Mislila sam reći da je dužna osigurati uvjete rada i poslovanja u kojemu će svaka osoba sebi omogučiti u normalnam radnom vremenu i u normalnom obimu rada dostatna sredstva za normalan život.
Konkretno,u slučaju poljoprivrednika,u koje i sama spadam-ne može mi nametati ulazne troškove hrvatskoga tržišta repromaterijala i prodajne cijene azijskog tržišta gotovih proizvoda.Ako ne zna naći načina da me zaštiti od takvih uvjeta proizvodnje znači da nešto ozbiljnoga nije u redu i da se ja moram pobuniti protiv takvoga vođenja jedne nacije.
Primjetila sam ja odavno da se razmišljanja Vaše generacije bitno razlikuju od "titove"generacije.Primjer imam u svojoj obitelji,vlastito dijete koje sasvim drugačije percipira trenutnu situaciju u državi od mene.Smatra da svatko sam mora odrediti svoje ciljeve,i svatko je sam odgovoran za svoj uspjeh ili neuspjeh.I to je razmišljanje sasvim ispravno.Samo u takvome razmišljanju ima jedan problem-uzmimo recimo da se svi trudimo jednako i da svi imamo iste intelektualne sposobnosti.I po njima svi možemo biti menađerski kadar.Međutim,menađera u poslovanju traba samo jedan mali postotak.A svi ostali moraju biti radnici.I što sada?Zar i ti radnici,bili ili ne bili na intelektualnom nivou jednoga menađera ne zavrijeđuju za svoj rad dostojnu naknadu?Da,u takvim uvjetima zaista treba krenuti nešto drugačije,kao što ste rekli,treba doći do globalne promjene.

Eh Tomislave,onaj koji ima 10 ha zemlje i da ju u zakup nije smotan nego je ne može više obrađivati.Može ju ako mu domačinstvo ima mlađu generaciju koja se bavi isto proizvodnjom,pa se on onda šlepa uz nju-dakle,većinu njegovoga posla odrađuju drugi za njega,što je u najmanju ruku nepošteno_O fiktivnom davanju zemljišta u zakup sam već gore nešto rekla,i zbog pojedinaca koji izigravaju sustav nije u redu genelarizirati sve ostale,a svatko ima pravo,zna li za koji takav slučaj,na to ukazati u instituciji koja to mora doznati.

Evo,i opet ću na kraju reći još jednom-svi mi koji dobivamo ili poticaje ili potpore smo zapravo šaka jada.Tko to dobiva poticaj-jel voćar za jabuku?Jeli je dobio on ili otkupljivač?Jeli dobije mlijekar ili prerađivač?Da je dobio voćar,onda bi otkupna cijena od (sada govorim napamet) bila 3,5 kn plus 0,50 lipa a ne 3,50 kn sa poticajem.A jabuka u dučanu sedam kuna u maloprodaji.A otkupljivača,koji je ujedno i distriburer u maloprodaji je koštala 3 kn.I sve je u redu,jeli nam palo na pamet tražiti da se tih pedeset lipa isplati proizvođaču?Zapravo je ove godine to sedamdeset lipa po kili.Nije. Prešutno se omogučava otkuplijvaču smanjiti cijenu nabave i dozvoljavaju marže veće od sto posto u prodaji.Ovo su stvari o kojima bismo trebali razmišljati i poduzimati konkretne mjera,a mi se koljemo oko par kuna bačenih nam pred noge ko leglo psića oko sirove koske.:p:p:p
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Ajde,ne želim kvotati svaku misao posebno,pa ću svoje mišljenje reći ovako opčenito-Da,obim proizvodnje se računa po proizvodnim jedinicama,i svaka kultura ima određenu težinu.Od povrća,do ratarskih koje imaju najmanju.Kontrole se provode isto ko i kod sustava poticaja,evo,moga supuga je inspektor iskontrolirao i napisao zapisnik prošle godine.Uvjeti se moraju zadovoljiti.Zato sam i ranije navela da nije na nama da određujemo tko radi ili ne radi nešto po propisima,za to su nadležne određene institucije čiji je i posao to odraditi kako treba.Ako ih netko prevari,znači da se nisu potrudili izvršiti svoju radnu iobavezu.
Što se tiče obrađivanja ili neobrađivanja zemlje,ako netko traži potporu ili poticaj,dužan je to zemljište i obrađivati.Ne traži li ništa,i naravno ne dobiva,po svim odredbama i pravima privatnoga vlasništva nitko ga nema prava prisiljavati ni na što.To je njegovo,stečeno njegovim radom i to je svetinja u koju se ne dira.Sve nasuprot tome je protuustavno.A od susjeda imaš pravo tražiti da se određena širina uz među održava nezakoriovljena kako ti se ne bi radila šteta,uostalom,tako nalaže i zakon.
Mislim da sam krivo shvačena kada sam rekla da je država(vlada)dužna osigurati nešto.Mislila sam reći da je dužna osigurati uvjete rada i poslovanja u kojemu će svaka osoba sebi omogučiti u normalnam radnom vremenu i u normalnom obimu rada dostatna sredstva za normalan život.
Konkretno,u slučaju poljoprivrednika,u koje i sama spadam-ne može mi nametati ulazne troškove hrvatskoga tržišta repromaterijala i prodajne cijene azijskog tržišta gotovih proizvoda.Ako ne zna naći načina da me zaštiti od takvih uvjeta proizvodnje znači da nešto ozbiljnoga nije u redu i da se ja moram pobuniti protiv takvoga vođenja jedne nacije.
Primjetila sam ja odavno da se razmišljanja Vaše generacije bitno razlikuju od "titove"generacije.Primjer imam u svojoj obitelji,vlastito dijete koje sasvim drugačije percipira trenutnu situaciju u državi od mene.Smatra da svatko sam mora odrediti svoje ciljeve,i svatko je sam odgovoran za svoj uspjeh ili neuspjeh.I to je razmišljanje sasvim ispravno.Samo u takvome razmišljanju ima jedan problem-uzmimo recimo da se svi trudimo jednako i da svi imamo iste intelektualne sposobnosti.I po njima svi možemo biti menađerski kadar.Međutim,menađera u poslovanju traba samo jedan mali postotak.A svi ostali moraju biti radnici.I što sada?Zar i ti radnici,bili ili ne bili na intelektualnom nivou jednoga menađera ne zavrijeđuju za svoj rad dostojnu naknadu?Da,u takvim uvjetima zaista treba krenuti nešto drugačije,kao što ste rekli,treba doći do globalne promjene.

