• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izravna prodaja seljačkih proizvoda

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Nije mi jasno kako i zašto "izravna prodaja poljoprivrednih proizvoda" spada u "dopunske djelatnosti". Pa koja je to glupost! Što bi trebalo, posaditi biljke, zalijevati ih, gledati ih kako rastu i daju plodove i to je to,? Koja djelatnost bi to trebala biti primarna? Da ti neko naređuje zakonom i kaznama kome ćeš ti prodati svoje proizvedene proizvode i da nesmiješ više od 50% prometa ostvariti na tržnici, to mogu smisliti samo uvrnuti umovi koji cijeli dan smišljaju kako dodatno uništiti ljude koji žele nešto napraviti na zemlji za sebe. Neka nađu bolji način kontrole prometa na tržnicama za ljude koji prodaju svoje uzgojeno povrće/voće... Što bih ja trebao tjerati ljude sa štanda kad mi kupe do određene količine? Bolesno! . Ovo sad je isto kao da nekoj firmi koja proizvodi npr. čamce, kažu da fizičkim osobama možete prodati 50%posto proizvodnje, a ostalo na veliko preprodavačima.
Stvarno idemo sve bliže robovlasničkoj državi, i čudi me da velika većina sve to mirno promatra.
Daj ljudi uključite se više u stvari koje vas se tiču.
Ako nije najprimarnija djelatnost za OPG uzgojiti povrće i prodati ga kako god želiš, onda stvarno neznam što je.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Siki, Darijus, Mister No i Daniel108 svi ste u pravu! Nema izlaza.

Zamisli situaciju, predaš robu nekom izvikanom prezimenu ;) Dobiješ papir da si predao 10 tona robe po 4 kn.
Dođeš kući i napišeš račun na taj iznos. Ispišeš valutu plaćanja 7 dana, obrišeš 7 i upišeš 30 dana. Pošalješ račun i nakon 90 dana ti roba nije plaćena. Odeš kod odvjetnika i napraviš ovrhu nad izvikanom prezimenu d.o.o. dođu novci kroz neki period. Odeš drugi put kod izvikanog prezimena predati robu, kad nema otkupa, nema razgovora, zatvorio si vrata i što sada? Stavio si si omču oko vrata jer ne smiješ ni na malo prodavati jer nisi ispunio limit u osnovnoj djelatnosti.

Nova izlazna strategija :)
Zaduži se kod Zdrpi i Zbriši Tolerantno d.o.o
Uzmi sav materijal za proizvodnju.
Dođe berba, predaj robu toj tvrtki po fer cijenama. Dobi papir o prijeboj potraživanja i namire.
E sad već možeš nešto prodavati u dopunskoj djelatnosti nešto.

Jel ovo štima?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ova izlazna strategija br.2. ti je dobra, u stvari sve su dobre ali ova ti je odlična. Zašto je to tako odlično. Zato što niti jedan učenik ne smije radit bez mentora ili majstora ili kako god da ga zoveš. Imaš deset štandova sa deset učenika i kraj njih mora biti deset trgovaca drugačije ne može.
Zato kažem da je odlična zaposlio deset trgovaca i još obučavaš deset učenika koje moraš platit za njihov rad.

Jučer sam saznao za mentora :) Baš će tako naučiti...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki, Darijus, Mister No i Daniel108 svi ste u pravu! Nema izlaza.

Zamisli situaciju, predaš robu nekom izvikanom prezimenu ;) Dobiješ papir da si predao 10 tona robe po 4 kn.
Dođeš kući i napišeš račun na taj iznos. Ispišeš valutu plaćanja 7 dana, obrišeš 7 i upišeš 30 dana. Pošalješ račun i nakon 90 dana ti roba nije plaćena. Odeš kod odvjetnika i napraviš ovrhu nad izvikanom prezimenu d.o.o. dođu novci kroz neki period. Odeš drugi put kod izvikanog prezimena predati robu, kad nema otkupa, nema razgovora, zatvorio si vrata i što sada? Stavio si si omču oko vrata jer ne smiješ ni na malo prodavati jer nisi ispunio limit u osnovnoj djelatnosti.

Nova izlazna strategija :)
Zaduži se kod Zdrpi i Zbriši Tolerantno d.o.o
Uzmi sav materijal za proizvodnju.
Dođe berba, predaj robu toj tvrtki po fer cijenama. Dobi papir o prijeboj potraživanja i namire.
E sad već možeš nešto prodavati u dopunskoj djelatnosti nešto.

Jel ovo štima?

E moj prijatelju kako ti pogodiš sve neke mi smo to zvali triper ideje. zbog ove tvoje ideje očas posla završiš na sedu i niukom slučaju ništa ne možeš dokazat a oni šta god da kažu u pravu su. Odustani ti od takvih ideja i prihvati se posla skup s nama.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Siki, Darijus, Mister No i Daniel108 svi ste u pravu! Nema izlaza.

Zamisli situaciju, predaš robu nekom izvikanom prezimenu ;) Dobiješ papir da si predao 10 tona robe po 4 kn.
Dođeš kući i napišeš račun na taj iznos. Ispišeš valutu plaćanja 7 dana, obrišeš 7 i upišeš 30 dana. Pošalješ račun i nakon 90 dana ti roba nije plaćena. Odeš kod odvjetnika i napraviš ovrhu nad izvikanom prezimenu d.o.o. dođu novci kroz neki period. Odeš drugi put kod izvikanog prezimena predati robu, kad nema otkupa, nema razgovora, zatvorio si vrata i što sada? Stavio si si omču oko vrata jer ne smiješ ni na malo prodavati jer nisi ispunio limit u osnovnoj djelatnosti.

Nova izlazna strategija :)
Zaduži se kod Zdrpi i Zbriši Tolerantno d.o.o
Uzmi sav materijal za proizvodnju.
Dođe berba, predaj robu toj tvrtki po fer cijenama. Dobi papir o prijeboj potraživanja i namire.
E sad već možeš nešto prodavati u dopunskoj djelatnosti nešto.

Jel ovo štima?

štima bez pogovora, sve do trenutka dok porezna nebu tražila papire...:icon_cool:
al u biti štima, samo što se onda izložiš u toj firmi, jer i ona mora imat nekakvog vlasnika...
vjerojatno je bolje napravit firmu "RADIM POŠTENO I SVI ME JEBU" pa dok ide po zakonu ide...al neće dugo...:eek::
a opg u ropotarnicu povijesti...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanje a što ćemo sa kvalitetom proizvoda? Jer ovaj zakon će izvikana prezimena d.o.o iskoristiti na jednostavan način, sve što su dosada plaćali 4 kn od ove sezone će biti 2 kn. Drugom nemaš kome prodati,zar ne? Znači oni nama cijenu dole mi njima kanuše na lager,ili?

Zdrpi i zbriši tolerantno d.o.o je šala za koperaciju. Znači naći veliku firmu i udariti koperaciju. Bar nešto da bude kako treba. Kažete ne štima kad dođe inspekcija? A što dođe inspekcija i pokažemo neki papirić od izvikanog prezimena npr Todoria da smo predali 10 tona po 4 kn i? Niti smo izdali račun niti je on uplatio i što sada? To je legalnije od prijeboja i namire sa koperacijom? Dajte ljudi ovo je ozbiljan problem, mali vinogradari će krv pišati. Pa njima vinarije ništa ne plaćaju. Ovo je za barikade za rušenje države :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
najbolje sve odjavit i šlus...delam dalje kao prije 90. te...niko te niš ne pita, samo daj...
kazna za nekog kaj nema niš ni nije tak velika...ili te samo opomenu...
nema te na osnovu čega kaznit..:p:
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
To je jedino pravo rješenje, sad kad sistem postaje lud i demonski, treba na neki način odbiti biti dio tog sistema. Ako bude dovoljan broj ljudi izvan sistema, sistem više neće moći funkcionirati i morati će se promijeniti.
Da mi još neće kontrolirati koliko sjemenki sam posadio, pa da odmah na njih izračunaju porez koji trebam platiti, jer je svaka trebala donijeti toliko i toliko uroda.
Ko uopće piše te zakone kad su ovako nitkovski?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovo im je sklepao opaki genijalac, možda tim. Služio se dobrim algoritmom, nemrem mu još naći kod, ali je opak...
Srali ste sa solarnim kešom, tipkali ste bajke o poljoprivredi i zaradi, oni su samo to upotrijebili i skuhali stvarno nenadjebivu stvar. Pratili su forume i udarili po kao visoko dohodovnoj grani poljoprivrede voćarstvu i povrtlarstvu. Kolaterna žrtva su vinogradari i maslinari, njih je malo na forumu i sad ih je usisala masa.

Mislim da je princip sličan sa modelom EMBARGA.

Embargo je sredstvo ekonomskog ratovanja koji se može primijeniti u različite političke svrhe, poput pokazivanja odlučnosti, slanja političkih poruka, odgovora na postupke druge države, primoravanja neke države na promjenu ponašanja, odvraćanja od uključivanja u neželjene aktivnosti ili slabljenja njene vojne moći.

Ili

Embargo je postupak neke države ili skupine država koji ograničava isplovljenje brodova ili kretanje roba iz nekih ili svih područja jedne države u jednu ili više drugih država.

Ograničili su kretanje robe iz ruke proizvođača u ruke solarnog keša. Napravili su koridor u puteve osoba od povjerenja (pravna lica dužni državi) i punjenju proračuna bez obzira na kvalitet i ishod.

Hm... Food chain, Bayer ima food chain ima i farmaciju...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
najbolje sve odjavit i šlus...delam dalje kao prije 90. te...niko te niš ne pita, samo daj...
kazna za nekog kaj nema niš ni nije tak velika...ili te samo opomenu...
nema te na osnovu čega kaznit..:p:
Treba se danas za sve kaj delaš i otvaraš najprije posavjetovat sa odvjetnicima-ama...nikakve savjetodavne službe,te razne državne uprave i cirkusi...
Ja da nisam tako radio,odavno bi me ova država sahranila,koliko su jašili po meni...
A i ubuduće ću raditi tako,da sve bude u granicama zakonskih propisa,a da im plaćam minimum od minimuma...
Mene godišnje posjete barem dvije inspekcije,tak da baš nemrem delat na divlje...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Članak 9.

(1) Dozvoljeni opseg obavljanja dopunske djelatnosti određen je visinom godišnjeg dohotka iz dopunske djelatnosti.

(2) Godišnji dohodak iz dopunske djelatnosti je ukupni godišnji dohodak iz dopunske djelatnosti ostvaren na OPG-u po svim vrstama dopunskih djelatnosti i po svim nositeljima dopunske djelatnosti.

(3) Dozvoljeni prosječni godišnji dohodak iz dopunske djelatnosti ne smije biti veći od 50% ukupnog godišnjeg dohotka OPG-a.

evo, u tom grmu leži zec...stavak 2. članak 9...mamicu im bezobraznu...
naravno i noćas sam se zbudil u 3 ujutro i opet mi to pred očima...
...na tragu ovog gore posta od temptationa...jel nebi mi probali zatražiti ocjenu ustavnosti ovog pravilnika ako ga ostave takvog?
nisam vidio da ijedno poduzeće, obrt ili neš slično ima ovakvo ograničenje u svojem radu, pa zar nismo svi po ustavu jednaki? i nije li naš proizvod privatno vlasništvo kojim možemo raspolagati po vlastitom nahođenju?
jel bar možemo ovo staviti u poljoprivrednu emisiju za početak?
...onako, da budu zastupljene sve grane koje su ovime obuhvaćene, iz svih regija ove naše zemlje...
možemo li mi to?
 
M

MOCO

Guest
isuse, kak se preseravaju s tim izrazima
i onda ljudi ne skuže, mislim ko normalan to i može shvatit!?

jel nebi bilo bolje da su rekli radite šta očete sam nešto radite i plaćajte neki porez i šutite, kog uhvatimo bez računa nadrapo je i gotovo! jbemti više birokraciju i njeve zavrzlame
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
isuse, kak se preseravaju s tim izrazima, pa to moraš bit fakat poremečen da izmisliš tako nešto

i onda ljudi ne skuže, mislim ko normalan to i može shvatit!?

jel nebi bilo bolje da su rekli radite šta očete sam nešto radite i plaćajte neki porez i šutite, kog uhvatimo bez računa nadrapo je i gotovo! jbemti više birokraciju i njeve zavrzlame

e svaka ti čast,totalna istina.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A jeste li skužili da se niti jedan "veliki" povrćar ne buni na ovaj zakon? Naravno on je u zakonu velikih brojeva. On sve radi na veliko i njemu je jedini cilj proizvoditi robu što jeftinije jer će na gomili zaraditi. Mali kao mi, kao kokošari tu puše, jer mi živimo od kvalitete proizvoda i stalnih kupaca. Nekog to jako je*e! No kako su sve velike kompanije u HR propale i zatvorene vjerovatno će tako i veliki povrćari kad tad biti zgromljeni.

Ovaj zakon se krši sa ustavnim pravom svakog građana RH da raspolaže sa svojom imovinom i da ju proda kome hoće i po koliko hoće, pa čak da je poklanjamo.

@SDPj
Ej politički (to je ovaj novi kojeg nitko ne znam sdpj) de vidi sa svojima u stranci da li je ovaj novi zakon o dodatnim djelatnostima u OPGu po ustavu.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja iskreno ne znam više što bih rekao na sve ovo.
Ako prodaja problem su mali proizvođači,ako su poticaji opet su problem mali,državno zemljište opet problem.
Pogledajmo malo druge zemlje u okruženju kako rješavaju navodnjavanje,što se događa s toliko pompaznim našim "NACIONALNI STRATEŠKI CILJ NAVODNJAVANJA POLJOPRIVEDNIH POVRŠINA"
Doneli su zakone koje nemaju veze s pameču,a trebaju je provoditi Hrvatske vode,kada njih pitaš primjer sakupljanje oborinskih voda koje prolaze kraj voćnjaka,ne znaju odgovor,jer smije sakupljati ili ne bez dozvole.
Bitno da kraj mene prođe more vode koje završi po livadama koje sada izgledaju kao močvare a oni ne znaju dali može ili ne.
Dali netko možda zna da su strategiju poljoprivede za ulasku Hr u Eu prepisali od Poljske,tako da imamo poticaje za neku vrstu prepelica koje se uzgajaju samo kod Poljaka.
Najvažnije od svega da nekopetentni ljudi pišu zakone anemaju pojma ni kako se radi,uzgaja i živi na selu.
Izvršna vlast samo to čita i ne razumiju polovicu stvari što je napisano i kako to u stvarnosti primjeniti i na koga.
Problem je u selu i seljaku je da smo tokom 60 godina živili i radili po crvenom,ali tko je radio imao je.
Posljednjih 20 i kusur prelazimo na onaj najgori dio kapitalističkog režima gdje država,mega-korparacije,i prodavači imaju najviše koristi a seljosamo upitnik oko sebe i hrpu zakona koje ni zakonodavci ne mogu pratiti,i tko je tu lud?.
Jedno je jasno doneli su zakon,mi proizvodimo i mučimo se krvavo da bi to bilo sve kao naslikano,državni inspektorat očekujte pojačano od ljeta obilazak,a posebno kada su berbe a poslje kada je prodaja jer živi pa vidjeli što će i kako sve ovo ispasti.
Pozdrav
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
bojim se da ovaj pravilnik (nije zakon) ipak nisu prepisali u cijelosti, nego je netko dobrano imao pojma što će tu uglavinjati i kako će pokoriti NEPOKORENE...:icon_cry:
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Treba to dati prvo u emisiju Plodovi zemlje da što više ljudi čuje o tome, a onda ako to ne promijene, onda srušiti na ustavnom sudu, jer će sigurno pasti. Nesmije se šutiti i samo mirno prihvatiti, jer će onda VLADAJUĆA ELITA KOJA IZRABLJUJE to shvatiti da nas još nisu dovoljno stisnuli i da mi još ništa ne kužimo.
Poanta je da je sada moć donošenja odluka i zakona na njihovoj strani, ali oni predstavljaju samo 1% ukupnog broja ljudi, tako da pravu moć imamo mi, koji smo sto puta brojniji, samo ljudi trebaju postati svjesni te svoje moći, a ne sve prihvaćati što nam se nameće, iako to nema nikakve veze sa zdravim razumom.
Nažalost, ovo je takav svijet da onaj ko je tih i miran samo bude iskorišten.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
računam malo...
imamo se vremena uskladiti s tim novim pravilnikom do siječnja 2014....
pa onda možemo raditi u skladu s tim pravilnikom cijelu 2014. jerbo ne mogu utvrditi da nećeš 31. 12. 2014. ostvariti 50 % svojih prihoda veleprodajom...
...e onda lijepo na staru godinu zatvoriš taj usklađeni OPG...a već 2.1.2015. lijepo prijaviš novi OPG na ženu...i cijelu godinu opet delaš u skladu s pravilnikom...
...a onda opet ženin OPG u smeće, a svoj novoregistirani za 2016. ....
:icon_madu::icon_madu::icon_madu:

neš ti mene u mojoj kukuruzi...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
računam malo...
imamo se vremena uskladiti s tim novim pravilnikom do siječnja 2014....
pa onda možemo raditi u skladu s tim pravilnikom cijelu 2014. jerbo ne mogu utvrditi da nećeš 31. 12. 2014. ostvariti 50 % svojih prihoda veleprodajom...
...e onda lijepo na staru godinu zatvoriš taj usklađeni OPG...a već 2.1.2015. lijepo prijaviš novi OPG na ženu...i cijelu godinu opet delaš u skladu s pravilnikom...
...a onda opet ženin OPG u smeće, a svoj novoregistirani za 2016. ....
:icon_madu::icon_madu::icon_madu:

neš ti mene u mojoj kukuruzi...

Ovo ti ima samo jednu malu manu. Ako zatvoriš opg nema poticaja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh