• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Iz Nizozemske,svi kontakti su bili u Holland...





Danas u poljoprivrednoj emisiji su opet legli plastenici od snijega...jel netko zna koja firma ih je montirala?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Meni se čini da su to oni isti sa prethodnih postova
reading.gif
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Svi rade,nema vas ovdje,vani ste u poslu :icon_thumright:
Uglavnome imam laičko pitanje pa se nadam odgovoru.Kupili smo mislim povoljno,rabljeni ali vrlo vrlo solidnu konstrukciju plastenika širine 4.60x28x2m
...ovaj..

...

...







...e sada,hmmm :icon_scratch: ,ja bi željela, kao i svaka žena, nešto dodatno ili drugaćije :icon_madu:,to jest digla bi ga za najmanje 40cm iznad zemlje da bi dobila kut i više mjesta umjesto luka na dnu...
Muž je već nešto smislio i nabavio potreban materijal...ali ipak pitam vas iskusne koliko je to preporućljivo..,naravno i vrata se budu digla za toliko što odmah znaći i da ču morati preskakati tih 40cm...,naravno ta donja konstrukcija kod vrata bi bila mobilna tako da se svako toliko može unutra sa motokultivatorom...
Iskreno malo sam sumljićava pa zato pitam za mišljenje :(hi):
Hvala na odgovoru i idejama.
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@Pingy321, moje skromno mišljenje je...ove sadašnje dimenzije su maksimum za tu vrstu plastenika, tj. nema nikakvih stupova za podupiranje, neznam kakve su cijevi..metalne ili plastične, ako ćeš podići, preveliki je razmak među lukovima, stoga bez podupora i dodatnih učvrščenja snjeg će to sve polomiti, uz to zavisi i smjer postavljanja od udara vjetra. To je plastenik za niske kulture, salata, jagode..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas rade otprilike te mere plastenika samo sto su malo vislji sa strana. kroz sredinu ubacuju red stubova na nekih 2-3m i po duzini ili cev ili drvena letva za koju se pricvrsti cev spoljasnje konstrukcije. to bi sa podizanjem za 40cm dosta znacilo pogotovu sto je velika duzina. mi radimo manje od 15-20m duzine zbog ventilacije ipak. nije losa zamisao ali ubacite stubove ili betonske ili drvene obavezno po sredini. ali podizanjem plastenika uvis najlon kompletan mora biti siri za toliko koliko ga droduzavate na sipkama. znaci dodatni trosak
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
:(whew):..e da tako sam i mislila..cjevi su aluminij,1 col ili kako se to već piše ( :mur:),naravno nisam rekla mužu ali sam već spremila podupirače za po sredini,to obavezno mislim staviti,znam da će se on buniti ali..bude po mome ipak,heheh..
Kaj se vjetra tiče,uhhh,mjesta dovoljno imam samo u smjeru istok-zapad,a ako bi htjela onako kako se preporuča sever-jug,trebalo bi plastenik prepoloviti i napraviti dva...eto i to je opcija koja je izvodljiva,hmmm..?
Kaj velite na to.
Kod nas puše od jutra do mraka,a kad sjeverac počne boli glava.

I da, nabavili smo foliju od 8m inače ide ona od 6,tako da smo i na to mislili :wink:

bhorv ti si mi skoro susjed :smile:
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Za ovu ideju da napraviš dva, sjever-jug, računaj ,bit će veliki trošak praviti vrata s obje strane.
 
Posljednje uređivanje:

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Sada imam vrata za obje strane,trebalo bi još samo dvoja...ako bi išli u tu varijantu.
Ili ljeti i onako otvoreno samo sa mrežom zbog susjedove peradi, a zimi i tako zatvoreno najlonom?
Znam da sam dosadna možda ali...razmišljamo :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas kazem retko se rade plastenici koji su tolike duzine. na sredini leti sve se ukuva jer su niski i nema provetrine i nije se dobro pokazalo. zato vecinom ide 15-20m mah. kad su siri i vislji sa krovnom ventilacijom moze i vece duzine. pogotovu paradajz i krastavci gde su u plasteniku to je za robiju raditi. moja snajka je pre 2 god. infarkt dobila u plasteniku jer fakticki je toliko nepodnosljivo za rad . vrelina i sparno unutra da se nemoze disati. ako su ti AL. cevi obavezno podupiraci cak i cesce na 1,5-2m.nije neki problem da se naprave 2 manja od jednog veceg samo dvoja vrata dodatno. ali primetices koliko je lakse raditi i bolje u kracim plastenicima. i po samo povrce. jos jedna dobra fora je da stari najlon prvo se stavi a preko njega novi. mnogo manje rosenja od kondenzacije i time problema sa povrcem.
 
Posljednje uređivanje:

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Da Vice i ja sam tako razmišljala što se tiče vrućine u tako dugom prostoru,a nije mi da ga na sredini režem i pravim otvore za ventilaciju sa obe strane jer zimi ne znam kako bi ih kvalitetno zatvorila...
U svakom slučaju se odlučujem za dva manja po 14m otprilike,a do zime ćemo već napraviti i ta dodatna dvoja vrata ili možda čak samo najlonom zatvoriti za prvu ruku.
Još i to,nemam mesta da ih stavim jednog kraj drugog pa će biti jedan okrenut u smjeru sever-jug,a drugi istok- zapad i odmah će se pokazati šta i kako reaguje na vetrove,sunce i sve moguće..važno mi je da se biljke ne "kuhaju"
Podupirače moram staviti na 1.5m jer tako su i spojeni na 1.5m,a odmah ču to probati i iskoristiti za paradajz :icon_mrgreen: biće čvrsto pa da se iskoristi...
na primjer ovako...dodati letvice... pa nek se penje :(angel):


...............

....

...
Ovo mi je prvi plastenik pa nemam starog najlona da bi ga stavila kako predlažeš,ovaj novi se ne bi smeo rositi!

Hvala na savjetima :(y):
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pingi321 pozdrav.Iz kojeg kraja si ako smijem znati.Pitam zbog terena na kojima stavljaš plastenik,da li je ravno?
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
:icon_thumright:,okolina Čakovca,Podbrest,da ravno je ali puše stalno po malo ili kad poludi puše ludo .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Po mojem će ti biti bolji plastenik u smjeru vjetra a ispred otvora malo napred mogla bi napraviti neki vjetroban.I mene muče vjetrovi,godinama sa promjenom klime su sve gori.Pozdrav
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas na gornje cevi stave zicu 4mm po celoj duzini i koliko redova paradajza ili krastavaca toliko iznad zica. onda kanapom vezuju stabljiku i vertikalno je vezu gore za zicu. mnogo lakse i nema dodatnih stubova. samo sto su kod tebe AL cevi pa nije bas za opteretiti ih toliko. ja treba da uradim bar 2 plastenika ali nikako odvojiti finansije za to.
 

almirko

Novi član
Tu od
16 Ruj 2014
Poruka
3
poz ovo je moja prva poruka :)

radio bi plastenik imam par pitanja za ljude koji su radili plastenike, plastenik je za kuću - porodicu...nebi budžio neki loš već da to bude solidno....

širine od 4-6m i dužine od 10-15m visine hmmm nemam pojma....

koje cijevi mi preporučavate 3/4 ili 1 col debljina 1,5 ili 2mm ili veće cijevi.... i koja je konstrukcija najbolja za ovu veličinu...

da li raditi bočna porovjetravanja na ovu dužinu? ovdje me najviše interesuje vaša iskustva...

u plastenik bi išlo svega po malo....

eto toliko :)
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
evo moga iskustva

cijevi sasvim dovoljno ti je 3/4( i previše) i stavit ukrute bočno i gore, kao što sam ja na svojima, potraži slike na forumu u temi o paprici ili čak tu

ne trebaju nikakvi stupci, ali preporučam da ti je luk od luka 1m, zbog snijega, folija će duže trajat ...

sve ovisi kakav materijal imaš dostupan i po kojoj cijeni i gdje se nalaziš, ma da to postaje sve manje važno

bočno provjetravanje ti ne treba

lukove samo bodeš u zemlju uz pomoć šila i bočno postavljaš blokatore da ne može propast pod teretom snijega..

ako treba što pojasnit i priložit slike samo reci
 

almirko

Novi član
Tu od
16 Ruj 2014
Poruka
3
što se tiče savijanja imam mašinu za savijanje cijevi i bilo koji oblik neće biti problem...ali nebi previše da komplikujem....dem sa 3/4 debljina 2mm cijena 7 eur po cijevi...kod mene je to kao povoljno :) sad neznam kod vas...

ako bi luk radio od jedne cijevi 6m koju širinu bi trebao ganjati, ili je bolje da idem na neku drugu soluciju?

koju bi visinu trebao da ganjam oko 3m ili ?
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Poz Almire!
Vidim da si nasao dobru cijenu cijevi,ima me dze tu:icon_e_biggrin: ,i meni za narednu godinu treba veci plastenik,da se rijesim ove drvene konstrikcije:(grin):Kod nas u Brckom ima jedna firma koja prodaje motane cijevi profila 3x2 cm ,8 m duzine i to kosta 9,2 evra.
 

Najnoviji postovi

Na vrh