• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Isplata poticaja (tema do 31.12.2023.)

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
a i ne moramo se svi bas voziti u najnovijim bmw-ima i mercedesima i imati najnoviji model "odgriza jabuke" (iphone)..

**beš takav život ;)

Šalim se naravno, no (bojim se da) jednostavno manja starinska gospodarstva neće moći ispuniti sve zahtjeve i prohtjeve koje EU zahtjeva od nas, to je okrutna činjenica koja nas očekuje vrlo brzo.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Evo,ja živjela u jugi,bez poticaja,bez subvencija,i moje gospodarstvo je ovakvo kakvo je danas formirano u tom vremenu(zapravo sam krivo rekla,jer u tome sam vremenu radila ga u postojećem obimu,a sada djelomično, jer je otišlo u zakup sve osim plastenika i dva hektara oranica).U pravu si,u onome sistemu je bilo ograničenje gospodarstava na 10 ha,ali se gledalo kroz prste ako je na jednome gazdinstvu bilo dvoje ili troje nosioca gospodarstva kao svakoga zasebnoga,pa se i onda moglo,iako polulegalno,širiti.
Eh sada,ne bih rekla da se i ti ne bi mogao sjetiti ministrovog obrazloženja u dnevniku,čini mi se da nisi baš toliko mlad(ako i jesi,moram reći,iako nije primjereno mjesto za to, da sam ugodno iznenađena tvojim načinom komunikacije,ne samo ovdje već i na drugim temema:p ),Čini mi se da je to bilo za prvoga mandata Čobankovičevog ministrovanja,ili u njegovom prvom mandatu sa uvedenim poticajima.Malo sam starija pa su mi datumi počeli bježati.Ali sam ga slušala osobno pa zato i mogu ponoviti njegove riječi.
Isto tako,više je puta bilo javnoga razmišljanja da velikim posjednicima poticaji ne bi trebali biti isplačivani,jer su oni upravo obimom svoje proizvodnje u stanju poslovati pozitivno.A pogotovo ne bi trebali dobivati poticaje oni veliki proizvođači koji imaju svoje maloprodajne mreže.Prva tvrdna je bila isto ministrova,ali je ideju očito netko sabotirao-ne moram niti navoditi što se dogodilo,zar ne,a druga,o plasmanu u maloprodaji je moje osobno razmišljanje i mislim da sam u pravu.Samo,to opet ne paše todoričima i kutlama ,pa neće nikada proći,a vjerujem da niti nikada neće nikome pasti na pamet uopće nešto takvoga predložiti.

Hvala za informacije.
Nekako mi je prica o dijeljenju zemljista imala povezanost sa tih 10ha jer je to vecinom neka povrsina koju obraduje vecina poljoprivrednika.Navodno neki ruski sistem koji je tadasnji sustav vlade prihvatio da bi se prakticno promoviralo da djeluje "bratstvo i jednistvo".Veleposjednici su tada ukinuti.Posljedica je i komadanje zemljista kasnijim nasljedivanjem koje je zaista problem..bar u mojem kraju.
Na ministra sam mislio na valentica :-D tako da ipak nisam toliko mlad(hvala za podrsku :) ..).Nastojati cu opravadati to.
U vrijeme cobankovica moj je posao bio izvan poljoprivrede..doduse i danas jest,ali sam stjecajem okolnosti na selu i pokusavam se priucavati radu na tom podrucju.Imam neke vizije buducnosti gdje vjerujem da prehrambeno zdrav,manje stresan i zivot sa kontinuitetnim napretkom nece biti moguce ostvariti bez vlasnistva zemlje.(duga prica,pa ne bi o tome sada :-D ..)
Zadnji dio tvojeg posta su i moja razmisljanja u teoriji(sa raznoraznim dodacima bankara iz eu) i tvoja praksa koju si prozivljavala tako da mogu kao i ti izraziti samo svoje ogorcenje.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Primjetila sam ja odavno da se razmišljanja Vaše generacije bitno razlikuju od "titove"generacije.Primjer imam u svojoj obitelji,vlastito dijete koje sasvim drugačije percipira trenutnu situaciju u državi od mene.Smatra da svatko sam mora odrediti svoje ciljeve,i svatko je sam odgovoran za svoj uspjeh ili neuspjeh.I to je razmišljanje sasvim ispravno.Samo u takvome razmišljanju ima jedan problem-uzmimo recimo da se svi trudimo jednako i da svi imamo iste intelektualne sposobnosti.I po njima svi možemo biti menađerski kadar.Međutim,menađera u poslovanju traba samo jedan mali postotak.A svi ostali moraju biti radnici.I što sada?Zar i ti radnici,bili ili ne bili na intelektualnom nivou jednoga menađera ne zavrijeđuju za svoj rad dostojnu naknadu?Da,u takvim uvjetima zaista treba krenuti nešto drugačije,kao što ste rekli,treba doći do globalne promjene.

Sorry sto upadam..no dio posta mi je vrlo blizak,pa cu reci neka iskustva...mozda cemo manje pisati kada neki pocnu razmisljati :)
Prvo jedna mala digresija...ajd ,bar smo rodeni za vrijeme proslog susatava :p
Nase razmisljanje jest drugacije jer je i sustav educiranja drugaciji.Polako se primarne znanosti uklanjaju ili minimaliziraju u udzbenicima.Do srednje je to slicno starom programu.Nakon toga samo pogledajmo broj upisa na studij prirodnih znanosti.Skolstvo se ciljano usmjerava na sistem robotizacije ljudi...dakle sto manje razmisljanja,kritickih stavova prema inovacijama i postavljanja pitanja.Kod poduke jos mogu razumjeti srednjeskolce i neodlucnost..ali kada student dode sa nominalnim pitanjem sto da napravi u temi gdje se zahtijeva kreativno razmisljanje to postaje problem..Uci ga se do tada da je svijet crno-bijel.

Tu dolazi do izrazaja tvoj odlican primjer menadzera...jer je nama kao primjer uspjesnog menadzera imaginarno prikazan todo,kutla i sl.I zato odlaze tisuce mladih na studij vezan uz npr. ekonomiju ,a studij npr.brodogradnje zavrsi broj osoba koje mozes nabrojati doslovno na prste.Mislim da ste vi svi imali priliku raditi.Nama je ta imaginarna slika rada prikazana kroz primjer da smo sami krivi za uspjeh ili neuspjeh,ali ne prilikom za rad...nego sa naglaskom na odgovornost kako bi se ta prilika anulirala nezaposlenoscu.

Naravno,tada je i socijalni aspekt bio puno veci...kapitalizam nema veze sa demokracijom itd.
Ovakvih primjera robotizacije ima i medu profama...gdje ponekad trebas krv ispljuvati da bi mu objasnio da mlijeko ne tece kao voda iz vodovoda,da danas trosenje vlastitih primanja(place) od 15% za hranu i 40% za lijecnika je gore nego prije 50 god kada je situacija bila suprotna(primjer sjeverne amerike),da povoljna cijena hrane se mora prelamati preko necijih leda,a to ne mogu biti oni koji su proizveli tu istu hranu..itd..
Mislim da sustav poticaja jos koliko-toliko odrzava malu poljoprivredu na zivotu.Usluzne djelatnosti su puno dinamicnije..brzo dodu i brzo odu sa trzista...a kada bankari povuku lovu sa trzista nastaje "kriza"...gdje ce svi zaposleni u usluznim djelatnostima raditi? Ako se vratimo na sustav educiranja...zasto bas taj sustav od kuda sve pocinje prikazuje dinamicne djelatnosti privlacnima i ucilista i veleucilista te vrse rastu kao gljive poslije kise??
Nekaj ne stima , zar ne?
Osim sto to nije ok,nije niti ministar poslao lovu za poticaje :-D
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
...onda bi otkupna cijena od (sada govorim napamet) bila 3,5 kn plus 0,50 lipa a ne 3,50 kn sa poticajem.A jabuka u dučanu sedam kuna u maloprodaji.A otkupljivača,koji je ujedno i distriburer u maloprodaji je koštala 3 kn.I sve je u redu,jeli nam palo na pamet tražiti da se tih pedeset lipa isplati proizvođaču?Zapravo je ove godine to sedamdeset lipa po kili.Nije. Prešutno se omogučava otkuplijvaču smanjiti cijenu nabave i dozvoljavaju marže veće od sto posto u prodaji.Ovo su stvari o kojima bismo trebali razmišljati i poduzimati konkretne mjera....

Zašto voćar nemože prodati tu jabuku za 5 kn. Govorimo o nekoj fiktivnoj cijeni. Otkupljivači bi opet postupili jednako, na kraju je nitko nebi htio kupiti jer je preskupa. A onda navali na još veći uvoz, koji je samo jedan od problema. Poticaj opet ne pomaže! Ako ćemo mi razmišljati o tim stvarima - ne vrijedi, o tom se trebala država pobrinuti. Normalno ne samo za jabuke neg za sve živo i neživo! Shvaćena si dobro bar s moje strane da bi država trebala osigurati normalan život. Država nemože jer je vodi jedan čovjek. Jel tak johabice?
johabice ali bolje je kad kvokaš pomalo (sama rekla pa sam i ja da se ne uvrijediš), ovako dok vidim dugačke postove ni ne čitam ih.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Tomislave moj Tomislave,veliš,razumio si,nisi ti dušo draga razumio ama baš ništa,jer da jesi,napisane riječi ne bi nazvao kvokanjem,Vidiš,baš to kvokanje,moje osobno,je pomoglo da se i dan danas provodi obrana od tuče raketama na teritoriju Rh,jer kada je bilo pred ukidanjem sam ja zakvokala,napravila samoinicijativno kampanju i osobno ugovorila sastanak u ministarstvu poljoprivrede,zakvokla u ministarstvu argumentima i prijetnajma,i-neću sada ulaziti u detalje i razloge-naše se oranice od tuče štite još i danas.Isto tako i zbog uvoza povrća u vrijeme sezone sam isto zakvokala,pa se bilo i u Saboru i opet u Ministarstvu poljoprivrede...Kvokala sam ja i u Općinskom vijeću moje općine četiri godine svojedobno,evo ja ti navikla na kvokanje.A kvokam uvijek kada imam što kvoknuti,sada,zanima li to nekoga ili ne stvar je njegove osobne prosudbe i odluke.Ja inače imam svoj stav-ako me nešto baš ne zanima-jednostavno isto ignoriram.A tvoj stav da će netko drugi misliti i odlučiti za tebe je tvoje pravo na njega,a koliko će ti dobroga kao takav donjeti u životu još imaš vremena saznati.

Ajde da ti pomognem shvatiti što sam rekla sa primjerom jabuka-cilj poticaja od sedamdeset lipa po kili,kao i za mandarine, koje je država dala OTKUPLJIVAČU je bio da proizvođač dobije veću otkupnu cijenu a potrošać manju kupovnu u dučanu.Dakle,ako ju je otkupljivač platio proizvođaču tri i pol kune,otkupljivača ona nije koštala tri i pol kune nego dvije kune i osadamdeset lipa.E sada kada je otkupljivač stavio tu jabuku u prodaju,ako ima,kao što je direktorica najvećega maloprodajnoga lanca u državi svojedobno u emisiji Otvoreno izjavila-100%marže na voće i povrće,zašto ta jabuka ne košta u njegovim dučanima pet kuna i šezdeset lipa.Nego je bila sedam kuna,a sada već i deset.Proizvođač je dobio tih sedamdeset lipa po kili više u cijeni,iako zapravo nije jer mu je to morao platiti otkupljivač iz svojega fonda ako mu je marža "Samo" sto posto.Nije li to prešutno omugočavanje pljačke državne blagajne,prijevara građana-jer državni proračun je vlasništvo naroda,i nije li to razlog zbog kojega bi i ti trebao razmišljati,kvokati,kvokati i kvokati sve dok te glas ne izda,ili pisati dok te ne zabole prsti.
Nisi me nimalo uvrijedio svojim osvrtom,ali si me naveo na razmišljanje,zapravo si me užasnuo spoznajom koliko ljudi mogu inertno promatrati kako drugi odlučuju u njihovo ime o njima samima.
Opet sam malo odužila.....
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
svašta. ti mene totalno ne kuzis sto sam ja napisao s tim jabukama, isto si i ti napisala. i nemora meni nitko nista dodatno objasnjavati i tumačiti ko maloj bebi, ako to mislis, grdo se varaš. '''mu jabuke. znači ti nisi shvatila da sam ja rekao da je otkupljvac taj koji ce odrediti cijenu jabuke za malog potrošaća, zbog njihovih marži. ako proizvođač digne cijenu, dići će i otkupljivač, neće se on odreći i smanjiti maržu sa 100 na 70. i nema prodaja jabuka, nego uvoz. neda mi se opravdavati i objasnjavati ko tebi, nek svako shvati kak hoce. vidi se da zelis potaknuti ono sto je dobro, al nemozes ti dobiti toliko ljudi. nekad se nemogu braća dogovoriti, ni susjedi oko međe, a kamoli neke bitnije stvari. pravi ljudi moraju sjediti tamo gore, a ti ljudi ce tesko doci osim ak nebu revolucija.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
svašta. ti mene totalno ne kuzis sto sam ja napisao s tim jabukama, isto si i ti napisala. i nemora meni nitko nista dodatno objasnjavati i tumačiti ko maloj bebi, ako to mislis, grdo se varaš. '''mu jabuke. znači ti nisi shvatila da sam ja rekao da je otkupljvac taj koji ce odrediti cijenu jabuke za malog potrošaća, zbog njihovih marži. ako proizvođač digne cijenu, dići će i otkupljivač, neće se on odreći i smanjiti maržu sa 100 na 70. i nema prodaja jabuka, nego uvoz. neda mi se opravdavati i objasnjavati ko tebi, nek svako shvati kak hoce. vidi se da zelis potaknuti ono sto je dobro, al nemozes ti dobiti toliko ljudi. nekad se nemogu braća dogovoriti, ni susjedi oko međe, a kamoli neke bitnije stvari. pravi ljudi moraju sjediti tamo gore, a ti ljudi ce tesko doci osim ak nebu revolucija.
Sad stvarno pretjeruješ...stalno spominješ one gore...pa reci Milanović je srbin i nevalja..vratimo hrvatinu Sanadera i meni će biti bolje...što si kukavica..predstavi se tko si i odakle se...nemoj stalno kvocati i vrijeđati stariju kolegicu sa foruma, ona ima jako puno korisnih postova za razliku od tebe..koji samo kvocneš i ništa ne obrazložiš.
Bez zamjere ali stvarno si me ras...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,229
**beš takav život ;)

