• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izrada prikolice bez pogona za manje motokultivatore

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Prilikom izrade prikolice za manji motokultivator npr. Labin Progres Mondial gdje bi trebala biti osovina sa kotačima?
Na sredini tovarnog prostora ili je bolje pomaknuti kotače prema kraju.
Pitam zbog opterečenja rude na motokultivator tj. koliko je dozvoljeno opteretiti stroj, a da se ne pretjera.
Kakva su iskustva vlasnika originalnih prikolica, može li savladati manji uspon?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mislim da pomak osovine od 10 ili 15 cm unazad jako malo doprinosi teretu na mtk
radi duge rude .
To se lako izračuna .
Mogu reć da specijal po asfaltu može dobro potegnuti uz brijeg , makadam i sve ostalo zaboravi
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
imao sam Mondijala sa benzinskim motorom i manjm gumama. Bilo kakav transport sa original tps prikolicom van asfalta ili suhe zemljano/travnate podloge je bio cisti mazohizam. Jednostavno je kultivator preprelagan. Cim sam uhvatio malo uzbrdice i ako je to jos i "beli put" sto mi kazemo u Istri, gibanje staje, a kotaci se okrecu.

I to je bio jedan od razloga zasto sam se odlucio na njegovu prodaju. Kupio sam njegovog mladjeg nasljednika Greenija sa vecim kotacima, utezima na njima i dizelskim motorom i situacija se popravila na bolje sa njime vezano za transport i teret koji mogu prevest. Iako i on zna proklizat.

To su moja iskustva sa prevozenjem tereta.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Čuj, ja sam prije jedno mjesec dana napravio prikolicu malu (110*120) za super speciala, može povući, doduše kod mene je ravnica, al nije to to, bez pogonske ništa... i da, pomaknuo sam osovinu malo unatrag od sredine sanduka, pa sam se pokajao... previše tereta legne na rudu... preporučujem centriranje, to moju čeka čim zabijeli, za sada je u pogonu....

 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja imam bedognija kolibri(veoma slican malom labinu) i malu drvenu prikolicu,na motokultivatoru tockovi su 13ice od kola,tero sam do 200kg,kod mene je veoma strmo,po asvaltu i livadi ide bez problema sa 200kg tereta i to uzbrdo,ali kad naidje na makadam,samo krene da se ukopava,tako da moram sici,izbaciti iz brzine i pogurati ga.Na mojoj prikolici osovina je pomerena unazad,tako da motokultivator trpi veliko opretecenje,jos na kuki ima malo lufta,tako da rucke stalno idu dole
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Kod mene je osovina je na sredini tovarnog prostora, ali zbog proklizavanja na uzbrdicama (uglavnom makadam) mislio sam da je tu greška.
Međutim nakon vaših infoa vidim da je problem u pretovaru:icon_redface:


6g7l.th.jpg
[/URL][/IMG]

ChykaKure mislim da je istih dimenzija kao tvoja (most je od Golfa I)
 
Posljednje uređivanje:

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Kod mene je fiatov most, a vukao sam 450kg koma, i još kad sjednem sa svojih 90 ruda baš i nije sretna. Sredina u svakom slučaju, i kad bude poonska, centrirat cu most u odnosu na sanduk.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Kod mene je osovina je na sredini tovarnog prostora, ali zbog proklizavanja na uzbrdicama (uglavnom makadam) mislio sam da je tu greška.
Međutim nakon vaših infoa vidim da je problem u pretovaru:icon_redface:


6g7l.th.jpg
[/URL][/IMG]

ChykaKure mislim da je istih dimenzija kao tvoja (most je od Golfa I)

Sto nestavis diferencijal i kardan na tu prikolicu,jeste da bi imala jedna brzina i samo zadnja vuca,ali bi sa kardankom iso oko 20-25km/h i jaci bi bio,a de oces sporije ugasis kardan i onda je vuces motokultivatormo ko da je bez kardana,to bi ti takodje pomoglo de je meko tlo,tu ukljucis sva 4,Jedan clan ovog foruma je napravio taku prikolicu za malog labina imas slike nede u temi labin progres
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Sumadinac, kako se krecu cijene pogonskih mostova kod vas? Kod nas ih ne mogu ni pronac...
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Sumadinac, kako se krecu cijene pogonskih mostova kod vas? Kod nas ih ne mogu ni pronac...

Ako mislis na diferencijal,polovan je oko 50do100e,a moze se naci i djabe sa nekih trulih lada po votnjacima
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Baš to... ma ovdje i gdje naletim na ladu, restaurirana je kan oldtimer...
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Sumadinac, kako se krecu cijene pogonskih mostova kod vas? Kod nas ih ne mogu ni pronac...

Imas u rublici oglasi pise prodajem mlin i ostalo. Forumas prodaje diferencijal od lade za 500,00 kn.
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Sto nestavis diferencijal i kardan na tu prikolicu,jeste da bi imala jedna brzina i samo zadnja vuca,ali bi sa kardankom iso oko 20-25km/h i jaci bi bio,a de oces sporije ugasis kardan i onda je vuces motokultivatormo ko da je bez kardana,to bi ti takodje pomoglo de je meko tlo,tu ukljucis sva 4,Jedan clan ovog foruma je napravio taku prikolicu za malog labina imas slike nede u temi labin progres

Imam 12" kotače na motokultivatoru i sa brzinom po ravnici sam zadovoljan.
Sa večim kotačima puno bolje ide i u brijeg.
Mislim da je Mondial preslab za pogon diferencijala da je taj koji ima takav i rekao da je problem sa kretanjem pod teretom.
Ono što tražim je optimalan položaj tovarnog prostora i osovine iz iskustva ljudi koji su to možda bolje rješili.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja sam na moju hondu uradio prikljucak samo i montiram na rudu od auto prikolice.koliko god opteretio ona izvuce i niti je propinje niti je preopterecena. po ravnom doduse ide ali preko 1tone sam tovario drva i bez problema vuce. to sve ide na kratke staze u placu i bas kad moram ali je dobro uskladjeno.sanduk mi je 145-100 cm i ima fabricku torzionu osovinu. jedino da ti izmerim rastojanja koja su ti bitna posto me nesto zeza sa slikama
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
15022013351.jpg
[/IMG]postavio bih drage volje i to ne jednu. izgleda da mi je ovaj skot od kompa pun virusa. sve vise brljavi a nece da uploduje sliku pa radi sta hoces. vec mesec dana me zeza a obecao sam neke slike i nece pa nece. izgleda ce morati na ciscenje.ako uspem uspem .mislim da sam imao sliku prikljucka samo sad cu da vidim .evo jedne koju imam od ranije. to je prikljucak koji zasrafim umesto klasicnog prikljucka za auto. prilicno je od debelog i celicnijeg materijala.sutra cu slikati prikolicu posto je zakacena za hondu .napravio sam pumpu da teram sa hondom sa prednje strane a creva i pribor u prikolici vucem
 
Posljednje uređivanje:

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
za gradnju pogonske prikolice za mondijala ima puno teskoca za razjasnit, koliko ce se snage izgubit sa diferencijalom, kako uskladiti prijenosne omjere, a i napravit neku vrstu produzetka adaptera kako god ga nazvali za prikljucak rude i kardana. kod mondijala nije kao kod specijala da je prikljucak rude i kardana jedno iznad drugoga, vec je pomaknuto sigurnih dvadesetak centimetara.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
za mundijala moze da se izvede sa jos jednim manjim menjacem i diferencijalom prenos ali samo preko kardana da ide. znaci menjac ide na ler od mkt.direktnim prenosom mislim da nemoze ni krenuti preko menjaca bi ga otprilike usporilo oko 4 puta u prvoj brzini pa sve manje. 4 brzina je vecinom direktna gde je prenos vecinom 1-1
 
Na vrh