• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ispumpavanje septičke - gnojidba

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Znam točno o čemu ti govorim, svježi mulj se kamionom koji ima na sebi onaj standardni kontenjer za smeče vozi direktno na njivu ,strnište i sl. , i vozač pomoću hidraulike iz kamiona kipa po njivi, odmah drugi dan njiva se ore i sadi se luk....

he, he, kaj to ovi iz Čakoma furaju odmah na polje !???? E da mi je vidjeti kak im ide oranje po tome ! :)

E , Tvoji prodaju u Prelogu na tržnici!? Zelenjavu !? mrkva, karfiol, brokula ...
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
he, he, kaj to ovi iz Čakoma furaju odmah na polje !???? E da mi je vidjeti kak im ide oranje po tome ! :)

E , Tvoji prodaju u Prelogu na tržnici!? Zelenjavu !? mrkva, karfiol, brokula ...

Tako prizvedeno povrče ti se distribuira na veliko po cijeloj državi i prodaje po trgovačkim lancima, ne proizvode ti oni na male količine pak se zajebavaju po tržnicama s prodajom.Radi se tonama krumpira i luka.....
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Tako prizvedeno povrče ti se distribuira na veliko po cijeloj državi i prodaje po trgovačkim lancima, ne proizvode ti oni na male količine pak se zajebavaju po tržnicama s prodajom.Radi se tonama krumpira i luka.....

Nisi shvatio pitanje, Prodaješ li ti na placu u Prelogu, Radiković Julika !?
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Ne, ne prodajem. a kaj nekšna Julika prezimenjakinja prodaje?Nemam ti baš nekaj rodbine tu v donjem Međimurju, ja sam ti dotepenec z gornjeg kraja...
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
587
Znam točno o čemu ti govorim, svježi mulj se kamionom koji ima na sebi onaj standardni kontenjer za smeče vozi direktno na njivu ,strnište i sl. , i vozač pomoću hidraulike iz kamiona kipa po njivi, odmah drugi dan njiva se ore i sadi se luk....

Ovo je teži kriminal.
ponešto znam o pročišćavanju otpadne vode.
svježi mulj (ima 99%vode i 1 % suhe tvari) spada u opasan otpad i bez prethodne obrade se nesmije upotrebljavati za gnojenje. a za gnojenje se smije upotrijebiti tek nakon analize.
Inače postoje 4 načina zbrinjavanja mulja iz pročistača
1-odlaganje u more (najdebilniji, više se ne koristi, bilo jako popularno u UK)
2-odlaganje na odlagališta (deponije) nakon obrade, najvažnije je smanjit količinu vode tj volumen
3-spaljivanje nakon što se odvoji voda
4-upotreba u poljoprivredi nakon obrade

zalivanje vodom iz septičke je debilizam.
čak i kad bi to bio sadržaj septičke u koju ide samo odvod wc-a znači bez detrđenata, imaš problem kloformnih bakterija (valjda sam dobro napisao naziv) koje preživljavaju 40tak dana u prirodi, a ne uništava ih biološki postupak pročiščavanja nego odumiru same od sebe. dakle svježi drek na njivi je stvarno drek.

o standardnom koktelu iz septičke je sve ranije napisano.

u mom kraju nema kanalizacije (al imamo projekt, pa će doć i kanalizacija kad uđemo u eu) tako da 2 ursusa i 4 zetora prazne septičke i prazne ih na početku šume. u sred ljeta tamo nemožeš proć od smrada. a kad krene vegetacija sve izgleda ko prašuma, pogotovo u odnosu na sušom spaljenu okolicu. uglavnom je trava i trnje 3 puta bujnije nego prirodno.
 