Šalim se naravno, no (bojim se da) jednostavno manja starinska gospodarstva neće moći ispuniti sve zahtjeve i prohtjeve koje EU zahtjeva od nas, to je okrutna činjenica koja nas očekuje vrlo brzo.

Znaci onda svi poljoprivrednici iz mojeg sela i jos iz par okolnih mjesta budu propali, jer svi smo mi mali poljoprivrednici.. nista nece biti dobroga u buducnosti.. ma se*em se na EU..
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Znaci onda svi poljoprivrednici iz mojeg sela i jos iz par okolnih mjesta budu propali, jer svi smo mi mali poljoprivrednici.. nista nece biti dobroga u buducnosti.. ma se*em se na EU..

evo onda jedne prigodne.:finga: http://youtu.be/z9nVvi1oAR8 to bi trebali uvrstiti kao novu himnu...:prayer::prayer:svaka čast VATROGASCIMA:prayer::prayer:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
691
Znaci onda svi poljoprivrednici iz mojeg sela i jos iz par okolnih mjesta budu propali, jer svi smo mi mali poljoprivrednici.. nista nece biti dobroga u buducnosti.. ma se*em se na EU..

Nemoj tak Ivan...
ne treba se bojati!
treba delati, unaprijediti tehnologije kolko se more, možda se okrenuti nekoj novoj proizvodnji...
al STATI SE NESME...AK JEDNOM STANEŠ ODEEEEEE SVE...
nebude selo propalo!nesmemo to dopustiti!

tema je ISPLATA POTICAJA, otišli smo off
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Sad stvarno pretjeruješ...stalno spominješ one gore...pa reci Milanović je srbin i nevalja..vratimo hrvatinu Sanadera i meni će biti bolje...što si kukavica..predstavi se tko si i odakle se...nemoj stalno kvocati i vrijeđati stariju kolegicu sa foruma, ona ima jako puno korisnih postova za razliku od tebe..koji samo kvocneš i ništa ne obrazložiš.
Bez zamjere ali stvarno si me ras...

Ovo što si sada napisao ja ništa od tog navedenog nisam rekao niti sam vrijeđao tvoju kolegicu. Nisam ti ja tako aktivni član foruma da bi mogao pročitati sve postove tvoje kolegice. U ovo malo postova sam primijetio da je žena od važnosti, brine o svemu. Da ti objasnim bar za "one gore", moze to biti bilo tko samo da su pravi ljudi, zvao se on salander il M ili T il netko Ž, neka radi za svoju drzavu i svoje ljude, tj. nas u njoj.
Ak ćeš se ti predstavit punim imenom i prezimenom, onda ćemo vidjet što ćemo dalje. Za razliku od tebe ja iza svojih tvrdnji stojim.
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh