• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izravna prodaja seljačkih proizvoda

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Sorry sto upadam..no sa ovim stavom se ne slazem. Sa takvim pogledom na stvari samo oplemenjujes one koji i koriste sustav sudstva protiv "malog"(karikiram) covjeka. Mozda svi nece uspjeti protiv tih "velikih"..ali..individualno nikada ne treba odustati..
/QUOTE]

Složio se ti sa mojim stavom ili ne nema nikakve veze sve što pišem je iz vlastitog iskustva. Ja a i svi mi znamo da je naše sudstvo pokvareno da pokvarenije nemože biti.

Evo ti ovako. Napravio ugovor uzeo repromaterijal posadio povrće izraslo sve prva klasa došlo do berbe a onaj koji je pravio ugovor kaže od tebe neću uzet ništa bez da je uopće i pogledao šta mu nudim. Zašto zato što je u međuvremenu došlo do sukoba koji nema veze sa povrćem. Pošto neće uzet povrće traži da mu se podmire troškovi repromaterijala gotovinom a u ugovoru lijepo piše da se sve podmiruje proizvedenim povrćem. Pošto ja nemam gotovinu tuži me i na sudu, sutkonju ne zanima šta piše u ugovoru nego samo dali si podmirio dug ili nisi. I presuda je kriv si a da nikako ne možeš dokazat ništa pošto nitko neće ni da te sluša niti bilo šta drugo. To ti je moj slučaj, zato bježite svi od zaduživanja i ugovora, a pogotovo od pokvarenjak, a danas ih je jako puno. Ono što mogu sam prodat to ću proizvest, a sa velikim nikad više neću radit. Veliki mogu potkupit sve dok mali moraju sve da plate.
Mister No reci da nisam u pravu ako možeš ali budi iskren.

Govorio sam o stavu da ne trebas odustati.Napravis zalbu i tjeras to do Strasbourg-a...suda naravno.. vjerujem da je svatko u stanju sastaviti par recenica i poslati to.Naravno,to je moj stav...ne znam tvoj slucaj i ne mogu reci da li si ti dobro napravio...mozda ti je bilo svega dosta i zbog svojeg zdravlja i mira si odustao. Mozda bi i osobno tako napravio..
O ovom stanju u svijetu pisem tek djelomicno na ovom forumu,nekada sam pisao jako puno...
Osobno ne vjerujem niti jednoj vladi.Postoje pojedinci koji nesto naprave-sve ostalo je smisljeno do najsitnijih detalja tako da nam slijedi moderno robovlasnicko drustvo.Kao sto se sada svi psi cipiraju,tako cemo i mi...o tome sam pisao prije vise od pola desetljeca...ljudi su se ismijavali...danas dok gledaju nebo se vise nitko ne smije kemijskim tragovima(samo jedna od tema)...ali sada je kasno..zakoni su prosli.

Naravno da si u pravu..moje misljenje o bankarima,novcu i zaduzivanju je vrlo negativno...malo je reci da osjecam gadenje prema njima.
Ljudima koji "drmaju planetom" vise nije cilj novac..jer ga imaju onoliko koliko ne mogu potrositi...cilj je moc..izivljavanje nad ljudima.To je tvoj primjer...i ima ih jos..
Ono sto sam htio reci jest da necu odustati od te borbe tek tako.Prvi korak koji cinim jest da se uklonim svih mogucih kredita,minusa i sl.zaduzivanja. Vjeruj mi covjek se zacudi kada pocne kupovati gotovinom koliko su stvari povoljnije cijene.Moje interese nece nitko bolje zastupati od mene.Dok god nekakvi sindikalisti sjeverni(sever) i ribolovni(ribic) primaju 10k kn do tada njih zaboli nesto za mene ili jakova ministra za tebe.To je realnost.Zasto su onda tu?Stara narodna kaze: "jedna krava se nikada ne bode sama"...dakle to je pozornica...predstava koju rade kako bi se imalo o cemu procati...to su ti kao sapunice...ovaj je ovo rekao,onaj ono itd. krug bez kraja...
Na kraju rasprave se ljudi cesto pitaju:"sto sam time dobio sto slusam ove prepirke"?
Da idemo u detaljnu psihofizicku analizu covjeka onda bi se svi jako iznenadili da je 80% tih frustrirajucih informacija preneseno na slusaoce i da oni tada reagiraju...na svoju obitelj..djecu...u svome poslu itd..odjednom postaje zivotinja kriva jer ne daje toliko i toliko mlijeka(i takve sam idiotizme cuo)..
Daj se ,molim te sjeti, kada si zadnji puta pogledao dobar dio emisije ili emisiju gdje si rekao woow..eto odg.za mene? Mislis da je to slucajno?
Ne moram te pitati kada si zadnji puta cuo raspravu plavih i crvenih zar ne? Ponovimo: "jedna krava se nikada ne bode sama"...
Ili aktualno...bivsu ministricu pravosuda koja svima nama tumaci zakon,a eng.joj je na razini 2.razreda osnove...i takva ide u parlament EU...

