• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izravna prodaja seljačkih proizvoda

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Znaci ipak treba obrazac sa prodanom robom, a ne ukupnom tog dana donesenom?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ako itko od Vas na tržnici ovo ispuni pravilno bez činovnika!

http://www.rrif.hr/dok/preuzimanje/Obrazac-RDG.pdf

Koliko sam puta već napisao kao što je forumaš@ZJ rekao PRETJERIVANJE i TOČKA.
Pa na zapadu gdje sam bio u posjetu na tržnici i kod seljaka koji prerađuju Vaše voće u prirodne sokove nikakvu papirologiju za svoj proizvod ne nose s sobom imaju isti iskaznice kao i mi natpise na klaupama, i cijenu i naziv prizvoda.
Ljudi pa oni prodaju svoj sok,prerađeno povrće,đemove,pekmeze,moštove, kod Nas za to ideš u prdekanu ako nisi u PDV-u tj u dodatnim djelatnostima u OPG-U.

Neznam kako bi kod Nas išla prodaja kiselog kupusa iz drvene bačve,kada seljak izvadi rukom u gumenim rukavicama stavi u vrečicu vakumira i prodaje po komadu kao suho zlato ili bag in box vlastiti sok na štandu.
Taj Deutschland je 10 godina ispred Nas a sve tako jednostavno bitno da se lova vrti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Pa ne smiješ ni svojem kupcu naribati 3 glavice zelja koje je netom kupil, jer se ge smatra prerađevinom.
Koji idiotizam.
Komora bi trebala stati na stranu svojih članova i boriti se za ukidanje takvih propisa, ali oni nemaju doticaja sa životom. ...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ako itko od Vas na tržnici ovo ispuni pravilno bez činovnika!

http://www.rrif.hr/dok/preuzimanje/Obrazac-RDG.pdf

Koliko sam puta već napisao kao što je forumaš@ZJ rekao PRETJERIVANJE i TOČKA.
Pa na zapadu gdje sam bio u posjetu na tržnici i kod seljaka koji prerađuju Vaše voće u prirodne sokove nikakvu papirologiju za svoj proizvod ne nose s sobom imaju isti iskaznice kao i mi natpise na klaupama, i cijenu i naziv prizvoda.
Ljudi pa oni prodaju svoj sok,prerađeno povrće,đemove,pekmeze,moštove, kod Nas za to ideš u prdekanu ako nisi u PDV-u tj u dodatnim djelatnostima u OPG-U.

Neznam kako bi kod Nas išla prodaja kiselog kupusa iz drvene bačve,kada seljak izvadi rukom u gumenim rukavicama stavi u vrečicu vakumira i prodaje po komadu kao suho zlato ili bag in box vlastiti sok na štandu.
Taj Deutschland je 10 godina ispred Nas a sve tako jednostavno bitno da se lova vrti.

Slažem se da je kod nas sve komplicirano i bez logike. Nitko ne zna što i kako treba raditi - mislim na papirologiju, a kamoli da upitaš zašto to treba tako raditi. Njoko, zašto si stavio obrazac RDG, taj obrazac nitko ni ne mora znati ispuniti na placu. To spada u knjigovodstvo obveznika poreza na dobit i za to služe knjigovođe bilancisti. To je i u knjigovodstvu kompliciraniji dio posla.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Kod mene ne šljaka taj link.

Neznam stavljati linkove, ali pogledaj Narodne novine br. 76 od 24.06.2014. Objavljen je pravilnik o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u i u prilogu je obrazac. Dakle treba evidentirati svaku prodaju i evidenciju čuvati godinu dana što čak ima logike jer se porezni tretman bazira na prometu jedne godine. Usput objavljen je i NOVI pravilnik o dopunskim djelatnostima na OPG-u i ne vidjeh izravnu prodaju kao dopunsku djelatnost, jel to stvarno nekome došlo iz pozadine u glavu i ne spominje se da dohodak od dopunske djelatnosti ne smije prelaziti 50% od ukupnog dohotka OPG-a. Nisu naveli nikakve granice osim:
(3) Za obavljanje pojedine djelatnosti u većem obuhvatu od onog utvrđenog ovim Pravilnikom, poslovni subjekt mora registrirati tu djelatnost sukladno općim i posebnim uvjetima temeljem propisa koji uređuju ovu djelatnost.
Taj dio ne razumijem jer ne nalazim u pravilniku koliko oni smatraju da može kao OPG, pa ne mogu znati kad je to većeg obuhvata.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne znam za ovaj najnoviji zakon o kojem tipka Adan ali znam da ja dvije ili tri godine pišem po vrstama voće i povrće što sam prodao i tu sumu prenesem u knjigu prometa. To mi je knjigovođa tako naložila i tako radim. Ona kasnije ispuni poreznu prijavu i to je to. To košta 100 kn + pdv mjesečno. Na tržnici smo dobili obrazac i mi ga ispunjavamo, ostali se prave malo blesavi. Obrazac je sličan mojoj tablici u excelu i crtaš, kalkuliraš i na kraju zaključiš. Nije neka velika frka.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
nije frka voditi obrazce nekom iz fotelje, koji sjedi 8 sati i čeka da prođu...
problem je voditi taj obrazac meni koji se od jutra do noći nahrmbam toliko da jedva noge vučem u pol noći za sobom, a zbog tog obrasca bi još morao izvagati kombi robe prije prodaje i nakon prodaje...e to me toliko boli da vam ne mogu opisati...

