• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada brojača okretaja motora na Tomo Vinković traktorima

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Zna li netko čime i kako izmjeriti broj okretaja motora na Tomo Vinkoviću?:scratch
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
ARNO, slazem se potpuno, relej bi bio super.

teskar, ako zelis najednostavnije izmeriti broj okretai treba ti instrument TACHOMETAR, radi preko lasera, a na radilica je potrebno da zalepis mala samolepliva lenta koja odbiva zrak od lasera.
Instrument izgleda ovak nekako:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Nekog ko se bavi sa elektromotorni pogoni mozda i ga ima...
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Dobar uređaj i pametan. A cijena mu je , vidim 20 $.Treba to nabaviti.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
ja sam ga kupio polovnog od avio modelara putem oglasa treba pogledati , neznam kako ide ta internet prodaja ali ljudi i tako kupuju , moj radi dobro i služi kada me nešto zanima

upiši samo model u tražilicu ima toga više
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
A kaj se nebi dalo ništ iskemijati da se broj okretaja mjeri preko alternatora :scratch Normalno ako ga dotični posjeduje :oops:
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Dobio sam brojac radnih sati od prijatelja pa me zanima kamo ga spojiti na 420???

Spoji ga na lampicu od alternatora (ako ju imaš).
1. Minus spojiš na šasiju
2. Plus oduzmeš od žice koja dolazi od alternatora na lampicu. Ta žica je kad motor stoji u stvari minus. Kad upališ motor ona počne davat plus i brojač počne radit a kad motor stoji nema tog plusa i brojač stane.
Ovako ti imam ja i radi super.

Na ovaj način radi brojač samo kad radi motor, možeš zaboraviti kontakt jer on nema veze sa brojačem i neče brojati sa kontaktom.
Rekli su ti i za neki drugi način ali sa ovome što sam naveo netreba ti taj relej i puno je sve jednostavnije spojit.

Da pojasnim još to zašto se pali i gasi lampica za alternator. Ona ima na jednoj žici plus iz kontakta a druga žica je iz alternatora. Ta žica iz alternatora dava minus kad motor stoji (lampica gori), a kad radi ona dava plus i lampica dobiva i plus od kontakta pa se gasi jer sa dva plusa nemože gorit.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
A kaj se nebi dalo ništ iskemijati da se broj okretaja mjeri preko alternatora :scratch Normalno ako ga dotični posjeduje :oops:

Koliko ja znam (više puta čuo) može se spojit na alternator. Samo neznam zapravo kako :scratch. Čuo sam i to da neki alternatori imaju kontakt naminjen za obrtomjer. Ako neko zna nek malo pojasni.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
@ danot
Mislim da netreba jer kad dojdeš na tehnički sa ovim starim ragama, krampima (dizlima) oni samo spoje na akumulator + i - i na aparatu im očita broj okretaja bez obzira dali alternator ima taj priključak ili ne.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
koliko znam preko alternatora okretaje mjeri AGT na svojima traktorima.
pošto se takvi isti motori ugrađuju na Primu trebale bi vidjeti koji je
sistem i kak je to spojeno.

Hittner na modelu sa deutz motom mjeri preko rpm senzora jer
je na prvoj strani radilice, neke sliče kako ima pinjon serija 732
na motoru LDA 672, same ke je ovdje na elektromagnetne valove...
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
@ danot
Mislim da netreba jer kad dojdeš na tehnički sa ovim starim ragama, krampima (dizlima) oni samo spoje na akumulator + i - i na aparatu im očita broj okretaja bez obzira dali alternator ima taj priključak ili ne.

Zapravo neznam tacno,ako je tako, nisam toliko pametan da skuzim kao bi to radilo preko + i - od akumulatora, neznam:madmana::(
Ja sam cjelo vreme mislio da ima nesto drugacije na alternatora za mjerenje, kada idem kuci pogledacu alternator na auto.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Neznam ni ja, ali vidim da tak rade. Možda neko od mladih snaga zna, pa se javi.
Ja imam doma takav jedan alternator i mogu ga poslikati, nije problem ;)
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Zapravo neznam tacno,ako je tako, nisam toliko pametan da skuzim kao bi to radilo preko + i - od akumulatora, neznam:madmana::(
Ja sam cjelo vreme mislio da ima nesto drugacije na alternatora za mjerenje, kada idem kuci pogledacu alternator na auto.

Jedino može da radi na principu brojanja impulsa iz alternatora!
Ona jest istosmerni napon, ali pulsirajući trofazni!
Kad bi nakačio osciloskop na akumulator...verovatno bi video te impulse!
Samo dali se obrtaj alternatora, poklapa sa obrtajem motora, ili je to već rešeno u tom uređaju tj-usklađeni odnosi???
Uglavnom moguće je!
I ja prvi puta čujem za takvo nešto...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
ovo stoji ke govori muhanicar da na tehničkome starim dizelovim ragama
mjere okretaje preko akumulatora, a tak mjere i na novim bezincima.
dok na starim bezicim (platinsko paljenje) mjere prek impulsa struje za
prvi cilindra. Sad na koji sistem to funkcionira.

Stroboskop lampa radi samo za bezince priključuje se na akumulatori i na
kabel svjećice za prvi cilindar.

Kad prvi put hlovim vremena idem na tehnički pitat na koji sistem te oni mjere na starim dizlima...
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Joe, ima smisla.
Povecava se broj okretai na motor, sa to i na alternator, sa to se povecava frekvencija na sinhron generator t.e alternator, a so to i impulsi nakon ispravljanja napona. A danasna elektronika odradi ostalo tko zna kako.
Jel dobro sam skuzio?
A dali bi se vidlili tih impulsi sa osciloskop na akumulator, sa ogled na kapacitet akumulatora?
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Joe, ima smisla.
Povecava se broj okretai na motor, sa to i na alternator, sa to se povecava frekvencija na sinhron generator t.e alternator, a so to i impulsi nakon ispravljanja napona. A danasna elektronika odradi ostalo tko zna kako.
Jel dobro sam skuzio?
A dali bi se vidlili tih impulsi sa osciloskop na akumulator, sa ogled na kapacitet akumulatora?

Tako je...tako bar i ja mislim da bi moglo meriti obrtaj samo preko +- akumulatora!
Neznam za osciloskop, nisam nikad kačio na akumulator...ali kad gledaš logički, jedan voltmetar pokaže veću vrednost dok radi alternator, prema tome bi to osciloskop trebao registrirati, i videti impulse!

Ali ja mislim da je tu o nečemu drugom, i da +- koristi samo za napajanje uređaja, a da ima još tu koja sonda za merenje!
 

vinogradnik

Član
Tu od
31 Lis 2010
Poruka
51
Koliko ja znam (više puta čuo) može se spojit na alternator. Samo neznam zapravo kako :scratch. Čuo sam i to da neki alternatori imaju kontakt naminjen za obrtomjer. Ako neko zna nek malo pojasni.


To ti djeluje na sljedeči način. Za mjerenje obrtaja motora su ti potrebni neki podaci, odnosno signali, koji se dobivaju iz različitih izvora :
- iz bobine, to je kod starih benzinskih motora
- iz senzora na glavnoj gredi motora, to su Hallovi senzori
- iz priključka W na alternatoru, kod novijih alternatora
- iz dodatno ugrađenih induktivnih ili optičkih senzora na glavnoj gredi motora
- minimalno odstupanje - osciliranje frekvencije napona, u 12 V instalaciji, koju prouzrokuje alternator sa svojim trifaznim generatorskim djelovanjem, (tako najvjerojatnije djeluje mjerač na tehničkom pregledu )

Ti signali imaju pravokutni, ali sinusni oblik i dovode se na naponsko / frekventni pretvarač - U/F pretvarač, koji na svom izlazu daje istosmjerni napon, koji je linearno odvisan sa ulaznom frekvencijom, odnosno sa obrtajima motora. Napon iz takvog U/F pretvarača direktno se dovodi na analogni instrument (mjerač sa kazaljkom), a moguče su i druge opcije: digitalni mjerač, mjerač sa raznobojnimi LED diodama, samo u tom slučaju, je potrebno ugraditi još dodatno elektroniku sa elementom LM 3914.

Pozdrav !
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Da malo pomognem, stavljam neku šemu struje od Lade Nive. Tu bi se možda trebalo da se vidi dal bi bilo to moguče spojit. Samo što ja ne kužim to najbolje pa...

kr-tko-neki-foto_10744305_15646587_18531798.jpg


Kako te ja razumem, trebam još naponsko / frekventni pretvarač - U/F pretvarač. Jel to ono označeno sa PP?
 
Posljednje uređivanje:

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Dobio sam brojac radnih sati od prijatelja pa me zanima kamo ga spojiti na 420???

ako je samo brojac radnih sati, kao onaj na TV serije 800 onda treba samo + i -......mozes direktno sa glavne brave uzeti + kad gurnes/okrenes kljuc, ali u tom slucaju vrti cim das kontakt, ili da spojis na nacin kako su objasnili @ARNO ili @firemanpeter

je li moguce na tv 419 spojit brojac okretaja motora i gdje?:scratch

treba ti posebna dinama i poseban regler za obrtomjer; dinama s dvije zice (ne tri kao standardne diname na LOMBARDINI motorima) i regler s kontaktom za obrtomjer......to je sistem AGT-a

A kaj se nebi dalo ništ iskemijati da se broj okretaja mjeri preko alternatora :scratch Normalno ako ga dotični posjeduje :oops:

ako alternator ima izlaz W, i mislim da bi tada trebalo napraviti odnos remenica pogonske i remenice alternatora jednak onome na autu sa koga je alternator skinut i mjerac obrtaja tog istog auta


imam i ja neki mjerac obrtaja VDO (ko zna od cega) ima tri kontakta za spajanje, bio sam zagrijan da ga nekako uglavim na TV....medjutim kad sam malo bolje razmislio....odustao sam :(

sad sam zagrijan da napravim izlaz iz motora i kupim novi obrtomjer/brojac sati od IMT-a i povezem ga mehanicki
 
Na vrh