Ispricavam se..malo sam se raspisao..no htio sam ti pokazati prakticnim stvarima da mislimo isto...a replicirao sam ti iz razloga sto tvoj post citaju i mladi..srednjoskolci ovdje..i ako vec imas iskustvo nemoj dozvoliti da ih uvjeravas da treba odustati..to ih vec uci sustav skolovanja..samo ih usmjeri kako..To sto si napisao kao zakljucak(nikada vise sa velikima i bez zaduzivanja) i ja podrzavam..i to je nesto sto ce svima pomoci.
Nadam se da je dovoljno iskreno.. :)
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Pozdrav,
mislim da je krivno protumačen pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a. OPG ima svoju osnovnu djelatnost - proizvodnju poljoprivrednog proizvoda prvog reda (voće, povrće, životinje, mlijeko - uglavnom neprerađeni proizvodi) i to ima pravo prodavati na tržištu drugim trgovcima na otkupni blok ili izravnom prodajom krajnjem potrošaču. Pa upisani smo u upisnik trgovaca voćem i povrćem. Ako prodaje na tržnici nema izdavanja računa niti obaveze fiskalizacije - piše u Zakonu o fiskalizaciji - naravno uvjet je da prodaje svoje proizvode. Pravilnik o dopunskim djelatnostima OPG-a donesen je da bi mali proizvođači imali definirano što i kako mogu proizvoditi i prodavati u prerađenom stanju. Do sada je postojao pravilnik za mliječne proizvode, vino i med, mislim da su i ulja bila obuhvaćena pravilnikom, ali pekmezi, zimnice, sokovi nisu bili definirani. Upis dopunske djelatnosti izravne prodaje odnosi se samo na OPG-e koji će se uz primarnu proizvodnju ( i naravno prodaju tih proizvoda na način naveden u Zakonu o poljoprivredi i Zakonu o trgovini) baviti i preradom svojih proizvoda za tržište ili uslugama. Dohodak od dopunske djelatnosti ne smije biti veći od dohotka osnovne djelatnosti. Znači da moramo prodati u većem financijskom iznosu primarnih proizvoda nego prerađenih ili usluga. Nije važno da li primarni proizvod prodajemo trgovačkom centru, prerađivaču, preprodavaču ili krajnjem kupcu. Prerađene proizvode koliko razumijem pravilnik možemo prodavati samo krajnjem potrošaću.http://poljoprivredni-forum.com/images/icons/icon7.gif

Ovo sto si napisao...to mozes ti tako protumaciti u razmisljanju da te vlada ne zeli .... zeznuti :D
Ovdje ima ljudi koji vladi ne vjeruju.
Kada budes to zelio implementirati onda ce ti netko zakon protumaciti tocno onako kako pise.Zato te molim procitaj jos jednom i decidirano navedi gdje to tocno objasnjava na ovakav nacin kako si ti to objasnio??
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Eto, Zakon o poljoprivredi - čl. 23a i čl. 24, Zakon o trgovini čl. 5 i čl. 10 koji nisu mijenjani donošenjem ovog pravilnika. Ne mogu ih prebaciti u poruku - ne sluša me kompjutor - inače Zakone čitam na www. zakoni - imaju pročišćene tekstove sa svim izmjenama.
Bila ja u Agenciji za plaćanja - još nisu dobili tumačenja pravilnika, ali se slažu da nema logike tretirati izravnu prodaju kao dopunsku djelatnost. Ali kako ste naveli uvijek nešto vreba iz zasjede i kad ti se čini da možeš i hoćeš raditi pošteno i zaraditi čiste savjesti za goli život, državni aparat ti podmetne nogu. Zvala sam savjetodavnu i kažu da su moji mišljenja o pravilniku ispravna, ali budući da nemaju tumačenja pravilnika (navodno sastanak u srijedu - 13.03. znakoviti datum, još da je petak...) ne mogu mi potvrditi da sam u pravu. Kažu radite kao do sad.
Sve više mi se čini da kod nas sve funkcionira na sistem sitnih dušica - use, nase i podase,
a ti seljo kopaj i kopaj pa kad budeš umoran neće ti biti ni do pobune. Javim se poslije trinaestog kad dobijem info iz savjetodavne.http://www.poljoprivredni-forum.com/images/smilies/stari/mur.gif
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Eto, Zakon o poljoprivredi - čl. 23a i čl. 24, Zakon o trgovini čl. 5 i čl. 10 koji nisu mijenjani donošenjem ovog pravilnika. Ne mogu ih prebaciti u poruku - ne sluša me kompjutor - inače Zakone čitam na www. zakoni - imaju pročišćene tekstove sa svim izmjenama.
Bila ja u Agenciji za plaćanja - još nisu dobili tumačenja pravilnika, ali se slažu da nema logike tretirati izravnu prodaju kao dopunsku djelatnost. Ali kako ste naveli uvijek nešto vreba iz zasjede i kad ti se čini da možeš i hoćeš raditi pošteno i zaraditi čiste savjesti za goli život, državni aparat ti podmetne nogu. Zvala sam savjetodavnu i kažu da su moji mišljenja o pravilniku ispravna, ali budući da nemaju tumačenja pravilnika (navodno sastanak u srijedu - 13.03. znakoviti datum, još da je petak...) ne mogu mi potvrditi da sam u pravu. Kažu radite kao do sad.
Sve više mi se čini da kod nas sve funkcionira na sistem sitnih dušica - use, nase i podase,
a ti seljo kopaj i kopaj pa kad budeš umoran neće ti biti ni do pobune. Javim se poslije trinaestog kad dobijem info iz savjetodavne.http://www.poljoprivredni-forum.com/images/smilies/stari/mur.gif

