• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IZVOZ GNOJA I GNOJOVKE

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
A do je druga priča ako nije mokar. Jer znam kad mi vozimo,ako natovarimo malo više onda nas kardan zeza jer imamo kardan sa kvačilom pa preskače,no sad smo kupili drugi i nemaš brige jedino se onda lanci znaju dosta istezat ako se više natovari i ako je veči gas.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ja imam iskustva s lomljenjem prikolice.:madmana:
najprije sam vozio s 539 tovario normalno, sve dok nisam mogao izvuč u brijeg, pa sam zakačio zetora 6245. pa sam tovario do valjaka normalno. onda mi je malo kardan preskakivao. pa ja stavio direktni jaki karadan.
is ve je to funkcioniralo prvih 10 prikolica dok nisam propao da su me jedva uspjeli susjedi izvuć.
i kako bilo ja zakačio mf-a nakrkao ovako prikolicu kako vi ovog suhog, došo na polje, smanjio polazni pod, prednji pogon špera i idemo gas.
prolazi ko tenk s prvom prikolicom, pa s drugom, ali s trećom mi je na pola prikolice prestala raditi prikolica. ja gledat lanac ovo ono. sve oke kad ja pogledam ispod getribu imam i što vidjet sve puno ulja a ona u 2 dijela. samo mi nije bilo jasno kako nije puko onaj sigurnosni dupli lanac.
sad sam pamatniji vozim po suhom s 539 ili ako vozim s mf-om onda stavljam karadan s kuplungom da se nebi ponovilo i tovarim normalno:)
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
imam i ja,hehe :)
uvijek stavljam direktni kardan,jer s onim što ima kvačilo,nema posla.
ali od sad pazim koliko tovarim ;)

evo jedna od jučer
živjela nitratna direktiva! :finga:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Zato ja kažem polako terat đubretarke jer večina nas na forumu nema hidro pogon.Sve rade na isti princip na cukanje,i tako se istežu lanci i bude belaja. Dobro je dok se vozi po ravnici a kad je malo prikolica ukošena onda bude sranja,letva čas posla negdje se zaglavi pa se pomota ili nešta još gore.
Prije oko 2 god. smo izvezli đubre i sve je bilo uredu i išli mi oprat prikolicu. Normalno kad se prikolica pere bude kardan ukopčan da se sve ljepo opere kak se spada. No kak mi je dvorište malo ukoso tak je u praznom hodu jedna letva zapela negdje dolje ispod prikolice pa se sva pomotala. Srečom pa sam tam bio sa tatom dok je prao pa se nije ništa više potrgalo,stigo sam kardan iskopčat.
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
da i nama inace preskace kardan kada natovarmo na valjke ali malo pogledaj kako se vidi da na kraj prikolice ne natiskam gnoj na valjke jer inace moram po vile i drbati po prikolici...:D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Pa koliko ja znam prikolica ima regulaciju brzine letvi na sebi s nekom ručkom:)

Tak da smanjite brzinu letvi,da idu sporije i neče se nikaj lomit,ne vrijedi stavit na najbržu brzinu da čim prije isprazni prikolicu i onda se gnoj samo nabija na valjke a oni ga ne stignu razbacat...
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
pa mi imamo naštelano tak kaj idemo v 2 radni i mislim kaj je to nije prebrzo....jer smo probali brže ali kad dođe veća hrpa nadjedamput onda preskače..:)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
da i nama inace preskace kardan kada natovarmo na valjke ali malo pogledaj kako se vidi da na kraj prikolice ne natiskam gnoj na valjke jer inace moram po vile i drbati po prikolici...:D

To se je meni dešavalo dok sam vozio sa DF. Pošto je on brz a ja samo po gasu onda je taj gnoj nasjeo na valjke i nemože poterat,pa ajde na prikolicu malo odbacat sa valjka i onda tek može krenut jer preskače kardan. A kad vozim sa Univerzalom on je spor u transportu onda kak natovarim tak i ostane i svaki put bez greške krene osim kad natrpa se baš na same valjke. Vile obavezna oprema :finga:
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
napisao sam da sam smanjio polazni pod. ali je masa bila toliko sabijena mokra i teška da nisam niti s vilama mogao to rastrgat. krivnja je moja ne prikolice. ali je stvar bolja što sam natovario iznad vanjaka i zapelo je u onu prećku iznad valjaka i tu je sve zacvikalo. nije mi to baš bilo jasno, ali dogodilo se.
zato planiram kupiti neku veču prikolicu za ovaj traktor da ne radim ovakve gluposti. :oops:
prokleto bilo ono moje " ma stat će još malo","takav traktor da vozi pola prikolice", i to me onda košta:toimonster: :madmana::butthead:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
A jeste frikovi:butthead:8)

Ma dobro i ja sam prije tovario preko valjaka,ali s vremenom sam skužio da tu nema kruha previše,i sad tovarim do visine valjaka ili malo ispod,rađe prikolicu dvije više otpeljam nego da imam kvar..

I brzinu letvi složim 2 rupe manje od maksimalno,to mi najbolje odgovara, nije bitno u kojoj brzini idem s traktorom nego kak ostaje iza mene..

I gas uvijek mora biit oko 1700o/min..
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
A jeste frikovi:butthead:8)

Ma dobro i ja sam prije tovario preko valjaka,ali s vremenom sam skužio da tu nema kruha previše,i sad tovarim do visine valjaka ili malo ispod,rađe prikolicu dvije više otpeljam nego da imam kvar..

I brzinu letvi složim 2 rupe manje od maksimalno,to mi najbolje odgovara, nije bitno u kojoj brzini idem s traktorom nego kak ostaje iza mene..

I gas uvijek mora biit oko 1700o/min..

tako je slažem se. sad sam i ja pametniji. zato 539 ne ljenčari više. za vrijeme vožnje gnoja to je od sad njegov posao. dok nije zima.
jesenas sam sve izvozio s njim osim zadnjih par prikolica s mf-om jer ipak uz taj brijeg mi se dizao prednji kraj pa je to odradio mf.8)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
napisao sam da sam smanjio polazni pod. ali je masa bila toliko sabijena mokra i teška da nisam niti s vilama mogao to rastrgat. krivnja je moja ne prikolice. ali je stvar bolja što sam natovario iznad vanjaka i zapelo je u onu prećku iznad valjaka i tu je sve zacvikalo. nije mi to baš bilo jasno, ali dogodilo se.
zato planiram kupiti neku veču prikolicu za ovaj traktor da ne radim ovakve gluposti. :oops:
prokleto bilo ono moje " ma stat će još malo","takav traktor da vozi pola prikolice", i to me onda košta:toimonster: :madmana::butthead:

Pa trebao bi imati na prikolici da ti se pod vrača unazad prema traktoru,to ja imam na sipovoj.

A jeste frikovi:butthead:8)

Ma dobro i ja sam prije tovario preko valjaka,ali s vremenom sam skužio da tu nema kruha previše,i sad tovarim do visine valjaka ili malo ispod,rađe prikolicu dvije više otpeljam nego da imam kvar..

I brzinu letvi složim 2 rupe manje od maksimalno,to mi najbolje odgovara, nije bitno u kojoj brzini idem s traktorom nego kak ostaje iza mene..

I gas uvijek mora biit oko 1700o/min..

Marko šta tako veliki gas,kolko često mjenjaš lance na prikolici i kolko prikolica gnoja imaš godišnje?
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
mi smo ovu prikolicu kupili pred koju godinu...ali nam je sad zao sto nismo kupili veću jer je dosta uska...ali zadovoljni smo i ovom...jedino su malo valjki niski...jer kad natovarimo iznad njih tada nam zna gnoj padati iznad valjki i ostane gore gnoj tada moram to uvjek dole treskati kaj ne rastepem po putu..:D
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Ja sam isto ovih dana vozio i trpam tako da bude ravno s gornjim valjkom (imaju dva vodoravna) ali kad istrpavam, onda stavim kardan na 750 okr. i motor na oko 1000 - 1200 okr tako da ako se slučajno nešto dogodi odmah se osjeti na traktoru (jer je kardan bez kvačila).
 
A

AGRIPLUS65

Guest
napisao sam da sam smanjio polazni pod. ali je masa bila toliko sabijena mokra i teška da nisam niti s vilama mogao to rastrgat. krivnja je moja ne prikolice. ali je stvar bolja što sam natovario iznad vanjaka i zapelo je u onu prećku iznad valjaka i tu je sve zacvikalo. nije mi to baš bilo jasno, ali dogodilo se.
zato planiram kupiti neku veču prikolicu za ovaj traktor da ne radim ovakve gluposti. :oops:
prokleto bilo ono moje " ma stat će još malo","takav traktor da vozi pola prikolice", i to me onda košta:toimonster: :madmana::butthead:
kad imas 45minuta voznje uvjek je malo.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Pa koliko ja znam prikolica ima regulaciju brzine letvi na sebi s nekom ručkom:)

Tak da smanjite brzinu letvi,da idu sporije i neče se nikaj lomit,ne vrijedi stavit na najbržu brzinu da čim prije isprazni prikolicu i onda se gnoj samo nabija na valjke a oni ga ne stignu razbacat...
sa tim mozes nastelat brzinu trake, al ne i kolicinu đubra u prikolici.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Pa trebao bi imati na prikolici da ti se pod vrača unazad prema traktoru,to ja imam na sipovoj.



Marko šta tako veliki gas,kolko često mjenjaš lance na prikolici i kolko prikolica gnoja imaš godišnje?

ma to je stara tehnostrojka. nekad to nitko nije trebao jer je najjači traktor bio 60ks, a on nije imao tolko snage da ju potrga samo tako. morao je proć itekakavo opterečenje da bi strgao, a i nije se tovarilo tolko, kad nije traktor to mogao vuč.
a sad mislim da je red za jači traktor imati i tako prikladne strojeve. a ne stare mala strojeve uništiti. ali hebi ga svaka škola se plača.

pa zašto bi morao mjenjat lance, ako radi na večem gasu. gas mu je veči da baca dalje i sitnije drobi ja mislim.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Pa ako nema hidro pogon onda lanci cukaju i više se izvlače i zato dolazi do motanja letvi jer ona negdje zapne ispod prikolice. Da su lanci uredu onda toga nebi bilo. Pitaj forumaša Dinu šta mu se dogodilo samo radi labavih i istegnutih lanaca.
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
takva je i nasa...isto tehnostroj samo kaj je pofarbana na crveno..dopada mi se jer ima sve zeljezno vec je dosta stara a ide kao nova...:D
 

Najnoviji postovi

Na vrh