• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ja bi htio voziti kombajn, a niko mi ne da

  • Temu pokrenuo quercus_robur
  • Datum prvog posta
B

Bobo

Guest
Eto, pogledaj, no ja sam 100% siguran da RM ne znaci Rakovica Motor. Zasto onda postoji i 133 RM a i obicni 133 ima rakovica motor?? Sto RM na njemu predstavlja?

Ajd, molim te samo poslikaj motor na svom kombajnu, ako je ikako moguce, pa da vidim na sto taj tvoj motor lici.

RM su noviji modeli sa ispravljenim pogreskama, te dodanim odredjenim poboljsanjima. Pogledaj kod kolege, pa javi sto si vidio ;)

Jedva cekam pivo 8)

Ako si u pravu, ti od mene imas i pivu i cevape. Naravno i ispriku ;)
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
imamo i mi zmaja 142 i u njemu je isti motor kao na imt-u 5106
 
Z

zrine892

Guest
Obrisan neispravan link.
Shot with W300i at 2007-08-07

evo....slikao sam......nije bas neka slika ali evo.....gleda sam u nedjelju zmaja RM 142 i Zmaja 142 sve potpuno isto....nisam primjetio razliku osim motora....
 
B

Bobo

Guest
Pa koji je onda motor u obicnom zmaju? Nemoj me ljutiti bez veze...

Sad sam zvao covijeka koji svaki ZMAJ zna u dusu i rekao mi je slijedece:

RM znaci "Rekonstruiran i Modificiran".

Na 142 je razlika slijedeca: Manji volan, bolje sjedalo, tapecirana kabina, pojacanje ispod vjetra, metalne letve na vitlu, ventilacija s lijeve strane i pojacan zadnji trap. Misli da nije nista izostavio.

Na 133 je slijedece: Manji volan, bolje sjedalo, tapecirana kabina i on se nicega vise nije mogao u ovom trenu sjetiti, no on mi je pricao jednom prilikom da 133 RM ima bolje rijesenu hidrauliku.


Kad sam mu rekao da mi tvrdis da to znaci "Rakovica Motor", on se samo nasmijao i rekao je isto sto i ja prije par dana. SVAKI 142 ima rakovica motor sa 105 KS, koji se takodjer ugradjuje u IMT 5106 traktore.


Eto, toliko od mene na ovu temu.
 
Z

zrine892

Guest
sory...ispricavam se ako sam te naljutio
Mozda nije li razlika izmedu 141 i 142 ovo sto si nabrojio?ja imam mani volan,tapeciranu kabinu,ventilaciju sa lijeve strane....
Obrisan neispravan link.
Shot with W300i at 2007-08-07

evo pogledaj ventilaciju,jel se nalazi na lijevoj strani?dali je ovo pojačan zadnji trap?
još jedno ispričavam se unaprijed....
 
B

Bobo

Guest
Samo ti kazem sto su mi ljudi rekli.

Jedan jos uvijek ima zmaja 142RM i po dijelove ide direktno u zmaj tvornicu. Valjda covijek zna sto prica. Imao je i 2 133 RM koje je nedavno prodao.

Drugi je prodao svog 142 RM s kojim sam i ja vrsio dvije godine i ja sam kombajn znao u dusu..

Posto znaju sve o ZMAJ kombajnima, vise njima vjerujem, nego tebi... Sorry ali je tako.


Cuj, jesi li ti prvi vlasnik svog kombajna? Na motoru se vidi da je naknadno bojan, iako mi se cini da je i to rakovica ;)

Mozda ti bas imas RM a da niti ne znas.

Po svemu sto si nabrojao i meni se cini tako...
 
S

Simon1980

Guest
ma koliko se ja sječam naš 142 rm imao je perkins motor :scratch

Nije zmaj slab kombajn al na njemu nesmije biti sile... žito (4-6t/ha) je išlo 100 min/ha a kukuruz 120 min/ha (10-14t/ha). Problem kod zmaja jest što ima prilično veliko koso-heder napram mašini in širini grla-mlatilnice. Al neda se nikako 10ha dnevno srediti (barem kod nas ne !!- parcele u prosjeku 0,5ha!) Imao sam nekoliko godina tog zmaja a onda nabavio Claasa-dominator 98Sl koji je istegodine izradnje kao i bivši zmaj. Al tehnički mogu da kažem da je claas barem 10 godina unapred!! Da se samo sjetnem nastavitve vjetra i hotrosti drumla...to ti je pravi luxus u dominatoru napram zmaju. A velika razlika je još u hedru-kosi koja ima mnogo više obrata zato reže ko britva. Kod zmaja ako je bilo malo trave cjeli se kombajn trosio. Jedina greška koja mi se čini kod dominatora jest to što je potrebno svaki dan (cca svakih 12ha u cca 15-20 parcela) sa kompresorom izpucati hladilnik motora inače se navečer več grije.
 
B

Bobo

Guest
Pa Rakovica pravi motore po Perkins licenci, tako da si i ti imao rakovica motor u svom zmaju. Ako si bas siguran da je perkins, onda je i tu naknadno ugradjivan drugi motor...

Vidio sam u oglasniku 142 sa mercedes motorom, no ni to nije original ugradnja...

Ovo sto je Zrine uslikao je takodjer "Rakovica", tako da tu ne treba biti neke rasprave...

Kao sto sam vec postavio pitanje: Otkud mozete biti sigurni da ste prvi vlasnik vaseg kombajna? Na slici motora se uredno vidi da je kombajn prelakiran, pa je pri lakiranju stavljena obicna naljepnica "142" a ne "142 RM"...
 
Z

zrine892

Guest
nisam prvi vlasnik ali sam drugi vlasnik....kupljen je 96 god...još jednom ispricavam se ako sam te uvrijedio ili te naljutio....sory...ja 100%su+iguran da nije RM 142 jer bi pisalo na etiketi...nalazi se kod kabine na desnoj strani dolje...
 
B

Bobo

Guest
Nisi me uvrijedio nista, ono sam napisao u efektu, jer sam 100% siguran u ono sto pricam ;)

Nema nikakve ljutnje, bar s moje strane.


Daj to jos jednom provjeri da na bloku na pise "INDUSTRIJA MOTORA RAKOVICA" ;)


Postoji mnogo motora koji se s lakocom mogu staviri u bilo koji kombajn. Evo ujak ima JD (Mislim da je oznaka 330) u koji pase skoro svaki motor. nema tu da se mora spajati na mjenjac, nego mu samo trebas nabiti 5-6 remenica na stranu gdje ide kvacilo i postelati mu okretaje...

Nije neka mudrost, no mora biti dobra, jaka radilica koja moze izdrzati opterecenje koje remenice prenose...
 
Z

zrine892

Guest
ja još uvijek mislim da ti grijesi.....mozda se gledala razlika izmedu 141 i 142 zmaja....e taj zmaj 141 nema onaj manji volan,ima kraceg topa,nema onu spiralu u bunkeru,nema boljeg sjedala,drukaciji zadnji trap,nema onaj otvor za zrak sa lijeve strane,a zmaj 142 on ima sve navedenog od toga,i to sto je navedeno stavili su rakovica motor I zato piše 142 RM.eto tako ja mislim
i ja mislim da je lincenca americko motor na mojem zmaju...barem sam ja tako siguran...gledao sam motora nemogu se sagniti ni provuci se da vidim sta pise na bloku motora...ali ja znam da je moj pok.otac pricao da je neki americki motor,on je bio najbolji kombajner polj.Zadruzi P.PODGAJCI prije 15 god...to se raspalo poslije rata...
 
B

Bobo

Guest
Neka je tvoj otac bio najbolji kombajner, ali ja ti kazem sto je receno u ZMAJ tvornici sto znaci RM...

Covijek tamo ide dan danas po rezervne djelove za svoj 142RM..

Kako sam te i prvi puta pitao, sto znaci na zmaju 133 RM, kad je na svakom od njih rakovica motor? Objasni mi tu razliku...

Takodjer i zmaj 780 ima oznaki R.P.M. sto bi trebalo znaciti nesto slicno kao i RM...


Ja ti kazem da se malo raspitas jos malo, jer esko da su u tvornici pogrijesili ;)
 
Z

zrine892

Guest
znaci da i taj zmaj ima rakovica motor....nisu pogrijesili u tvornici...nego tu nama nesto ne stima..zmaj 142 isti je kao i 142 RM potpuno isti....ma sve isto sam sto je rakovica motor....ja uvijek tvrdim da nije kod mene rakovica motor....neznam....stvarno neznam više...pogledaj kako je rakovica 5106 ima motor...nije isti kao i na kombajnu...
 
B

Bobo

Guest
He he pa i napisao sam da SVAKI 133 ima rakovica motor sa 75KS. Isti se ugradjuje i u IMT 577 traktore ;) Pitanje glasi: Sto na 133 znaci oznaka RM, posto SVI imaju rakovica motor ugradjen...

Nadalje, sam si napisao da nisi prvi vlasnik, pa pitaj vraga sto je prvi vlasnik radio s kombajnom i koji je motor u njega stavio. Kako sam i prije napisao, u oglasniku stoji jedan 142 s mercedes motorom... To nije iz tvornice izaslo tako, glavom garantiram.

I nije rakovica 5106, nego IMT 5106 i 5136 (turbo verzija).
 
Č

Čugi

Guest
U zadnjih desetak dana pogledao sam 8 Zmajeva 142, i svi su imali IMR motore, na žalost još ne mogu naći nekoga ko prodaje RM :( , Bobo je u pravu, proverio sam i ja kod nekih bivših radnika Zmaja.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, za svoje tvrdnje odgovaram i stojim iza njih.

Zvao sam covijeka koji je isao vise puta u ZMAJ tvornicu i pozna skoro svaki zmaj u dusu. Zvao sam jos jednog koji je takodjer diplomirao ZMAJ kombajne.

Cugi ti je napisao da je pricao s nekim bivsim ZMAJ zaposlenicima i oni su potvrdili moje tvrdnje, tako da mislim da tu nisam pogrijesio.


Ako se radi da grijesim na nekoj drugoj temi, to (uz malo moje tvrdoglavosti) na kraju i priznam... Bar mislim da je uvijek tako bilo ;)
 
Na vrh