a viš, da čitaš malo ovu temu vidjela bi da sam ja još pred nekoliko dana pričao s ljudima u savjetodavnoj i rečeno mi je da je tak kak mi tumačimo...doslovno je rekal čovjek da bi dal odsjeć ruku onome tko bi mu taj pravilnik donio na potpis...
dakle, nema tumačenja, ali ima spominjanja izravne prodaje kao dodatne djelatnosti.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A jeste li skužili da se niti jedan "veliki" povrćar ne buni na ovaj zakon? Naravno on je u zakonu velikih brojeva. On sve radi na veliko i njemu je jedini cilj proizvoditi robu što jeftinije jer će na gomili zaraditi. Mali kao mi, kao kokošari tu puše, jer mi živimo od kvalitete proizvoda i stalnih kupaca. Nekog to jako je*e! No kako su sve velike kompanije u HR propale i zatvorene vjerovatno će tako i veliki povrćari kad tad biti zgromljeni.

Ovaj zakon se krši sa ustavnim pravom svakog građana RH da raspolaže sa svojom imovinom i da ju proda kome hoće i po koliko hoće, pa čak da je poklanjamo.

@SDPj
Ej politički (to je ovaj novi kojeg nitko ne znam sdpj) de vidi sa svojima u stranci da li je ovaj novi zakon o dodatnim djelatnostima u OPGu po ustavu.

Naravno da se veliki ne bune,jer im je za sada još dobro...da bi ušao u "mašinu" mora ti najprije biti dobro,inače te ne mogu namamiti...
No,kasnije tek nastaju problemi i rušenje otkupnih cijena sa raznim rabatima i otpisima:
1.Produžavanje ugovora za iduću sezonu...
2.Dodatni rabat za veću količinu prodane robe,nego u prošloj sezoni...
3.Rabat za reklamu,jer je tvoja roba bila na akciji u katalogu,mada ti to nisi tražio...
4.Otpis robe,jer su ju babe previše zbrljale dok su prebirale...
Sve sam to već prošao i ne bih nikad više,hvala...
I mljekarima je u početku tekao med i mlijeko sa otkupnom cijenom iznad 4,00kn/l,a kako im je sada,viđamo svakodnevno...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Naravno da se veliki ne bune,jer im je za sada još dobro...da bi ušao u "mašinu" mora ti najprije biti dobro,inače te ne mogu namamiti...
No,kasnije tek nastaju problemi i rušenje otkupnih cijena sa raznim rabatima i otpisima:
1.Produžavanje ugovora za iduću sezonu...
2.Dodatni rabat za veću količinu prodane robe,nego u prošloj sezoni...
3.Rabat za reklamu,jer je tvoja roba bila na akciji u katalogu,mada ti to nisi tražio...
4.Otpis robe,jer su ju babe previše zbrljale dok su prebirale...
Sve sam to već prošao i ne bih nikad više,hvala...
I mljekarima je u početku tekao med i mlijeko sa otkupnom cijenom iznad 4,00kn/l,a kako im je sada,viđamo svakodnevno...

