• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Evo jedne teme za ljude koji su odlučili krenuti u ovaj posao, a trebaju par savjeta oko plastenika. Prvo bih se pozabavio tematikom izgradnje plastenika, veličina od nekih 4,5 - 6m širine (a može i više, a ostali slobodno napišite koju kritiku ili pitajte ako nešto nije jasno.
Evo jedne kratke upute kako izgraditi plastenik od 6x20m.

Najprije ću napisati koliko kn će koštati ova ekzibicija;
-cijevi 1/2" 36 komada * 96 kn =3456
-2 cijevi od 1cola= 200
-cement i šljunak =300
-12 cijevi 30mmx30mm *65=780
-12 cijevi L profila * 80 (ne znam točnu cijenu)=960
-šarafi,lajsne,rezne ploče,svrdla...=250
-najlon 10mx21,25m=800+/-
-pretpostavimo da imate privatnu šumu i nasječete 26 stupova od 2,5m visine
-te da imate bušilicu, brusilicu koja se neće pokvariti :icon_mrgreen:
TOTAL=6700 +/-

1. Mjerenje površine, mora sve biti pod kutem. Zemlju normalno oremo i tanjuramo te poslije frezanje. Krećemo s cijevima, svaku skratimo za 1,25m te počinjemo praviti jedan luk koji će biti osnova, te od kojeg će se praviti replike.


savija3.jpg



2. Počinjemo sa savijanjem, preporučam da se kupi koja cijev viška jer uvijek može doći do nepredviđenih okolnosti. Kada savijamo na primitivan i jednostavan način kao ja moramo paziti da nam se cijev u rukama okreće što manje, jer će nam pobijeći u stranu (manja odstupanja su dopuštena). Novu cijev guramo polako i pratimo original, kad dođemo do kraja napravimo ovaj nagli pad koji vidite i to je to.

- Nemam sve fotografije trenutno ali ću editirati kada se kiša smiri.

savijenecijevi.jpg


3. Pravljenje stopa, prvo napravimo kalup od dasaka u koji ćemo uliti beton. Kalup neka bude 15x15 cm. Kada izlijemo i vidimo da se beton već malo stišće, ubacujemo cijev od 1" (razlog zašto 1" ću navesti kasnije) koja mora na dnu biti obmotana širokim selotejpom kako se nebi napunila. Cijev koja u stopu ide biti će dugačka 30 cm . Na njoj kasnije bušimo rupu kroz koju ide šaraf (5,5mm) , širine je 1" kako bi mogli pokriti odstupanja jer sam ja unaprijed izbušio rupe na bočnim cijevima, a inače pola cola ide na knap u 3/4 tako da je na vama izbor.

izlivanjestopa.jpg


4. Ukopavamo stope i dobro nabijamo zemlju okolo, opet pazimo da je sve približno u liniji. Još se ništa ne buši to ćemo odraditi poslije. Spajanje cijevi sam ja radio sa običnim "glatkim" mufom, jest da je malo zeznutije ali nas trojica su sve to spojila za 1h. Kada ćemo postavljati cijevi one će naizgled biti dosta iskrivljene ali ne brinite to će rješiti 3 reda bočnih cijevi. Kada postavimo sve lukove i ukopamo stupove za prednje povlačimo uže, gore po sredini da utvrimo koji je malo niži i korigiramo.

poetaksastavljanjaplast.jpg


nastavaksastavljanja.jpg

Ovdje sam prikazao otrpilike :icon_mrgreen: kako bi trebalo to izgledati i gdje bi te cijevi, stupovi trebali ići.

skoropostavljenisviluko.jpg


5. Vrata, eh sad ja sam svoja zamislio kao dvokrilna, pospajao sam cijevi od pola cola i stavio najlon s obje strane te opšio okolo. Vidit ćemo kako će držati. Gornji dio iznad poprečne cijevi će se otvarati prema gore i napravljen je kao i ove.

vrataw.jpg


------------------------- Do ovdje sam stigao, nastavak u sukladu sa oborinama i slobodnim vremenom. Već sutra ili za par dana ću napisati o onim plastenicima koji se naziru u pozadini 4,5x25.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Koje su dužine ove cijevi od 1/2 cola? i za što ti služe ove od 30 mm što si napiso da ih treba 12?
mnogo skupo za takav plastenik, moj je izašo jeftinije sa cijevima 32 mm debljine mesa 2mm i dužina cijevi 6 metara i 1,5 metara luk od luka, koliko je kod tebe luk od luka?
pozzz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo moj plastenik za rasad 6,5x21 metar. Sa folijom me koštao cca 1000 eura. Sad moram ovih dana raditi još jedan, možda ću malo veći nego ovaj jer nikad dovoljno prostora.

2cr4wec.jpg


Folija je 12 metara širine. Lukovi su 32x2, prečke 28x1,5 a sve ukrute 22x1,5
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Koje su dužine ove cijevi od 1/2 cola? i za što ti služe ove od 30 mm što si napiso da ih treba 12?
mnogo skupo za takav plastenik, moj je izašo jeftinije sa cijevima 32 mm debljine mesa 2mm i dužina cijevi 6 metara i 1,5 metara luk od luka, koliko je kod tebe luk od luka?
pozzz

dužine su 6m ali sam ih ja skratio, tako da sad ide gore bez brige 10m najlon ne 10,5m

30x30 idu poprečno na svaku cijev naravno, ove druge L profila idu bočno i jedan red gore

1,25 je razmak između lukova

cabage- to si sam savijao i spajao cijevi ili si kupio ? jesu to pocinčane cijevi i koliko košta ? koliki je razmk između lukova ?
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
samko, sve su to crne cijevi koliko kužim? ili su ipak lukovi pocinčani a ovo ostalo crno?
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
daj molim te malo zornije pojasni način piganja tih lukova,makar da nacrtaš :(

pa nikak da skužim kak si to piganje odradil,jel sam tak bedast,ili kaj? :icon_scratch:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I danas smo počeli s montažom kod člana "cabage" :)

Slika2675.jpg


Sutra nastavak.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel to Agroservis Proizvodnja ili kopija? Jesu li sidra betonirana? Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ej momci. Agroservis je to. Stope su betonirane donjih 40 cm, mislim da nema potrebe više, jer nema bočno provjetravanje.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ej momci. Agroservis je to. Stope su betonirane donjih 40 cm, mislim da nema potrebe više, jer nema bočno provjetravanje.

Od kada oni rade takve plastenike.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Šta ja znam od kada? Jedno dvije godine

Jebo te pa to su mi susjedi a ja pojma nemam da rade i takve plastenike, a kolika je cjena ako nije tajna.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uvijek povoljniji od svih. Kolega je neki dan doradio njihov manji plastenik. Ubacio na luk sa svake strane 1,1m cijev i na sidro 50 cm cijev. Dobio visinu 3,6 x 6 m širine od standardnog 2,5 i 4,65 širine. Kod ovog kao kod Cabagea mu nije pasala cijena (iako već ima takav od 20 m) jer čeone stranice dobro ne dihtaju pa ga nije isplativo grijati. Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Da, to je plastenik sa čeonim rolo otvaranjem i kipanjem gornjeg dijela čela, tek toliko da je zatvoren. Za polje udaljen od kuće je sasvim dobar. Cijena je preko fructusa 18.500 kn za 320 m2, a direktno sigurno 5 posto jeftinije, ako ne i 10
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Koliki je razmak između lukova i debljina cijevi kao i stijenke?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Razmak između lukova je 199 cm, 60x2 mm su cijevi, a ostale ukrute 32x1,5
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Dakle nastavili smo s radovima, uskoro edit i obećani tutorial za plastenike.

img20130412152621.jpg


img20130412152641.jpg


img20130412152609.jpg


img20130412152557.jpg





najlon danas kupljen
 
Na vrh