• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
I ja pravim jedan sličan...5x40 , od cijevi od pola cola ...direkt u zemlju cijev,ali napraviš joj neki graničnik.... ja stavljam metalnu pločicu 20x20 cm koja ima rupu na sredini,pa je navučem na cijev i malo zavarim, ne potanja
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Iskopaš rupu za luk i na dnu postavi neki komad crijepa ili cigle uglavnom da luk legne na taj crijep i luk zagrneš zemljom i nabijuš temlju dobro oko luka nekom gredicom i nemaš onda nikakvih problema luk neće propasti u zemlju.

Tako sam ja radio na svom plasteniku isto ručne izrade a možeš pogledati na ovom Linku. nije se pomaknuo još ništa.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
pa ja imam rupe negdje na 15cm od početka cijevi s obe strane luka... i to sam probušio za rebrasto željezo 12icu. Narezao sam već gomilu tih komada na cca 20 cm duljine i kad bi ih gurnuo kroz cijev virile bi sa svake strane po cca 8 cm. Da li je to dosta da drži luk ?

ili da kad njih popikam još gurnem kroz to od luka do luka jednu šuplju cijev koja bi u kanalu onda spajala lukove.... jer su rupe u smjeru plastenika, nisu okomito.. pa bih mogao spajati lukove nekim cijevima preko tih rupa ..ako je potrebno.

Međutim više me brine kako to sve iznivelirati na mekanom tlu i dobiti plastenik u ravninu..imate nekih par kratkih natuknica na što paziti i kako postaviti. Isto da bude u "vagi"

uglavnom, do sad sam zaključio da ću betonirati samo prvi i zadnji luk (možda i onaj u sredini) i da ću stavljati to željezo dolje u rupe da ne propadnu lukovi. (prema preporuci darijusa)

Planirao sam 2 metra razmak među lukovima..ukupne duljine plasteniak 40 metara s čime da spajam lukove na vrhu.. da varim one matice kako sam vidio da neki imaju ili postoji nešto čime se mogu vezati cijevi ? Jel dovoljno rebrsto željezo ili da stavim 25 cijevi koje imam pocinčane već...iako mi ih je žao za to iskoristiti, radije bi još jedan tunel napravio

Što nabaviti za spajanje folije na rubne lukove i kako napeti foliju ? Lukovi su dužine 8 metara ukupno, jel dovoljno uzeti 8 metara foliju budući lukovi sa svake strance idu cca 40 cm u zemlju pa će i folije ostati cca 40 cm za zatrpati

...znam da sam postavio gomilu pitanja..ali ukratko samo da imam neke smjernice
 
Posljednje uređivanje:

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Iskopaš rupu za luk i na dnu postavi neki komad crijepa ili cigle uglavnom da luk legne na taj crijep i luk zagrneš zemljom i nabijuš temlju dobro oko luka nekom gredicom i nemaš onda nikakvih problema luk neće propasti u zemlju.

Tako sam ja radio na svom plasteniku isto ručne izrade a možeš pogledati na ovom Linku. nije se pomaknuo još ništa.

super izgleda ovo... di si nabavio ove šelne za učvrstiti foliju...i kako si ju napeo ? ako nije poslovna tajna :)
tako bi nekako i moj trebao izgledati...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
1. odlomak: dosta je tih 8 cm na svaku stranu, da su duže i tak bi se upigale prema gore...:(giggle):

2. odlomak: ne, to je bezvezno razbacivanje materijala...

3. odlomak: prvi, srednji i zadnji luk izniveliraš šlauf vagom, ostale samo špagu po vrhu...ali taj je posao lakše odraditi kad imaš baze, pa onda samo luk natakneš na njih...a ne ova tvoja sklamerija...:p:

4. odlomak: ajde

5. odlomak: nisam najbolje shvatio, ali ako ga povezuješ gore po vrhu radi to s pocinčanim cijevima, pošto sve drugo puno prije prehobla najlon...za držanje tj. povezivanje tih cijevi može se raditi na šeraf (nemoj ako baš ne moraš) ili se može kupiti U šelne, koje se onda malo "prilagode" da uhvate križ koji imaš gore...ili prvog i zadnjeg zašerafiš torbanom, a ostale svežeš jačom žicom...naravno pocinčanom!
o razmaku bi puno lakše pričali kad bi te mogli geografski smjestiti u ovoj lijepoj našoj...iliti puno snijega gušći lukovi...ja koristim 1.5 m razmak, 2 metra mi se ne sviđa...čak sam svoj 10 m široki plastenik radio na 1.5 m...ali to je osobna procjena...standard za dobar plastenik je 2 m.

6. odlomak: vidio si čime se učvršćuje, i 8 m folija ti je dosta ako ide 40 sa svake strane u zemlju, ako ide 20 sa svake strane, onda uzmi 8.5 za svaki slučaj

ako si blizu Zg, ovdje ima sve što ti treba...od kopčica, preko folije do navodnjavanja...http://www.danon.hr/pocetna/
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
darijus, šta drugo da ti kažem nego... hvala !

sve potrebne informacije sam dobio

:drink:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ajjjjj, kod mog starog pukao plastični dvije cijevi ali stvarno nikakva šteta cc 60 kn. Bio snijeg i naleti vjetra kao kod Samka. Ali ovo kod tebe srce para. Dobro da nisam podigao plastenike za rasadu jesenas, eno ih čekaju u dvorištu Agroservisa.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
UUuuuuuuu pič** mater***!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Koji je to pao???

Nebi nigda reko dok smo ih postavljal ida bi koji mogel tak pasti!!!!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne znam da li je kod Cabaga, ali kod mene se jednostavno lukovi provrte u poprečnim ukrutama i pljus.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma to smo kod njega postavljali lani u prolječe 5 novih komada, sve je izgledalo perfektno složeno i ojačano, ma rekel sem da ako to nekam mrdne....kad evo gle sad, nemrem vjerovati!!!! A sve je "tvornički", nije home made!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ah,svi mi,imali ovakve ili ovakve kao što su moji ne spavamo mirno kada su nepogode.Ja se snijega nikakvoga ne bojim,ali se,nakon što sam doživjela jedno orkansko nevrijeme vidjela šta vjetar može napraviti ako je folija samo malo na jednom mjestu zakinuta,sva pretrnem dok se nešt gadno sprema.Koje su to psihoze - i onda mi bude netko reko da je lako seljak biti.:icon_wink::icon_axe:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Šanana, zadnji, onaj kojega ti nisi montiral. To i je sigurno problem, da si ti to prišarafil nebi to nikam mrdnulo.

Koliko sam skužio najprije su popustili spojevi stupova i lukova, skoro sve ukrute su ostale na mjestu. Svu spojevi su popucali, i dolje na stopama i gore na spoju stupa i luka.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
O majku mu....ja sem lepo rekel da treba dobro stezati!!!! :)

I jel ima nade da se popravi?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
O majku mu....ja sem lepo rekel da treba dobro stezati!!!! :)

I jel ima nade da se popravi?

Za sve postoji nada, samo najprije ti moraš dojti...:icon_pidu:
 

Najnoviji postovi

Na vrh