K

kemicar

Guest
Dakle bakterije su koliformne. Zbrinjavanje mulja hm, ispuštanje u more to još nisam čuo (valjda jer sam sjevernjak). Mulj ne može legalno na odlaganje, NE prema hrvatskim regulama (ne može ih zadovoljiti). Dakle može fizikalno kemijska obrada, termička, biološka obrada ili uporaba u poljoprivredi. Opasan otpad je jako teška ali uobičajena riječ. Točnije bi ga bilo zvati otpad koji zahtjeva posebne postupke obrade. Ovak se daje samo štofa zelenima da skaču do neba. Svaka proizvodnja ima otpad koji zahtjeva posebne postupke obrade a ne opasan otpad. Kad to ljudi shvate imat ćemo više novaca i manje siromašnih.
Moj savjet je ili priključak na kanalizaciju (ak je ima) ili ugradnja pročistaća.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
kopajuci drenazu na njivi pokidao sam cijev kanalizacije 110mm, nasao sam spoj na jednoj strani, kako da sad zamjenim taj dio cijevi najlakse, mislio sam uzeti komad cijevi od pola metra na jednu stranu ima vec zenski, gdje je muski staviti spojnicu, izrezai osteceni dio u duljini od oko pola metra i navuci novu cijev, sad me zanima ima li dovoljno hoda na spojnici da se cijev navuce na jednu stranu do kraja, pa da se onda ustima druga strana i vrati na drugu stranu teko toliko da obje strane uhvate, zaptivaju.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
kopajuci drenazu na njivi pokidao sam cijev kanalizacije 110mm, nasao sam spoj na jednoj strani, kako da sad zamjenim taj dio cijevi najlakse, mislio sam uzeti komad cijevi od pola metra na jednu stranu ima vec zenski, gdje je muski staviti spojnicu, izrezai osteceni dio u duljini od oko pola metra i navuci novu cijev, sad me zanima ima li dovoljno hoda na spojnici da se cijev navuce na jednu stranu do kraja, pa da se onda ustima druga strana i vrati na drugu stranu teko toliko da obje strane uhvate, zaptivaju.

Malo betona cini cuda !
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
mislis da okolo betoniram, nisam o tome mislio

Otkopaj malo vise , uzduzno raspolovis cijev , namjesti sto mozes bolje zatim sve omataj najlonom i zabetoniraj zatrpaj i ne brini vise o tom spoju . Sto je najvaznije mozes odma koristiti cijev i nece se nista desiti .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
nije ona cak ni deformisana, zakacio sam je s gormnje strane zubom i prokinuo, tacno cu da je zalijem u beton, bez nailona, hvala
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
uzmi komad cijevi u dužini oštećenja isti fi i proreži ga brusilicom uzduž i na silu ga razvuci i nabij na oštećenu cijev i biće dobro i bez betoniranja
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
ja imam problem kad zalivam voćnjak i povrće iz bušotine (35m dubine) voda mi smrdi po septičkoj jami, doduše ne uvjek, al većinom, a to je zato šta je vjerojatno neko od kuća koje se nalaze sjeverno od moje parcele, a koje nemaju kanalizaciju, probija septičku jamu pa otiče u podzemne vode, tako da je ne treba praznit. Znam da su ovde po dalmaciji mnogi da bi izbjegli pražnjenje septičkih jama u njima naknadno napravili bušotine tako da otpadne vode nekontrolirano otiču u podzemlje. I kome da se žalim, ionako je pitanje vrimena kad ću za tu vodu iz bušotine morat državi plačat koncesiju (znam da bi već mora, al ne plačam), ko zna možda mi daju popust zbog onečišćenja, a prije će bit da bi mi je zabranili koristit, a onečistivaći će se i dalje pravit blesavi:icon_evil:
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Znam točno o čemu ti govorim, svježi mulj se kamionom koji ima na sebi onaj standardni kontenjer za smeče vozi direktno na njivu ,strnište i sl. , i vozač pomoću hidraulike iz kamiona kipa po njivi, odmah drugi dan njiva se ore i sadi se luk....