Eh Tomislave,onaj koji ima 10 ha zemlje i da ju u zakup nije smotan nego je ne može više obrađivati.Može ju ako mu domačinstvo ima mlađu generaciju koja se bavi isto proizvodnjom,pa se on onda šlepa uz nju-dakle,većinu njegovoga posla odrađuju drugi za njega,što je u najmanju ruku nepošteno_O fiktivnom davanju zemljišta u zakup sam već gore nešto rekla,i zbog pojedinaca koji izigravaju sustav nije u redu genelarizirati sve ostale,a svatko ima pravo,zna li za koji takav slučaj,na to ukazati u instituciji koja to mora doznati.

Evo,i opet ću na kraju reći još jednom-svi mi koji dobivamo ili poticaje ili potpore smo zapravo šaka jada.Tko to dobiva poticaj-jel voćar za jabuku?Jeli je dobio on ili otkupljivač?Jeli dobije mlijekar ili prerađivač?Da je dobio voćar,onda bi otkupna cijena od (sada govorim napamet) bila 3,5 kn plus 0,50 lipa a ne 3,50 kn sa poticajem.A jabuka u dučanu sedam kuna u maloprodaji.A otkupljivača,koji je ujedno i distriburer u maloprodaji je koštala 3 kn.I sve je u redu,jeli nam palo na pamet tražiti da se tih pedeset lipa isplati proizvođaču?Zapravo je ove godine to sedamdeset lipa po kili.Nije. Prešutno se omogučava otkuplijvaču smanjiti cijenu nabave i dozvoljavaju marže veće od sto posto u prodaji.Ovo su stvari o kojima bismo trebali razmišljati i poduzimati konkretne mjera,a mi se koljemo oko par kuna bačenih nam pred noge ko leglo psića oko sirove koske.:p:p:p

kak ti se da tolko pisat :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
Što se tiče obrađivanja ili neobrađivanja zemlje,ako netko traži potporu ili poticaj,dužan je to zemljište i obrađivati.Ne traži li ništa,i naravno ne dobiva,po svim odredbama i pravima privatnoga vlasništva nitko ga nema prava prisiljavati ni na što.To je njegovo,stečeno njegovim radom i to je svetinja u koju se ne dira.Sve nasuprot tome je protuustavno.

evo onog o čemu sam ja pričao...i čega se držim...;)
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
Nisam bas čitao sve nego malo preskokce ali po meni se ispod nekih 50 ha ako nemaš kredita ili 100 ha sa nekim obvezama nemoze živjeti od čistog ratarenja...
Ali nama nikako nije pravo kako god bilo...
U utorak sam bio na predavanjima za kukuruz i vozni park nam je jako dobar a svi kukamo...

Pa necemo sad pretjerivati bas.. ja da imam vlastite zemlje 50 jutara, znaci, to je nekih 30 hektara (samo za ratarenje), naravno bez kredita, od toga bi zivio ko mali bog.. ne samo ja nego cijela moja 5-clana obitelj.. nebi vise hranili ni stoku ni ostale gluposti..
a i ne moramo se svi bas voziti u najnovijim bmw-ima i mercedesima i imati najnoviji model "odgriza jabuke" (iphone)..
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh