• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada drvne građe i upotreba u razne svrhe

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
EDIT savoris
pošto sam napravio novu temu prebacio sam neke postove ovamo , tako da znači ja sam otvorio temu da ne bi došlo do zabune jer je prvi post od ovoga člana
Evo ovdje možemo raspravljati o upotrebi drveta u gradjevinske i ostale svrhe
znači rezanje trupaca u dasku (građu) i sve ono što se od toga može napraviti



Ja imam u ponudi badava srušit sljedeće količine stabala.13 kestena promjera oko 40-50 cm,4 oraha promjera od 15 -30 cm,2 trešnje promjera 40-50 cm,šljive oko 15 komada oko 15-20 cm.Drva bi bila mahom za ogrijev,jer nisu baš za neku industrijsku upotrebu,osim kestena,budući da oreheki nisu ravni,a nije ni deblo neke dužine,max 3 m,onda počnu grane.Nisam nikad drva koristil za građu,mahom za ogrijev,pa me interesira kam vi s kestenima i trešnjama,od njih bi se našlo nekaj materijala.Samo kaj mi je daleko,50 km je od mene,moral bi najti nekoga s kamionom.Za ogrijev bi bilo nekih 12-15 metri drva.Kaj bi vi napravili na mojem mestu.Sve više mi se dopada to,jedino se moram raspitati o troškovima prevoza.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,065
trešnja je jako kvalitetno drvo za stolarske poslove u enterijerima , ovo ti kažem pouzdano jer sam se i sam bavio stolarijom duže vremena , a moj stari još uvijek drži radionicu
stubići obradjeni na drebangu izgledaju fantazija jedna

moj savjet je da sve to pokupiš izrežeš na pilanu i složiš da se suši , kažeš da od oraha i nema neke koristi ali ako ikako možeš i njih izreži jer je on jako skup
za kesten neznam jer drvo kestena nikada nisam vidio u životu
čak i šljiva u dasci se traži pretežno za kundake lovačkih pušaka


ja tako kada naidjem u šumi na bilo koje drvo koje može na brentu ono obavezno ide u trupac
znači ja uzimam :hrast,jasen,lipa,vrba,topola,trešnja..... , to sve ide u dasku i mogu ti reći da to posle dobro unovčim , jeste da umrtvljujem kapital na duži period ali meni se isplati
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
trešnja je jako kvalitetno drvo za stolarske poslove u enterijerima , ovo ti kažem pouzdano jer sam se i sam bavio stolarijom duže vremena , a moj stari još uvijek drži radionicu
stubići obradjeni na drebangu izgledaju fantazija jedna

moj savjet je da sve to pokupiš izrežeš na pilanu i složiš da se suši , kažeš da od oraha i nema neke koristi ali ako ikako možeš i njih izreži jer je on jako skup
za kesten neznam jer drvo kestena nikada nisam vidio u životu
čak i šljiva u dasci se traži pretežno za kundake lovačkih pušaka


ja tako kada naidjem u šumi na bilo koje drvo koje može na brentu ono obavezno ide u trupac
znači ja uzimam :hrast,jasen,lipa,vrba,topola,trešnja..... , to sve ide u dasku i mogu ti reći da to posle dobro unovčim , jeste da umrtvljujem kapital na duži period ali meni se isplati

aloha savo care pa i ja stolar:partyman: bio a i piše na papiru, drvo kestena je isto odlično za interijere-ja si napravio stol za blagovanje-unikat:!:
od kestena mi svi rogovi na kuči a i pola greda, odličan za vrata, prozore-samo je cijena paprenija od ikoje hrastovine



Ja imam u ponudi badava srušit sljedeće količine stabala.13 kestena promjera oko 40-50 cm,4 oraha promjera od 15 -30 cm,2 trešnje promjera 40-50 cm,šljive oko 15 komada oko 15-20 cm.Drva bi bila mahom za ogrijev,jer nisu baš za neku industrijsku upotrebu,osim kestena,budući da oreheki nisu ravni,a nije ni deblo neke dužine,max 3 m,onda počnu grane.Nisam nikad drva koristil za građu,mahom za ogrijev,pa me interesira kam vi s kestenima i trešnjama,od njih bi se našlo nekaj materijala.Samo kaj mi je daleko,50 km je od mene,moral bi najti nekoga s kamionom.Za ogrijev bi bilo nekih 12-15 metri drva.Kaj bi vi napravili na mojem mestu.Sve više mi se dopada to,jedino se moram raspitati o troškovima prevoza.

-pametno ti savo govori, ja bih išao samo zbog kestena i s njim u građu:D
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
jel zna netko kupca za kestenovu građu? imam masu toga i sve derem u drva...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
nemoj mi to pisati bde me oko srca kad to čujem
plavi oglasnik i mislim da sad nećeš dugo čekati pošto je sezona krovova i drugih radova počela
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Recimo da ja to porušim i da dam na pilanu,koja bi bila najbolja dimenzija da izrežu tu građu?Recimo da se uzme nekaj za stupiće,možda za stepenice i tak.Velim da nisam nikad s tim imal posla,pa me interesira kak to ide inaće?
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
po meni na 8-micu i da vidiš vrata, stolova, stepenica, stupića...






moj ursonja ima mufove:weedman:
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
OK,budem se raspital malo o tome,jedino moram najti prevoz do neke pilane.Bumo vidli.Ima toga kak sam nabrojal.A kaj da bi od toga napravil neku drvenu klet ili tak slično?Jel bi kesten izdržal to?Znači da mi izrežu ko fosne i da to iskoristim,samo neznam dal bi mi bilo dovoljno materijala od 13 kestena da režu planjke od 2 cola.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
za klet se ne moraš bojati ali za količinu trebaš kubik tabelu a ja iz glave dajem siguran podatak da kubik fosne od 2 cola pokriva površinu od 18m2-tu oduzmi barem 10% na onaj dio što umećeš u stupove
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Dobro,dobro,sad si mi već dal ideju i o seoskom turizmu pomalo,vrag te stvori!Neznam,gruntam,pa se nadam da bi nekaj i moglo s toga biti.Uglavnom ak se bu delalo kaj ima tu dobrih zanatlija kolko vidim i nisu daleko pa bi se mogli i za posel dogovoriti,ali sve u svoje vreme.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma samo nek se to prvo izreže na klade, pa transport na pilanu, pa sušenje(prirodnim putem) 2. i po god da bude pravo suho ali ako je namijena za kljet onda je i godinica dosta
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,065
prvo mi recite šta je ''kljet'' :scratch

a evo šta sam ja svojeručno napravio od jasenovine koju sam isto tako odvojio iz šume gdje sam je kupio za ogrev

za ovakve stepenice treba rezati na
25-30mm čela
50-55mm gazišta
70mm stubići
80-90mm rukohvati i glavni stubovi

abcd0003k.jpg


abcd0010t.jpg


abcd0011i.jpg


samo je lakirano kombinacijom bezbojnih lakova , treba sada sve lijepo obrusiti i ponovo lakirati ali taj završni sloj neću da radim jer imam još nekih grubljih radova u gornjem kupatilu pa da ne bih oštetio
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
fino Savo, imaš i za to dara!
Kljet/Klet ti je zagorski za bogomolju...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,065
jesu li to one male kapelice ili kako se već kaže koje obično budu na raskršćima ?
sve koje sam vidio bile su od betona i cigle , a iskreno nisam ih vidio mnogo
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
KLJET-KLET-kučica obično u vinogradima za feštice, vikend opuštanje u prirodi, izdvojena malo od civilizacije i da zagorcima bogomolja
stepenice su prva liga fino ukrašena čela-možda da si cifre naglasio nekom nijansom..., ja sam radio jedne polukružne isto sa čelima i ogradom ali od hrastovine-ma milina
a jeffy te malo erotizira pošto je i on zagi
 
Posljednje uređivanje:

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Svao ovo izgleda super!
Stari mi je stolar tak da imam i ja malo oko za to, ali ne i dara!
Evo slikice kljeti za sve ne zagorce i one koji ne kuže strane jezike:rolfer:

100_8498.jpg

Malo se slabije vidi al to bi bilo to moje bogomolje :prayer::supz::prayer:
Naravno isto drveno:mrgreen:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Dečki,dečki,ajd pomalo,ja sam pital za rušenje a vi ste već i stepenice napravili i kleti i pili bi,k vragu! :rolfer: .A pri meni drva još rastu!
Savo,svaka čast za stupiće!To je na kopirnom drebangu delano,jel tak?
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Savo sta reci nego da je odlicno svaka cast na majstorskom uratku, sto se tice premaza ja bih cela patinirao nijansu tamnijim pajcom sli spuzvom tako da se istakne urezani dio da to izgleda savrseno. Ipak rad za deset plus !!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,065
hvala na pohvalama :partyman:

topolu režem na 3cm i koristim je onako za propratne poslove oko kuće , čak sam jedan dio krovne konstrukcije uradio od nje

a lipa kod nas ide za potrebe pčelara , sanduci i sve ostalo prave isključivo od lipovine
 
V

VOJVODJANIN

Guest
hvala na pohvalama :partyman:

topolu režem na 3cm i koristim je onako za propratne poslove oko kuće , čak sam jedan dio krovne konstrukcije uradio od nje

a lipa kod nas ide za potrebe pčelara , sanduci i sve ostalo prave isključivo od lipovine

Dali postoji nešto što Ti neznaš raditi??????:scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh