• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izravna prodaja seljačkih proizvoda

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
I jel netko nešto poduzeo da se sa ovim izađe u medije?
Ja već drugi dan zovem HTV i nikako da me spoje sa nekim iz "Plodova zemlje"...ako netko ima kakav direktan mobilni,bio bih mu zahvalan...
Također,izgleda da će fiskalizacija gotovo 100% biti prisutna i na tržnicama,samo se još ne zna točan datum...
Danas sam bio kod odvjetnika i on kaže da je ovo što smo svi ovdje zaključili istina,nekih 30-tak% svojih proizvoda ćemo moći maloprodajno prodati,bez plaćanja PDV-a,ali nije mu jasno kako će nas netko moći kontrolirati u tome?


Ovako to ide; napišeš nalog beraču (voče,povrče nebitno) da nabere toliko i toliko ,al toliko ni kile više ,zavedeš u skladište veleprodaje ,što prodaš daljnjem trgovcu fakturiraš direkt a što krajnjem potrošaču prebaciš iz skladišta veleprodaje u maloprodaju .... ma uglavnom povazdan čemo piskarat vagat i prebrojavat da nam sve štima jer kad zakompliciraju da se sam nemoš snač oni su uspjeli jer te uvjek negdi mogu nač u prekršaju i uvjek si u strahu a to je CILJ.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Ja sam poslao e-mail na Plodove Zemlje, naveo sam svoj slučaj i taj novi pravilnik. Trebalo bi da pozovu ministra i da ga pitaju o tome.
Inače, ja sam 2009. imao ugovor sa Bi.....m na oko 150000 kn, otkupili su mi samo 9% ugovorene količine, a ja sam se zadužio 50000 kn kod nekoliko prijatelja (na osnovu ugovora) da bih mogao proizvesti te količine po ugovoru. Sve ostalo je propalo, jer su do zadnjeg dana govorili "sad ćemo povećati narudžbe", a nisu ništa povećali.
Od tada sam rekao sebi "nikad više ništa slično" i preorjentirao sam se na prodaju krajnjim kupcima (uglavnom tržnica i poznati koji me znaju).
Sad to žele zaustaviti. E pa neće moći!
Pišite, zovite, da se zaustavi strahovlada.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pozdrav,
mislim da je krivno protumačen pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a. OPG ima svoju osnovnu djelatnost - proizvodnju poljoprivrednog proizvoda prvog reda (voće, povrće, životinje, mlijeko - uglavnom neprerađeni proizvodi) i to ima pravo prodavati na tržištu drugim trgovcima na otkupni blok ili izravnom prodajom krajnjem potrošaču. Pa upisani smo u upisnik trgovaca voćem i povrćem. Ako prodaje na tržnici nema izdavanja računa niti obaveze fiskalizacije - piše u Zakonu o fiskalizaciji - naravno uvjet je da prodaje svoje proizvode. Pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a donesen je da bi mali proizvođači imali definirano što i kako mogu proizvoditi i prodavati u prerađenom stanju. Do sada je postojao pravilnik za mliječne proizvode, vino i med, mislim da su i ulja bila obuhvaćena pravilnikom, ali pekmezi, zimnice, sokovi nisu bili definirani. Upis dopunske djelatnosti izravne prodaje odnosi se samo na OPG-e koji će se uz primarnu proizvodnju ( i naravno prodaju tih proizvoda na način naveden u Zakonu o poljoprivredi i Zakonu o trgovini) baviti i preradom svojih proizvoda za tržište ili uslugama. Dohodak od dopunske djelatnosti ne smije biti veći od dohotka osnovne djelatnosti. Znači da moramo prodati u većem financijskom iznosu primarnih proizvoda nego prerađenih ili usluga. Nije važno da li primarni proizvod prodajemo trgovačkom centru, prerađivaču, preprodavaču ili krajnjem kupcu. Prerađene proizvode koliko razumijem pravilnik možemo prodavati samo krajnjem potrošaću.http://poljoprivredni-forum.com/images/icons/icon7.gif
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Ako je tako, onda je to O.K. Ali neka to neko službeno potvrdi od ministarstva ili inspekcija.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a donesen je da bi mali proizvođači imali definirano što i kako mogu proizvoditi i prodavati u prerađenom stanju. Do sada je postojao pravilnik za mliječne proizvode, vino i med, mislim da su i ulja bila obuhvaćena pravilnikom, ali pekmezi, zimnice, sokovi nisu bili definirani. Upis dopunske djelatnosti izravne prodaje odnosi se samo na OPG-e koji će se uz primarnu proizvodnju ( i naravno prodaju tih proizvoda na način naveden u Zakonu o poljoprivredi i Zakonu o trgovini) baviti i preradom svojih proizvoda za tržište ili uslugama. Dohodak od dopunske djelatnosti ne smije biti veći od dohotka osnovne djelatnosti.

(1) Na OPG-u su dozvoljene sljedeće vrste dopunskih djelatnosti:

1. Izravna prodaja,


(2) izravna prodaja iz točke 1. stavka 1. ovoga članka se može obavljati na sljedeće načine:

1. na OPG-u (u dvorištima, proizvodnim objektima OPG-a, kušaonicama i na polju),

2. na štandovima i klupama na tržnicama na malo,

3. na štandovima i klupama izvan tržnica na malo,

4. na štandovima i klupama unutar trgovačkih centara, ustanova, i sl.,

5. prigodnom prodajom (sajmovi, izložbe, manifestacije i sl.),

6. dostavom do potrošača,

7. pokretnom prodajom (pokretna vozila, plovila, kolica),

8. prodaja putem automata,

9. kioska,

10. prodaja putem interneta.

Pa ti vidi tko krivo tumači!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Pozdrav,
mislim da je krivno protumačen pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a. OPG ima svoju osnovnu djelatnost - proizvodnju poljoprivrednog proizvoda prvog reda (voće, povrće, životinje, mlijeko - uglavnom neprerađeni proizvodi) i to ima pravo prodavati na tržištu drugim trgovcima na otkupni blok ili izravnom prodajom krajnjem potrošaču. Pa upisani smo u upisnik trgovaca voćem i povrćem. Ako prodaje na tržnici nema izdavanja računa niti obaveze fiskalizacije - piše u Zakonu o fiskalizaciji - naravno uvjet je da prodaje svoje proizvode. Pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a donesen je da bi mali proizvođači imali definirano što i kako mogu proizvoditi i prodavati u prerađenom stanju. Do sada je postojao pravilnik za mliječne proizvode, vino i med, mislim da su i ulja bila obuhvaćena pravilnikom, ali pekmezi, zimnice, sokovi nisu bili definirani. Upis dopunske djelatnosti izravne prodaje odnosi se samo na OPG-e koji će se uz primarnu proizvodnju ( i naravno prodaju tih proizvoda na način naveden u Zakonu o poljoprivredi i Zakonu o trgovini) baviti i preradom svojih proizvoda za tržište ili uslugama. Dohodak od dopunske djelatnosti ne smije biti veći od dohotka osnovne djelatnosti. Znači da moramo prodati u većem financijskom iznosu primarnih proizvoda nego prerađenih ili usluga. Nije važno da li primarni proizvod prodajemo trgovačkom centru, prerađivaču, preprodavaču ili krajnjem kupcu. Prerađene proizvode koliko razumijem pravilnik možemo prodavati samo krajnjem potrošaću.http://poljoprivredni-forum.com/images/icons/icon7.gif

ja mislim da ti misliš da ne misliš dobro...čitam i čitam i čitam taj pravilnik i nigdje ne piše da se odnosi samo na preradu i prodaju te prerade...
a ako mi je proizvodnja i izravna prodaja glavna djelatnost (a nije po tom pravilniku - kontam je citirao), onda nema smisla registrirat izravnu prodaju još jednom pa jei nisu napisali u pravilniku od dodatnim djelatnostima...
ALI IPAK, KAD BOLJE POGLEDAM, IZRAVNA PRODAJA JE DODATNA DJELATNOST...i opet sve ispočetka...
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koje godine i sa kim si imao taj ugovor,ako se smije znati?
Pitam zato jer smo mi u našoj zadruzi imali sličnih problema sa kooperantima,naravno ne sa svima nego samo sa par njih.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Nema odgovora,a baš bi volio saznati.
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koje godine i sa kim si imao taj ugovor,ako se smije znati?
Pitam zato jer smo mi u našoj zadruzi imali sličnih problema sa kooperantima,naravno ne sa svima nego samo sa par njih.

A koja je to zadruga
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pozdrav,
mislim da je krivno protumačen pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a. OPG ima svoju osnovnu djelatnost - proizvodnju poljoprivrednog proizvoda prvog reda (voće, povrće, životinje, mlijeko - uglavnom neprerađeni proizvodi) i to ima pravo prodavati na tržištu drugim trgovcima na otkupni blok ili izravnom prodajom krajnjem potrošaču. Pa upisani smo u upisnik trgovaca voćem i povrćem. Ako prodaje na tržnici nema izdavanja računa niti obaveze fiskalizacije - piše u Zakonu o fiskalizaciji - naravno uvjet je da prodaje svoje proizvode. Pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a donesen je da bi mali proizvođači imali definirano što i kako mogu proizvoditi i prodavati u prerađenom stanju. Do sada je postojao pravilnik za mliječne proizvode, vino i med, mislim da su i ulja bila obuhvaćena pravilnikom, ali pekmezi, zimnice, sokovi nisu bili definirani. Upis dopunske djelatnosti izravne prodaje odnosi se samo na OPG-e koji će se uz primarnu proizvodnju ( i naravno prodaju tih proizvoda na način naveden u Zakonu o poljoprivredi i Zakonu o trgovini) baviti i preradom svojih proizvoda za tržište ili uslugama. Dohodak od dopunske djelatnosti ne smije biti veći od dohotka osnovne djelatnosti. Znači da moramo prodati u većem financijskom iznosu primarnih proizvoda nego prerađenih ili usluga. Nije važno da li primarni proizvod prodajemo trgovačkom centru, prerađivaču, preprodavaču ili krajnjem kupcu. Prerađene proizvode koliko razumijem pravilnik možemo prodavati samo krajnjem potrošaću.http://poljoprivredni-forum.com/images/icons/icon7.gif

Nije to tako...
30-tak% svoje proizvodnje ćeš moći prodati direktno krajnjem kupcu ako imaš OPG,a ako ćeš htjeti prodati svu proizvodnju kroz maloprodaju,morati ćeš otvoriti DOO i sa OPG -a svoju vlastitu robu prodati svojoj firmi i platiti sva davanja...
Sjajno su to smislili,nema šta,još samo kad to dođe u javnost,bit će svega...:(punch):
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Proizvodnja OPG-a su i žitarice, koje večina proizvođača prodaje na veliko u otkupne zadruge, istina da će najviše stradati mali proizvođači povrča, koji su do sad s malo zemlje mogli nešto i zaraditi, a sad dalje ne znamo... no moramo priznati da ima švercera (s malo, ili nimalo zemlje) koji preprodaju povrče na tržnicama u velikim količinama uz tvrdnju da je to ""njihov proizvod" priskrbljuju sebi veliku zaradu, bez plačanja ikakvih obveza prema državi, e tome treba stati na kraj!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
lako bi se švercerima stalo na kraj, ali naši inspektori očito podržavaju još uvijek takvu socijalu...
kad nemaš kaj, ajd na tržnicu švercat...:mur:
prekršaj je očit kad netko deklarira ono što je kupio pod svoju proizvodnju...trebalo bi samo malo zamazati štiklice ili se nedaj bože preobuć u čizmice i vidjeti gdje to raste...
to je problem za sebe, i nema nikakve veze s ovim novim pravilnikom...ali ako bi se taj pravilnik prijmjenio nebi ni švercera više bilo...zajedno s malim proizvođačima...:=-:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
lako bi se švercerima stalo na kraj, ali naši inspektori očito podržavaju još uvijek takvu socijalu...
kad nemaš kaj, ajd na tržnicu švercat...:mur:
prekršaj je očit kad netko deklarira ono što je kupio pod svoju proizvodnju...trebalo bi samo malo zamazati štiklice ili se nedaj bože preobuć u čizmice i vidjeti gdje to raste...
to je problem za sebe, i nema nikakve veze s ovim novim pravilnikom...ali ako bi se taj pravilnik prijmjenio nebi ni švercera više bilo...zajedno s malim proizvođačima...:=-:

Jedino kaj to njima ne bude teško palo,jer nisu uložili niti lipe u nikakvu proizvodnju...neki nemaju čak niti dostavna vozila,nego im drugi dostavljaju robu na tržnicu...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
"Šverceri" su fini dobri trgovci koji će sada imat fiskalne kase i njih država voli :) A koliko kontam država baš baš hoće da otvorimo ili doo ili obrt za prodaju, jer opće nije uvijet da si u sustavu pdv da bi mogao 100 % vlastite proizvodnje prodavati na tržnici.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
"Šverceri" su fini dobri trgovci koji će sada imat fiskalne kase i njih država voli :) A koliko kontam država baš baš hoće da otvorimo ili doo ili obrt za prodaju, jer opće nije uvijet da si u sustavu pdv da bi mogao 100 % vlastite proizvodnje prodavati na tržnici.

pa ne moraš ić u pdv ako ne ostvaruješ 200 i kusur tisućica prometa...
al ko tu onda ispadne pametan, to je drugo pitanjce...:icon_e_biggrin:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Misliš da OPG u sustavu pdva može prodavat svoje proizvode u 100% iznosu proizvodnje na tržnici uz fiskalnu kasu? Ja mislim da su to zaboravili staviti u pravilnik i da im je to slijedeći korak.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
E tek sad počinjete uviđati neke stvari :) Kucam danas mail narudžbu multi comp basea 1 tona, skoro 30 vreća vodotopivih gnojiva, supstrati, grijači rasade, tuneli... i muka me hvata. Ulažeš kao strani investitor a nemaš nikakve pogodnosti kao strani investitor. Tko zna koliko će robe roditi i kome ću je morati predati i po kojoj cijeni. Gdje to ima?

Kontam da bi trebao naći neku kurvu u EU. Otvoriti firmu Angela Merkel d.o.o u 100% vlasništvu kurve.
E to bi onda bilo po EU :) Kurva bi bila direktor i djelatnik, strani investitori su oslobođeni poreza na dobit u trajanju 5 godina (čini mi se) i natući pare i legalno ih isplatiti u EU (off shore oazu u Mađarskoj). Sve po zakonu?
Ne mora biti strani investitor...
1.Ako otvori trgovački centar u vrijednosti investicije iznad 10 000 000,00kn i zaposli 30 radnika plaća porez na dobit od 7% narednih 10 godina...
2.Ako otvori trgovački centar u vrijednosti iznad 20 000 000,00kn i zaposli 50 radnika plaća porez na dobit u iznosu od 3% narednih 10 godina...
3.Ako otvori trgovački centar u vrijednosti iznad 60 000 000,00kn i zaposli 75 radnika plaća porez na dobit u iznosu od 00,00% idućih 10 godina...
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
:icon_scratch:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koje godine i sa kim si imao taj ugovor,ako se smije znati?
Pitam zato jer smo mi u našoj zadruzi imali sličnih problema sa kooperantima,naravno ne sa svima nego samo sa par njih.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Nema odgovora,a baš bi volio saznati.
:icon_scratch:pitanje za Siki-a
 

Najnoviji postovi

Na vrh