kaj se tiče trgovine svojim proizvodima kao dodatne djelatnosti, dajem si u primisli pravo da nas je par forumaša koji smo digli halabuku oko toga, nešto i napravilo...:eek::


a i još mi nešto nije jasno...JEL MI TO SAD MORAMO VODITI DVA OBRAZCA???
...jedan kao primku zaduženja za svoju robu, a drugi kao evidenciju o prodanoj robi...

jel to moguće ljudi moji???:mur:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ne znam za ovaj najnoviji zakon o kojem tipka Adan ali znam da ja dvije ili tri godine pišem po vrstama voće i povrće što sam prodao i tu sumu prenesem u knjigu prometa. To mi je knjigovođa tako naložila i tako radim. Ona kasnije ispuni poreznu prijavu i to je to. To košta 100 kn + pdv mjesečno. Na tržnici smo dobili obrazac i mi ga ispunjavamo, ostali se prave malo blesavi. Obrazac je sličan mojoj tablici u excelu i crtaš, kalkuliraš i na kraju zaključiš. Nije neka velika frka.

U NN 76/2014 objavljeni su novi pravilnici, ništa spektakularno. čak bi rekla da ima i neke logike u njima. Kontam iz dosadašnjih postova stekla sam dojam da si u poreznom sistemu - porez na dohodak i vođenje knjiga, pretpostavljam da nisi u PDV-u. Molim pomoć oko papirologije. Knjigovodstvo (obračuni, porezne prijave nisu problem) nego ove evidencije koje se moraju voditi. Ako sam dobro shvatila treba voditi zaduženje za svoju robu i razduženje u obliku onog obrasca - prodana roba. Meni je lakše sve to staviti na jedan obrazac tipa Primka-razduženje. Dakle na isti pobrazac upišem robu koju imam za prodaju taj dan, dodam kolonu za prodanu količinu i iznos u kunama i to je to. U knjigu prometa ionako se upisuje samo ostvareni promet tj. kunići. Zakon o računovodstvu nije propisao obrasce za to, kaže da moraju biti razumljivi i prikazati pravo stanje.
Dakle možemo ih prilagoditi svojim potrebama i istovremeno poštivati propise. Eto kako nam je sve lijepo i veselo, samo neznam što ćemo prodavati, kod mene kiša bez prestanka, mogu samo sadit rižu. Paprika pliva, vire samo vrhovi. Salata ove jeseni neće moći jer dok mi se njiva prosuši bit će vrijeme za kasnojesensko oranje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo ovako ja to radim. Vi me ispravite ako nešto nije dobro da promjenim. Kad dođem na tržnicu sa robom, izvažem robu koju MOGU ponuditi na prodaju, to ne znači da je sva roba na tezgi nego je i u mom vozilu i priključnom vozilu. To upišem na prazan list ili iz rokovnika ne bitno. Onda onaj papir što su nam dale (svim štandovima) osječke tržnice napišem po artiklima što ću prodavati.Kad prodam kilu nacrtam crticu, ako je pola ja napišem 1/2. Tako radim cijeli dan. Na zaduženje od robe navedem i kuna u kasi to je cca 200-400 kn sitnih. Ako dođe porezna suma kase i ostatak robe bi trebao biti približno jednak, jer to je tržnica i ljudi tj. kupci imaju pravo licitirati cijenu. ALi nije tu sad tko zna kakvo odstupanje. Kad dođem kući promet od prodaje upisujem u knjigu prometa a novčiće pod izjavom od krivične i bla bla odgovornosti ne smijem imati više od 5000 kn keša predam u banku kao promet. Ne znam kako vi radite?
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Kontam, puno je to papira i za moj ukus previše je tu država umješana.....
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Hvala Kontam. Ja za sad ne prodajem na tržnici osim na prigodnim sajmovima i radim slično samo što je meni sve na istom papiru. Prodaju na OPG-u pišem na blokić i na kraju dana u knjigu prometa jer mi se neda svaku stavku posebno upisivati u knjigu prometa. U slučaju kontrole dat ću im da zbroje blokiće i kasu što bi trebalo štimati. Ako ipak treba drugačije nadam se da će reči kako a ne odmah opaliti po kunićima.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
ima ovdje puno informacija koje ne idu za sve opg e pa da probam razvrstati po grupama

ima tri vrste opg-a

1. opg koje nije u RPOu ( nije u registru poreznih obveznika - ne mora plačati obaveze, NE SMIJE izdavati račune - nego otkupni blok, ne mora imati knjigovođu, mora biti u upisniku i u upisniku trgovaca voćem i povrćem, mora deklarirati robu i ona mora biti iz vlastite proizvodnje.... itd

2. opg koji je u RPO a nije u PDVu - to je već mala firmica koja mora imati knjigovođu, plačati obaveze izdavati račune voditi evidencije idr.......

3. opg koji je u PDVu to je prava firma koja mora mora raditi po svim pravilima kao i ostali subjekti u PDV sustavu

tako da kad pišete o obavezama opg ova nije loše navesti za koju se to vrstu opga odnosi, jer i sam ovo pratim i sve te informacije me pomalo zbunjuju pa ih trčim provjeravati i onda ispadne nešto sasvim treće


i naravno da se ponovo promijenilo hrpa zakona i to iovog proljeća i da sve što sam naveo treba provjeriti jer što je važilo jućer, u ludoj državi, danas više ne važi
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pravilnik o prodaji vlastitih proizvoda proizvedenih na OPG-u i Pravilnik o dopunskim djelatnostima odnosi se na sve OPG-e bez obzira na porezni tretman.
 

Najnoviji postovi

Na vrh