• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Istočnofrizijska ovca

J

jucky

Guest
imam matično stado istočnofrizijskih ovaca i kada se sjetim početka vidim da bi mi bilo puno lakše da je bilo ovakvih foruma, pa ako netko ima problema sa "osjetljivim" ovcama, rado ču ponuditi pomoč
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
imam matično stado istočnofrizijskih ovaca i kada se sjetim početka vidim da bi mi bilo puno lakše da je bilo ovakvih foruma, pa ako netko ima problema sa "osjetljivim" ovcama, rado ču ponuditi pomoč
Izgleda da ce mo nas 2 dobro suradjivat :) :)
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

naravno. bit ce i slika sa moje farme. moram se pohvaliti sa četvorkama
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
naravno. bit ce i slika sa moje farme. moram se pohvaliti sa četvorkama
Ajde pozuri.... jedva cekam :)
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: istočnofrizijska ovca

istočnofrizijska ovca,po meni jedna od najzahvalnijih i najisplativijih ovci na svijetu,ali i najzahtjevnijih :scratch
imal sam jednom dost davno(pred svojih 15 godina) jednu samo takvu ovcu :oops: ,ali kaj je ta dobiti donela ;) ...obavezno svako janjenje po dva janjca i trojčeki svako drugo ili treće janjenje :lol: ,a janjila se po tri puta u dvije godine,no istini za volju imale su jesti (jer ih je još bilo sam nisu bile frizijke) non-stop koliko su god mogle pojesti :mrgreen: :mrgreen:
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

Mike kaže:
istočnofrizijska ovca,po meni jedna od najzahvalnijih i najisplativijih ovci na svijetu,ali i najzahtjevnijih :scratch
imal sam jednom dost davno(pred svojih 15 godina) jednu samo takvu ovcu :oops: ,ali kaj je ta dobiti donela ;) ...obavezno svako janjenje po dva janjca i trojčeki svako drugo ili treće janjenje :lol: ,a janjila se po tri puta u dvije godine,no istini za volju imale su jesti (jer ih je još bilo sam nisu bile frizijke) non-stop koliko su god mogle pojesti :mrgreen: :mrgreen:
A reci ti meni dali si ti muza tu frizijku kad se tako janjila ka na tekucoj traci :scratch :scratch :) :)
 
N

nasafarma

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

Razmišljao sam i ja o frizijkama, što mislite da li bi ona mogla ovdje kod mene u Lici :scratch
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: istočnofrizijska ovca

brundalo kaže:
Mike kaže:
istočnofrizijska ovca,po meni jedna od najzahvalnijih i najisplativijih ovci na svijetu,ali i najzahtjevnijih :scratch
imal sam jednom dost davno(pred svojih 15 godina) jednu samo takvu ovcu :oops: ,ali kaj je ta dobiti donela ;) ...obavezno svako janjenje po dva janjca i trojčeki svako drugo ili treće janjenje :lol: ,a janjila se po tri puta u dvije godine,no istini za volju imale su jesti (jer ih je još bilo sam nisu bile frizijke) non-stop koliko su god mogle pojesti :mrgreen: :mrgreen:
A reci ti meni dali si ti muza tu frizijku kad se tako janjila ka na tekucoj traci :scratch :scratch :) :)
ne,nismo ju muzli ,sve su janjci posisali,samo ono par puta poslije janjadi dok smo ih prodali ili poklali :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
eh,da napomenem nije baš dugo tak izdržala bila je negdje mislim 4 godine stara dok se totalno iscrpila,nisu više ni razni vitamini,ni kalcij pomagali jednostavno se ugasila :cry:
 
V

vla

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

@jucky
Opisi rezultate ovaca u tvom stadu: mlecnost,plodnost, i nacin muze:rucno ili masinski.
Kakvo je tvoje iskustvo sa istocnofrizijskom ovcom u nasim uslovima.Koje ovnove koristis.Mnogo pitanja, ali me interesuje, jer ja pokusavam da ukrstim domace ovce sa IF ovnom, da bih povecao mlecnost i dobio mlecnu ovcu.Da li ih drzis u stali ili na pasnjaku.
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

prošlogodišnji prosjek mliječnosti je 386 litara, najmliječnija ovca 599 litara.Prije dvije godine sam kupio 2 ovna u Austriji čije majke imaju mliječnost 700 litara u 240 dana mužnje i kod prvojanjkinja se to počelo odražavati na mliječnost, vjemena su kod večine veča nego kod prijašnjih generacija prvojanjkinja. U prvom janjenju je plodnost 1,6 a poslije od 1,8 do 2,3. Kod starijih ovaca mi 10% janji po jedno, 20% po troje a ostale po dvoje. Prije 2 godine sam imao petorke ali nažalost je samo dvoje ostalo živo. Ove godine imam četvorke (3m, 1ž) koji su postali prave maze u štali. Mužnja se odvija strojno u izdvojenom izmuzištu. Dosta mlijeka (i do 20%) ovce ne puste muzilici pa je potrebno ručno izdajanje. Neki to ne rade, ali to mlijeko je najkvalitetnije i uvelike diže otkupnu cijenu mlijeka. Ovce su u štali od pripusta do početka mužnje kako bi ih mogao držati po kategorijama( prvojanjke, naparene, nenaparene...) što mi olakšava ciljano hranjenje, a time i uštedu hrane. Pašnjak ( ma koji pašnjak, prije bi popušile tu travu nego popasle) im je za sunčanje i razgibavanje. Kosim im lucernu i stavljam u jasle na pašnjaku. Tako bez obzira na doba godine i sve češču sušu uvijek imaju kvalitetnu zelenu masu. Uvijek iznova nailazim na predrasude o "strahovitoj" osjetljivosti IF ovaca. Istina, jako su osjetljive na nemar svojih ovčara. Kad im janjad počne ugibati, ovce nemaju mlijeka, janje po jedno ili se uopće ne napare najlakše je za to okriviti ovcu. Kad švabo nezna plivati, onda su mu kupače gače krive.
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
prošlogodišnji prosjek mliječnosti je 386 litara, najmliječnija ovca 599 litara.Prije dvije godine sam kupio 2 ovna u Austriji čije majke imaju mliječnost 700 litara u 240 dana mužnje i kod prvojanjkinja se to počelo odražavati na mliječnost, vjemena su kod večine veča nego kod prijašnjih generacija prvojanjkinja. U prvom janjenju je plodnost 1,6 a poslije od 1,8 do 2,3. Kod starijih ovaca mi 10% janji po jedno, 20% po troje a ostale po dvoje. Prije 2 godine sam imao petorke ali nažalost je samo dvoje ostalo živo. Ove godine imam četvorke (3m, 1ž) koji su postali prave maze u štali. Mužnja se odvija strojno u izdvojenom izmuzištu. Dosta mlijeka (i do 20%) ovce ne puste muzilici pa je potrebno ručno izdajanje. Neki to ne rade, ali to mlijeko je najkvalitetnije i uvelike diže otkupnu cijenu mlijeka. Ovce su u štali od pripusta do početka mužnje kako bi ih mogao držati po kategorijama( prvojanjke, naparene, nenaparene...) što mi olakšava ciljano hranjenje, a time i uštedu hrane. Pašnjak ( ma koji pašnjak, prije bi popušile tu travu nego popasle) im je za sunčanje i razgibavanje. Kosim im lucernu i stavljam u jasle na pašnjaku. Tako bez obzira na doba godine i sve češču sušu uvijek imaju kvalitetnu zelenu masu. Uvijek iznova nailazim na predrasude o "strahovitoj" osjetljivosti IF ovaca. Istina, jako su osjetljive na nemar svojih ovčara. Kad im janjad počne ugibati, ovce nemaju mlijeka, janje po jedno ili se uopće ne napare najlakše je za to okriviti ovcu. Kad švabo nezna plivati, onda su mu kupače gače krive.
Moga bi se prijatelju s tobom slozit ali......
nemarnih ovcara je bilo i bit ce ali ostat ce cinjenica da je IF vrlo zahtjevna i osjetljiva ovca....To nisu moje rijeci, takve stvari su se desavale i na jacim farmama od tvoje. Ali kako ja nisan ovdi da ti solim pamet, a cinjenica je da zelim nesto naucit....a ti si naletija ka kec na 11...to ces ti lipo i meni i svima koji zele imat IF imat puno toga za ispricat he he ;) :)
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

Prije IF ovaca nisam imao nikakvog iskustva sa stokom. Znanje sam stekao iz literature i manjim dijelom od iskusnih ovčara. Još sam kroz uzgoj vodio 4 ovčara, također početnika, dvoje su uspjeli ( nagrade na izložbama, visoka mliječnost i plodnost, zdrava stada...) a dvoje nisu. pogodi zbog čega.Danas ti isti ponavljaju tezu o osjetljivosti.Jedan zanimljiv primjer: čovjek napravi modernu farmu za 150 komada IF., nema temeljno znanje o tim ovcama, kupi 120 komada od kojih mu veliki dio ne dočeka janjenje. Šilježice u 12 mjesecu MORAJU imati kilažu preko 50 kg. Njegove su bile od 15!!! do 40 kg. On tome nije kumovao jer ih je jako kasno kupio i tu popravka nema.Da je imao više znanja ili da je ( kao što nije ) naišao na savjesnog i poštenog ovčara koji mu je prodao te ovce ( te sam sreče ja bio ) start bi mu bio puno bolji. Nažalost sa njim nisam u kontaktu ali mu od srca želim da je prebrodio tu prepreku i da danas uživa u pogledu na svoje stado.Sličnih primjera znam puno, svi oni završavaju sa: osjetljive su! Nadam se da če takvih situacija biti manje jer me stvarno boli duša kada vidim jadne i gladne ovce.
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
Prije IF ovaca nisam imao nikakvog iskustva sa stokom. Znanje sam stekao iz literature i manjim dijelom od iskusnih ovčara. Još sam kroz uzgoj vodio 4 ovčara, također početnika, dvoje su uspjeli ( nagrade na izložbama, visoka mliječnost i plodnost, zdrava stada...) a dvoje nisu. pogodi zbog čega.Danas ti isti ponavljaju tezu o osjetljivosti.Jedan zanimljiv primjer: čovjek napravi modernu farmu za 150 komada IF., nema temeljno znanje o tim ovcama, kupi 120 komada od kojih mu veliki dio ne dočeka janjenje. Šilježice u 12 mjesecu MORAJU imati kilažu preko 50 kg. Njegove su bile od 15!!! do 40 kg. On tome nije kumovao jer ih je jako kasno kupio i tu popravka nema.Da je imao više znanja ili da je ( kao što nije ) naišao na savjesnog i poštenog ovčara koji mu je prodao te ovce ( te sam sreče ja bio ) start bi mu bio puno bolji. Nažalost sa njim nisam u kontaktu ali mu od srca želim da je prebrodio tu prepreku i da danas uživa u pogledu na svoje stado.Sličnih primjera znam puno, svi oni završavaju sa: osjetljive su! Nadam se da če takvih situacija biti manje jer me stvarno boli duša kada vidim jadne i gladne ovce.
Bilo bi dobro da nabrojis sta in dajes za hranu, kakav je smjestaj itd itd......
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

štala je sa južne strane otvorena, podijeljena na boxove za 10 ovaca (izmuzište za 10), hranim iz hodnika. boxovi za janjenje su montažni i nakon janjenja ih presložim u boxove za janjad. ništa komplicirano. hranim ih sa mješavinom kukuruza, ječma, zobi i sojine sačme. naravno i min. vit. dodaci.
 
B

brundalo

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

jucky kaže:
štala je sa južne strane otvorena, podijeljena na boxove za 10 ovaca (izmuzište za 10), hranim iz hodnika. boxovi za janjenje su montažni i nakon janjenja ih presložim u boxove za janjad. ništa komplicirano. hranim ih sa mješavinom kukuruza, ječma, zobi i sojine sačme. naravno i min. vit. dodaci.
Znaci vanjska klima.....pretpostavljam da nema propuha. Nego oce li bit koja slika skoro?
E da gori si napisa da ostaje dosta mlika iza strojne muze. Mozda bi triba malo pogledat muzni uredjaj ili ovacama promasirat vime prije muze. Reka si da se radi o vridnom mliku...pa normalno to je najmasnije mliko koje se javlja u svih prezivaca i njega triba izmust rucno. Iako ponavljam ne bi smilo ostajat vise od 10%.
A kako je sa pasom? I kako podnose vrucinu?
:scratch
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

vjeme obavezno perem prije mužnje sa toplom vodom i sredstvom za pranje vjemena, izmuzujem prvi mlaz tako da je to i masaža. Kada upalim muzilicu nekim ovcama mlijeko curi iz sisa i iza muzilice ne ostaje skoro ništa, a kod drugih ostaje puno. Držanjem IF na ispaši nisam zadovoljan jer u prolječe i rano ljeto kad je trava odlična sve štima ali dolaskom prvih vručina je i kvaliteta paše slabija pa ima manje mlijeka. Probao sam im onda pojačat koncentriranu hranu ali bez večeg efekta. Pokazalo se da promjene hrane tijekom laktacije vode do smanjenja proizvodnje mlijeka. Ne kažem da je ispaša loša, dapače ako im možeš tokom laktacije osigurati približno istu kvalitetu ispaše, onda je to odlično. Nemam dovoljno površine oko farme za pregonske pašnjake pa zelenu masu rješavam košnjom lucerne. Ako imaju debelu hladovinu i stalan pristup svježoj i hladnoj vodi ni vručine ne predstavljaju veliki problem. Naravno da mliječnost tokom tih dana padne ali to nije tako izraženo.
 
N

nasafarma

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

kakve su frizijke što se tiće zime, ja živim u Lici,a zanimaju me mliječne ovce.
 
J

jucky

Guest
Re: istočnofrizijska ovca

frizijkama zima nije problem. Mislim da bi Lika i Gorski kotar bili idealni za nju. Ima jedna uzgajivačica u g. kotaru i odlično joj ide. Možda je problem plasman mlijeka, ali ako se proizvodi sir onda je to nebitno
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: istočnofrizijska ovca

jucky: ako hraniš sa zelenom masom,onda probaj kositi i zob u zeleno,jer mi je jedan stručnjak na ovom forumu rekao da ona ima jako dugi period iskorištavanja.a približno istu kvalitetu.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: istočnofrizijska ovca

Kod visokomljecnih ovaca kao sto je i IF ovca, jako zanimljiva tema je umjetno othranjivanje janjadi sa svrhom povecane proizvodnje mljeka, te s obzirom da se radi o ovcama velike plodnosti, dobivanje janjadi klaonicke tezine u kracem vremenskom periodu. Muznja kod ovih ovaca pocima vec od cetvrtog dana nakon janjenja.
Takodjer muznja je preporucljiva putem automatskih muzilica. Ovisi opet o tipu i karakteristikama muzilica.
Nije nikako preporucljivo musti i potom ponavljati muznju. Ono malo mljeka sto ostane u vimene, a ostane ga i nakon rucne muznje, naci ce se u sljedecoj muznji. Nece se izgubiti. Osim toga ovisi i o podtlaku, drzacu vimena, morfoloskoj gradji vimena, sisa itd. Npr. podtlak muzilice je preporucljiv 40 - 44. Ovisi i o tipu muzilice. Npr. za muznju ovaca i koza jedna od najboljih muzilica je kruzna muzilica koja omogucuje muznju i do 1000 ovaca u vremenu 1 - 2 sata.
Prehrana kod ovih pasmina ovaca je isto jako delikatna. Kao sto sam vec procitao promjene ishrane mjenjaju i mljecnost. U tu svrhu kod intezivnih uzgoja ovih visoko produktivnih zivotinja je jako dobro koristiti unifeed metodu ishrane.
Takodjer i vremenske promjene mogu uticati na mljecnost. Obicno neke pasmine ovaca dan-dva prije promjene vremena a narocito smanjenja vanjske temperature reagiraju naglim padom dnevne proizvodnje. Kod nekih moze doci i do pojave mastitisa u vecem broju i to narocito gangrenoznog mastitisa.
 
Na vrh