• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izmuzišta

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Izmuzišta:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Tine , koja su izmuzišta najpopularnija u Sloveniji? Kod nas se najviše prodaje Westfalia!
 
Č

Čerevec

Guest
Re: izmuzišta

Tine imam pitanje- Jel imaš saznanja kak su se roboti za mužnju pokazali? Navodno ima v Sloveniji jedan več par godina. A buduči da si, kolko sem shvatil, svako malo v Engleskoj, jel znaš kak su tam prihvačeni?
U Baranji na farmi Topolik postavljeno je 6 komada valjda su počeli službeno raditi u rujnu, ali od nikoga ne mogu dobiti pravu informaciju o njima.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: izmuzišta

Dajem ti moje osobno mišljenje.
Iako su mi roboti na neki način konkurenčni kod Dairymastrovog programa,
ja nisam pobornik robota iz više razloga, koji i nemaju vezu s mojom komercialnom orientacijom.

Ko prvo, ti u proizvodnji mlijeka, ako se usporediš s ratarstvom, prodaješ svoj rad. Ako investiraš zaradu od rada u robota, moraš negdje drugdje zaradit platu. Kad sada trgovci voze potencialne kupce gledat robote u Austriju i Njemačku, malo se ljudi i informiraju sami, ne samo u zvaničnom dijelu programa. Tako se dobar dio tih vlasnika bavi uslužnim radom, jedan je muzičar i slično.

Krave za robotsku mužu trebaju bit u vidu forme vimena perfektne. Prikazivanje na sajmu, kako robot traži sisu, koju mu demonstrator pomera nije baš to, što ti se pokaže u svakodnevnom radu.

Kapacitet robota je ograničen. Iako sada svi nešto kukate i psuhete zbog nedostatka zemlje, sigurno bude dobar dio išao naprijed s brojem krava. U izmuzištu, koje je premalo radiš duže, a robot ne pomuze više i gotovo. Onda trebaš kod krajne kapacitete robota uz investiciju u zgradu za novu stoku i investirat u novog , dodatnog robota.

Iako trgovci tvrde drugačije, ne možeš samo postavit robota u štalu i ne ulazit više, samo kalkulirat prijemnice od preuzetog mlijeka. Ne odgovara svaka štala za robota. Treba imat komplet drugačiju arhitekturu puteva krava od jela do ležanja.

Ako nešto ide po zlu, ti krave nisu pomužene. Al, da si pustiš još izmuzište za rezervu, hm.

Krave, koje ne idu same u robota, ti trebaš tjerat u njega, ujutro te na kompjuteru čeka lista. Ako ih ima 5, imaš posla 5*vrijeme muže jedne krave. Za pola vrednost investicije u robota imaš izmuzište s svim dodacima i mjeraćima, u kojem pomuzeš brže, nego potrošiš vrijemena za kontrolu i opskrbu robota.

I ne poslednje: neka mi neko pokaže toga, koji bi investirao toliku lovu i onda priznao, da je zeznuo.

Bar u Sloveniji niko nije kupio robota s novcima od proizvodnje. Obično su prodali neku zemlju.

Bio je u prošlom Profi magazinu članak o robotima na univerzi u Nothinghamu. Imaju četiri robota za 220 krava.
Za pluse su naveli poboljšanje zdravlja vimena, pad somatskih čelija, zadovoljnije krave i potencijal za višu proizvodnju.
Minusi su bili: teško navikavanje krava, ne bitno smanjenje potrebe po radu, robot treba radit 24/365 časa/dana i ako nešto ide po zlu, imaš duuuugo vrijemena dok se sve krave izredaju i pomuzu u normalnom tempu.
Usput: prve robote su zamijenili poslije četri godine.

Sve te pozitivne osobine sistema su u SAD skužili odavno i postižu ih mužom tri put dnevnom. Time se postigne i oko 8-10% viša proizvodnja, koja pravda ekstra trošak rada. To prakticiraju kod velikih stada, gdje svaka muža traje duže i tako oni, koji muzu, dolaza za cijeli šiht.
 
Č

Čerevec

Guest
Re: izmuzišta

Odličan odgovor! Popu pop, a bobu bob! Videl sem denes na nekoj stranici da se prodaje polovni robot u njemačkoj za 16000 eura. Uglavnom primjena robota je interesantna, ali treba se to sve odvagnuti. Opće poznata stvarje da nitko ko skupo plati neče priznati grešku. Možda zato nema konkretnih informacija iz Topolika?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: izmuzišta

U vezi Topolika samo moje mišljenje.

U sklopu Belja može bit jedna farma s robotima, jer ima uvijek nužni izlaz za slučaj problema.
Ako neka krava ne bude 'kompatibilna' s sistemom, može se uvijek zamijenit s jednom od optimalnih iz drugih stada, a nju se vrati u 'klasiku'.
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: izmuzišta

Pitanje za stočare koji muzu u izmuzištima.
Kako ste privikavali krave na izmuzište? A kak prvotelke?
Jel ko bil u situaciji da u štali ima i krave i bređe junice?
Kolko sve to skupa traje?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Re: izmuzišta

Branimir 105 s kaže:
Pitanje za stočare koji muzu u izmuzištima.
Kako ste privikavali krave na izmuzište? A kak prvotelke?
Jel ko bil u situaciji da u štali ima i krave i bređe junice?
Kolko sve to skupa traje?
kako smo privikli...?? hmmm pa otvoriš im vrata i amlo si uzmeš živaca i neku botu i ide a kasnije kad
se priviknu ide i same..prvotelke opet ista pričas njima..ja imam i junice i krave samo su junice preigrađene od krava da se ne miješaju...to ti je dobro imati zato kaj se onda prvotelke priviknu na rešetke ako ih imaš vezane u staji....pa traje ti sve skupa ovisi kakave su krave..
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: izmuzišta

Branimir 105 s kaže:
Pitanje za stočare koji muzu u izmuzištima.
Kako ste privikavali krave na izmuzište? A kak prvotelke?
Jel ko bil u situaciji da u štali ima i krave i bređe junice?
Kolko sve to skupa traje?

Za tjedan dana već idu super.
 
B

brundalo

Guest
Re: izmuzišta

Mene bi vise od ovih izmuzista zanimala ona oprema kija ide iz njih. Automatske hranilice. Ovo ne mogu sebi priustit ni da hocu ali automatska hranilica koja cita bar kod sa markice a dozator odma izmjesa hranu prema tome i dozira za svako blago - e to je vec prava stvar :scratch
Normalno triba objavit proizvodjaca i cijene ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: izmuzišta

Koliko znam,ne čita se bar kod nego se očitava mikročip koji krava nosi oko vrata,a kod ovaca i koza su to bolusi koji se daju u burag,veličine manjeg kamena.Koliko znam cijena jednog bolusa je oko 4 kune,što nije puno,jer to ostaje u buragu čitav život... Mislim da je cijena ručnog čitača 2500 kn,izgleda poput kalkulatora,ima mali display na kojem prikazuje broj grla,ima i vlastitu memoriju pa pamti brojeve..vidio sam kako izgleda i fiksni čitač koji stoji u štali,spojen je na računalo,ali to sam vidio tek na prezentacji.To je jedna ploča oko pola kvadrata,ništa posebno.Mogu se raspitat ako želiš kod kolega na Zavodu za stočarstvo? ;)
 
B

brundalo

Guest
Re: izmuzišta

abrkili kaže:
Koliko znam,ne čita se bar kod nego se očitava mikročip koji krava nosi oko vrata,a kod ovaca i koza su to bolusi koji se daju u burag,veličine manjeg kamena.Koliko znam cijena jednog bolusa je oko 4 kune,što nije puno,jer to ostaje u buragu čitav život... Mislim da je cijena ručnog čitača 2500 kn,izgleda poput kalkulatora,ima mali display na kojem prikazuje broj grla,ima i vlastitu memoriju pa pamti brojeve..vidio sam kako izgleda i fiksni čitač koji stoji u štali,spojen je na računalo,ali to sam vidio tek na prezentacji.To je jedna ploča oko pola kvadrata,ništa posebno.Mogu se raspitat ako želiš kod kolega na Zavodu za stočarstvo? ;)

A sta cekas decko ja mislija da vec jesi ;) ;)
 
Z

Zvrk

Guest
Odabir muzne opreme

Planiram investirati u muznu opremu za krave. Može li itko reći svoja iskustva u pogledu kvalitete, dostupnosti servisa i rezervnih dijelova u Hrvatskoj i cijene? Radi se o izmuzištu riblje kost 2x4.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Re: Odabir muzne opreme

Svakako pogledaj Westfaliu :!:
ja imam isto 2×4 i zadovoljan sam s njome kao i sa servisom...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: Odabir muzne opreme

Hm.
Obrisan neispravan link. marka opreme, koja ima najjaći rast na velikim tržištima.

Tradicionalna velika imena (DeLaval, Wastfalia/Surge) su svojom globalizacijom izgubila veliki dio svog starog kvaliteta. Sada sa svih strana svijeta samo vuku najjefiniju još prihvatljivu robu i na nju stavljaju svoj znak.
 
V

vla

Guest
Re: izmuzišta

Na koliko vremena radite testiranje muznih aparata /vakum,pulsator.itd/kako to radite.Ima li stete po vime krave ako se koristi stari muzni uredjaj Vitrex bez pulzatora?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: izmuzišta

Imam Westfaliu izmuzište 2X4, preporučam svakome.
Servis dostupan 24 sata na dan.
 
Å

Željko

Guest
Re: izmuzišta

Da mario, sve je to lijepo i krasno! Kad kupuješ opremu onda dobiš sve moguće popuste, a kad trebaš napraviti servis onda te oderu pošteno!
Mario pričekaj da vidiš koliko će te doči samo prvi servis, pa mi onda reci dal preporučuješ ih svakome i koliko si zadovoljan!

Ja imam 2x4 i prvi servis me došao malo manje od 15000kn!
 

Najnoviji postovi

Na vrh