Čovječe nemogu vjerovati! Kud s fekalijama? Pa kod nas komunalna služba dojde sa traktorom i cisternom i ispumpa i ode. Sad kud to oni voze, neznam.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kaj se sad odjedanput prenemažemo,sve u čemu nema kemikalija na livade i oranice.Dakle,sve od životinja. I ljudi. Ako u gnojnici ima hormona i ostaloga od lijekova,kaj ih u čistome dreku nema?A od čega se radi peletirano gnojivo?Vidi kineze,ima ih milijardu i pol,a ljudsku kaku RUKAMA još uvijek razmeču pod biljke po oranicama,i vidi kak se množe.A dobar dio te hrane koju oni proizvedu i mi jedemo. A da toga nismo niti svijesni.A jesmo mi postali higijeničari,čistunci i napredni ekolozi.Bem ti napredak i tehnologiju.
Deterđenti-koja galama o otpadnim vodama u kojima ima deterđenata-tu mislim na gnojnicu,ili ono što ispuštamo iz kade nakon kupanja.Veli meni magistar,a nakon magisterija i doktor fitopatolog-S...-kada ti ponestane okvašivača,otrči u kuhinju i uzmi deterđent za suđe,sipaj u špricu i to ti je to.Malo košta,a isto sranje.(kada smo već kod dreka,dopustila sam si i riječ sranje).
Neka me se sada ne hvata za grlo(iliti riječ),naravno da ne mislim kako se ono u čemu ima raznih agresivnih kemikalija može slobodno razljevati bilo kuda,ali nije da sve pod svaku cijenu treba "baciti".Nakon livade polijane gnojnicom,nikakvo drugo mineralno gnojivo joj ne treba.To znamo svi mi koji smo imali kravice-nekada.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
:(y):
Kaj se sad odjedanput prenemažemo,sve u čemu nema kemikalija na livade i oranice.Dakle,sve od životinja. I ljudi. Ako u gnojnici ima hormona i ostaloga od lijekova,kaj ih u čistome dreku nema?A od čega se radi peletirano gnojivo?Vidi kineze,ima ih milijardu i pol,a ljudsku kaku RUKAMA još uvijek razmeču pod biljke po oranicama,i vidi kak se množe.A dobar dio te hrane koju oni proizvedu i mi jedemo. A da toga nismo niti svijesni.A jesmo mi postali higijeničari,čistunci i napredni ekolozi.Bem ti napredak i tehnologiju.
Deterđenti-koja galama o otpadnim vodama u kojima ima deterđenata-tu mislim na gnojnicu,ili ono što ispuštamo iz kade nakon kupanja.Veli meni magistar,a nakon magisterija i doktor fitopatolog-S...-kada ti ponestane okvašivača,otrči u kuhinju i uzmi deterđent za suđe,sipaj u špricu i to ti je to.Malo košta,a isto sranje.(kada smo već kod dreka,dopustila sam si i riječ sranje).
Neka me se sada ne hvata za grlo(iliti riječ),naravno da ne mislim kako se ono u čemu ima raznih agresivnih kemikalija može slobodno razljevati bilo kuda,ali nije da sve pod svaku cijenu treba "baciti".Nakon livade polijane gnojnicom,nikakvo drugo mineralno gnojivo joj ne treba.To znamo svi mi koji smo imali kravice-nekada.
:icon_pray:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
ja na livadi kosim sijeno za svinjama poštrajiti svinjac,znaci mogu ja onda praznit cisternu na livadi pošto niko ne jede tu travu ?
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
@ Johabica jos jednom odličan post
Meni lokalni frajer ispumpava septičku par godina zaredom i pita kam da vozi,reko sto dalje pa on odveze kod sebe na polje
Stari u selu a i sire su mi pričali da si iz septičke znali vozit,tada jos ručno pod zelje
Iako sam vidio i slučajeva poderane stolice u štali kraj krava pa sve skupa na gnoj

Velika razlika je bila kaj tad ,prije 50+ godina nije bilo veš mašina,pralo se s domaćim sapunom a plavi radion se kupivao na deke
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja svoju septicku kad praznim izvezem na livadu pa zaorem ili po brazdi i nema nikakvih problema sad tu pazimo na sitnice i pravimo se fini sta samo udisemo i jedemo a da ni neznamo!
 

Najnoviji postovi

Na vrh