5. Sredstva koja se izdvajaju za razvoj firme u koju prodaješ...od 3 do 8 posto ostvarenog prometa..
6. Zbrinjavanje ili odvoz robe koja ide u povrat (košta jedno i drugo)
7. Odgovarajuća ambalaža
8. Roba ohlađena na zahtijevanu temperaturu
9. Točno specificirana težina pojedinog artikla...(recimo primjer salate)
...ima još...:icon_weed:

ko što kaže temptation, bio sam u tome i ne želim više NIKAD!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Joj Darijus kak si ti zaostal,tak si baš kak ja.:icon_weed:

10.Poziv na otpis robe koju si isporučio prije šest mjeseci i koja naravno nije još plačena,a oni vele da ju nisu prodali.Pa je niti ne mogu platiti.

Isto više nikad.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Joj Darijus kak si ti zaostal,tak si baš kak ja.:icon_weed:

10.Poziv na otpis robe koju si isporučio prije šest mjeseci i koja naravno nije još plačena,a oni vele da ju nisu prodali.Pa je niti ne mogu platiti.

Isto više nikad.



E vidiš to ti je baš tak ako nismo pošteni,a da budemo pošteni moramo reć da se ta roba primila na otvoreno. Onaj koji predaje robu zna šta to znači, a proizvođač je pristao na takav način.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne ,nije se roba dala,a niti primila na "Otvoreno",nego je bila prodana trenutkom istovara,samo je rok plačanja bio 30 dana.Koji se protegnuo na sto pedeset..U međuvremenu se isporučilo još šest tura,i bilo je plačeno svih šest prije Nove Godine.Ali jedna,ona sedma nije,ona je išla u otpis.Pristali smo na to logikom-bolje plačenih šest,nego neplačenih sedam.A prilikom svake isporuke je bilo odbijeno kalo,i težina ambalaže.I definiran iznos za isplatu.Uzeli kolko smo dobili i rekli zbogom,ali što vrijedi kada je iza nas sigurno došao drugi koji je isto popušio koju turu,a iza njega opet....i tako to ide u krug.Jedan se opameti,a već deset drugih u redu čekaju da ih nauče pameti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
al taj koji se opameti više neda niti kile robe bez love...
ako može getro mogu i ja...cash&carry (prijevod za johabicu...plati i nosi :(happy):)
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Joj Darijus kak si ti zaostal,tak si baš kak ja.:icon_weed:

10.Poziv na otpis robe koju si isporučio prije šest mjeseci i koja naravno nije još plačena,a oni vele da ju nisu prodali.Pa je niti ne mogu platiti.

Isto više nikad.

Za ovo još nis čul,kaj i toga ima?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
sad sam se sjetil i broja 11.
dakle
11. tara na vagi 10%...vozil ja tak tu kod jedne domaće firme, imaju elektronsku vagu, znači složiš na paletu i oni to vagnu...i kaj za vraga vozim ja danima zelje, a doma važem svaku vreću i riktam na 25 kila, tak mi lakše prodavati doma i samo ubacit koliko treba i odvesti njima na otkup...
i nebi, pa nebi...uvijek fali...pa vagnem sebe doma, pa me tamo vagnu, sve ok...pa vozim svoju vagu u servis da je provjere, sve ok...dok nisam popizdil i rekal da im više neću vozit zelje jer im vaga ne valja...
...pa sam dobil odgovor ; zelje kalira 10% dok ga mi prodamo, zato odmah na ulasku poriktamo vagu...:mur:

e neš me više j....:(:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I tako mi vozimo peršun u jedan naš domaći veeeeeliki TL,u centralno skladište,važemo gajbu,kila i trideset,vagnemo prešun,jedanaest i pol kila,neto deset,cijena trinaest kuna kila,pedeset gajbi,dođemo u skladište,peršun se važe,odbija se ambalaža,i na kraju umjesto petsto kila peršuna na račun se piše četristo pedeset.Pa ja pitam zašto.Je,oni skidaju dvije kile i dvadeset po gajbi na ambalažu.A gajba ima kilu i trideset.I meni odmah oće maznuti šestotinjak kuna.E,nebu išlo.Pa smo stupili u neprimjerenu konverzaciju.Pa su maznuli samo dvijesto.A to što mi zadnjih tristo kila peršuna koji su trebali uzeti, nisu,mi ga počupali,a kao trebao se sutra isporučiti,ali to sutra nikada nije došlo smo isto popušili.Najprije od svake ture po dvjestotinjak kuna,a zadnju četiri tisuće,jer zadnjih tristo kila više "nisu trebali".
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
I tako mi vozimo peršun u jedan naš domaći veeeeeliki TL,u centralno skladište,važemo gajbu,kila i trideset,vagnemo prešun,jedanaest i pol kila,neto deset,cijena trinaest kuna kila,pedeset gajbi,dođemo u skladište,peršun se važe,odbija se ambalaža,i na kraju umjesto petsto kila peršuna na račun se piše četristo pedeset.Pa ja pitam zašto.Je,oni skidaju dvije kile i dvadeset po gajbi na ambalažu.A gajba ima kilu i trideset.I meni odmah oće maznuti šestotinjak kuna.E,nebu išlo.Pa smo stupili u neprimjerenu konverzaciju.Pa su maznuli samo dvijesto.A to što mi zadnjih tristo kila peršuna koji su trebali uzeti, nisu,mi ga počupali,a kao trebao se sutra isporučiti,ali to sutra nikada nije došlo smo isto popušili.Najprije od svake ture po dvjestotinjak kuna,a zadnju četiri tisuće,jer zadnjih tristo kila više "nisu trebali".

ajd ne plači, i tak je 95 posto našeg proizvoda VODA...:icon_madu:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E zbilja plačete ko mala djeca pitajte cabage koliko njemu odbijaju i ovak i onak a čovjek opet ne plače nego radi i još više stvara.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa,ako si netko želi dozvoliti da mu narastu uši,to je njegov osobni izbor,ako netko zbog dugih ušiju otvori usta pa dobije po prstima,i to je njegov osobni izbor.I odluka o tome kako će dalje nakon "po prstima" je također jedan izbor,kao i ne plakanje kad ti stanu na prste i odluka da neotvoriš usta.Sve su to osobne odluke i svatko iza svoje stoji.I nosi se sa posljedicama iste.:icon_wink:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pogotovo ako si zamišljaš da živiš u nekom drugom svjetu a ne u ovom našem stvarnom.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5A1ure/Oporezivanje%20djelatnosti%20poljoprivrede%20i%20sumarstva.pdf
Pa,ako si netko želi dozvoliti da mu narastu uši,to je njegov osobni izbor,ako netko zbog dugih ušiju otvori usta pa dobije po prstima,i to je njegov osobni izbor.I odluka o tome kako će dalje nakon "po prstima" je također jedan izbor,kao i ne plakanje kad ti stanu na prste i odluka da neotvoriš usta.Sve su to osobne odluke i svatko iza svoje stoji.I nosi se sa posljedicama iste.:icon_wink:

Opet se vidi koliko smo složan narod,uredno nas sve gaze,a mi šutimo...to rade vrlo mudro,jer jednu grupu poljoprivrednika gaze upravo sada,a drugu će nagodinu,pa ovi drugi misle..."baš me briga,to se mene ne tiče"...
Tako su i obavezu fiskalizacije vrlo mudro podijelili na tri datuma da nas razjedine...
Uglavnom,ja sam poduzeo neke korake i sa problemom treba ići u javnost,jer dok milijun Hrvata ne vidi na TV što će im se 2014.dogoditi...da će na tržnicama biti pustoš,te će trgovački centri preuzeti monopol na prodaju hrane,a mi im kao proizvođači više nećemo moći konkurirati,zbog prevelikih davanja državi(ako uvedu fiskalizaciju na tržnice od 01.07.)...
Od toga ih dijeli još samo zakon o trgovini na tržnicama i otvorenim prostorima,ali ja uopće ne sumnjam da ga neće uskoro promijeniti...
Da bi im dočarali što će biti 2014. na tržnicama,treba ih zatvoriti sve u Hrvatskoj barem na jedan dan,mislim da to neće biti nikakav problem...
Samo da podsjetim na tri modela prodaje na tržnicama i plaćanja poreza nakon fiskalizacije...
1.Kao obrt u sustavu poreza na dohodak plaćamo porez u iznosu od 12%,25% ili 40%...ovisno od ostvarenog dohotka,te stopu prireza,zavisno od općine u kojoj imamo OPG...
2.Kao doo u sustavu poreza na dobit,plaćamo fiksnih 20% poreza,te ako gotov zarađeni novac želimo izvući van iz firme,moramo platiti 15 % porez na dividendu...
3.Kao dopunska djelatnost(ako smo zaposleni po nekoj drugoj osnovi ili kao samostalna djelatnost) plaćamo paušal,ne trebamo podnositi poreznu prijavu,ali niti prodavati neke količine robe...nismo obveznici fiskalizacije,ali moramo izdavati paragon blokove(račune)ovjerene od porezne uprave,što je neizvedivo u praksi,jer moraš imati jednog radnika da ti piše račune...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh